דו"ח: האטה ניכרת בצמיחה בגדה, האצה בצמיחה בעזה

הבנק העולמי מזהיר בדו"ח לקראת פגישת המדינות התורמות לרשות כי מצבה התקציבי מסוכן וההישגים בבניית מוסדות מדינה שאליהם הגיעה נתונים בסכנה

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

דו"ח חדש של הבנק העולמי שמתפרסם היום (חמישי) מצביע על האטה ניכרת בצמיחה הכלכלית בגדה המערבית, זאת בניגוד למגמה מהשנים שעברו שהצביעה על שיפור ניכר בכלכלת הגדה. על פי נתוני הבנק, התל"ג בגדה צמח בשלושת הרבעים הראשונים של 2011 ב-5.8% בלבד, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, אז צמח התל"ג ב-7.5%. עוד עולה כי ההאטה בצמיחה בגדה המערבית החלה כבר ב-2008.

מדובר בתהליך הפוך כמעט לזה המתרחש ברצועת עזה, שם נרשמת עלייה ניכרת בצמיחה. על פי הדו"ח, התל"ג בעזה רשם צמיחה של 25.8% מהתקופה המקבילה של 2011, בעוד ב-2010 הצמיחה עמדה על 16.8% בלבד. הבנק העולמי אומר כי מצבה התקציבי של הרשות הפלסטינית מסוכן וההישגים בבניית מוסדות מדינה שאליהם הגיעה הרשות, נתונים בסכנה.

הדו"ח של הבנק העולמי מתפרסם פעמיים בשנה, לקראת פגישת המדינות התורמות לרשות שתיערך בעוד שישה ימים בבריסל. אולם אחד הסעיפים החשובים ביותר בדו"ח זה מתייחס למדינות התורמות עצמן. על פי הודעת הבנק, "המשבר התקציבי החמור של הרשות יהפוך לחמור עוד יותר אם הירידה הנוכחית בתרומות תימשך". לפי הדו"ח, הרשות צפויה לקבל השנה רק 600 מיליון דולר מתרומות, בהשוואה ל-1.8 מיליארד דולר שקיבלה ב-2008. בשנה שעברה קיבלה הרשות סיוע של קרוב למיליארד דולר, אולם הייתה זקוקה לסיוע תקציבי של 1.5 מיליארד.

מעבר כרם שלום. הצמיחה בעזה גדלה בין השאר בשל הגדלת מעבר הסחורות מישראל

מחברי הדו"ח מציינים כי הרשות עושה מאמצים ניכרים כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי והתקציבי, באמצעות שיפור של גביית המסים וכן צמצום הוצאות. לדוגמה, הרשות לוותה כ-260 מליון דולר מהבנקים ומחברות פרטיות אך ספק אם תזכה להלוואות כאלה גם בשנה הבאה. תקציב 2012 של הרשות מתחיל עם גרעון של 1.1 מיליארד דולר. אולם למעשים הללו, מתריע הבנק, יש יכולת מוגבלת להשפיע ללא שיתוף פעולה מצד ישראל. הבנק מזהיר כי הרשות חייבת לקבל תרומות נוספות כדי להתמודד עם הגרעון התקציבי הגדול שנוצר אצלה. על אף פעולות הרשות לשיפור מצבה הכלכלי הריי שהיא הגדילה את מספר עובדי הרשות והמנגנון הממשלתי ממשיך לצמוח: קרוב ל-90,000 פלסטינים עובדים במשרדי הרשות הפלסטינית בגדה לעומת 65,000 בעזה.

הבנק מצביע על כך שהכלכלה הפלסטינית אמנם נמצאת עדיין בשלב של צמיחה אך מדובר בהאטה ניכרת בשנת 2011 לפחות בכל הקשור לצמיחה בגדה. ההאטה בצמיחה מיוחסת אמנם להקטנת התרומות שהועברו לרשות אך גם להגבלות שישראל ממשיכה להטיל על תנועת סחורות באופן חופשי בגדה. לעומת זאת הכלכלה העזתית ממשיכה להתרומם בעיקר תודות ל"בום נדל"ני", אך גם הסרת חלק מההגבלות על הכנסת סחורות מישראל, ענף ההברחות דרך המנהרות וכן מעבר תרומות לרצועה.

ועדיין, המשכיותה של הצמיחה מוטלת בספק בשנה הבאה ומצבם הכלכלי של רוב תושבי הרצועה ממשיך להיות גרוע. בדומה לדו"חות דומים, הבנק העולמי מתריע כי הצמיחה הכלכלית תמשיך להיות תלויה בתרומות אלא אם יתאפשר פיתוח של המגזר הפרטי הפלסטיני בין היתר באמצעות צעדים שנדרשים מישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ