נושאים ונותנים בבזאר של איסנטבול

האיראנים הזכירו שארה"ב היא שמכרה לאיראן כור, והטורקים מקדימים לחזות הצלחה. ההדלפות משיחות הגרעין מלמדות שכעת מתמקחים על אחוזי ההעשרה

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

הקונסוליה האיראנית באיסטנבול היא היום האתר החשוב ביותר לקידום המשא ומתן בין איראן לבין שש המעצמות - חמש המדינות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה. שיחות המסדרון, המפגשים שמקיימים הנציגים האיראניים עם נציגי סין ורוסיה, והתיווך הטורקי שמרחף מעל המפגשים, ייקבעו במידה רבה את תוצאות הדיאלוג שמתנהל לראשונה אחרי הפסקה של קרוב ל-15 חודשים. גם ההדלפות מתחילות לזרום, מבלי שאפשר יהיה לאמת את מהימנותן.

שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו הקדים לומר כי "יהיו לו חדשות טובות לספר אחרי שיסתיים הדיאלוג" כאילו יש באמתחתו איזו שהיא הבטחה מוקדמת, איראנית או אירופאית להסכמה כלשהי. אבל אחת ההדלפות מספרת על כך שמדינות המערב יסכימו להמשך העשרת אורניום ברמה של 3.5%, הן לא ידרשו את פירוק המתקן התת קרקעי בפורדו, אבל ידרשו להציב פיקוח קבוע והדוק במתקני הייצור.

מקור ממשלתי טורקי אמר ל"הארץ" כי "הרושם בטורקיה אחרי סדרת המגעים שקיים ארדואן עם ההנהגה האיראנית, הוא שאיראן תהיה מוכנה לוותר על העשרת האורניום לרמה של 20% בתוך פרק זמן קצר וקבוע מראש, אבל היא תדרוש בתמורה הסרה של חלק מהסנקציות כבר עכשיו ולוח זמנים להסרה מדורגת של יתר הסנקציות". על פי הערכה אחרת תדרוש איראן התחייבות אמריקנית לכך שלא תותקף כתנאי להסכמתה לתכנית ההפסקה המדורגת של העשרת האורניום.

זוהי גם לבה של ההצעה הרוסית, לפיה תנוסח מפת דרכים הדדית ונקובה בלוח זמנים, שתיצור בסיס לאמון בין איראן למדינות המערב. על פי הצעה זאת, איראן תחדל להעשיר אורניום באופן הדרגתי והמערב יסיר את הסנקציות במקביל. בה בעת הצהיר מחמוד אחמדינג'אד כי איראן לא תוותר "ולו בסנטימטר" על זכותה להעשיר אורניום ולפתח את תכנית הגרעין שלה, שנועדה למטרות שלום.

הנציג האיראני, סעד ג'ליליצילום: רויטרס

שאלת יעודה של תכנית הגרעין האיראני תעמוד במרכז הדיונים בין הצדדים, כאשר מצד אחד מדגישה איראן כי לא רק שתכניתה איננה מיועדת למטרות צבאיות, היא מתנגדת לעצם פיתוחו וקיומו של נשק גרעיני.

שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, הבהיר את עמדתה זו של איראן לעמיתו השוודי קארל בילדט, ודברים דומים הוא כתב במאמר חשוב שפרסם בוושינגטון פוסט שבו הזכיר בין היתר כי "אנחנו הדגשנו בתוקף את התנגדותנו לנשק להשמדה המונית. כבר לפני שבע שנים פרסם המנהיג העליון עלי חמנאי פסק הלכה שאוסר על יצור, איכסון ושימוש בנשק גרעיני...אפילו כאשר סדאם חוסין התקיף אותנו בנשק כימי בשנות השמונים אנחנו לא השבנו בנשק דומה, ואפילו הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית לא הצליחה למצוא הוכחות לכך שלתכניתנו יש היבטים צבאיים".

טענתה של איראן איננה מקובלת במערב אשר מעריך שאיראן שואפת לפתח גרעין למטרות צבאיות. אפילו סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאווקוב , נציגה של רוסיה בשיחות איסטנבול, אמר ביום שישי כי "על פי המידע שיש ברשותי, אי אפשר לקבוע לחלוטין שהתכנית הגרעינית של איראן היא למטרות שלום בלבד, אבל זה שונה לחלוטין מלומר שלתכנית הזאת יש ממדים צבאיים". אפשר כמובן להבין את דברי ריאווקוב בשני אופנים, אבל עצם הטלת הספק במהות התכנית מרמזת בעיקר על הכיוון אליו נוטה רוסיה בשיחות הללו. רוסיה תסכים להידוק הפיקוח שמטרתו לאשר את אופיה הבלתי צבאי של התכנית האיראנית אבל לא להפסקת העשרת האורניום למטרת שלום.

בכך מתקרבת עמדתה של רוסיה לעמדה שהציג נשיא ארה"ב אובמה, ולפיה ארצו תמנע מאיראן להשיג נשק גרעיני אבל לא תאסור עליה לפתח תכנית גרעין למטרות שלום. המחלוקת המרכזית תהיה על הקריטריונים שעל פיהם ייקבע אופיה של התכנית.

בינתיים מצביעים המשתתפים על המאמץ שמשקיעים הצדדים ליצור אווירה של כבוד הדדי ושל נכונות לשיתוף פעולה. כך למשל מצביעים האיראנים על כך שאתר האינטרנט האיראני "משרק" שמקורב לחוגים הרדיקאליים פרסם פרופיל מחמיא לנציגת ארה"ב בשיחות, וונדי שרמן כשהוא מציין שהיא ידועה כ"פותחת דלתות".

מקווים לפשרה. ג'לילי (מימין) ואשטוןצילום: אי-פי

יועץ בכיר של האייתוללה חמינאי, גולאם עלי חדאד-עאדל, שהיה יו"ר הפרלמנט והוא גם חותנו של חמינאי ומכיר היטב את דעותיו, אמר לאותו אתר כי "ההבדל בין השיחות הנוכחיות לקודמותיהן הוא ששני הצדדים אימצו טון מתון והם נוקטים בלשון פייסנית ומכבדת", דבריו פורשו כחלק מכוונתו של חמנאי להכין את הציבור באיראן לויתורים. גם שר החוץ סאלחי ציין במאמרו לוושינגטון פוסט כי הפעם "הצדדים מגיעים לשולחן הדיונים בלי תנאים מוקדמים" דבר שבעיניו חשוב להצלחת השיחות.

מעניינת בהקשר זה התזכורת שהעביר סאלחי לממשל האמריקני. במאמרו הוא כותב בין היתר "לפני 45 שנים, ארה"ב מכרה לארצי כור מחקרי וכן דלק גרעיני ברמת ההעשרה צבאית עבור הכור. זמן קצר אחר כך אמריקה הסכימה לסייע להתקין מעגל גרעיני שלם לייצור דלק גרעיני יחד עם כורים גרעיניים. הטענה האמריקנית אז הייתה שכוח גרעיני יתמוך בצרכים הגדלים והולכים של הכלכלה האיראנית וישחרר את עתודות הנפט שלנו לייצוא או להמרה למוצרים פטרוכימיים. הרציונאל לכך לא השתנה מאז ועד היום".

סאלחי מזכיר עוד שב-2009 איראן הייתה זאת שביקשה מסבא"א לספק לה דלק גרעיני עבור הכור המחקרי שלה. "אבל כאשר הסכמנו להצעה להחליף אורניום דל-העשרה בתמורה לדלק הגרעיני, נענינו בעוד סנקציות". סאלחי מתכוון להסכם שחתמה איראן עם טורקיה וברזיל בשנת 2010 לפיו יופקדו 1200 ק"ג אורניום מועשר בשעור 3.5 אחוזים בטורקיה בתמורה לדלק גרעיני. אבל ארה"ב דחתה אז את ההצעה משום שההסכם קבע שהאורניום ימשיך להיות בשליטת איראן והיא תוכל להחזירו בכל עת.

עכשיו נראה כי איראן אינה זקוקה עוד לדלק גרעיני שכן היא הודיעה שהצליחה לייצור בעצמה. מכאן שעל הצדדים יהיה להציע תכנית של "הפסדים ורווחים" חדשה, כזאת שתאפשר הן לאיראן והן למערב לתת ארכה משמעתית לדיאלוג הדיפלומטי, להסיר את איום המתקפה על איראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ