אובמה: היה שימוש בנשק כימי בסוריה, אך אין לנו מספיק מידע על כך

במסיבת עיתונאים הודה נשיא ארה"ב כי איננו יודע מתי בוצע השימוש בנשק כימי, בידי מי והיכן. "פזיזות עלולה ליצור קשיים ברתימת העולם לפעולה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הקדיש הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים לציון 100 הימים הראשונים של כהונתו השנייה בבית הלבן, לסוגיות פנים ולסוגיות חוץ. בראש הדברים התייחס אובמה למצב בסוריה ולחקירה סביב הפיגוע במרתון בוסטון והאירועים בעיר בשבוע שלאחר מכן.

מסיבת עיתונאים לא היתה מתוכננת ועוררה עניין רב בקרב כלי תקשורת ברחבי העולם. העיתונאים קיבלו עליה התרעה של שעתיים מבלי שנמסרו כל פרטים על תוכנה. במהלך נאומו התייחס אובמה גם לשביתת הרעב במחנה המעצר גואנטנמו, לוויכוחים הפוליטיים בקונגרס סביב הקיצוצים הנדרשים בתקציב האמריקאי ולרפורמות ההגירה והבריאות. "הארץ" הביא את עיקרי דבריו של אובמה בלייב בלוג:

18:22: "יש 'ראיות מסוימות' שנעשה שימוש בנשק כימי בסוריה. אך מדובר בהערכה ראשונית המבוססת על מידע מודיעיני. שימוש בנשק כימי הוא בגדר משנה משחק באזור, אך הקהילה הבינלאומית צריכה להיות בטוחה בהערכה שהשימוש בנשק זה אכן נעשה", אמר אובמה.

אובמה, הערב בוושינגטון. ביקש מהפנטגון להכין תוכניות

18:10: שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, אמר כי טהראן מתייחסת לשימוש בנשק כימי בסוריה כ"קו אדום". הוא לא הסביר מה משמעותו של קו אדום מבחינת איראן, אך הבהיר כי איראן מתנגדת לכל שימוש בנשק להשמדה המונית וכן לייצור ולאגירת נשק מסוג זה.

18:01: אובמה הוסיף בדבריו כי כבר בשנה שעברה ביקש מצבא ארה"ב "להתכונן לאפשרויות שונות לגבי סוריה. ביקשתי מהפנטגון גם טווח אפשרויות פעולה במקרה שאסד השתמש בנשק כימי". הוא לא הוסיף פרטים בנוגע לכך. לאחר מכן עבר אובמה לעדכן בנוגע לחקירה סביב הפיגוע במרתון בוסטון ושב והודה לרוסיה על שיתוף הפעולה בעניין, אך הדגיש כי בין סוכנויות המודיעין של שתי המדינות "קיימים עדיין חשדות".

17:57: "מה שקורה בסוריה הוא פגם של הקהילה הבינלאומית. עלינו לבדוק את העובדות לגבי השימוש בנשק כימי לפני שננקוט צעדים נוספים. פעולה פזיזה בעניין הנשק הכימי עלולה ליצור קשיים בארגון הקהילה הבינלאומית לפעולה שם".

17:51: "חשוב לי להדגיש כי אנו מעורבים במה שקורה בסוריה, זהו מצב קשה כי אנו מדברים על המשטר (משטר אסד) שאינו דואג לעמו. חשוב שלא רק ארה"ב, אלא הקהילה הבינלאומית כולה, ישתכנעו בנוגע לנעשה שם. כשאני אומר 'שינוי משחק' אני מתכוון שנצטרך לשקול מחדש באלו אמצעים להשתמש. יש לנו שורה של אפשרויות על המדף שאני לא מתכוון לפרט לגביהם.

17:48: אובמה: "המצב בסוריה קטסטרופלי במשך כמה שנים. אנחנו לא צופים מהצד, המדיניות שלי מהתחילה היתה שאסד תוקף והורג את בני עמו והדרך היחידה להביא שלום בסוריה היא שהוא יפרוש. אמרתי ששימוש בנשק כימי יהיה אירוע "משנה משחק". נעשה שימוש בנשק כימי אך אנחנו לא יודעים מתי הוא נעשה, בידי מי ואיפה. אני זקוק לעובדות כדי להכריע בעניין. ישנם גורמים באזור שמעוניינים שנתערב ולכן עלינו לעשות הכל כדי לחקור ולהבין מה בדיוק קרה בסוריה. נשתמש לשם כך בכל האמצעים שלרשותנו".

הפנטגון האיץ בימים האחרונים את ההיערכות לקראת ההתערבות צבאית אפשרית במלחמה בסוריה, בעיקר בשל העדויות הגוברות על שימוש המשטר בנשק כימי, כך דיווחה הבוקר (שלישי) רשת סי-אן-אן. "יש עבודה מוגברת על התוכניות, כשבמקביל מגיע מידע מדויק יותר על השימוש בנשק הכימי ומספר העדויות גדל", אמר גורם רשמי בכיר, המעודכן ישירות במאמצים. הוא סירב להזדהות בשל רגישות המידע.

הבכיר הוסיף שלא סביר שארה"ב תשלח חיילים לאדמת סוריה. שני גורמים רשמיים נוספים אמרו שהחלופות המובילות כעת הן תקיפות מהים ומהאוויר של אתרים כימיים ובסיסים צבאיים הקשורים אליהם.

לפי סי-אן-אן, בשבועות האחרונים הפכה גם האפשרות הזו למורכבת יותר, משום שהמשטר הסורי מעביר את מצבורי הנשק באתרים שונים ברחבי המדינה. "אנחנו צריכים להעריך שהם הולכים להמשיך לפעול כך", אמר הגורם, וציין שראש המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי, כבר אמר בפני הקונגרס שהצבא לא יכול להבטיח את כל מצבורי הנשק הכימי, משום שהוא לא יודע את המיקום של כולם. שר ההגנה צ'אק הייגל ובכירים נוספים בפנטגון פעלו בשבועות האחרונים להכנת תוכניות צבאיות מעודכנות. "בעוד המצב בסוריה נהיה קטלני יותר ואנחנו מודאגים יותר מהנשק הכימי במדינה, זו אחריותו של צבא ארה"ב להכין אפשרויות מפורטות", אמר הגורם.

אתמול סקר כתב "הארץ" עמוס הראל את האפשרויות העומדות בפני ארה"ב להתערבות בסוריה, ודיווח שהאמריקאים נערכים באופן מסודר לאפשרות של מבצע בסוריה, על אף הסתייגותם מפעולה שכזו. על־פי התקשורת הערבית, כוחות קומנדו של ארה”ב וירדן מתכוננים כבר כמה חודשים למשימה. באחרונה היה דיווח מירדן, שעורר סערה פוליטית גדולה בממלכה, שלפיו האמריקאים שלחו לירדן כוח חלוץ בן 200 איש – אנשי מטה מדיוויזיה משוריינת, כהכנה להתערבות עתידית בסוריה. הידיעה הציתה הפגנות מחאה בעמאן.

בתדרוכים שערכו באחרונה פקידים בממשל לנציגי התקשורת האמריקאית הושמעה ההערכה כי למבצע מקיף לנטרול האיום הכימי בסוריה תידרש פעילות קרקעית נרחבת, שבה ייטלו חלק לא פחות מ-75 אלף חיילים, מארה”ב וכנראה בסיוע מדינות נוספות. מדובר בעיקר אנשי יחידות קומנדו מובחרות, בכוחות מודיעין ובמומחים לנטרול חומרי לחימה כימיים. למערב, אומרים בממשל, ידוע על 18 אתרים לפחות שבהם מחזיק המשטר את הנשק הכימי. בכמה מקרים הורה אסד להעביר ריכוזי נשק כימי וביולוגי מאזורים שבהם התנהלה לחימה עם המורדים לאזורים הנחשבים מעט יותר בטוחים להחזקה.

בפיצוץ שאירע הבוקר בלב דמשק נהרגו לפחות 13 בני אדם, וכ-70 נפצעו. הטלוויזיה הסורית דיווחה שמכונית תופת התפוצצה בכיכר מרג'ה המרכזית, סמוך לבניין משרד הפנים. מכוניות ובניינים באזור עלו באש. לא ברור עדיין מה היתה מטרת המתקפה, ותושבים סיפרו ששמעו חילופי אש באזור מיד לאחר הפיצוץ. משקיפי זכויות אדם אמרו שחודש מארס היה הקטלני ביותר במלחמת האזרחים בסוריה, עם 6,000 הרוגים ברחבי המדינה, שליש מתוכם אזרחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ