האם מפעל הנשק שעל פי דיווחים זרים הופצץ הלילה (רביעי) במתחם צבאי בבירת סודאן, שייך למשמרות המהפכה של איראן? כך טוענים לפחות גורמי אופוזיציה סודאניים. בשלב זה קשה לאמת את הטענות מאחר שלא ברור אפילו מי אחראי להפצצה.

שר ההסברה הסודאני, אחמד בילאל עוסמאן, טען היום כי ארבעה מטוסים ישראלים הם שתקפו את מפעל אל-ירמוק שבמתחם הצבאי בדרום חרטום. "הם הגיעו מהמזרח", אמר והוסיף: "אתם יודעים שבשנה שעברה ובשנה שלפניה היינו נתונים להתקפה על אזרחים סודאניים בים האדום, וכך גם בשנה שלפני כן על קבוצה של אזרחים, חלקם סודאנים ואחרים שאינם סודאנים. והכול מצביע כי ידה של ישראל בכך".

אולם מה שלא נאמר על ידי שלטונות סודאן, שסיפקו שפע של ידיעות סותרות ומבולבלות (אפילו באשר למספר הנפגעים) הוא מידע באשר למפעל עצמו. בשנים האחרונות פורסמו כמה דיווחים בכלי תקשורת ערביים וזרים כי משמרות המהפכה האיראניים הקימו מפעלים לייצור אמצעי לחימה בשיתוף ממשלת סודאן.

שיתוף הפעולה הצבאי, עם זאת, אינו מסתכם רק בהקמת מפעל צבאי אחד, ואפילו בכירים סודאניים לא הכחישו בעבר לחלוטין כי לאיראן ישנם מפעלים צבאיים על אדמת ארצם. למעשה, על פי אותם דיווחים זרים, מפעלי הנשק שהקימה איראן על אדמת סודאן נועדו לחמש את חמאס. בעבר דיווחו כלי תקשורת באירופה כי איראן שלחה את אנשי משמרות המהפכה כדי לאמן את צבא סודאן. כמו כן, גיס אל-קודס הצליח להבריח לאותם מפעלים עשרות טילי נ"מ, ובכלל זה טילים מסוג SA-24, ממחסני הנשק של הצבא הלובי המתפורר לסודאן, כדי להבריחם בהמשך לידי חמאס. באחד הדיווחים נמסר כי הטילים הללו מוחזקים באתר צבאי בצפון חבל דארפור שבאחריות משמרות המהפכה.

הפיצוץ במתקן הצבאי בחרטום אירע אחרי חצות. בתחילה טענו בכירים סודאנים כי הפיצוץ הוא תוצאה של תאונה במהלך פעולות תחזוקה באחד המחסנים. ואולם, תושבים באזור סיפרו לאתר "סודאן טריביון", שבסיסו מחוץ לסודאן, כי שמעו רעש דומה לזה של טיל וכמה שניות לאחר מכן התרחש פיצוץ עז. עוד דווח כי לפחות שני בני אדם נהרגו בפיצוץ במפעל הנשק, וכי עדי ראייה דיווחו על מכתש גדול שנפער במרכז המתחם. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי לדברי תושבים, מטוסים חלפו בשמי האזור. המתקן מוקף בגדרות תיל ונמצא במרחק של כשני קילומטרים מהכביש המהיר הראשי באזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ