חיל האוויר הטורקי אילץ מטוס נוסעים סורי לנחות באנקרה

שר החוץ דבוטולו אמר שממידע מודיעיני עלה חשד כי המטוס, שהמריא מרוסיה, נשא כלי נשק. בנוסף הודיע על איסור טיסה של מטוסים טורקיים מעל סוריה

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי ורויטרס

חיל האוויר הטורקי אילץ הערב (רביעי) מטוס נוסעים סורי לנחות באנקרה, כך מדווחת הטלוויזיה הטורקית. בראיון לתחנת טלוויזיה טורקית באתונה אמר שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, כי אנקרה קיבלה מידע מודיעיני שממנו עלה חשד כי המטוס נשא כלי נשק. במקביל הודיעו הרשויות באנקרה כי מעתה נאסר על מטוסים אזרחיים טורקיים לטוס בשטח האווירי של סוריה. כעבור כמה שעות פורסמו דיווחים סותרים בכלי התקשורת בטורקיה לגבי אופי המטען שנתפס על סיפון המטוס והוחרם, אולם הוא קיבל אישור להמשיך בדרכו.

המטוס הסורי, מסוג אירבוס A320, המריא הערב ממוסקווה לעבר דמשק, ומטוסי F16 טורקיים הוזנקו לעברו כאשר נכנס לשטח האווירי של טורקיה. מטוסי הקרב אילצו את המטוס הסורי לנחות בשדה תעופה באיסטנבול. על פי דיווחי הטלוויזיה הטורקית, הסיבה ליירוט היא חשד שהמטוס נשא כלי נשק כבדים. דובר משרד החוץ הטורקי אישר את הפרטים. על פי הדיווחים, על המטוס היו 37 נוסעים ואנשי צוות, שהורדו ממנו כדי לאפשר לכוחות לערוך בו סריקות.

שר החוץ הטורקי, דבוטולו, שנמצא באתונה, אמר בראיון לתחנת טלוויזיה טורקית כי המטוס אולץ לנחות כיוון שהתקבל מידע מודיעיני לפיו ייתכן שהוא נושא "ציוד מסוים שלא עומד בכללי התעופה". לדבריו, טורקיה תמשיך לחקור כלי טיס סוריים אזרחיים שישתמשו במרחב האווירי שלה.

כעבור כמה שעות דיווחו כלי תקשורת בטורקיה כי על סיפון המטוס לא נמצאו כלי נשק אלא אמצעי תקשורת צבאיים. אלו הוחרמו על ידי הרשויות הטורקיות, ונוסעי המטוס קיבלו אישור להמשיך בדרכם. רשת NTV דיווחה כי המטען שהוחרם עשוי להיות חלקי טילים, אולם לדיווח אין אישור ממקורות אחרים.

במקביל הודיעו הרשויות בטורקיה כי המרחב האווירי הסורי אינו בטוח יותר, ואסרו על כלי טיס טורקיים לטוס מעל המדינה. תחנת טלוויזיה מקומית אף דיווחה כי מטוס טורקי כבר המריא לעבר ערב הסעודית, דרך סוריה, ושב על עקבותיו בשל ההוראה החדשה.

היום הזהיר מפקד צבא טורקיה את סוריה מתגובה חריפה יותר אם יימשך הירי לעבר השטח הטורקי. בשבוע שעבר נהרגו חמישה אזרחים טורקים מירי פגזים סורים, ומאז נמשכים חילופי האש בין שני הצדדים.

עשן מעל חאלב

רשת אל ג'זירה גם דיווחה היום כי קבוצות אופוזיציה בסוריה המתנגדות לאסד חברו כדי ליצור אזור חיץ ליד הגבול עם טורקיה ולהבריח את כוחות הביטחון של הנשיא מהאזור. המורדים מקווים שאזור החיץ ישמש מקלט לאלפי בני אדם שמנסים לברוח מהקרבות במדינה. לדבריהם, כדי להגשים יעד זה יש צורך בסיוע מנאט"ו שיגן עליהם מפני התקפות מהאוויר.

עם זאת, באחרונה מתקבלים דיווחים כי למורדים חסר ציוד לחימה ותחמושת. "אנחנו מקבלים מספיק ציוד כדי להמשיך במאבק, אבל אנחנו לא מקבלים מספיק ציוד בשביל לנצח בו", אומר אחד המפקדים בשטח. "אני בטוח שלא יהיה שינוי כלשהו עד הבחירות בארה"ב, אבל אני לא בטוח שמישהו מאיתנו ישרוד עד אז".

היום התפרסם עוד כי צבא ארה"ב שלח בחשאי כוח משימה של יותר מ-150 יועצים ובעלי תפקידים נוספים לירדן, כדי לסייע לכוחות הביטחון של הממלכה להתמודד עם שטף הפליטים מסוריה ולהתכונן לאפשרות שדמשק תאבד שליטה על מצבור הנשק הכימי. גורמים אמריקאים הקרובים לעניין אמרו כי הכוח ישרטט תוכניות שמטרתן לבודד את ירדן מהנעשה בסוריה ולמנוע את גלישת האלימות לתוכה, בדומה לנעשה בגבול הסורי-טורקי. לדברי הגורמים, אחת האפשרויות היא להקים אזור חיץ בין סוריה לירדן, בשטחה של הראשונה. אזור זה יישלט ביטחונית על ידי כוחות הביטחון של הממלכה בסיוע לוגיסטי אמריקאי.

כוח המשימה, שבראשו עומד קצין בכיר, שוהה במרכז האימונים של צבא ירדן מצפון לעמאן מאז חודש מאי ורובו הופנה בשלב ראשון לסייע בטיפול בכ-180 אלף פליטים סורים שחצו את הגבול למחנה זעתרי ולמקומות נוספים ויוצרים עומס רב על הרשויות. בין היתר מלמד הכוח את הירדנים כיצד לחלק מים, מזון ותרופות למספר גדול כל כך של פליטים וכיצד להתמודד עם בעיות התברואה במחנה.

ממשל אובמה נמנע עד כה מהתערבות במשבר בסוריה מעבר לסיוע לוגיסטי לא צבאי לארגונים המורדים במשטרו של בשאר אל-אסד. לדברי הגורמים, אם תשתנה מדיניות הבית הלבן - לבסיס האמריקאי מצפון לעמאן תהיה חשיבות גדולה. הוא נמצא כ-55 קילומטרים מהגבול הסורי ומשמש עתה כעמדה האמריקאית הקרובה ביותר אליה. גורמים בפנטגון בפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב סירבו להתייחס לדברים. גם שגרירות ארה"ב בירדן לא הגיבה.

העימות בתוככי סוריה נמשך יותר מ-19 חודשים וגבה עד כה, על פי הערכות, חיי כ-30 אלף בני אדם. בוושינגטון חוששים שככל שהמשבר בסוריה יעמיק - ילך ויגבר החשש לגלישתו למדינות נוספות באזור. דוגמה לכך היא הירי הארטילרי שמתנהל בשבוע האחרון בגבול הטורקי-סורי. גם במערב סוריה, בכפרים ובדרכים המובילות לעמק הבקעא, התגברו בשבועות האחרונים הקרבות. במזרח סוריה איבד הממשל המרכזי בדמשק את השליטה על כמה ממעברי הגבול לעיראק.

הרס בחאלב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ