סוריה: יותר מ-100 שוטרים נהרגו בקרב עם מורדים

על פי דיווח אחר 80 מורדים נהרגו בעימות, שהתרחש באקדמיה לשוטרים בחאלב. קרי: "אסד הורס את ארצו ועמו והוא חייב לעזוב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

115 שוטרים נהרגו ובני אדם 50 נוספים נפצעו בקרב שהתרחש באקדמיה משטרתית בחאלב שבסוריה; כך דיווח היום (שני) העיתון "אל ווטן", המזוהה עם משטר הנשיא בשאר אסד. אתמול דיווח ארגון זכויות אדם הנמצא בבריטניה כי לפחות 80 מורדים נהרגו בעימות שהתרחש אתמול, אחרי שמתנגדים למשטר פרצו למתחם הממשלתי שכולל גם טנקים.

בתוך כך, שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, תקף היום את אסד ואמר כי הנשיא הסורי "הורס את ארצו ואת בני עמו במהלך שתכליתו לאחוז בשלטון שאינו שלו עוד". הוא חזר על קריאת ארה"ב לאסד להתפטר מתפקידו. לדבריו, "ארצות הברית תמשיך לעבוד עם חברינו כדי לחזק את האופוזיציה הסורית כדי להביא פתרון בדרכי שלום. אך אם לא, הלחץ על אסד יגבר".

חרף הדברים, אתמול דיווחו כלי תקשורת ערבים כי ארה"ב, רוסיה וצרפת מגבשות מתווה לפתרון המלחמה בסוריה, שאינו דורש את עזיבת אסד כבעבר. הדיווחים, שנשענו על מקורות בקרמלין, סיפרו כי על פי היוזמה החדשה, משטר אסד והמורדים יכריזו על הפסקת אש שאחריה יתקיימו שיחות בין סגן הנשיא פארוק א-שרע ובין נציגי האופוזיציה – בתנאי שאינם מזוהים עם אל-קאעדה. בנוסף, מוסקווה תתחייב שלא לספק נשק ותחמושת לצבא אסד ומדינות המערב יעבירו למורדים סיוע הומינטרי בלבד.

מורדים סורים בחאלב, שלשום

עוד על פי היוזמה - שהושגה לפי הדיווחים בפגישת נשיאי רוסיה וצרפת במוסקווה, וזכתה לתמיכת וושינגטון - הקהילה הבינלאומית תבטיח את חזרת הפליטים והגשת סיוע הומניטארי להם. בנוסף, רוסיה תהיה אחראית לשכנע את הנשיא אסד לקבל את כל ההחלטות וההמלצות שמתגבשות על ידי ועדות ההידברות, כולל הקמת ממשלת מעבר שתנהל בפועל את ענייני המדינה עד לקיום בחירות לנשיאות באמצע שנת 2014. על פי היוזמה, ובניגוד למתווים קודמים, אסד יישאר בתפקידו עד הבחירות. עוד דווח כי רוסיה תבטיח את שלומו של אסד ובני משפחתו והענקת מקלט מדיני לו ולמקורביו ברוסיה אם ירצה בכך. זאת, תמורת התחייבותו לא להתמודד שוב בבחירות הבאות לנשיאות.

בכיר באופוזיציה הסורית אמר בשיחה עם "הארץ" כי הפרסומים על היוזמה האמורה, כמו גם מתווים אחרים, מבוססים בעיקר על הדלפות מרוסיה ואיראן, המנסות לקדם רעיונות לקידום שיח בין הצדדים, וכי לא ניתן לומר כי יש התקדמות של ממש בנושא. עם זאת, הבכיר אמר כי כמה מהיוזמות "מעניינות", וטען שניתן לייחס להן חשיבות אם יזכו לתמיכת מהקהילה הבינלאומית ויוצגו על ידי שליח האו"ם לסוריה, לחדאר ברהימי. הבכיר הוסיף כי בינתיים, המערכה בסוריה נמשכת וההסלמה גוברת מיום ליום ו"לא ניתן לדבר על הכרעה קרובה, לצערי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ