סוריה: עשרות הרוגים ופצועים בהפצצה אווירית על מאפייה במחוז חאמה

ארגוני זכויות האדם מדווחים על עד ל-200 הרוגים בהפצצה שארעה במאפייה בעיירה במחוז, שנכבשה באחרונה על ידי כוחות המורדים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

עשרות בני אדם נהרגו אחר הצהריים (ראשון) ועשרות נוספים נפצעו במתקפה אווירית של כוחות צבא סוריה על מאפייה במרכז מחוז חאמה. על פי דיווחים שונים של ארגוני זכויות אדם, מספר ההרוגים הגיע ל-200.

"אנחנו לא יכולים לקבל תמונה מדויקת בגלל שאנחנו עדיין מבולבלים מנתוני הפצועים וההרוגים", סיפר פעיל זכויות אדם לסוכנות הידיעות רויטרס. התקיפה כוונה נגד העיירה חאלפאייה אותה כבשו לאחרונה כוחות המורדים בניסיון מחודש להשתלט על מחוז חאמה.

מסרטונים שהועלו לרשת ניתן לראות עשרות בני אדם מסייעים בחילוץ גופות ההרוגים מתוך מבנה המאפייה. סביב אתר ההפצצה נגרם נזק כבד מאוד. פעיל זכויות אדם נוסף סיפר כי "אין דרך לדעת בוודאות כמה אנשים נהרגו. כשהלכתי לשם ראיתי ערימות של גופות פזורות על הקרקע. בין ההרוגים גם נשים וילדים", אמר סאמר אל-חמאווי, פעיל בעיירה חאלפאייה, "יש גם כמה עשרות פצועים".

פינוי הפצועים מהמאפיה שהופצצהצילום: מתוך יוטיוב

פעילים נוספים סיפרו שמניין הנפגעים הגדול נגרם כתוצאה מהמחסור החמור בלחם טרי. לדבריהם, כאלף איש עמדו בתור במאפייה כדי לרכוש לחם. המחסור בגז ובקמח הפך את מלאכת אפיית הלחם ללא יציבה והמונים ממתינים בדרך כלל שעות כדי לקנות את מוצר היסוד.

הבוקר דווח כי שירותי מודיעין במערב מעריכים כעת כי אסד שולט רק ב-25% משטח סוריה - חלקים מהערים הגדולות דמשק וחאלב ורצועת החוף בצפון מערב המדינה. אפילו בגולן הסורי, סמוך לגבול הישראלי, הולכת ומתערערת האחיזה.

אתמול דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט" - על סמך מקורות באופוזיציה הסורית - כי ארצות הברית ורוסיה הגיעו להסדר בדבר פרישה מוסכמת של אסד והעברה מסודרת של השלטון. שר החוץ הרוסי לברוב אישר שהיו פניות מהמערב, אבל כמעט באותה נשימה הוסיף כי "איש לא יכול לנצח במלחמה בסוריה". זו התבטאות דומה לדברים שהשמיע בשבוע שעבר סגן נשיא סוריה, פארוק א-שרע, והיא עשויה לשקף את תחילת ההתנתקות הרוסית מאסד.

משמעותית לא פחות ההיערכות הרוסית לפינוי 30 אלף אזרחי רוסיה שנותרו בסוריה - יועצים ובני משפחותיהם - דרך נמל טרטוס. עם זאת, לפי שעה אין שום סימוכין לטענה שאסד הסכים לעזוב ביוזמתו.

ביום שישי נהרגו כ-50 בני אדם לפחות. בסוף השבוע ירו המורדים לראשונה על מטוס אזרחי ליד שדה התעופה של חאלב. הם דיווחו בנוסף על שליטה בכביש שבין דרעא לדמשק, באופן שעשוי למנוע מעבר ציוד ותחמושת בין הבירה לבין כוחות הצבא בדרום המדינה. לפי דיווחים אחרים, כוחות המורדים השתלטו גם על עיירות במחוז דמשק וקרבות עזים ניטשו ליד ארמון הנשיאות.

בה בעת, נודע לצבא הסורי החופשי כי 11 גדודים, שעמם נמנים לוחמים איסלאמיסטיים, החליטו לאחד שורות ולהקים את החזית האיסלאמית הסורית - ששמה לה למטרה להקים מדינת הלכה, לאחר השחרור משלטונו של אסד. בהודעת החזית האיסלאמית נאמר כי היא נשענת על כוחות צבאיים ואזרחיים שפועלים ברוח האיסלאם ועקרונותיו, וכי כוחותיה שולטים בחלקים מחומס ובפאתי חאלב. חזית זו איננה מאחדת את כל הגדודים האיסלאמיסטים, ונראה גם כי איננה מתאמת פעולה עם חזית התמיכה הרדיקאלית, שנחשבת לסניף של אל-קאעדה בסוריה והוגדרה ארגון טרור על ידי ארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ