עדכונים שוטפים |

סוכנות הידיעות הסורית משדרת עסקים כרגיל: לוח הופעות לכבוד הפסחא

חיל האוויר הסורי מפציץ מטרות בדמשק, ובמצרים נפתח משפטו של הבלוגר המואשם בהעלבת הנשיא מורסי. כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

22:05: סוכנות הידיעות הממשלתית הסורית, המדווחת בדרך כלל על הלוחמה במדינה, פרסמה הערב הודעה בסגנון אחר: לוח מופעים בדמשק לקראת ערב הפסחא האורתודוקסי החל היום. האירועים כוללים מסיבות, הופעות מוסיקה ומופעי סטנד-אפ לרגל החג.

ברשתות החברתיות מתארים את דמשק היום כשקטה מהרגיל. אין כוננות מיוחדת ברחובות, אולם בתי הקפה והמסעדות ריקים. משתמש טוויטר אחד מדמשק העריך כי בבתי קפה שעל פניהם עבר היו שליש ממספר הלקוחות הרגיל.

19:35: במצרים נפתח משפטו של הבלוגר והפעיל הפוליטי אחמד דומה, שנעצר ב-30 באפריל באשמת פגיעה בנשיא מורסי. מעצרו הגיע על רקע צעדים כלפי אזרחים נוספים שהואשמו בפגיעה במורסי, ותומכיו של דומה טוענים כי המשפט הוא עדות לדיכוי חופש הביטוי במדינה. דומה מואשם שכינה את מורסי "פושע" ו"רוצח" בראיונות טלוויזיונים. בית המשפט דחה את בקשת עורכי דינו לשחררו למעצר בית.

14:50: ארגוני זכויות אדם דיווחו כי חיל האוויר הסורי תקף מטרות מורדים בשכונת ג'ובאר בבירה דמשק ובעיירה ראקה שבצפון-מערב המדינה.

במעשי האלימות ברחבי סוריה אתמול נהרגו לפחות 148 בני אדם, בהם 70 אזרחים, 74 מורדים ו-34 חיילים בצבא הסורי.

12:50: "מאז שאובמה טבע את המונח "קו אדום" לפני כתשעה חודשים, עבר הביטוי הזה אבולוציה המדגישה עד כמה הנשיא מאלתר לנוכח אחד המשברים הקשים בעולם. אובמה נרתע באופן מוחשי מהתערבות בעוד מלחמה במזרח התיכון ומודע לכך שהאמריקאים מתנגדים לפעולה צבאית. לכן, הוא איננו מסביר מהו הקו האדום שלו וכיצד חצייתו תשנה את שיקוליו" - ניו יורק טיימס פורש את השתלשלות העניינים בסוגיית הנשק הכימי בחודשים האחרונים ומתאר כיצד רתיעתו של נשיא ארה"ב מפעולה אקטיבית.

12:24: לפחות 13 בני אדם נהרגו וארבעה נעדרים בהצפות ברחבי סעודיה מאז סוף השבוע. ההצפות נגרמו כתוצאה מהגשמים החזקים ביותר שידעה הממלכה ב-25 השנים האחרונות.

עיקר ההצפות נגרמו באזור הבירה ריאד ובאזורים נידחים בדרום המדינה ובמערבה. הרשויות קראו לאזרחים שלא להתקרב לוואדיות או לאזורים שכבר הוצפו.

11:36: העיתון הטורקי "הורייט" דיווח כי 9 עולי רגל לבנוניים שנחטפו בעיר חאלב במאי 2012 צפויים להשתחרר בתוך ימים ספורים בתיווך שירותי המודיעין הטורקיים. עולי הרגל נחטפו על ידי קבוצה הפועלת בחסות צבא סוריה החופשי בעת בעת שעשו את דרכם מאיראן ללבנון. הם נחטפו לאחר שחצו את הגבול הטורקי ללבנון. לפני כמה חודשים שוחררו שניהם מהם בעקבות התערבות של דיפלומטים טורקיים.

10:47: משרד החוץ האיראני הגיב לתקיפה בסוריה וטוען כי "התוקפנות הישראלית נועדה לזעזע את היציבות הביטחונית באזור". שר החוץ האיראני קרא למדינות באזור להתנגד למתקפה.

10:18: הטלוויזיה הסורית טוענת כי ההפצצה לפנות בוקר על שיירת נשק בשטח סוריה נועדה להגביר את המוראל של המורדים הסורים. בשידורי הטלוויזיה נאמר כי התקיפה היא "ניסיון ישראלי נואש להקל את הלחץ על המורדים שנמחצים תחת המכות הקשות של הצבא הסורי".

על פי הדיווח הסורי, התקיפה הישראלית תוזמנה לשעה שבה ניסו הימליציות החמושות לפגוע בשורה של מחסומים של הצבא הסורי. "מדובר בהוכחה ניצחת לכך שהמעורבים בטרור מיישמים תוכנית ישראלית בתמיכת כמה מדינות ערביות וטורקיה ובמימון נסיכויות המפרץ נגד סוריה", נאמר בשידור.

9:15: הקואליציה השיעית בראשותו של ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי, ניצחה בבחירות המקומיות שהתקיימו בחודש שעבר, אחרי שניצחה בשבעה מתוך 12 המחוזות - כולל מחוז בגדאד. הגוש הסוני "עיראקיה" השיג תוצאות דלות.

היתה זו מערכת הבחירות המוניציפליות הראשונה בעיראק מאז נסיגת הכוחות האמריקאים בשלהי 2011. את קמפיין הבחירות ליווה גל פיגועים גדול שבו נרצחו בין היתר 14 פוליטיקאים, רובם סונים.

9:00: רשת הטלוויזיה אל מנאר, השייכת לחיזבאללה, דיווחה כי בניגוד לטענות הסוריות, בתקיפה לפנות בוקר הופצצה שיירת נשק ולא מרכז המחקר הצבאי ג'מראיה. כתבנו ג'קי חורי מסר כי על פי הדיווח הלבנוני ישראל תקפה שתי מטרות בסוריה.

8:48: ארגון זכויות אדם סורי הממוקם בבריטניה סבור כי היקף התקיפה לפנות בוקר "גדול מכפי יכולתם הצבאית של המורדים הסורים". הארגון ציטט תושבים שטענו כי ראו מטוסי קרב בשמים בעת שנשמעו הפיצוצים.

הבוקר אישרו גורמי מודיעין במערב כי כלי טייס ישראלים תקפו לפנות בוקר משלוח של טילי פאתח 110 מאיראן לחיזבאללה. על פי הדיווח, התקיפה בוצעה בסוריה, מצפון לדמשק. הגורמים ציינו כי סוריה משמשת תחנת מעבר למשלוחי הטילים לחיזבאללה.

5/5/2013

23:55: סעודיה תתיר לראשונה לבנות להשתתף בפעילויות ספורט בבתי ספר פרטיים. זו האחרונה בסדרה של רפורמות המשפרות את זכויות הנשים בממלכה השמרנית. סוכנות הידיעות הרשמית של סעודיה דיווחה כי בתי ספר פרטיים לבנות יאפשרו משחקי ספורט בהתאם לחוקי השריעה, או החוק האיסלאמי. התלמידות יהיו חייבות ללבוש בגדים צנועים, ומורות נשים יקבלו עדיפות לפיקוח על הפעילויות.

ההחלטה היא מקרה נוסף בו ספורט הופך לתמקיץ לשיפור זכויות נשים, כמעט שנה לאחר שסעודיה התירה לראשונה לשתי אתלטיות ליצג אותה באולימפיאדה. ההחלטה, שמורה לבתי ספר פרטיים לספק מקומות לפעילויות וציוד מתאים, היא צעד חשוב שעשוי להשפיע גם על בתי ספר ואוניברסיטאות ציבוריים, שגם בהם מתקיימת הפרדה מינית, כך אומרת עזיזה יוסף, פרופסורית באוניברסיטת המלך סעוד שבריאד. היא רואה בהחלטה חלק מרפורמות נרחבות יותר לגבי נשים, אולם אומרת שהמשך המגבלות על הפעילות הגופנית היא אפליה שפוגעת בבריאותן.

13:00: הטלוויזיה הממלכתית של סוריה דיווחה כי הנשיא בשאר אסד ביקר באוניברסיטה בדמשק. זהו הביקור הפומבי השני של אסד בשבוע, לאחר שבאחד במאי נראה מבקר בתחנת כוח בבירה.

12:50: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אתמול (שישי) כי הוא לא צופה מקרה שבו ארה"ב תיאלץ לשלוח כוחות יבשתיים לסוריה, זאת אף על פי שמתקיימת חקירה הבוחנת אם אסד השתמש בנשק כימי במלחמתו נגד המורדים.

"אני לא צופה תרחיש שבו חיילים אמריקאים ידרכו על אדמת סוריה", אמר הנשיא במסיבת עיתונאים, לאחר שסיים ביקור של שלושה ימים במקסיקו וקוסטה ריקה. ההסתייגות האמריקאית מפעולה קרקעית בסוריה חוצה מפלגות: ג'ון מקיין הרפובליקאי מאריזונה, שהפסיד לאובמה בבחירות לנשיאות ב-2008 אמר שהוא אינו תומך בשליחת כוחות אמריקאים לסוריה. "זה הדבר הגרוע ביותר שארה"ב יכולה לעשות עכשיו", אמר.

11:30: גורמים בישראל אישרו הבוקר (שבת) כי חיל האוויר תקף משלוח טילים בשטחי סוריה ביום חמישי. על פי הגורמים, ששוחחו עם סוכנות הידיעות אי-פי, המשלוח היה מיועד לחיזבאללה וכלל טילים שלא הכילו נשק כימי אך היו עלולים לשינוי "בכללי המשחק".לא נמסר היכן בוצעה התקיפה.

10:56: פעילים המתנגדים לשלטונו של בשאר אסד בסוריה טוענים כי אלפי מוסלמים סונים נמלטים מעיר החוף בניאס בעקבות הרג של עשרות מתושבי הכפר אל-ביידה שביצעו נאמני הנשיא. ארגון זכויות אדם סורי היושב בבריטניה טוען כי 4,000 סונים עזבו היום את העיר. בטבח בכפר, הנמצא בסמוך לעיר החוף, נהרגו יותר מ-50 בני אדם.

08:59: ישראל תקפה בסוריה בליל חמישי האחרון, כך לפי דיווחים בסי.אן.אן וברשת אן.בי.סי - מפי מקורות בכירים בממשל האמריקאי. אם אכן תקפה ישראל, היתה זו התקיפה השנייה בסוריה בתוך שלושה חודשים. בסוף ינואר תקפה ישראל שיירת טילי נ"מ בעת שעשתה דרכה מסוריה ללבנון.

לפי הדיווח של כתבת הפנטגון הוותיקה בסי.אן.אן ברברה סטאר, ישראל תקפה בסבירות גבוהה בלילה בין חמישי לשישי. בזמן זה – לפי המידע – טסו מספר רב של מטוסי קרב ישראלים מעל לבנון. רשת אן.בי.סי שעלתה מאוחר יותר עם הדיווח טוענת כי ישראל תקפה בוודאות, וכי לדברי גורם ממשל בכיר, מטרת התקיפה היתה משלוח של מערכות בעלות יכולות לשיגור נשק כימי. רשת פוקס דיווחה כי הותקף מתקן צבאי סורי.

מוקדם יותר הלילה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, כי אינו מודע לתקיפה כלשהי של ישראל נגד מדינתו.

03/05/13

22:52: נשיא לבנון מישל סלימאן גינה הערב (שישי) את הגיחות שביצע, לפי דיווחים בלבנון, חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון מאז שעות הבוקר, וטען כי הן בגדר המשך למדיניות האיום והתוקפנות של ישראל.

סלימאן גם פנה לקהילה הבינלאומית ולמועצת הביטחון בדרישה לעצור את "הפרת הריבונות הלבנונית", כלשונו על ידי מטוסי חיל האוויר הישראלי. הוא טען שהגיחות מפרות באופן בוטה את החלטה 1701 של האו"ם.

21:38: ארה"ב טענה היום (שישי) שאיראן וצפון קוריאה מנסות להשיג אמצעים טכנולוגיים מתקדמים הקשורים לתוכניות הגרעין שלהן תוך הפרה של הסנקציות שהטיל עליהן האו"ם. תומאס קנטרימן, בכיר במשרד החוץ האמריקאי, אמר במסיבת עיתונאים בז'נבה כי "איראן וצפון קוריאה מצליחות להמשיך לייצא ולרכוש רכיבים מתקדמים החיוניים לתעשיית הנשק שלהן". הוא הבהיר שהוא מתייחס הן לנשק קונבנציונלי והן לתוכנית הגרעין. בכיר אחר בממשל האמריקאי, שהעדיף להישאר בעילום, נשאל אם איראן וצפון קוריאה משתפות פעולה ביניהן. לדבריו, "בין שתי המדינות יש קשרים ואנחנו עוקבים אחרי הפעילות שלהן".

17:28: הבי-בי-סי מפרסם פרטים חדשים על המתקפה שביצעו נאמני אסד בעיירה אל-ביידה בצפון סוריה, שבה נהרגו אמש עשרות בני אדם. בדיווח מצוטטים פעילי זכויות אדם שטוענים כי רבים מההרוגים הוצאו להורג בירי ודקירות סכין "בטבח בקנה מידה גדול ביותר".

17:24: שבעה בני אדם נהרגו בפיצוץ במסגד סוני בעיראק

13:08: התקשורת בלבנון מדווחת כי מאז הבוקר (שישי) חיל האוויר הישראלי מבצע גיחות רבות בשמי לבנון, בעיקר באזור דרום המדינה. לפי הדיווחים, מדובר בפעילות שנמשכת מאז אתמול, וחלק מהגיחות מדמות מתקפה מגובה נמוך.

10:17: בכירים בממשל האמריקאי הציגו בשבועות האחרונים כמה פעמים לעמיתיהם הישראלים סרטון וידיאו שמתעד ניסוי בפצצה חודרת בונקרים חדשה שפותחה על ידי צבא ארה"ב ומסוגלת לחדור את הבונקרים של מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו. לפי העיתון "וול-סטריט ג'ורנל", הצגת הסרטון נועדה לשכנע את הישראלים להימנע מתקיפה חד-צדדית של מתקני הגרעין האיראנים.

לפי הדיווח בעיתון האמריקאי, שר ההגנה צ'אק הייגל אמר בפגישותיו בישראל לפני כשבוע כי ממשל אובמה יבחן יותר לעומק את האופציה הצבאית נגד טהראן לאחר הבחירות באיראן בחודש יוני הקרוב. האמריקאים מעוניינים לבחון את השפעת תוצאות הבחירות על כוונותיה של איראן בעניין תוכנית הגרעין. לדברי בכירים אמריקאים שהתראיינו לכתבה, ישראל וארה"ב סיכמו לבצע הערכת מצב משותפת לאחר הבחירות באיראן.

09:15: התובע החוקר במשפט הרצח של ראש ממשלת פקיסטן בנזיר בוטו, נורה למוות. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי צ'דורי זולקיפאר נורה על ידי אלמוני רכוב על אופנוע, בעת שיצא מביתו באיסלמבאד. זולקיפאר שימש גם כתובע החוקר בפרשת הפיגועים במומבאי ב-2008.

02/05/13

22:15: ממשל אובמה שוקל לחמש את כוחות המורדים הנלחמים בצבאו של בשאר אל-אסד בסוריה, כך סיפר הערב (חמישי) שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל. בתדרוך עיתונאים בפנטגון, אמר שר ההגנה כי הממשל שוקל מגוון רחב של אפשרויות. עם זאת, הוא ציין כי הוא אישית עדיין לא החליט אם חימוש המורדים הוא צעד חכם.

"חימוש המורדים הוא אופציה", אמר הייגל. "אנחנו חייבים לבחון את כל האפשרויות". הייגל ציין כי האפשרויות נשקלות יחד עם בנות בריתה של ארצות הברית. באותה מסיבת עיתונאים, ציין שר ההגנה הבריטי, פיליפ האמונד, כי ארצו לא סיפקה חימוש למורדים בסוריה, אך לא שלל את האפשרות שהיא אכן תעשה זאת בקרוב.

אתמול פרסם "הוושינגטון פוסט" כי לדברי בכירים בממשל, נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכוון לחמש את המורדים הסורים ובכוונתו להגביר את ההשפעה האמריקאית בניסיון לשים קץ למשטר אסד. לפי הדיווח, ארה"ב קרובה מאוד לחימוש המורדים, אולם הם הדגישו כי הממשל עדיין מעוניין בפתרון פוליטי שיביא לסיומו של משטר אסד.

הממשל האמריקאי נוטה יותר ויותר לחמש המורדים בחודשים האחרונים. מגמה זו החלה בהודעות על שליחת סיוע צבאי לא קטלני כמו אפודי מגן ואספקה רפואית ישירות לכוחות הצבאיים של האופוזיציה. מאז השפיעו שיקולים שונים על עמדתו של הנשיא: בעלות ברית של ארה"ב, בהן ירדן, טורקיה, סעודיה, קטאר ובריטניה, קראו לארה"ב – ולאובמה עצמו בפגישות פנים אל פנים – למלא תפקיד משמעותי יותר בהובלת הסיוע למורדים.

מחלוקת בין אותן מדינות, בייחוד בין קטאר לסעודיה, לגבי איזה פלג צבאי אופוזיציוני יש לחמש, הביא להתגברות החשש בארה"ב מפני הגעת כלי נשק מתקדמים, בהם טילי נ"מ, לידי ארגונים מוסלמיים קיצוניים. באחרונה ישנם סימנים כי גם בריטניה פחות נלהבת מחימוש המורדים בשל חששות אלה. הממשל לא מוכן לחמש את המורדים בטילים, אולם הבכירים האמריקאים סבורים כי ניתן להשיג שליטה רבה יותר על אספקת הנשק, גם מצד גורמים אחרים, אם ארה"ב תהיה מעורבת ישירות בסיוע הצבאי.

כמו כן, כוח המורדים שבהנהגת הגנרל סלים אידריס, שזוכה לתמיכה אמריקאית, נתפש כבעל לכידות רבה יותר. אידריס, אחד מהמנהיגים הסורים המורדים היחידים המקובלים גם על האופוזיציה וגם על המדינות התומכות כולן, הרשים את שר החוץ האמריקאי קרי ושרי חוץ אחרים בפגישתו אתם באיסטנבול בשבוע שעבר.

21:30: ארגוני זכויות אדם מדווחים כי כוחות צבא אסד הרגו לפחות 50 בני אדם בעיירה ביידה. לדבריהם, מניין ההרוגים עלול להגיע ל-100.

18:55: שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, תיפגש עם ראש צוות המשא ומתן של איראן, סעיד ג'לילי, באיסטנבול ב-15 בחודש. מדובר בפגישת המשך לסבב השיחות שהתקיים בחודש שעבר בקזחסטאן על פרויקט הגרעין האיראני.

16:00: מאז מהפכת תחריר ב-2011 הפשע במצרים שילש עצמו- כך מסרו מקורות במשרד הפנים המצרי לעיתון הבריטי "פיננשל טיימס". העלייה הדרמטית בפשע מהווה מכשול נוסף למדינה שמתמודדת עם משברים בכלכלה, במערכת הפוליטית ובביטחון.

גורמים במשרד הפנים חושפים נתונים שממחישים את הנסיקה בפשיעה. ב-2010 התבצעו 774 רציחות במצרים, לעומת 2,144 ב-2012. חלק לא מבוטל מהנרצחים הם קורבנות הפגנות מאולתרות רבות שפרצו ברחבי המדינה שנתקלו ביד קשה ביותר מצד כוחות הביטחון. גם מקרי החטיפות, שעד לפני כמה שנים היו מוגבלות כמעט לחלוטין לחצי האי סיני, עלו מ-107 ב-2012 ל-412 ב-2012.

14:55: 712 בני אדם נהרגו בעיראק בחודש אפריל האחרון. זהו מספר הקורבנות הרב ביותר בחודש אחד מאז יוני 2008. משלחת האו"ם במדינה מדווחת כי בנוסף להרוגים הרבים, יש גם 1,633 פצועים- הנתונים הללו ממחישים כי המתיחות הבין-עדתית במדינה יכולה להידרדר לתקופה הרצחנית של בין השנים 2006-2008, כאשר עשרות אלפי עיראקים נהרגו במסגרת מלחמה עדתית של כל בכל.

מרבית ההרוגים באפריל הם בצפון המדינה, היכן שלקראת סוף אפריל החלו קרבות תכופים בין כוחות הביטחון לבין מפגינים סוניים. בעוד מפגינים רבים נהרגו, בפעולות התגמול הפכו השוטרים והחיילים לקורבנות. מבין כל ההרוגים באפריל, 211 הם אזרחים; מבין הפצועים, 486 הם אזרחים.

13:30: "ברור שמשטר אסד משתמש בכלי נשק כימיים" - כך אמר היום ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, בריאיון לעיתון היפני "ניקיי". ארדואן, שיבקר את אובמה בוושינגטון בעוד שבועיים, אמר כי ישוחח עם נשיא ארצות הברית על מעשי המשטר של אסד. "המורדים בסוריה שולטים ברמת השטח אבל המשטר משתמש בכלי נשק כימיים, מטוסי קרב ומסוקי קרב", אמר ארדואן שהצהיר כי "התחום היחידי שבו אסד מגלה דומיננטיות זו הלוחמה האווירית. המשטר שלו חי את רגעים האחרונים אבל אנחנו לא יודעים מתי הוא יוכרע. זה יכול לקרות בכל רגע".

11:20: הישגים לכוחות אסד: צבא סוריה השתלט הבוקר על רובע ואדי סייח שבמרכז חומס - כך מפרסם היום "הארגון הסורי לזכויות אדם", שבסיסו בבריטניה. רובע ואדי סייח הוא בעל חשיבות אסטרטגית לצבא, שמנסה לעקור ריכוזי מורדים מכמה רבעים מרכזיים במרכז העיר, שבה הם למעשה שולטים כבר יותר משנה. חומס היא העיר השלישית בגודלה בסוריה ובה החלו במארס 2011 מחאות המוניות ברחובות שהציתו את מלחמת האזרחים בסוריה שבה נהרגו כ-70 אלף בני אדם בשנתיים האחרונות. בעיר חומס היו עד היום כמה מהעימותים האלימים ביותר בין הצבא לבין המורדים.

1.5

22:55: האופוזיציה הסורית דוחה את "איומי" מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, כהגדרתה, כך מדווחת רשת אל-ג'זירה. בנאום טלוויזיוני אתמול אמר נסראללה כי המורדים לא יצליחו להביס צבאית את משטרו של אסד. "הסורים והלבנונים קיוו שהנהגת חיזבאללה תפסיק את המתקפות על חומס ודמשק, ותתייחס בכובד ראש לחומרת המצב באזור", נמסר בהודעת הקואליציה הלאומית הסורית. "אולם הם לא הקשיבו לאיומים ולאזהרות נגד הבערת האזור".

נסראללה אמר בנאומו שלסוריה יש "חברים אמיתיים באזור", ושהעולם "לא יתן לסוריה ליפול לידי אמריקה או ישראל". האופוזיציה מאשימה שחיזבאללה תומך בלוחמי המשטר הסורי ומסייע לתקוף כפרים שיעים סמוכים לגבול. נסראללה גם התייחס לסוגיית הנשק הכימי, ואמר כי ההאשמות נועדו להצדיק התעקבות זרה בלוחמה במדינה.

20:50: הערוץ הרוסי RT דיווח מוקדם יותר כי שגריר האו"ם לפתרון המשבר בסוריה, אל-חאדר אל-איברהימי, הודיע על התפטרותו. עם זאת, מקורות בלשכת מזכ"ל האו"ם אמרו שלא התקבלה הודעה בעניין. גורמים באו"ם אומרים כי אין ספק שאל-איברהימי חש במועקה גדולה עקב כישלונו להשגת פריצת דרך במשבר בסוריה, אולם על פי הערכות יתכן שההודעה היא חלק מהתעמולה בה משתמשים שני הצדדים הלוחמים, המשטר והאופוזיציה, כדי להפעיל לחץ אחד על השני.

בכיר בקואליציה הלאומית הסורית, ארגון הגג של תנועות האופוזיציה, השוהה באיסטנבול, אמר בשיחה עם ג'קי חורי כי "עד כה לא ניתן לדבר על התקדמות כלשהי בניסיונות של אל-איברהימי להביא לפריצת דרך. בקרב הקואליציה מתחזקת ההערכה שנסתם הגולל על האפשרות להגיע להסדר מדיני וכי המערכה תסתיים רק בהכרעה צבאית".

17:14: על רקע הדיון בארה"ב על הגברת הסיוע למורדים בסוריה, סקר חדש קובע שרוב האמריקאים מצדדים במדיניות של התבדלות, והתנגדותם למעורבות המדינה בצפון קוריאה או בסוריה חוצה מפלגות. מהסקר של ניו יורק טיימס ורשת סי-בי-אס עולה כי למרות שרוב הציבור אינו תומך במעורבות צבאית ישירה בשתי מדינות אלה, 70% מצדדים בשימוש במל"טים לתקיפת חשודים במדינות זרות. 62% מהציבור סבורים שלארה"ב אין כל אחריות לפעול להפסקת הלחימה בסוריה, ורק רבע סבורים אחרת.

15:15: הרשויות במצרים עצרו היום (רביעי) מגיש טלוויזיה איסלאמי שנדון לשנת מאסר כיוון שהעליב שחקנית. האיש, עבדולה באדר הורשע בכך שתקף את השחקנית המצרית אלהם שהין לאחר שזו מתחה ביקורת על האיסלאמיזציה המצרית ואמרה כי לא תצביע בבחירות עבור מפלגה איסלאמית. בתוכנית הטלוויזיה שלו בערוץ אל-חאפז השמרני אמר באדר ששהין "מקוללת" וש"לעולם לא תיכנס לגן עדן".

העיתון המצרי אל אהרם שדיווח על המעצר, מסר כי שהין תבעה את באדר ובדצמבר 2012 גזר עליו בית המשפט שנת מאסר. בתביעה אחרת בינואר האחרון הורה בית הדין המנהלי של מצרים להוריד את תוכניתו מהאוויר למשך 30 ימים.

קטעים מסרטיה של שהין

14:26: הטלוויזיה הממלכתית של סוריה פרסמה תמונות, שבהן נראה נשיא סוריה, בשאר אסד, עורך ביקור פומבי נדיר בתחנת כוח בדמשק לרגל אחד במאי. התמונות פורסמו יום לאחר שפיצוץ עז אירע בבירה, שבו נהרגו יותר מ-14 בני אדם. בשידורי הטלוויזיה הממלכתית נראה אסד לוחץ את ידיהם של עובדים ומשוחח עמם.

13:09: סוכנות הידיעות האיראנית מדווחת כי נשיא איראן לשעבר, מוחמד חתאמי, לא יתמודד בבחירות הקרובות לנשיאות שיתקיימו ב-14 ביוני, שבהן ייבחר מחליף למחמוד אחמדינגאד.

12:08: תצלומי לוויין עדכניים מראים כי נמחקו אותיות שמו של השייח חמאד בן חמדאן אל-נהיאן, אחד מבני משפחת המלוכה של אבו דאבי, שנחרטו על קרקע אי שבבעלותו. בפרויקט, שבנייתו החלה בשנת 2005, חרט בן המלוכה את שמו הפרטי באותיות לועזיות (HAMAD) בתעלות מים כה גדולות עד שניתן לראות את השם מהחלל. הסיבות למחיקת האותיות עדיין אינן ברורות.

11:00: עימותים בין שוטרים למפגינים במהלך הפגנות אחד במאי במרכז איסטנבול. העיתון הטורקי "הורייט" מדווח כי המשטרה המקומית משתמשת בזרנוקי מים ובגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים. הרשויות בטורקיה הגבילו מראש את התחבורה הציבורית באזורים מסוימים באיסטנבול כדי למנוע מהמפגינים להיאסף בכיכר טקסים בעיר, כיוון שאיגודי העובדים לא קיבלו אישור לציין את הראשון במאי בכיכר האיקונית.

9:30: הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, אמר אתמול (שלישי) בראיון לסי-אן-אן כי צריך לפעול בסוריה וכי נפילתו של אסד תשרת את ישראל אסטרטגית. "לא לעשות דבר ישדר את המסר הלא נכון", אמר אשכנזי לאמנפור. הוא הדגיש כי חייבים להבהיר שאסד עומד מאחורי ההחלטה להשתמש בנשק כימי. "כרגע הוא אומר שהצבא שלו לא עשה את זה. אז אני חושב שלפני שנעשה כל פעולה קרקעית, זה חייב להיות ברור מאוד שהוא היה מודע לזה ושהוא היה חלק מזה. אבל בכל מקרה אנחנו חייבים לעשות משהו. לא לעשות דבר זו לא אפשרות", אמר.

האפשרויות לפעולה בסוריה נעות, לדברי אשכנזי, בין לנסות ולעזור לאופוזיציה בדרך מהותית יותר כגון מתן אספקה של כלי נשק כדי לסייע להם בהדחת אסד ועד לאכיפה של איסור טיסה מעל סוריה כולה או מעל חלקים ממנה.

"זו תמונה מעורבת", אמר אשכנזי על נפילת אסד וההשפעה על ישראל. "אני חושב שבאופן כללי, מנקודת מבט אסטרטגית, אני חושב שאלו חדשות טובות מצד אחד. למה? כי אם אסד ייפול זה ישבור את הציר הקיצוני מאיראן דרך דמשק לחיזבאללה ולחמאס. זו תהיה מכה קשה לאיראן ולחיזבאללה. חיזבאללה יהיה מרוסן יותר. אנשים צריכים להבין שסוריה היתה ועודנה המוקד הלוגיסטי של חיזבאללה, ורוב כלי הנשק שיש לחיזבאללה מקורם באספקה סורית. הכסף מגיע מאיראן, אבל הטילים הגיעו מהמחסנים הסורים. אני חושב שאיראן באמת תאבד את המדינה הידידה היחידה שלה באזור, השער לעולם הערבי. אז אלו חדשות טובות לישראל".

אשכנזי אמר כי לדעתו העולם צריך היה לסייע למורדים הסורים כבר לפני שנה, אולי אפילו שנה וחצי "כשהיו רק עשרת-אלפים הרוגים ופחות לוחמים זרים מצ'צניה או מעיראק או מהיכנשהו ויותר ויותר קיצונים שקשורים לאל קאעדה, כמו ג'אבת אל נוסרה ואחרים. אבל זה המצב עכשיו. אני חושב שמנקודת המבט הישראלית, אני חושב שנוכל להתמודד עם זה. אם האיום יהיה טרור מעבר לגבול אני חושב שיש לנו את הניסיון להתמודד עם זה".

30.4

23:02: מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הכחיש הערב בתוקף את הדיווחים בישראל לפיהם ארגונו אחראי לשיגור המל"ט ביום חמישי שעבר. נסראללה שדיבר במסיבת עיתונאים בביירות אמר כי חיזבאללה לא אחראי לשיגור משום שהוא ער לרגישות והמתיחות השוררת כעת באזור.

כתב "הארץ" ג'קי חורי מדווח כי נסראללה הדגיש בנאום כי ארגונו אינו נוטה להתחמק ובדרך כלל נוטל אחריות על פעולות המכוונות נגד ישראל. לדבריו, ישראל לא הציגה עד כה שום הוכחה שמדובר במל"ט ולא סיפקה מידע בנוגע למסלול הטיסה שלו לפני היירוט. נסראללה הדגיש כי בעבר הארגון נטל אחריות כששיגר מל"ט לדרום הארץ.

22:14: ישראל בירכה על הצעתו של גורם קטארי להגמיש את עקרונות יוזמת השלום הערבית מ-2002, כך שתכלול חילופי שטחים בין המדינה היהודית לבין המדינה הפלסטינית העתידית.

הנוסח המקורי של הצעת הליגה הערבית דיבר על הכרה מלאה בישראל בתמורה לכך שתיסוג מהשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים באופן מלא ויימצא "פיתרון הוגן" לסוגיית הפליטים.

21:43: שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, אמר כי השימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בסוריה "אינו רק קו אדום אל גם קו של דם שאי אפשר לסבול אותו". הוא דרש מהאו"ם לחקור את הדיווחים על שימוש בנשק כימי באזור חאלב בחודש האחרון והאשים את המורדים בכך.

השגריר הוסיף כי בידי המשטר הסורי גופות והוכחות נוספות לשימוש בנשק כימי בחאלב ב-19 במארס - אז דווח לראשונה על הכנסתם של חומרי לחימה כימיים לשדה הקרב במדינה. לדבריו, קטאר העבירה למועצת הביטחון מכתב ובו הזהירה משימוש בנשק כימי גם בחלקים אחרים בסוריה מבלי לפרט היכן.

19:10: שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, אמר כי טהראן מתייחסת לשימוש בנשק כימי בסוריה כ"קו אדום". הוא לא הסביר מה משמעותו של קו אדום מבחינת איראן, אך הבהיר כי איראן מתנגדת לכל שימוש בנשק להשמדה המונית וכן לייצור ולאגירת נשק מסוג זה.

18:01: אובמה הוסיף בדבריו כי כבר בשנה שעברה ביקש מצבא ארה"ב "להתכונן לאפשרויות שונות לגבי סוריה. ביקשתי מהפנטגון גם טווח אפשרויות פעולה במקרה שאסד השתמש בנשק כימי". הוא לא הוסיף פרטים בנוגע לכך. לאחר מכן עבר אובמה לעדכן בנוגע לחקירה סביב הפיגוע במרתון בוסטון ושב והודה לרוסיה על שיתוף הפעולה בעניין, אך הדגיש כי בין סוכנויות המודיעין של שתי המדינות "קיימים עדיין חשדות".

17:57: "מה שקורה בסוריה הוא פגם של הקהילה הבינלאומית. עלינו לבדוק את העובדות לגבי השימוש בנשק כימי לפני שננקוט צעדים נוספים. פעולה פזיזה בעניין הנשק הכימי עלולה ליצור קשיים בארגון הקהילה הבינלאומית לפעולה שם".

17:51: "חשוב לי להדגיש כי אנו מעורבים במה שקורה בסוריה, זהו מצב קשה כי אנו מדברים על המשטר (משטר אסד) שאינו דואג לעמו. חשוב שלא רק ארה"ב, אלא הקהילה הבינלאומית כולה, ישתכנעו בנוגע לנעשה שם. כשאני אומר 'שינוי משחק' אני מתכוון שנצטרך לשקול מחדש באלו אמצעים להשתמש. יש לנו שורה של אפשרויות על המדף שאני לא מתכוון לפרט לגביהם.

17:48: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, במסיבת עיתונאים בוושינגטון: "המצב בסוריה קטסטרופלי במשך כמה שנים. אנחנו לא צופים מהצד, המדיניות שלי מהתחילה היתה שאסד תוקף והורג את בני עמו והדרך היחידה להביא שלום בסוריה היא שהוא יפרוש. אמרתי ששימוש בנשק כימי יהיה אירוע "משנה משחק". נעשה שימוש בנשק כימי אך אנחנו לא יודעים מתי הוא נעשה, בידי מי ואיפה. אני זקוק לעובדות כדי להכריע בעניין. ישנם גורמים באזור שמעוניינים שנתערב ולכן עלינו לעשות הכל כדי לחקור ולהבין מה בדיוק קרה בסוריה. נשתמש לשם כך בכל האמצעים שלרשותנו".

14:47: כתב הבי-בי-סי וייר דיוויס מדווח כי מאות פליטים סורים בחרו לשוב לארצם בשל התנאים הקשים במחנה הפליטים זעתרי בירדן. דיוויס מצטט את מפקד מחנה הפליטים, קולונל זהר אבו שיהאב, שאמר כי יותר מ-45 אלף פליטים סורים בחרו לשוב לארצם בשנה האחרונה. לדברי אבו שיהאב, בכל יום מבקשים 300-400 פליטים סורים אישור מהממשלה הירדנית לשוב לארצם.

במחנה הפליטים מתגוררים כעת 100 אלף בני אדם, מה שלדברי דיוויס הופך אותה לעיר החמישית בגודלה בירדן. למרות זאת, שטף הפליטים למדינה נמשך והעיתון "ג'ורדן טיימס" דיווח כי אתמול (שני) הגיעו לירדן כ-1,300 פליטים סורים, כ-70 מהם פצועים. על פי נתוני הצבא הירדן, בשבוע האחרון הגיעו למדינה 15,000 פליטים סורים.

14:19: הפנטגון האיץ בימים האחרונים את תכנון ההתערבות הצבאית האפשרית במלחמה בסוריה, בעיקר בשל העדויות הגוברות על שימוש המשטר בנשק כימי, כך מדווחת רשת סי-אן-אן. "יש עבודה מוגברת על התוכניות, בעוד מגיע מידע מדויק יותר על השימוש בנשק כימי וגוף העדויות גדל", אמר גורם בכיר, המעודכן במאמצים. הוא סירב להזדהות בשל רגישות המידע. הבכיר הוסיף שלא סביר שארה"ב תשלח חיילים לאדמת סוריה. שני גורמים רשמיים נוספים אמרו לסי-אן-אן שהחלופות הסבירות יותר הן שימוש בטילים ומטוסים כדי לפגוע באתרים כימיים, או במטות הצבא שקשורים אליהם. לחצו לקריאת הידיעה המלאה.

במקביל, בישראל נערך בימים האחרונים תרגיל גדול בפיקוד הצפון, שכלל גיוס חירום של אלפי חיילי מילואים. בתרגיל, נדרשה האוגדה להכין תכנית אופרטיבית ללחימה בגזרה הלבנונית, ולהכין עצמה ללחימה בתוך 48 שעות.

12:40: בי-בי-סי אפריקה ורשת אל ערבייה מדווחים כי קבוצה של 50 גברים חמושים תקפה את מבנה משרד המשפטים בטריפולי בירת לוב. לא דווח על נפגעים, אך נמסר כי הם חסמו את הגישה למבנה.

12:35: יומיים לאחר שנשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, הוטס לבית חולים בפאריס בשל שבץ קל, רופאיו הודיעו כי מצבו טוב והוא ישוב לביתו במהרה. נראה כי ההודעה נועדה למנוע מיריביו לנסות ולהחליפו במהלך ההיעדרות. עם זאת, "טיים" מדווח כי הודעת הרופאים לא השקיטה את הספקולציות האחרונות במדינה. רבים תוהים האם בריאותו של הנשיא בן ה-76, שמכהן בתפקיד 14 שנים, תאפשר לו להמשיך להנהיג את המדינה העשירה בנפט, עם הצבא הגדול באזור, המתמודדת עם התקוממות איסלאמית.

11:43: יממה לאחר ניסיון ההתנקשות בראש ממשלת סוריה בפיצוץ מכונית תופת בדמשק, אירע בלב הבירה פיגוע גדול נוסף. הפיצוץ העז התרחש בכיכר מרג'ה המרכזית, סמוך לבניין משרד הפנים. אמבולנסים רבים וכוחות הצלה הגיעו למקום. הטלוויזיה הסורית מדווחת שבמקום ישנם 13 הרוגים וכ-70 פצועים מפיצוץ של מכונית תופת.

בתמונות נראה נזק רב שנגרם לאזור, לאחר שכמה מכוניות עלו באש וחלונות הבניינים הסמוכים התנפצו. לא ברור עדיין מה היתה מטרת המתקפה, ותושבים סיפרו ששמעו חילופי אש באזור מיד לאחר הפיצוץ. משקיפי זכויות אדם אמרו שחודש מארס היה הקטלני ביותר במלחמת האזרחים בסוריה, עם 6,000 הרוגים ברחבי המדינה, שליש מתוכם אזרחים.

בניסיון ההתנקשות אתמול בראש הממשלה, ואיל אל-חלקי, נהרגו שישה בני אדם ו-15 נפצעו, בהם המאבטח של חלקי. רשת הטלוויזיה של חיזבאללה, אל-מנאר, דיווחה שראש הממשלה עצמו לא נפגע.

10:33: פליטים סורים אמידים שהשתקעו בפרברי קהיר גרמו לעליית מחירי המגורים באזור, למורת רוחם של התושבים המקומיים. הדיילי סטאר בלבנון מדווח כי למצרים מגיעים פליטים רבים ממעמד הביניים, שיכולים להרשות לעצמם את הנסיעה הארוכה. חלקם התיישבו במערב העיר באזור המכונה "דמשק הקטנה", שם נראים ברחובות דגלי תמיכה במורדים. כתוצאה מההגירה, מחירי הדירות באזור עלו פי שלושה, בעוד תושבי מצרים נאבקים עם משבר כלכלי ואינפלציה. "המצרים כועסים על הסורים. בשנתיים האחרונות, המחירים עלו והסורים לוקחים את עבודות", אומר פליט סורי מחומס, שמפעיל מסעדה ב"דמשק הקטנה".

01:48: דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר בשיחה עם כתבים כי על אסד לאפשר לפקחי או"ם להיכנס לארצו כדי לפתוח בבדיקה האם נעשה שימוש בנשק כימי. לדבריו, "וידוא הדבר בהחלט קל יותר כשיש לך צוות במקום עם היתר כניסה ממשטר אסד". גם מזכ"ל באן קי-מון הצטרף לקריאה.

לעדכונים קודמים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ