רוברט וורת וסי ג'י צ'יוורס, ניו יורק טיימס

ספינה איראנית שנתפסה סמוך לחופי תימן הובילה מטען נשק, שבו היו בין היתר טילים נגד מטוסים סיניים מתוחכמים. התפתחות זו, העלולה להצביע על הסלמה בהיקף תמיכתה של איראן בגרורותיה במזרח התיכון, מעוררת דאגה במדינות אחרות באזור ומציבה אתגר נוסף מול ארצות הברית. במקביל, ימים לאחר תום השיחות עם המעצמות על תוכנית הגרעין בקזחסטאן, הודיעה היום איראן על התקנת 3,000 צנטריפוגות מתקדמות להעשרת אורניום.

בין הפריטים שנמצאו על הסירה שנתפסה, היו עשרה טילי נ"מ סיניים מונחי חום שסומנו QW-1M. הם יוצרו ברובם ב-2005 והורכבו, על פי המצוין על האריזות, במפעל בבעלות סין, שעליו הטילה ארה"ב חרם משום שהוא מעביר לטענתה טכנולוגית טילים לאיראן ולפקיסטאן. הטילים הסינים הם חלק ממשלוח גדול יותר שנתפס בידי כוחות אמריקאיים ותימניים בינואר, שנועד לדבריהם להגיע למורדי האל-חותי השיעים בצפון-מערב תימן.

הימצאות הטילים במשלוח מסבכת עוד את המצב הפוליטי הרגיש ממילא באזור. המשלוח, המהווה לדברי גורמים רשמיים ניסיון להחדיר לחצי האי ערב מערכות נ"מ חדשות ומתוחכמות, מעורר דאגה בסעודיה, עומאן ותימן. הוא גם בגדר המחשה נוספת למעורבותה לכאורה של איראן בהעברת טילים מודרניים מסין למורדים, במסגרת עימות אזורי רחב יותר בין מוסלמים סונים לשיעים, שבו הכוחות האמריקאים הסתבכו לא פעם. איראן מכחישה את ההאשמות ומגדירה אותן אבסורדיות וחסרות שחר.

טילי הנ"מ הסיניים שנלכדו על הספינה האיראניתצילום: רויטרס

הספינה עוכבה ב-23 בינואר, בידי המשחתת האמריקאית פארגו ואנשי צוות תימנים שהיו על סיפונה, לאחר שעברה את מצרי הורמוז בדרכה דרומה לאורך חצי האי ערב. מקור אמריקאי רשמי ציין שהצוות האיראני של הספינה טען תחילה שהיא נושאת את דגל פנמה ומובילה אך ורק דלק. גורמים אמריקאים אמרו שמטען הנשק נמצא חבוי בתאים.
ארה"ב האשימה בעבר את איראן השיעית בהעברת נשק למורדים בתימן המזוהים עם זרם של האיסלאם השיעי. סעודיה, בעלת בריתה של ארה"ב, נחשבת לכוח סוני מוביל באזור. שני הצדדים סייעו וחימשו ארגונים או ממשלות המשרתים להערכתם את האינטרס שלהם, ותרמו בכך להתלקחות האלימות בתימן, עיראק, סוריה, לבנון, ברשות הפלסטינית, בסודאן ועוד.

בעקבות התפיסה, פנתה ממשלת תימן לאו"ם בבקשה לחקור את פרטי המטען ולדווח על הממצאים למועצת הביטחון. כלי התקשורת בתימן דיווחו שמומחים של האו"ם שהו בשבוע שעבר במדינה. ניתוח נתוני מקום הייצור של כלי הנשק ומוצאם התבסס על צילומים שנעשו כאשר גורמים רשמיים בתימן הציגו אותם לעיני כתבים לזמן קצר.

משמר החוף של תימן מלווה את הספינה האיראנית אל החוף, בתמונה שהציגה הממשלה בתימןצילום: רויטרס

מלבד הטילים, כלל המטען בין היתר 316 אלף מחסניות לרובי קלצ'ניקוב, כ-63 אלף מחסניות למקלעי PK 95, מקלעי אר-פי-ג'י 7, עשרה טילי כתף מדגם SA-7 , חומר נפץ פלסטי מתוצרת איראן, מכשור לראיית לילה מתוצרת רוסיה ועשרה מדי טווח לייזר LH80A שיוצרו בידי Iran Electronics Industries, מפעל בבעלות ממשלת איראן שגם עליו הטילה ארה"ב חרם.

מקור אמריקאי רשמי כינה את המטען "מטריד ביותר" ואמר שהוא מהווה הפרה ברורה של החלטות מועצת הביטחון האוסרות על איראן לייצא נשק. לדברי שני חוקרים בלתי תלויים לסחר בנשק, שעיינו בצילומי הנשק והאריזות, מקור הנשק הוא ככל הנראה בסין. "אם הטילים הללו אמנם נועדו למורדים, הרי שהמשלוח הזה מדאיג ביותר, בגלל ההשלכות על מצב הביטחון באזור ועל הטרור העולמי", סבור מתיו שרדר, מהפדרציה של המדענים האמריקאים בוושינגטון.

במקביל, דיווחה אתמול רשת החדשות הממשלתית באיראן על בניית 3,000 צנטריפוגות מתקדמות להעשרת אורניום. בחודש שעבר מסרה טהראן כי תתקין דור חדש של צנטריפוגות במתקן ההעשרה בנתאנז, אולם לא נמסר אז על כמה צנטריפוגות מדובר. ההכרזה מגיעה ימים לאחר סיום השיחות בין איראן למעצמות בקזחסטאן, שהסתיימו בהחלטה לקיים פגישות נוספות.

משקפות שנמצאו על הספינהצילום: אי-פי

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, המבקר בסעודיה, אמר היום כי חלון ההזדמנויות לפתרון דיפלומטי עם איראן לא יישאר פתוח לנצח. "יש זמן לפתרון בתנאי שהאיראנים מוכנים לשיחות רציניות", אמר קרי. "אולם לא יתנהלו שיחות רק לשם שיחות, והן לא יהיו כלי לעיכוב שיהפוך את המצב למסוכן יותר".

ראש סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, אמר היום כי הוא לא יכול להבטיח שכל פעילויותיה הגרעיניות של איראן נועדו לצרכי שלום, אם טהראן לא תגביר את שיתוף הפעולה שלה עם הסוכנות. הוא דחק באיראן לאפשר לפקחיו לבקר באתר בפרצ'ין, שם על פי החשד נערכים ניסויים הקשורים לפיתוח נשק גרעיני. פקחי הסוכנות מנסים לבקר במתקן במשך יותר משנה, אולם איראן מסרבת. אמאנו אמר למדינות החברות בסוכנות כי ללא שיתוף פעולה נוסף, הארגון לא יוכל לקבוע אם כל הפעילות הגרעינית באיראן היא אכן לצרכי שלום.

שגריר איראן באו"ם, מוחמד חזאי, אמר בראיון לסי-אן-אן כי איראן מוכנה לשיחות ישירות עם ארצות הברית, אם זו רצינית בכוונותיה. "אם ארה"ב רצינית וכנה בנוגע להצעתה למו"מ, שיתוף ושיחות ישירות עם האיראנים, נקבל את ההצעה ונברך עליה", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות