לראשונה: איש אופוזיציה ייצג את סוריה בכינוס ראשי מדינות הליגה הערבית

מועאז אל-חטיב תפס את מקום בשאר אל-אסד וקרא לנאט"ו להרחיב את מטריית ההגנה של סוללות הפטריוט בדרום טורקיה גם לצפון סוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לקול תשואות ומחיאות הכפיים, הופיע בצהריים (שלישי) לראשונה נציג בכיר של האופוזיציה הסורית כנציגה הרשמי של ארצו בכינוס השנתי של ראשי מדינות הליגה הערבית בדוחא, בירת קטאר. מועאז אל-חטיב, היו"ר היוצא של הקואליציה הלאומית הסורית - ארגון הגג של תנועות האופוזיציה בסוריה, דיבר ממושבו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, ואמר כי ביקש מארה"ב להגן על האזורים שנמצאים בשליטת המורדים בצפון המדינה באמצעות טילי פטריוט. הוא הדגיש כי לכוחות האופוזיציה אין די אמצעים להתמודד עם הפצצות חיל האוויר ועם טילי הסקאד שיורה המשטר על ריכוזי אוכלוסיה.

בנוסף, קרא אל-חטיב לארה"ב לקחת חלק גדול יותר במאמצים להביא לסיום מלחמת האזרחים שבה שרויה סוריה מזה שנתיים. הוא גם האשים את אסד בסירוב לפיתרון אל המשבר בדרכי שלום. "ביקשתי מקרי (שר החוץ האמריקאי) להרחיב את מטריית ההגנה של סוללות הפטריוט לתוך חלקה הצפוני של סוריה והוא הבטיח לבחון את העניין", אמר אל-חטיב בהתייחס לסוללות שהציבה נאט"ו בדרום טורקיה לפי כמה חודשים. גורם במטה נאט"ו בבריסל אמר בהתייחס לדברים כי לברית הצפון אטלנטית "אין כל כוונה להתערב צבאית בנעשה בסוריה".

אל-חטיב, שהתפטר ערב כינוס ראשי הליגה הערבית, גרם מבוכה רבה לראשי האופוזיציה ולמנהיגי ערב התומכים בו, אך נענה ללחצים והגיע לקטר יחד עם ראש הממשלה שהקימה האופוזיציה הסורית, רסאן היתו, שאינו זוכה לתמיכה רבה בקרב קבוצות ההתנגדות הלוחמות. עיתונאי בכיר השוהה בקטאר אמר בשיחה ל"הארץ" כי לא כל מדינות ערב הביעו תמיכה במהלך של מתן המושב הסורי לתנועת האופוזיציה.

התקשורת הסורית הממוסדת תקפה בחריפות את ההחלטה והגדירה אותה כלא חוקית ומנוגדרת לעקרונות של הליגה הערבית. לדבריה, כל החלטה שתתקבל בקטאר לא תזכה לשיתוף פעולה או התייחסות מצד המשטר בדמשק. "במקום שתהיה גוף נייטרלי הפועל לקירוב, הליגה הערבית הפכה להיות חלק מהסכסוך. היא העניקה את המושב הסורי לביריונים ושודדים", אמר יוסף אל-אחמד ששימש עד נובמבר 2011 כשגריר סוריה בליגה הערבית. סוריה עצמה הושעתה אז ממוסדות הארגון במחאה על האלימות שמפעיל המשטר נגד אזרחי המדינה.

מועד אל-חטיב

ההחלטה להעניק את המושב הסורי לאופוזיציה, התקבלה במהלך כינוס שרי החוץ הערביים מוקדם יותר השבוע. אל-תאני אמר כי האופוזיציה הסורית ראויה לייצוג מכיוון שהיא "זוכה ללגיטימיות עממית, זכתה לתמיכה מבית ומחוץ ולנוכח התפקיד ההיסטורי שהיא ממלאת כמובילת המהפכה בסוריה ובהנחת התשתיות לסוריה החדשה". אל אל-חטיב והיתו הצטרפו עוד שני נציגים בכירים של האופוזיציה הסורית: ג'ורג' סברה וסוהייר אטאסי.

אמיר קטאר. תומך חשוב באופוזיציה הסורית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ