קרבות עזים סמוך לארמון אסד |

המלחמה בסוריה מתקרבת למודל העיראקי

המתקפה היום והפיצוצים בחאלב ובדמשק בימים האחרונים מסמנים מגמה חדשה בלחימה נגד משטר אסד, אף שאיש עוד לא יודע מי עומד מאחוריהם

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

ההתקפה על בנייני ממשל ברובע אל-מזה בדמשק בה נהרגו עשרות, התפוצצות מכונית ממולכדת בעיר חלב שלשום, שבה נהרגו לפחות שלושה בני אדם, פיצוץ הגשר ליד העיר דרעא בדרום סוריה, והתפוצצות שתי מכוניות התופת ליד מתקני הצבא הסורי בדמשק בשבת, שבה נהרגו כ-27 בני אדם, מסמנים כנראה מגמה חדשה במערכה נגד משטרו של באשר אסד בסוריה.

כל צד, הן המשטר הסורי והן הצבא הסורי החופשי, מכחישים בתוקף שהם אחראים לפיצוצים הללו ובה בעת הם מטילים האחד על השני את האחריות להם. האופוזיציה מצביעה על כך שהפיצוצים האחרונים ואלה שהיו לפניהם התרחשו תמיד לקראת בואה של משלחת בינלאומית, של האו"ם או של הליגה הערבית, וכי המשטר יוזם אותם כדי להוכיח שהוא נלחם נגד טרור בכלל ונגד אל-קאעדה. המשטר מצידו טוען שמדובר בפעילים של אל-קאעדה שחדרו לתוך סוריה וכי מחבלים אלה משתפים פעולה עם הצבא הסורי החופשי.

אולם נראה כי היעדים שאליהם כוונו הפיגועים, מתקני המודיעין של חיל האוויר ומבנה המשטרה בדמשק, או פיצוץ צנרת הנפט בעבר, עשויים דווקא להצביע גם על אפשרות שלישית, לפיה, מתנגדי המשטר, שאינם מאוגדים בצבא הסורי החופשי או במועצה הצבאית העליונה שהקים הגנרל מוסטפא אל-שייח, הם שהחלו להפעיל מלחמת גרילה בדגם העיראקי או התימני.

אין מדובר בהכרח בפעילים של ארגון אל-קאעדה אשר על פי חלק מן הדיווחים חדרו לסוריה מעיראק או בפעילים איסלאמיסטים רדיקאליים שמחזיקים בבסיס כוח בעיר טריפולי בלבנון ויכולים בקלות יחסית לחדור לסוריה יחד עם כמויות של נשק וחומרי חבלה. בסוריה פועלות עכשיו גם חוליות התנגדות שבטיות שמחזיקות בנשק, ואשר אינן מתאמות את פעילותן עם גופי ההתנגדות המרכזיים, בכל עיר גדולה פועלים אמנם גדודים של צבא הסורי החופשי אבל במקביל להם פועלות גם כנופיות שמנצלות את הכאוס לביצוע מעשים פליליים וייתכן שכמו שאירע בעבר, מוכנות כנופיות אלה לבצע פיגועים תמורת תשלום עבור כל דורש.

כל אלה אינם מבטלים את האפשרות למעורבותה של אל-קאעדה בפיגועים או בפעילות נגד הצבא הסורי בכלל. אתר האופוזיציה "אל-חקיקה" שפועל כבר שנים אחדות, דיווח למשל, כי את הפיגועים בדמשק ביצע גדוד אל-פורקאן, אשר הוקם על ידי סניף אל-קאעדה בסוריה שמכונה "חזית אל-נסרה" אשר קיבלה על עצמה בחודש שעבר את האחריות לפיצוץ בכיכר אל-מידאן בדמשק. אולם לא ברור עד כמה ארגון זה, שמגייס בעיקר פעילים אסלאמיסטיים, קשור בהכרח לארגון אל-קאעדה או מי מממן אותו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מורדים סורים

בסוף השבוע התפרסמו ברשת דיווחים על כך שסעודיה שיגרה נשק לצבא הסורי החופשי דרך ירדן. ירדן מיהרה להכחיש בתוקף. אבל אחד מאתרי האופוזיציה פרסם מסמך עליו חתום לכאורה עבדאללה מלך סעודיה שבו הוא מורה לשגר כוחות לסוריה והוא אף מינה מפקד לכוח צבאי שאמור להצטרף לכוחות נוספים שיפעלו בסוריה. סעודיה לא הכחישה. אבל אם לשפוט על פי האירועים שהתרחשו בעיראק בעשור הקודם, סעודיה סייעה בכסף ונשק לכוחות סונים שפעלו נגד הממשל החדש שקם בעיראק אחרי נפילת סדאם. בסוריה מדווח הצבא הסורי החופשי שהוא אכן מקבל כסף מסעודיה וקטאר אבל לא נשק או חיילים, אבל לא מן הנמנע שמתנדבים סעודים כבר נמצאים בסוריה. לכל אלה צריך לצרף גם את המיליציות העלאוויות שהתארגנו כדי להגן על אזרחים עלאווים שנמצאים בסכנת התקפה מצד מתנגדי המשטר, והתוצאה היא שכבר עכשיו פועל בסוריה ערב רב של כוחות שמהווה קרקע פורייה למלחמת אזרחים מן הדגם העיראקי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ