עדכונים מהשכנים |

האופוזיציה במצרים קוראת להפגנות נגד מורסי

בראש החדשות: תקלות רשת גם במצרים, התובע הכללי של משטר מובארק הושב לתפקידו והאופוזיציה הסורית פתחה שגרירות בקטאר. כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

23:53: מועצת הביטחון של האו"ם קראה לממשלה בסוריה ולמורדים להבטיח את ביטחונם של אנשי כוח אונדו"ף (UNDOF), כוח האו"ם שחוצץ בין ישראל לסוריה ברמת הגולן, זאת בעקבות חטיפתם של 20 מאנשי הכוח בתחילת החודש.

22:06: מקור ביטחוני מדווח כי חיל הים המצרי עצר "3 פושעים" שניסו לחתוך היום כבל תקשורת תת-ימי המחבר את מצרים לרשת האינטרנט העולמית. לדברי המקור, השלושה נעצרו כשהם לבושים בחליפות צלילה, על ספינה מול חופי אלכסנדריה. מוקדם יותר השבוע חוותה מצרים תקלות תקשורת קשות, לאחר שאחת מספקיות האינטרנט הגדולות במדינה דיווחה על נזק לכבל תת-ימי שבבעלותה.

הפרסום מצטרף לדיווחים מהשעות האחרונות על מתקפת סייבר גלובלית הפוגעת קשות בתעבורת האינטרנט העולמית. עם זאת, לא נראה שיש קשר בין המקרים.

21:49: ארגון הגג של האופוזיציה במצרים קורא לאזרחים לצאת לרחובות ולהפגין ביום שישי לאחר שבית המשפט לערעורים במצרים החליט שיש להחזיר את התובע הכללי שהודח על ידי מורסי

21:39: רוברט מוד, שעמד בראש משלחת הפקחים שנשלחה לסוריה, קרא לקהילה הבינלאומית לשקול הטלת אזור אסור לטיסה מעל סוריה

21:30: ארגון הסהר האדום הפועל בסוריה מזהיר כי ממשלות זרות אינן מעבירות כספים שאותם התחייבו להעביר למען העקורים הסורים שנמלטו מבתיהם בעקבות מלחמת האזרחים

18:40: מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן אומר שמאוחר מדי להתערבות צבאית בסוריה.

18:35: רשת אל-ערביה מדווחת כי האו"ם יפתח בשבוע הבא בחקירה של התקרית ליד חאלב, שלפי החשד נעשה בה שימוש בחומרים כימיים.

17:28: צבא טורקיה ירה גז מדמיע לעבר פליטים סורים שהפגינו על התנאים הקשים שבהם הם חיים במחנות.

17:00: ממשלת בריטניה הפסידה בפרק נוסף בניסיונות המתמשכים להסגיר את האימאם הקיצוני אבו-קטאדה, אחד מראשי אל-קאעדה באירופה, שהורשע בירדן במעורבות בפעולות טרור ב-1999. בריטניה מנסה זה שנים להסגיר את אבו-קטאדה, שיוצא ונכנס מבתי הכלא במדינה מאז נעצר לראשונה ב-2001. עורכי דינו של אבו קטאדה טענו כי לא יזכה למשפט הוגן בירדן, משום שנגבו ממנו ראיות בעינויים.

15:00: נשיא סוריה, בשאר אסד, פנה לחמש חברות הפורום הכלכלי המכונס בדרום אפריקה (BRICS) – ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה – וקרא להן לסייע לו לסיים את המלחמה בארצו. במכתבו קרא אסד "לפעול להפסקה מידית של האלימות שתבטיח את הצלחתו הפתרון הפוליטי". על פי נתוני הבנק העולמי, חמש המדינות הללו הן שמניעות את הצמיחה הכלכלית בעולם.

"נדרש רצון בינלאומי ברור כדי לייבש את מקורות הטרור ולעצור את מימונו וחימושו", כתב אסד במכתב שפורסם בתקשורת הסורית. הנשיא הסורי טען ש"בטרור תומכות מדינות ערביות, אזוריות ומערביות".

14:30: רוסיה מצטרפת לביקורת על החלטת הליגה הערבית לאפשר לאופוזיציה הסורית לייצג את המדינה בכינוס בקטאר. משרד החוץ הרוסי פרסם הצהרה שהגדירה את ההחלטה "בלתי חוקית" וכינתה אותה "מהלך אנטי-סורי נוסף".

"במונחים של החוק הבינלאומי, ההחלטה של הליגה בנושא סוריה בלתי חוקית ולא ניתן יהיה להגן עליה כיוון שהממשלה של הרפובליקה הערבית הסורית היתה ועודנה הנציגה הלגיטימית החברה באומות המאוחדות", לשון משרד החוץ הרוסי. ביקורת דומה השמיעו מוקדם יותר היום איראן וממשל אסד בדמשק.

14:00: יו"ר הקואליציה הלאומית הסורית, מועאז אל־חטיב, חנך את השגרירות הראשונה של האופוזיציה הסורית בדוחא בירת קטאר. המהלך התאפשר לאחר שהליגה הערבית המכונסת בקטאר הכירה אתמול בקואליציה – ארגון הגג של תנועות האופוזיציה בסוריה - כנציגה הרשמית של סוריה בכינוס. בטקס החנוכה נכחו שגרירים ערבים ומערביים ונציג קטארי בכיר, ודגל האופוזיציה הסורית הונף כשברקע נוגנו המנוני סוריה וקטאר.

12:10 בית המשפט לערעורים במצרים ביטל את החלטתו של הנשיא מוחמד מורסי, והחזיר לתפקידו את התובע הכללי הוותיק עבד אל-מגיד מחמוד שמונה לתפקיד בתקופת מובארק. בנובמבר הכריז מורסי על פיטוריו של מחמוד, במקביל להחלטות שהעניקו לו סמכויות נרחבות לקראת אישור החוקה ושהובילו למחאה נרחבת ומהומות ברחבי המדינה. במקומו מונה לתפקיד טלעת אברהים. יריביו של מורסי טענו כי ההחלטה חורגת מסמכותו של הנשיא.

11:55 בפעם השנייה החודש הגיעו פצועים סורים לגבול ישראל-סוריה. שבעה פצועים סורים, ככל הנראה מכוחות המורדים, הגיעו הבוקר לגבול. משיקולים הומניטריים ולאחר אישור הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, הם קיבלו טיפול רפואי ראשוני במקום על ידי צוותי רפואה ישראלים. כתבינו אלי אשכנזי וגילי כהן מסרו כי מצבם הרפואי של שניים מהפצועים היה חמור יותר ובשל כך הוחלט להעבירם להמשך טיפול בישראל, שבסיומו יושבו לסוריה. אחד הפצועים פונה לבית החולים זיו בצפת ופצוע שני הועבר לבית החולים בנהריה. בצה"ל ביקשו להדגיש כי אין שינוי במדיניות הצבא בגבול.‬

ביום רביעי שעבר הועברו לטיפול בישראל ארבעה אזרחים סורים שנפצעו בקרבות במדינה. מצבם של שניים מהפצועים היה קשה מאוד והם הועברו לטיפול בבתי חולים בארץ כשהם סובלים מפגיעות רסיסי מרגמה בפנים ובחזה. הפעם הראשונה בה טופלו פצועים סורים בארץ היתה בחודש שעבר הגישו חיילי צה"ל סיוע רפואי לשבעה פצועים סורים שבאו לגבול, ופינו אותם להמשך טיפול בבתי חולים בישראל. מצבו של אחד היה קשה והיתר נפצעו בינוני. הם סבלו מפגיעות ירי ורסיסים, וכמה מהם עברו ניתוחים בבית החולים זיו בצפת. כשבועיים לאחר מכן, הושבו שישה מהפצועים לארצם.

11:46 מנהיג האופוזיציה הסורית, מועאז אל-חטיב, אומר כי הופתע מסירוב המערב להציב טילי פטריוט באזורים הנשלטים על ידי המורדים בצפון המדינה, וכי ההחלטה שולחת מסר לממשלת אסד "לעשות מה שהם רוצים". אל-חטיב, היו"ר היוצא של הקואליציה הלאומית הסורית, אמר אתמול בכינוס של מדינות הליגה הערבית שביקש מארה"ב להרחיב את מטריית ההגנה של סוללות הפטריות המוצבות בדרום טורקיה אל תוך שטחה של סוריה. בראיון לסוכנות רויטרס הוסיף שלא יחזור בו מהתפטרותו כיו"ר הקואליציה עליה הודיע בתחילת השבוע, אבל ימשיך למלא את תפקידו עד שיימצא לו מחליף.

8:30 נשיא מצרים, מוחמד מורסי, העריך הבוקר (רביעי) כי הבחירות לפרלמנט במדינה עשויות להיערך באוקטובר. "אולי הבחירות ייערכו באוקטובר", צוטט מורסי בסוכנות הידיעות המצרית מנה, והוסיף כי הוא מעריך שהפרלמנט יחל בעבודתו בסוף השנה.

ביוני פסל בית המשפט המצרי לחוקה את הליך הבחירות והורה לפזר את הבית התחתון של הפרלמנט. כדי שיוכלו לערוך בחירות חדשות לפרלמנט הזדקקו המצרים לחוקה החדשה, שאכן אושרה בדצמבר, ולאחר מכן קבע מורסי את הבחירות לסוף אפריל. אולם כעת נראה כי אישור חוק הבחירות החדש על ידי בית הדין החוקתי יארך עוד זמן רב – כחודשיים וחצי על פי הערכת הנשיא הבוקר. מורסי הוסיף כי ההכנות לבחירות יארכו כחודשיים נוספים והליך ההצבעה עצמו נמשך מספר שבועות בשל הצורך בפיקוח הדוק. לפי החישוב הזה, ההערכה של מורסי נדיבה במיוחד אך גם מציאותית לאור חוסר היציבות הפוליטית במדינה.‬

8:15: זעם בטהראן ובדמשק על החלטת קטאר והליגה הערבית לאפשר לאופוזיציה הסורית לייצג את המדינה בכינוס המדינות הערביות שנערך כעת בדוחא. "אמיר קטאר, הבנק הגדול ביותר לתמיכה בטרור באזור, החל את כהונתו כנשיא הליגה הערבית בחטיפת הליגה והכתמתה בנפט וכסף", נכתב בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנא. הסוכנות, המשקפת את דעותיו של ממשל אסד, טוענת כי מתן המושב הסורי לאופוזיציה פוגעת בליגה הערבית לטובת מדינות המפרץ ולטובת אינטרסים מערביים.

ביקורת נמתחה גם בטהראן, שהגדירה את המהלך "התנהגות מסוכנת". סגן שר החוץ האיראני אמר כי "העברת המושב הסורי בליגה הערבית למי שלא זכו בגיבוי של העם מכוננת דפוס של התנהגות מסוכנת עבור העולם הערבי, שיכולה להציב תקדים חדש עבור חברות אחרות בליגה הערבית בעתיד". לטענתו, "מהלכים אלו יחסלו את תפקידו של הארגון באזור".

לעדכונים קודמים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ