זכריה זביידי אושפז לאחר שהכריז על שביתת רעב

זביידי, הכלוא ארבעה חודשים בכלא הפלסטיני, שובת רעב כבר שלושה ימים ואף מסרב לשתות. הוא נעצר בחשד למעורבות ברצח מושל ג'נין

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

זכריה זביידי, הכלוא כארבעה חודשים בכלא הרשות הפלסטינית ומאז יום ראשון שובת רעב ואף מסרב לשתות, אושפז היום (שלישי) בבית החולים ביריחו. יחד עם זביידי אושפזו שני עצירים נוספים מג'נין - סלים נסאר ומוחמד טורקמאן - שגם הם שובתים רעב ומסרבים לשתות. עורך דינו של זביידי, פריד הוואש, אמר ל"הארץ" שמצבם קשה. השלושה מוחים על המשך מעצרם מעבר לזמן שהחוק הפלסטיני מתיר בלא כתב אישום.

ביום ראשון האריך בית המשפט המחוזי הפלסטיני ביריחו את מעצרו של זביידי זו הפעם השביעית, הפעם בשמונה ימים. זביידי נעצר לפני יותר מארבעה חודשים, בגל מעצרים שביצעה הרשות הפלסטינית מיד לאחר שיריות נורו לעבר ביתו של מושל ג'נין הקודם, קדורא מוסא. מוסא מת כשעתיים לאחר הירי מהתקף לב וברשות הפלסטינית הציגו זאת כהתנקשות בחייו.

זביידי היה ממייסדי תיאטרון החופש בג'נין, יחד עם ג'וליאנו מר חמיס. בישראל הוא ידוע יותר כמפקד גדודי חללי אל-אקצא, מעמד אליו הגיע לאחר שרבים מחברי הארגון נהרגו במהלך האינתיפאדה השנייה.

הוואש אמר ל"הארץ" שהתביעה ביקשה להאריך את מעצרו בעוד 45 יום לצרכי המשך החקירה. הוואש אמר בבית המשפט שארבעה חודשי חקירה לא הניבו דבר ולא הוכיחו את החשדות הראשוניים שמלכתחילה הובילו למעצרו. "אתם מעוניינים שהוא יהיה עצור ולא מעוניינים בחקירה", אמר לתביעה. הוואש עצמו נעצר לשבוע באשמת שווא של בקשת שוחד אחרי שבהארכת מעצר לפני כחודש וחצי הוא כינה את אנשי הביטחון המסכל "מאפיה".

זכריא זביידי, 4 חודשים בכלא הפלסטיניצילום: דניאל בר און

התביעה הפלסטינית מאשימה את זביידי ואת חברו סלים נסאר שהם החזיקו ביודעין בנשק שממנו נורו היריות על בית המושל מוסא. שניהם דוחים את ההאשמות.

בסוף השבוע שעבר עצרו מנגנוני הביטחון הפלסטיניים כעשרים מתושבי מחנה הפליטים ג'נין, לאחר שמפקד בביטחון המסכל בעיר, הישאם א-ריח, נרצח ביריות בעודו נוסע במכוניתו סמוך למחנה. א-ריח כיהן גם כראש הוועדה המקומית במחנה הפליטים. רבים מהעצורים נעצרו כבר בגל הקודם, ושוחררו בלא כל אישום. חלקם סיפרו שבשבועות הראשונים למעצרם עברו עינויים קשים בכלא. בין העצורים בגל הנוכחי גם שניים מאחיו של זביידי. שני אחים אחרים שלו כלואים בישראל. "אף אח לא נשאר עכשיו בבית", אמר זביידי לשופטיו. בשבוע שעבר נעצרו גם אחיינים וקרובי משפחה שלו, בהם כמה שהחישו את הפצוע לבית החולים. מעצר כולם הוארך ביום ראשון ב-15 יום.

ביולי היה ניסיון לרצוח ג'מאל א-שאטי, חבר בהנהגת פתח במחנה הפליטים. ג'וליאנו מר-חמיס, מייסד התיאטרון, נרצח במחנה באפריל 2011. גופים חוקרים פלסטיניים וישראליים לא פיענחו את הרצח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ