הישג לאסד |

אחרי שבועות של הפגזה, המורדים נסוגו מהשכונה בחומס שהפכה לסמל המאבק

צבא סוריה החופשי הודיע על נסיגה טקטית מבאבא עאמר, והצלב האדום קיבל לראשונה אישור להכניס סיוע לשכונה; האופוזיציה הקימה מועצה צבאית

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

ההתקפות הבלתי פוסקות של הדוויזיה הרביעית בפיקודו של מאהר אל-אסד, אחיו של נשיא סוריה, בשאר אסד, על העיר חומס, גרמו היום להודעה מפתיעה של צבא סוריה החופשי, לפיה הוא החליט לבצע "נסיגה טקטית" מרובע באבא עאמר המופצץ, בשל מחסור בכלי נשק ותחמושת. לפי הודעת המורדים, הנסיגה נועדה להגן על חייהם של 4,000 תושבי השכונה שלא נטשו את בתיהם. בעקבות ההודעה, הצלב האדום מסר כי קיבל "אור ירוק" מהמשטר הסורי להכניס סיוע לשכונה.

לא ברור עדיין מה משמעותה של הנסיגה הזאת, שכן במקביל הודיע צבא המורדים כי הוא מתכוון להסלים את התקפותיו נגד צבא סוריה. אולם על פי דיווחים מסוריה, מתקדם הצבא הסורי אל תוך רובע באבא עאמר מתוך כוונה לכובשו במערכה קרקעית ולא להסתפק בהפצצה מרחוק.

לצבא הסורי זוהי מערכה מכרעת, שכן כיבוש הרובע עשוי לקבוע את גורלה של ההתנגדות בעיר חומס כולה. במקביל, הודיעה היום המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדול, על הקמת מועצה צבאית, כשהיא קוראת לחמש את צבא סוריה החופשי. נראה כי הודעה זו מכוונת בין היתר לאחד את הפעילות הצבאיות עם הפעולות המדיניות, במטרה להביא לכינון הנהגה מאוחדת ומוכרת.

דמשק המושלגת, היום. כיבוש באבא עאמר עשוי לקבוע את גורל ההתנגדות בחומס

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

  בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם מגנה את הידרדרות המצב ההומניטארי בסוריה, וקוראת לרשויות הסוריות לאפשר כניסה מיידית למדינה של תת מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטאריים, ואלרי איימוס. ההודעה, שהגיעה לידי אי-פי, היא הראשונה שאושרה בידי כל חמש החברות הקבועות במועצה, בהן סין ורוסיה, שהטילו וטו על שתי החלטות קודמות לגינוי הדיכוי האלים של המחאה בסוריה וקראו לפרישתו של אסד.

  חלק ממדינות ערב, כמו סעודיה וקטאר, כבר הודיעו כי הן מוכנות לחמש את צבא סוריה החופשי, והיום הצטרף גם הפרלמנט הכוויתי לקריאה. אבל דווקא מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, עדיין מקווה שפתרון מדיני ולחץ בינלאומי יחוללו את השינוי. ביום רביעי צפוי מפגש של שרי החוץ של מדינות המפרץ עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, כדי לנסות ולשכנע את רוסיה לשנות את עמדתה כלפי אסד. על פי דיווחים, עשויות מדינות המפרץ לנקוט בסנקציות כלכליות כלפי חברות רוסיות - אם רוסיה תדבק בתמיכתה בנשיא הסורי. רשת אל-ערביה פרסמה היום קטעים שהודלפו ממפגש של השגריר הרוסי בישראל, בהם הוא מדבר בין היתר על כך שרוסיה מפקפקת בכך שאסד יפול.

  בינתיים נקטה לוב בצעד מעשי ראשון, כשהודיעה שתשלח סיוע בהיקף של 100 מיליון דולר לאופוזיציה הסורית וכי תתיר לה להקים נציגות במדינה. לוב וכוויית הן המדינות היחידות אשר הודיעו על הכרתן במועצה הלאומית סורית כנציגתו של העם הסורי, ונראה כי עוד מדינות ערביות צפויות להכריז על הכרתן, אולם הכרה זו היא לכל היותר הצהרתית, ואין בה כדי לסייע באופן מעשי להפיל את משטרו של אסד, כל עוד לא קיימת הסכמה להתערבות צבאית זרה.

  הודעת בריטניה היום על השעית פעילותה של שגרירותה בדמשק (מבלי לנתק את היחסים עמה) והודעת שווייץ על סגירת שגרירותה בדמשק, מעודדות אמנם את האופוזיציה מחוץ לסוריה. אולם בתוך המדינה אין בחרם הדיפלומטי כדי לסייע למאות אלפי האזרחים שמתקשים למצוא תרופות ובחלק מן הערים דווח על מחסור כבר מוצרי יסוד.

  גרירת הרגליים הערבית והמערבית כלפי המשבר בסוריה העלו היום את חמתו של עורך העיתון הבינלאומי "אל-שרק אל-אווסט" שבבעלות סעודית, שפרסם מאמר נוקב בעיתונו על האדישות של ההנהגה, האליטות והרחוב הערבי כלפי רצח האזרחים בסוריה. "מלחמת לבנון בשנת 2006, נבלמה בתוך פחות מחודשיים, אחרי שנהרגו בה כ-1,200 בני אדם. דבר דומה קרה בעזה, עם מספר דומה של הרוגים. בשני המקרים התעוררה דעת הקהל הערבית.. ואילו היום אנחנו רואים את האזרחים הסורים נהרגים במשך שנה שלמה, לא חודשיים, כאשר למעלה מ-8,000 אזרחים נהרגו כבר, כוחות הרודן הסורי מפגיזים מסגדים והורגים תינוקות, זקנים ונשים", כתב.

  לדבריו, "אנחנו מוצאים בינינו מדינות, אנשי תקשורת, ופוליטיקאים שעומדים מן הצד כאילו רצו לומר שאם הרוצח הוא ערבי, אפשר לקבל זאת, אבל אם זו ישראל אזי אין מנוס אלא לקום נגדה כאיש אחד. זהו מצב מביש ומצער".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ