הכנסייה הקופטית במצרים בחרה פטריארך חדש

בטקס מורכב שבמהלכו שולף נער בן 12 פתקים מגביע זכוכית, נבחר הבישוף תוואדרוס לראש המיעוט הנוצרי הגדול ביותר במזרח התיכון

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

הכנסייה הקופטית במצרים בחרה היום (ראשון) בבישוף תוואדרוס לפטריארך החדש שלה. תוואדרוס, שלמד בבריטניה וניהל בעבר מפעל רפואי, יעמוד מעתה בראש המיעוט הנוצרי הגדול ביותר במזרח התיכון, שאיבד לפני כחצי שנה את הפטריארך הכריזמטי שנודה השלישי, אחרי 40 שנה.

במצרים לא צופים שתוואדרוס יקדם רפורמות משמעותיות בכנסייה הקופטית. אתגרו הגדול יהיה ההתמודדות עם החשש הגובר בקרב הקופטים במצרים מהתחזקות האיסלאם ומהעידן האיסלאמיסטי במדינה אחרי עידן מובארק. מותו של שנודה השלישי בגיל 88 רק העצים את תחושת חוסר הביטחון בקרב הקופטים, המהווים כ-10% מתוך 83 מיליון מצרים.

תוואדרוס, בן 59, נבחר בטקס מורכב, שבו נער שעיניו מכוסות מוציא פתק מגביע זכוכית שבו מונחים שלושה פתקים. הפתקים מכילים את שמותיהם של שלושה אנשי דת בכירים שנבחרו כמועמדים האחרונים למלא את תפקיד הפטריארך. הנער נבחר מבין 12 מועמדים, שנבחרו אף הם מתוך מאות מועמדים.

בטקס ששודר בטלוויזיה ונערך בקתדרלה הקופטית בקהיר, שם הפטריארך בפועל פכומיוס את שלושת השמות שהוציא הנער שוב בתוך הגביע. הנער ניגש שוב ובחר פתק אחד בפעולה שנתפסת על ידי הקופטים כאקט המשקף את רצונו של אלוהים. "נתפלל שאלוהים יבחר את הרועה הטוב", אמר פכומיוס לקהל שמילא את הקתדרלה, אטם את הגביע בחותם שעווה אדום, ולאחר מכן הניח אותו על המזבח.

תהליך בחירת הפטריארך החל לפני כמה שבועות, כשוועדה של הכנסייה הקופטית צמצמה את רשימת המועמדים מ-17 נזירים ובישופים לחמישה. ביום שני שעבר, צומצמה הרשימה שוב על ידי 2,400 אנשי דת ובכירים בכנסייה לשלושה שמות: הבישוף רפאל, שהיה בעבר עוזרו של שנודה; הבישוף תוואדרוס, עוזרו של פכומיוס; והאב רפאל אווה מינה, בן ,70 נזיר במנזר ליד אלכסנדריה, שהיה תלמיד של הפטריארך שקדם לשנודה. שלושתם נחשבים למוסכמים על כל הפלגים בעולם הקופטי. שלושתם לא השתתפו בטקס בקהיר אלא התפללו כל אחד במנזרו.

בחירת הפטריארך החדש באה כאמור בתקופה של שינוי בעמדות הנוצרים כלפי המדינה. במשך שנים הגנה הכנסייה על זכויות הנוצרים הודות לקשרים ההדוקים בין שנודה למובארק. עם זאת, לשנודה קמו מתנגדים רבים, שתהו מדוע נחוץ שמנהיג דת יתווך בינם לבין המדינה. בעקבות המהפכה במצרים ומותו של שנודה, אזרו קופטים רבים אומץ לפעול גם מחוץ לכנסייה בדרישה לממש את זכויותיהם, כולל הזכות לייצוג הולם יותר ולחופש דת.

טקס בחירת הפטריארך הקופטי החדש, היום בקהיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ