דיווח: אסד מנהל את הלחימה מהחמ"ל בסיוע מפקד גדודי אל-קודס האיראני

בכיר במועצה הלאומית הסורית מדווח כי המשטר מתכוון לנהל ביומיים הקרובים מלחמה כוללת על חומס; ארה"ב הודיעה על סגירת השגרירות בדמשק

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

מפקד כוחות אל-קודס האיראניים, קאסם סלימאני, הגיע לאחרונה לסוריה והוא עתה חבר בחדר המלחמה שמנהל את צעדיו של צבא הסורי נגד מוקדי ההתנגדות האזרחית. על פי חבר בכיר במועצה הלאומית הסורית שדיווח על כך, בחדר המלחמה יושבים דרך קבע הנשיא בשאר אסד, אחיו מאהר, גיסו אסף שוכת ובן דודו ראמי מחלוף. סמכויותיו של הרטכ"ל צומצמו ופוצלו בין מפקדים נוספים.

כוחות אל-קודס כוללים כ-15 אלף חיילי עילית שפעלו בעיראק בתקופת המלחמה ועיקר ייחודם הוא בניהול מלחמות לא קונוונציונליות במדינות זרות. כוחות אל-קודס אחראים על אימון ומימון חזבאללה, ונוכחותו של מפקדם בחמ"ל הסורי מעיד על טיב המערכה שאסד מתכנן.

על פי הדיווח, סוריה מתכוונת לנהל ביומיים הקרובים מלחמה כוללת על חומס כדי לקבוע עובדות בשטח לקראת ביקורו מחר של שר החוץ הרוסי, סרגיי לוורוב, שמגיע למדינה יחד עם משלחת צבאית שתכלול את ראש המודיעין הרוסי. אסד שואף להפגין בפני רוסיה את שליטתו במצב ואת יכולתו להכניע את המרי, כאשר המערכה הקובעת תהיה בחומס ובכיבוש מחדש של העיירה זבדאני - עליה השתלט צבא סוריה החופשי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מפגינים נגד אסד באידליב, אתמולצילום: רויטרס

בתוך כך ארה"ב הודיעה כי סגרה את השגרירות בדמשק עקב דאגות לנוכח המצב הביטחוני המחמיר במדינה. דוברת משרד החוץ, ויקטוריה נולנד, אמרה כי השגריר רוברט פורד ושאר אנשי השגרירות עזבו את סוריה. לדבריה, המשטר הסורי לא הצליח "להגיב באופן הולם" לביטחונם של דיפלומטים אמריקנים ואחרים, "כולל הפגזות בדמשק (..) שהעלו חששות משמעותיים שהשגרירות שלנו לא מוגנת בצורה מספקת כנגד מתקפה".

כמו כן, שר החוץ של בריטניה, ויליאם הייג, הודיע היום כי ארצו משיבה את שגרירה מדמשק לקיום "התייעצויות". הייג אמר כי ארצו הביעה דרך מספר ערוצים, כולל אל השלטונות בדמשק, את "שאט הנפש" לנוכח האלימות שמוביל משטר אסד.

רשת אל-ערבייה דיווחה היום כי קרבות מתנהלים משעות הבוקר בזבדאני, במהלכם ערקו חיילים סורים עם שמונה טנקים, וכי על חומס הוטל כתר מלא הכולל ניתוק מזרם החשמל. על פי הדיווח, צבא סוריה השתמש לראשונה ברקטות כדי לפגוע בבתים ובמרגמות נגד ריכוזי אוכלוסיה. עד כה דווח על כ-60 הרוגים ומאות פצועים במערכה הזאת ועל הריסתם של שבעה בתים בחומס על יושביהם.

בה בעת, ארגוני האופוזיציה שפועלים בחו"ל מנסים לגבש חזית מדינית נגד סוריה אשר תפעל נגד הממשל תוך עקיפת מועצת הביטחון, שם נכשלה הצעת ההחלטה שנתמכה על ידי הליגה הערבית. שרי החוץ של הליגה הערבית צפויים להתכנס בשבת יחד עם שר החוץ הטורקי כדי לבחון צעדים נוספים נגד אסד. בשלב זה מתקשים ראשי האופוזיציה להציע דרך פעולה אפקטיבית, כאשר ברור שמדינות ערב וטורקיה אינן מוכנות כרגע להתערב באופן צבאי וכי הטלת סנקציות כלכליות לא הרתיעו עד כה את הנשיא הסורי.

אל מול התנגדות הרוסית והסינית, והאיום האיראני לפתוח חזית חדשה, ספק אם תתגבש קואליציה מערבית שתסכים לפעול נגד סוריה באופן ישיר. השאלה היא האם יוכל צבא סוריה החופשי להשיג סיוע צבאי נוסף, להצטייד בנשק כבד, בטנקים ובמרגמות כדי שיוכל להציב אתגר של ממש מול הצבא הסורי ולהפוך את המרי האזרחי למאבק צבאי כולל דוגמת זה שהתפתח בלוב.

לצד מאמצי צבא המורדים להגביר את זרם העריקים מן הצבא הסורי, נשקלת עכשיו בחוגי האופוזיציה האפשרות להציע להנהגת המיעוט העלאווי בסוריה ערבויות לביטחונם, זאת בתנאי שיסכימו להורות לאוכלוסיה העלאווית לנטוש את המשטר ולהצטרף למרי האזרחי. אולם, לצד מאמצים אלה מתברר לאופוזיציה כי מולם עומד גוף אזרחי אלים חדש, שמורכב בעיקר מבני המיעוט הכורדי אשר פועלים כבריונים מטעם הממשל, הן ברבעים בתוך הבירה דמשק והן בריכוזי אוכלוסיה כורדיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ