מחלוקת באירופה |

בריטניה תובעת את הסרת אמברגו הנשק על המורדים בסוריה

גרמניה חוששת מאוד שהסרת האמברגו תוביל להגעתם של אמצעי לחימה לידיים הלא נכונות. בריטניה רוצה שינוי גישה כדי להביא להפלת אסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחלוקת חריפה באירופה בשאלת חימוש המורדים בסוריה: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר הערב (שלישי) בפרלמנט בלונדון כי ארצו שוקלת להטיל וטו על הארכת אמברגו הנשק שמטיל האיחוד האירופי על סוריה. זאת, על מנת שניתן יהיה להתחיל ולחמש את המורדים בנשק קטלני ולא רק בציוד לוגיסטי, בדומה להחלטה שקיבלה בסוף השבוע הליגה הערבית.

אמברגו הנשק אמור להתחדש בעוד חודשיים, כפי שמעוניינת שרת החוץ האירופית קתרין אשטון. קמרון הטיל בכל ספק ואומר כי "אי אפשר לפסול את האפשרות שבריטניה תצטרך לעשות את הדברים בדרך שלה". בהתייחס להחלטת לונדון לספק משוריינים, ציוד טלקומוניקציה ואמצים אחרים לכוחות האופוזיציה, ציין קמרון כי בריטניה היא "עדיין מדינה עצמאית" וממשלתו מחוייבת לסייע למיליציות הלוחמות בכוחותיו של בשאר אל-אסד.

שרי החוץ האירופים חלוקים בשאלה אם להסיר את אמברגו הנשק. גרמניה למשל מודאגת מאוד מהאפשרות שהסרת האמברגו תוביל להפצתם של אמצעי לחימה בסוריה בפרט ובמזרח התיכון בכלל. צרפת, לעומת זאת, תומכת בדרישת בריטניה להקל במגבלות. בהתייחס לוויכוח באירופי, אמר השבוע מפקד צבא סוריה החופשי, הגנרל סלים אידריס, כי לאי הסרת האמברגו "תהיה השפעה שלילית גדולה יותר על כוחות המורדים מאשר על כוחות המשטר".

ינואר 2013 - פליט סורי במחנה הפליטים הגדול זעתרי שבצפון ירדן

8,000 פליטים בורחים מדי יום מסוריה

סוכנות הפליטים של האו"ם דיווחה היום כי מספר האזרחים הסורים שעוזבים מדי יום את ארצם לטורקיה, לבנון, ירדן, עיראק ומצרים - נאמד בכ-8,000. דובר הסוכנות מסר כי עשרות אלפי פליטים טרם נרשמו עקב השטף הגדול, שהולך וגובר מדי יום.

במקביל שינתה הסוכנות את שיטת הספירה של הפליטים והעמידה את מספרם הכולל על 1.1 מיליון. שיטת הספירה החדשה אינה כוללת יותר סורים שמצאו מקלט במחנות פליטים שהוקמו סמוך לגבול הטורקי אך עדיין בשטח סוריה. בטורקיה עצמה הוקמו מאז פרצה ההתקוממות העממית בסוריה 17 מחנות פליטים. על פי רישומי האו"ם, בירדן שוהים לפי שעה כ-340 אלף סורים, בלבנון 339 אלף, בטורקיה 258 אלף, בעיראק 107 אלף, במצרים 43 אלף ועוד כ-8,000 סורים פזורים במדינות אחרות בצפון אפריקה.

משרד החוץ הרוסי הודיע כי לנוכח המשבר ההומניטארי החמור בסוריה, נחת הבוקר בשדה התעופה בלטקיה, עיר חוף הנמצאת עדיין בשליטת הנשיא אסד, מטוס מטען ועליו 11 טון סיוע. מהמשרד למצבי חירום במוסקווה נמסר כי הסיוע כולל בעיקר ביגוד ואמצעי חימום. שליח האו"ם והליגה הערבית לסוריה, לאחדר בראהימי, המשיך גם היום בפגישותיו ונועד עם שרי החוץ של האיחוד האירופאי. הוא הדגיש כי הפתרון היחיד למלחמה בסוריה הוא הפתרון המדיני ולא הצבאי. דבריו, כך נראה, לא עולים בקנה אחד עם הצהרות נציגי האופוזיציה הסורית והליגה הערבית, שאפשרה בשבוע שעבר למדינות ערב לחמש את צבא המורדים.

לוחם בצבא סוריה החופשי בעיר חומס, השבוע

שלשום דיווח המגזין הגרמני "שפיגל" כי חיילים אמריקאיים מאמנים אלפי לוחמים מקרב המורדים באמצעי לחימה חדשים, בעיקר טילי נ"ט ונ"מ. על פי הדיווח, האימונים נערכים על בירדן. פרשן ירדני בכיר אמר ל"הארץ" כי בעמאן קיים חשש אמיתי מהשתלטות מליציות המזוהות עם אל-קאעדה על סוריה, בעיקר על דרום המדינה. לדבריו, המגמה היא לחזק גורמים מתונים בקרב המורדים שימלאו את החלל שיווצר לאחר קריסתו של המשטר.

בתוך כך, נמשכו גם היום הקרבות העזים באזור נמל התעופה הבינלאומי של חאלב. צבא סוריה וכוחות המורדים נאבקים כבר שבועות על השליטה בנמל התעופה, כמו גם עם בסיסים צבאיים הנמצאים באזור. ניסיונות ההשלטות של המורדים על נמל התעופה נעשים כחלק ממאמציהם לשחוק את יכולותיו של חיל האוויר הסורי. בחודשים האחרונים הצליחו המורדים לרשום שורה של הישגים בקרבות בצפון סוריה, ובהם: כמה בסיסים צבאיים, שני סכרים על נהר פרת וכן השתלטות על העיר רקה, שהיא הראשונה שנופלת באופן מלא לידי המורדים מאז מארס 2011. המורדים שולטים גם בחלק ניכר מפרברי חאלב, אך הקרבות בעיר עצמה נתונים בקיפאון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ