ניל מקפרכאר, ניו יורק טיימס

ביירות. כשג'אבר עבוד, אופה מבניאס, מתח בפעם הראשונה ביקורת על הנשיא בשאר אסד, משום שלא קידם שינוי ממשי במדינה, התעלמו ממנו שכניו. עבוד, כרוב בני קהילתו, הוא עלאווי, עדתו של הנשיא. כשהחלה התסיסה האמינו רבים בעדה שאם משפחת אסד תיפול, ייגזר גורלם. הם איחדו שורות נגד עבוד, החרימו את המאפייה שלו ואילצו אותו לעזוב את העיר.

ככל שמסלים הסכסוך הסורי ונעשה עימות בן עדתי, אסד נשען באופן כבד יותר על בסיס התמיכה הדתי שלו. יחידות העילית של הצבא מורכבות מעלאווים, והן עדיין עומדות לצד הנשיא, כמו מיעוטים אחרים בסוריה. אבל ראיונות שנעשו עם עלאווים רמזו על פיצול גם ביניהם.

יש עלאווים הטוענים שאסד מסכן את עתיד העדה ודוחף אותה אל סף מלחמת אזרחים נגד הסונים. בקצה האחר ניצבים עלאווים הסבורים שאסד "רך" מדי ואומרים שאביו, הנשיא חאפז אל אסד, היה מדכא מזמן את המרי. לאחר שמאות עלאווים צעירים נהרגו בקרבות החלו לעלות בעדה תהיות כמו "למה הממשלה לא יוצאת להגן עלינו".

הפגנות נגד הנשיא אסד בסוף השבוע דמשק

המתיחות בין הסונים לעלאווים הגיעה לשיא חדש לאחר מעשי טבח, ובעיקר אחרי הטבח בחולה ב 25 במאי. ניצולים מחולה סיפרו שהתוקפים היו תושבי כפרים עלאוויים. חששות מפעולות תגמול של הסונים הניעו עלאווים רבים לחשוב שעתידם נתון בסכנה.

עפאק אחמד, עלאווי שערק מחיל האוויר, הפיץ מסר ביוטיוב וכתב שהעלאווים צריכים להפסיק להתאבד כקבוצה. הוא התבלט בעיקר משום שאין כמעט עריקים עלאווים. "האם משפחת אסד ראויה להנהיג את העלאווים", תהה אחמד והוסיף: "לנוכח פשעים כאלה איננו יכולים לשתוק. עלינו לדבוק בעקרונות הדת וההומניות שלנו, כי אם לא נעשה זאת, ההיסטוריה תהיה חסרת רחמים".

מפלגת הבעת בראשות אסד טוענת שהמשטר בסוריה הוא חילוני, פאן-ערבי וסוציאליסטי. הסונים, שמהווים 74% מכלל האוכלוסייה, מתנגדים זה זמן רב למשטר העלאווי החילוני, שראשיו משויכים לשיעים. העלאווים מהווים כ-13% מהאוכלוסייה.

גורמים בממשלת אסד אומרים כי האידיאולוגיה החילונית שימרה את הרמוניית "הפסיפס המופלא" של הדתות, העדות והשבטים בסוריה. אבל יש מבקרים שטוענים שזה מסווה לשליטה העלאווית.

העלאווים, שנחשבו כופרים במשך כ-400 שנות השלטון האימפריה העותמאנית, ונדרשו לשלם מס מיוחד, התקבצו באזור ההררי והעני בצפון מערב המדינה, ליד הים התיכון.
הכת נוסדה במאה התשיעית ואיגדה תורות דתיות שונות. בני העדה אינם מוגדרים מאמינים נלהבים במיוחד ולא מוסלמים אדוקים יותר. הם מאמינים בגלגול נשמות ואינם רואים בצום הרמדאן או בעלייה לרגל למכה מצוות יסוד. הם מתפללים בבית או ליד קברי קדושים, ואין להם הירארכיה דתית.

צרפת, הסמכות הקולוניאלית בסוריה לאחר מלחמת העולם הראשונה, כוננה מדינה עלאווית נפרדת שהתקיימה באזור החוף הסורי מ-1920 עד 1936. אחרי מתן העצמאות לסוריה פנו העלאווים לשירות בצבא ולמפלגת הבעת. ההפיכה שהעלתה לשלטון את חאפז אסד ב-1970 חיזקה את שליטתם וטילטלה קשות את הסונים, ששלטו עד אז. חאפז אסד דאג לאייש בעלאווים את המשרות הבכירות בצבא ובכוחות המשטרה, ולזרוע פחד מפניהם בקרב האזרחים.

בשנות ה-80 נוצרו קהילות עלאוויות חדשות שיצרו טבעת הגנה סביב דמשק וזכו לכינוי "התנחלויות" בפי תושבי הבירה. סלאם בן ה-28, יליד אחד הפרברים המדוברים, סיפר כי
"בתחילת המרי חילקו לתושבים רובים ואמרו לנו שהסונים עומדים לתקוף ולהרוג". לדבריו, "עוררו בנו פחד, וברור ש רבים מהתושבים לקחו את הנשק, לרוע המזל ".

ההשערות הרווחות הן שאם המשטר יקרוס, העלאווים יחזרו להרים. יש מי שסבורים כי מעשי ההרג ההמוניים שמבצעים עלאווים נועדו לחזק את שליטתם באזורים מסוימים שניתן יהיה להגן עליהם אם העימות עם הסונים יימשך לאורך זמן.

ראם, בת 28, שארגנה אסיפות מחאה נגד אסד בדמשק, אומרת כי "מדובר בהפיכה עממית נגד הרודנות, לא נגד המשטר העלאווי". לדבריה, נגד הממשלה מפגינים היום יחד בדמשק צעירים עלאווים, סונים ודרוזים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות