מיפוי המורדים בסוריה: רוב מתון נגד מיעוט איסלאמי קיצוני

לאחר שנתיים של התקוממות, קשה להבין מי נלחם נגד מי. המורדים מפולגים לקבוצות רבות וכל אחת מהן מבקשת להקים מדינה אחרת לאחר נפילת אסד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מסמך מקיף של צבא סוריה החופשי מפרט את קבוצות המורדים העיקריות הנלחמות כיום במשטר אסד המתפרק. לפי המסמך, שהועבר לפנטגון ודלף השבוע לוושינטון פוסט, בשטחי סוריה פועלות חמש קבוצות לוחמים, הנבדלות זו מזו מאידאולוגיה ובזהות הממנים שלהן.

הופעתן של מיליציות איסלאמיות קיצוניות בסוריה מעלה דאגה בקרב האזרחים במדינה ומנהיגי מדינות ערב לגבי העידן שאחרי משטר אסד. בארגוני האופוזיציה ובעיקר האופוזיציה המדינית, שברובה מאוגדת בקואליציה הלאומית הסורית, מתאמצים להציג תסריט אופטימי, לפיו בסוריה יש מי שראוי שיעמוד בראש הפירמידה המדינית והצבאית ויכול להוביל את המדינה לאחר תקופת הסתגלות קצרה. יש מי שמזכירים בהקשר זה את תוכנית מרשל לשיקום אירופה אחרי מלחמת העולם השנייה, ומדברים על הצורך בתוכנית דומה בסוריה.

מנגד, יש הגורסים שהמודל העיראקי לאחר הפלת משטרו של סדאם חוסיין ופירוק הצבא שהביא לאנרכיה ולפיגועים רצחניים, יהיה גן עדן לעומת מה שעלול להתרחש בסוריה. בשיחות עם בכירים באופוזיציה הסורית הם לא מתכחשים ולא מסתירים את חששם מתסריט הזה. מתנגדיו של אסד מדברים על הצורך בהכנת תשתית לצבא לאומי חילוני ומודרני, המבוסס על כל מרכיבי האוכלוסייה במדינה שיחליף את הצבא הסדיר שיתפורר לאחר הפלת המשטר. לעומתם, מצדדי ההידברות והתומכים בדו- שיח עם המשטר מדברים על הסקת מסקנות מהמודל העיראקי ודוחים בתוקף כל רעיון לפירוק הצבא ובנייתו מחדש כפי שהאמריקאים ניסו לעשות במדינה השכנה. קולות אלה מציעים להגיע להסדר שבו הצבא יישמר ככוח בסיסי ואליו יצורפו כוחות ומליציות מקרב המורדים.

בפועל, המצב בסוריה הולך ומסתבך וככל שהקרבות נמשכים מופיעות עוד ועוד מליציות חמושות שלא מקבלות הוראות מהמפקדה של צבא סוריה החופשי והקואליציה הלאומית הסורית.

רובן המכריע פועל לפי אידיאולוגיה איסלאמית קיצונית שמאמינה בהקמת מדינה על פי עקרונות השריעה האיסלאמית. המליציות האלו לא מסתירות את איבתן למערב ולאורח החיים החילוני והמודרני שנציגי האופוזיציה מחוץ לסוריה מרבים לדבר עליו.

עובדה זו הביאה לשינוי בעמדת כמה מדינות באזור שתמכו בתחילת הדרך במהפכה אולם ככל שהעניינים הסתבכו ביקשו לחשב מחדש את עמדתן. בראש המדינות הללו ניתן למנות את ירדן שהיתה הראשונה שהתריעה מפני כאוס והשתלטות של ארגונים המזוהים עם אל קאעדה בסוריה. מנגנוני הביטחון והמודיעין הירדנים, שהתמודדו לאחר נפילת סדאם חוסיין עם הטרור האיסלאמי הקיצוני, הזהירו את ארה”ב והמערב מהשתלטות אותן קבוצות על סוריה.

לוחם צבא סוריה החופשי ברחובות דיר א־זור החרבים צילום: רויטרס

בניסיון להבין מי הכוחות הפועלים כיום בסוריה ניתן להתבסס על כמה דיווחים, חלקם נשאבו מהשטח וחלקם מפרסומים של הארגונים עצמם באתרי האינטרנט, לצד חומרים ומסמכים שדלפו לעיתונות.

צבא סוריה החופשי: מונה כ-50 אלף חיילים ומתנדבים, ברובו בנוי על חיילים וקצינים שערקו מהצבא הסדיר לצד מתנדבים מכל העדות בסוריה. הארגון חזק בעיקר בצפון המדינה ושולט על שטחים נרחבים. במערב מקווים שהארגון יהווה תחליף לצבא הסדיר לאחר נפילת המשטר, מאחר שלמפקדיו הכשרה צבאית בסיסית וחייליו יהיו ממושמעים לקצינים ולהיררכיה הצבאית. על פי דיווחים בתקשורת העולמית, אם יוחלט להעניק נשק מתקדם, ובראשו טילי נ”ט, הנשק יופקד בידי ארגון זה.

חזית השחרור הסורית האיסלאמית: מונה כ-37 אלף לוחמים. בהודעת הקמת הארגון נמסר כי מטרתו העיקרית היא הפלת משטר אסד וההגנה על כל אזרחי סוריה ורכושם, עד שאזרחי סוריה יכריעו בעניין עתידם. על פי ההודעה, תחת מטריית הארגון, חוסות כעשרים קבוצות חמושות מכל רחבי סוריה.

על פי דיווחים מערביים, קבוצות אלה, הזוכות למימון סעודי, לא מחזיקות באידאולוגיה איסלאמיסטית קיצונית, אך הן אדוקות יותר מהקואליציה הלאומית הסורית, הארגון הפוליטי הגדול ביותר של מתנגדי אסד שראשו, מועז אל-חטיב, ייצג את סוריה בשבוע שעבר בכינוס הליגה הערבית.

החזית האיסלאמית לשחרור סוריה: ארגון מורדים נוסף הנשלט בידי מוסלמים סלפים קיצונים. מקורות בכוחות המורדים מונים 11 חטיבות שונות מרחבי סוריה שהתאגדו בארגון זה. מקורות המימון שלו הם אזרחים עשירים בסעודיה, כווית ושאר נסיכויות המפרץ. המורדים מעריכים כי 13 אלף לוחמים סלפים מזוהים עם ארגון זה.

נכדי הנביא מוחמד: קבוצת מורדים שלישית, המונה כ-15 אלף לוחמים, ממומנת על ידי קטאר וגם היא מונעת מאידיאולוגיה סלפית ג›יהאדיסטית. בקבוצה זו ניתן למנות חטיבות וקבוצות קטנות יותר של כמה עשרות או מאות לוחמים בכל חטיבה.

חזית העזרה: הארגון המסוכן ביותר בעיני האמריקאים, קשור לארגון אל-קאעדה בעיראק. לפי הערכה אחת, בארגון חברים 6,000 לוחמים. והוא פועל באזורים נרחבים בפרברי דמשק ובצפון ובמזרח המדינה. בחודשים האחרונים דווח כי אנשי הארגון מנסים להכתיב אורח חיים על פי השריעה האיסלאמית באזורים שבשליטתם, ועוררו לא מעט כעס בקרב חוגים חילוניים וליברליים וגם בקרב הקהילה הנוצרית המונה כמה מיליונים בסוריה. הארגון ואנשיו היו במעקב מתמיד של קהילות המודיעין בעולם הערבי ובעיקר בירדן לאחר הפלת משטרו של סדאם חוסיין.

על פי ההערכות, בתחילת הלחימה מנה צבא סוריה 320 אלף קצינים חיילים. בשנתיים האחרונות ערקו משורותיו אלפים רבים של לוחמים.

במשטר אסד מבליטים את העובדה שרוב שהמליציות נשלטות על ידי כוחות חיצוניים, כולל חמושים עצמם שהגיעו מ-40 מדינות, גם מאירופה, אולם על פי דיווחים במערב הלוחמים שאינם סורים השוהים על אדמת סוריה מהווים כעשרה אחוזים בלבד מכוחות המורדים.

בכיר באופוזיציה הסורית אמר בשיחה עם “הארץ” כי בסוריה לא יהיה תסריט של אובדן שליטה וכניעת המדינה למליציות הקיצוניות: “צריך לזכור שבסוריה אין תשתית אידיאולוגית פוריה לאותם ארגונים ולכן קל יחסית להתמודד איתם, אם וכאשר מרכיבי האופוזיציה יסכימו על מתווה וחוקה חדשים שיובילו את סוריה לתקופת המעבר”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ