בעקבות הפלת המטוס |

טורקיה מקדמת כינוס חירום של ברית נאט"ו

נמשכת מלחמת הגרסאות ביחס להשתלשלות האירועים שהביאו להפלת המטוס, מסוג פנטום, בסוף השבוע. עיתון ירדני: 3 טייסים סורים נוספים ערקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טורקיה קראה אחר הצהריים (ראשון) לכינוס דחוף של חברות ברית נאט"ו, בעקבות התקרית שבה הופל מטוס קרב טורקי בידי צבא סוריה בסוף השבוע. הדיון צפוי להתקיים ביום שלישי בבוקר בבריסל, בהתאם לאמנת הברית הצפון אטלנטית המחייבת דיון במקרה שבו אחת מחברות הברית חשה באיום ביטחוני.

מוקדם יותר אמר שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, כי על פי הבדיקות שנערכו באנקרה, התקרית אירעה במרחק של 24 ק"מ מגבול סוריה, דהיינו בשטח בינלאומי. משרד החוץ הטורקי מסר כי המטוס נפל בתוך המים הטריטוריאלים הסוריים והוא נמצא בעומק של 1,300 מטרים. סוריה מצדה טוענת שהה בתוך שטחה האווירי מבלי להזדהות וכי ברגע שהתברר שמדובר במטוס טורקי, הוגש לצוותו סיוע מיידי.

בתוך כך, דיווח היום העיתון הירדני "אל-ערב אל-יום" כי שלושה טייסים סורים נוספים ערקו לירדן שעות ספורות לאחר עריקת הטייס עם מטוס המיג 21. על פי הדיווח, השלושה הגיעו לירדן לאחר שחצו את הגבול רגלית ושוהים במדינה באישור השלטונות.

עוד דווח כי הטייס שערק לירדן עם מטוסו הצליח לחמוק מהמכ"מים הסוריים והירדניים מאחר שטס בגובה נמוך מאוד. בדיווח צוין כי מדובר בטייס מנוסה שמכיר היטב את האזור. גורמים מערביים ציינו כי אין במטוס שום תועלת מבחינה מודיעינית, משום שמדובר במטוס ישן מאוד. עם זאת, הטייס עצמו יכול להוות מקור מודיעיני חשוב ביותר מאחר והוא יכול לספק מידע על מה שקורה בתוך הצבא הסורי, בדגש על חיל האוויר.

חיילים סורים

  דבוטולו האשים הבוקר את סוריה בהפלת המטוס, מסוג פנטום, ללא כל התראה. "הם יכלו לדעת זאת מהפרופיל של המטוס, הוא מסומן וקל לזהות איזה מטוס זה", אמר שר החוץ הטורקי, שדיבר בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית. "בכל מקרה, יש לנו הוכחות של תשדורות רדיו שמעידות על כך שהם ידעו שמדובר במטוס שלנו. סוריה לא הזהירה את הטייס ולא הזהירה אותנו לפני שפתחה באש". לדבריו, הטייס הוזהר בידי הבקרה האווירית הטורקית על כך שחצה את הגבול 15 דקות לפני שהופל.

  בסוף השבוע דיווח הדיילי טלגרף הבריטי כי בכירים נוספים בצבא ובמשטר הסורי שוקלים לערוק. על פי הדיווח, חברים במעגל הקרוב ביותר לנשיא בשאר אל-אסד נערכים בסודיות לערוק לאופוזיציה ברגע שמצבו של המשטר יתערער. לטענת הבכירים האמריקאים שהתראיינו לכתבה, בכירים בצבא סוריה הבינו כי ישנן כמה נקודות "יציאה אסטרטגיות" ולכן הם ממסדים קשרים עם המורדים במטרה לבחון כיצד יתקבלו אם יבחרו לערוק.

  "אנו רואים שחברים במעגל הקרוב ביותר לבשאר אסד מתכננים לעזוב", אמר הבכיר האמריקאי. לדבריו, ההכנות כוללות העברת סכומים גדולים של כסף לבנקים בלבנון ובסין והתקשרות עם גורמים באופוזיציה ובממשלות במערב.

  גורמים באופוזיציה הסורית אישרו לטלגרף כי הם מחזרים אחר סיוע אמריקאי בעידוד עריקות נוספות. בכיר באופוזיציה אמר כי "אני יודע בוודאות כי יש כמה קצינים בכירים שרק מחכים לרגע הנכון לערוק. יש לנו שמות גם בארמון הנשיאות. יש שמועות על אדם מאוד קרוב לנשיא ואנו מצפים לראות אותו מחוץ למדינה בקרוב מאוד".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ