משעל הודיע: לא אתמודד שוב על הנהגת החמאס

בכיר בחמאס מסר כי משעל יצא ל"הפוגת קרב" והכחיש כי קיימים חילוקי דעות בין המנהיגים בארגון. קרב הירושה המסתמן: בין הנייה למרזוק

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הודיע סופית כי אין בכוונתו להתמודד על תפקיד ראש הלשכה המדינית פעם נוספת. משעל מסר את הדברים לצמרת הארגון שהתכנסה בקהיר בשבוע שעבר.בימים אלה מתנהלות הבחירות ללשכה המדינית הכללית.

אחד מראשי החמאס, סלאח אל-ברדוויל, אמר היום (ראשון) כי משעל החליט לצאת ל"הפוגת קרב", לאחר שנים רבות שבהן שירת את התנועה נאמנה. ברדוויל הוסיף כי משעל העניק מהנהגתו לארגון במשך 16 שנים ב"נסיבות קשות", וכי החליט לפעול כחייל בשורות התנועה. לדברי ברדוויל, מי שיקבע את התוכנית המדינית של הארגון הן המועצות המובילות את חמאס - מועצות השורא הכללית והאזורית. הוא הכחיש כי יש חילוקי דעות בין מנהיגים בארגון.

אם משעל אכן פורש, מסתמן כי קרב הירושה בצמרת החמאס הוא בין ראש ממשלת הארגון בעזה, איסמעיל הנייה, לבין סגן ראש הלשכה המדינית, מוסא אבו מרזוק, שכיהן בעבר כראש הלשכה בעצמו. משעל הבין בימים האחרונים שסיכוייו לנצח בבחירות החשאיות לצמרת הארגון קלושים, ולכן כנראה פרש. אפשרות אחרת היא שמשעל למעשה הפסיד בבחירות שמתנהלות זה שבועות רבים בחשאיות רבה, אך בחמאס מבקשים להציג את ההפסד כ"פרישה מכובדת".

חאלד משעל. סמכויות ההנהגה והכספים שלו קוצצו

החלטתו של משעל התבשלה במשך חודשים רבים. בתחילת 2012 חשף "הארץ" כי בדצמבר שעבר, בישיבת מועצת השורא של החמאס, הודיע משעל כי אין בכוונתו להתמודד שוב על הלשכה. הדברים התפרשו אז בעיקר לנוכח מאבקי הכוחות בין הנהגת חמאס בחו"ל בראשות משעל לבין הנהגת עזה, כאשר המחלוקת המרכזית בין שתי הקבוצות התמקדה בשאלת הפיוס.

ההזזה של משעל היא למעשה שיאו של תהליך התחזקות צמרת הארגון בעזה בהשוואה לאחרות, כמו ההנהגות בגדה, בחו"ל ובבתי הכלא בישראל. בינואר האחרון, בעוד שמשעל הודיע ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) כי הוא מוכן להקים ממשלת אחדות שעבאס יעמוד בראשותה, סירבה הנהגת הארגון בעזה לתכתיב של משעל.

באותה תקופה עזבה כל צמרת החמאס את דמשק והתמקמה בבירות ערביות אחרות. משעל עצמו עבר לקטאר וסגנו אבו מרזוק לקהיר. אולם הכוח של הנהגת דמשק התפזר, לצד החרפת החיכוכים עם השלטון בסוריה, שדרש מחמאס להישאר במדינה. התהליך הוביל להתחזקות הנהגת החמאס בעזה, שהפכה למקור ההכנסות הקבוע והיציב של הארגון וכן לבסיס הטריטוריאלי של החמאס. במקביל, קוצצו סמכויותיו של משעל בעיקר בסוגיות הכספים וניהול הזרוע הצבאית, והועברו להנהגת חמאס בעזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ