האימאם הלוחמני שהפך למנהיג רוחני של המורדים בסוריה

השייח' הסלפי עדנאן אל-ערור נודע בנאומים תקיפים שעודדו אלימות נגד משטר אסד. היום הוא מעורב בהנהגת המורדים, ומסריו דווקא מתונים יותר

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקונומיסט

עד לא מזמן נראה שייח' עדנאן אל-ערור כמו מתנה מאלוהים למשטר הסורי. התקשורת הממלכתית, שהשתוקקה להטיל דופי במפגינים שיצאו במארס 2011 למחות בשקט, הציגה את כהן הדת הגולה, בעל הזקן האפור, שנשא נאומים חוצבי להבות בשני ערוצי הלוויין הסלפיים של סעודיה, כאדם מרושע ובעל דעות קיצוניות.

מרשיע במיוחד היה הסרטון שבו השייח' קם, נופף באצבעו לכיוון המצלמה והבטיח "לשחוק את העצמות" של עלאווים תומכי משטר אסד, ולהשליך את בשרם לכלבים". הממשלה שמחה להגיב ובאמצעות משחק מילים על שמו רמזה שהוא שוביניסט סוני מתועב השואף להרוס את ההרמוניה הרב-עדתית בסוריה.

ערור, יליד העיר חמה, נמלט ממנה ב-1982 לאחר הדיכוי האכזרי של המרד על ידי אסד האב. עד לפני כשנה היו לו מעט מאוד חסידים. רוב פעילי האופוזיציה הוטרדו מסגנון הדיבור הדתי שלו, שחתר תחת מה שהם ראו כתנועת רחוב כוללת וחילונית. הערוצים שבהם הוא מופיע בדרך כלל מקדישים את רוב זמן השידור שלהם לתקיפת האיסלאם השיעי. נוסף לכך, התעלמותו מתביעות הכורדים לאוטונומיה היתה עלולה להרחיק מתנגדים חשובים למשטר הקיים.

עדנאן אל-ערורצילום: יוטיוב

צופי תוכניתו השבועית של ערור נמשכו אליה בעיקר בשל קריאותיו התיאטרליות לכל הסורים לקום ולהילחם, קריאות שלא נשמעו מצד אינטלקטואלים סורים גולים, ולא בגלל דעותיו הדתיות. ואולם, ככל שגברה המצוקה בסוריה, החלו להתרחב קווי השבר הבין-עדתיים. וכך, דעותיו של ערור, שבעבר נחשבו על ידי רבים לקיצוניות מדי, נראות כעת קרובות יותר לזרם המרכזי ¬ לפחות בעיניהם של שלושה רבעים מהסורים-הסונים.

השייח' חזר לאחרונה לצפון סוריה, אזור המוחזק בידי המורדים, והחל לככב בישיבות המשותפות הנדירות של מפקדי המורדים. כשהוא מופיע לפני החיילים, אפשר לראות עד כמה הפופולריות שלו רבה. עם זאת, התגברות הרגשות הדתיים בקרב הסונים איננה הסיבה היחידה לכך. ערור הפך להיות מגייס כספים רהוט ויעיל מאוד.

במקום לתמוך בקבוצות הקיצוניות ביותר, ערור מצטרף כעת למוסטפה שייח', אחד מראשי "צבא סוריה החופשי" ובעל נטיות חילוניות, והוא מדבר על הצורך להעביר באמצעות המועצות הצבאיות כספים לקבוצות שונת כדי להפחית את היריבות ביניהן. הוא גם מתח ביקורת על מעורבותם של ג'יהאדיסטים זרים וגינה את פיגועי ההתאבדות "הנפשעים", כדבריו.

כיום הוא טוען כי סרטון הווידאו שלו, שבו איים על העלאווים, הוצא מהקשרו וכי התכוון בדבריו רק לעלאווים תומכי אסד שדיכאו בשקידה את ההתקוממות. לדבריו, כל אלה מהם ששמרו על ניטרליות, חייבים לזכות בהגנה כאזרחים שווי ערך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ