3 הרוגים בקהיר; קריאות במצרים להחזרת השלטון הצבאי בשל האנרכיה ברחובות

גזר דין מוות שהושת על 21 נאשמים בטבח במשחק הכדורגל בפורט סעיד עורר עימותים קשים ופגיעה במוסדות השלטון ברחבי מצרים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אנשי ציבור ובכירים בחברה האזרחית במצרים קראו הערב (שבת) לצבא המצרי ליטול לידיו את ניהול ענייני המדינה מחשש לאובדן שליטה וכאוס מוחלט. הקריאות יצאו בעקבות הפגנות סוערות שמתחוללות ברחבי מצרים אחרי שבית המשפט בקהיר השית גזר דין מוות על 21 נאשמים בטבח שאירע במשחק כדורגל בפורט סעיד בפברואר שעבר. בין הבכירים שקראו להתערבות הצבא גם אחמד שאפיק שהתמודד על הנשיאות מול מורסי, ונמלט מהמדינה לאחר שהפסיד.

בקהיר דווח על שני הרוגים בעימותים בין כוחות הביטחון לבין מפגינים לא הרחק מכיכר תחריר. במוקד אחר, קרוב לשגרירות ארה"ב, דווח על הרוג נוסף ו-10 פצועים, רובם כתוצאה משאיפת גז מדמיע. המפגינים פגעו גם במוסדות שלטון לרבות תחנות משטרה.

איימן עזאדין, מתאם הפעולות של אחד מארגוני האופוזיציה קרא להעניק ייפוי כח עממי לצבא לניהול ענייני המדינה בשל המשבר החמור אליו נקלעה. לדבריו, מי שנושא באחריות למשבר הוא הנשיא מוחמד מורסי שקיבל שורת החלטות קשות המנוגדות לחוקה, לרצון העם ומטרות המהפכה. הקריאות שיצאו תחילה מאלכסנדריה זכו לאהדה גם בקהיר ובמחוזות אחרים.

עימותים בקהיר, היום

את המהומות הקשות הצית מוקדם יותר היום בית משפט לעניינים פליליים בקהיר שגזר עונש מוות על 21 מתוך 73 הנאשמים בטבח שאירע במהלך משחק הכדורגל בין המועדון אלמסרי לבין מועדון אל אהלי בפורט סעיד בפברואר. בתום המשחק נרצחו 73 אנשים ועוד 254 נפצעו. בית המשפט גזר על חמישה נאשמים אחרים מאסר עולם. בנוסף לעונשי מאסר קשים על נאשמים נוספים, בהם שניים ממפקדי הביטחון הלאומי שהיו בשטח בעת האירוע, עליהם נגזרו 15 שנות מאסר.

עוד לפני גזר הדין היום, במשך יותר מחודש, התחוללו בפורט סעיד, שממנה הגיעו רוב הנאשמים, מהומות אלימות. בעקבות הכרעת הדין הבוקר התחדשו העימותים בעיר וכמה ממשפחות הנאשמים חסמו צירים מרכזיים בעיר ובנמלים באזור תעלת סואץ. גם בקהיר התאספו מאות רבות בפתח משרדי מועדון אל-אהלי ומאוחר יותר הציתו מפגינים תחנת משטרה ברובע אל ג'זירה. האירועים גרמו לתנועת האחים המוסלמים והאופוזיציה להחליף האשמות בגין האחריות לאובדן השליטה.

אם העימותים בין כוחות הביטחון למפגינים לא מספיקים, קצינים ושוטרים הכריזו על השבתת תחנות המשטרה במחאה על מה שהם הגדירו כניסיון של תנועת האחים המוסלמים להשתלט על מנגנון הביטחון הפנימי, ובעיקר על המשטרה ואגף הביטחון המרכזי שאמור להתמודד עם ההפגנות והפרות הסדר במדינה. הקצינים תבעו את פיטוריו של שר הפנים הנחשב כמקורב לאחים המוסלמים אולם בממשלה ובלשכתו של הנשיא הודיעו כי לא ייענו לדרישה.

גורם מצרי בכיר אמר הערב בשיחה ל"הארץ" כי בכמה מקומות מיליציות חמושות השתלטו על תחנות משטרה, למשל באסיוט במרכז מצרים שנחשבת למעוז של קבוצות אסלאמיות קיצוניות.

במקביל לאירועים בפורט סעיד וקהיר, במשרד הפנים המצרי הכריזו על כוננות גבוהה ומצב חירום בחצי האי סיני, בשל התרעות חמות על כוונת חוליות של הג'יהאד העולמי לבצע פיגועים נגד מטרות אזרחיות וביטחוניות ברחבי סיני. על פי דיווח בסוכנות הידיעות המצרית כוחות הביטחון נפרסו באתרים רגישים ותוגברה האבטחה במוקדי תיירות. בכלי תקשורת במצרים דיווחו גם על התרעה ישראלית לפיגועים בסיני וקריאה לתיירים ישראלים לעזוב את חצי האי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ