לוגו אי-פי
אי-פי

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, טען היום (ראשון) שמאמציה של איראן לפרק חלקים חשודים מהאתר הגרעיני בפרצ'ין ממשיכים לקראת ביקור של פקחי הסוכנות באיראן בחודש הבא.

סבא"א הביעה באחרונה חששות בנוגע למה שנראה כמו ניסיונות של האיראנים להסתיר עקבות של פיתוח נשק גרעיני במתקן הצבאי בפרצ'ין, מדרום-מזרח לטהראן. גורמים בסבא"א העלו אפשרות שאיראן ביצעה באתר ניסויים במנגנון הנפץ הגרעיני.

אמאנו, המבקר בימים אלה בעיראק, אמר שפעילות ההסתרה במתקן בפרצ'ין ממשיכה במרץ, אך סירב לפרט ולהוסיף פרטים. איראן מכחישה שהיא מנסה לפתח נשק גרעיני במתקן וטוענת שהיא מפתחת גרעין למטרות שלום בלבד.

ראש סבא"א ושר החוץ העיראקי, היום בבגדאד

האתר בפרצ'ין הוא מוקד מרכזי להאשמות של מדינות המערב לפיהן איראן מפתחת ועורכת ניסוים בנשק גרעיני. טהראן מצדה ממשיכה להכחיש את ההאשמות. כבר לפני כחצי שנה פורסמו במערב צילומי לוויין שמעידים לכאורה על עבודות ההסתרה של האיראנים במתקן בפרצ'ין. בתמונות נראים שרידי שני מבנים שהושטחו, סימנים שהותירו כלים כבדים שככל הנראה עסקו במלאכת ההריסה ועדויות לטמינת עפר ואדמה מחוץ ובתוך גבולות האתר.

בדו"ח שפרסמה סבא"א מנובמבר שעבר צוין כי בפרצ'ין נערכים ניסויים בחומרי נפץ קונוונציונליים בעוצמה גבוהה, המשמשים להתחלת תגובת שרשרת גרעינית. בדיווח לא הוזכר הנפץ הגרעיני כחלק מהניסויים, אולם מועלה חשד כי ייתכן ואיראן ערכה ניסויים מסוג זה.

בחודש שעבר פורסם בניו יורק טיימס כי ארה"ב ואיראן הגיעו ביניהן להסכמה על קיום משא ומתן ישיר על תוכנית הגרעין האיראנית. לדברי בכירים בממשל אובמה, ההכנות לשיחות הישירות החלו, והן עשויות להיות הזדמנות דיפלומטית אחרונה כדי להימנע ממתקפה צבאית נגד איראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ