לוגו אי-פי
אי-פי

שש המעצמות הודיעו היום (חמישי) לאיראן כי עליה לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להיכנס למתקן הצבאי בפרצ'ין, הביעו צער על המשך ניסיונותיה להעשיר אורניום וקראו לטהראן לחדש את המו"מ עמן. בהודעה רשמית שהוציאו היום נציגי שש המעצמות נכתב כי "אנחנו דוחקים באיראן למלא את הבטחתה לאפשר גישה למתקן בפרצ'ין".

אתמול פורסם כי צילומי לוויין עדכניים חושפים שאיראן ניסתה לנקות שרידים של חומרים רדיואקטיביים בפרצ'ין. שלושה דיפלומטים המייעצים לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טענו כי בצילומים נראים משאיות ודחפורים העוסקים בפעילות הסתרה וניקוי האתר משאריות של חומרים רדיואקטיביים, תוצר של ניסוי ב"הדק ניוטרונים", רכיב קריטי בפצצת גרעין.

גורם ישראלי טען היום כי החשיפה מאמש מאששת את החשד כי איראן מפתחת נשק גרעיני. הגורם, שהעדיף להישאר בעילום שם בטרם תפורסם תגובה רשמית לנושא, אמר כי הצילומים "מחזקים את מה שישראל טוענת כל הזמן - פיתוח הגרעין האיראני לא נועד למטרות שלום".

פרצ'ין

  גם יו"ר סבא"א, יוקיה אמאנו, התייחס לנושא הלילה ואמר כי איראן לא חשפה את כל הפעילויות שלה בתחום הגרעין. "יש לנו אינדיקציות כי איראן עסקה בפעולות הקשורות לפיתוח פצצות גרעין", אמר.

  פרצ'ין הוא בסיס המשמש לפיתוח וייצור תחמושת טילים וחומרי נפץ. יש בו מאות מבנים וכמה מנהרות ובונקרים המבוצרים היטב מתחת לאדמה. בבונקרים ובמנהרות מבוצעים ניסויים בפיצוץ חומרי נפץ. כבר לפני כשמונה שנים הגיע מידע למודיעין האמריקאי כי הבונקרים עשויים לשמש אתרים מתאימים גם לפיתוח נשק גרעיני.

  כשביקשו ראשי סבא"א מאיראן לאפשר לפקחיה לבקר בפרצ'ין סירבה טהראן בטענה כי מדובר בבסיס צבאי, ועל פי תקנות סבא"א יכולות המדינות החברות בארגון להתנגד לביקורי פיקוח במתקנים צבאיים. עתה, כשמונה שנים לאחר מכן, שוב עולה שמו של האתר כמוקד לפעילות הגרעינית החשאית של איראן הנחשדת כי היא למטרות צבאיות.

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  בתוך כך, המנהיג הרוחני העליון של המדינה, האייתולה עלי חמינאי, בירך היום על דבריו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שקרא להימנע מתקיפה צבאית באיראן. עם זאת, חמינאי הבהיר כי העיצומים לא יובילו לבידוד מדינתו.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ