נפסלה מועמדות רפסנג'אני |

הרפורמיסטים באיראן נותרו ללא מועמד

מתוך 686 מועמדים לנשיאות איראן בחרה מועצת שומרי החוקה בשמונה מועמדים המזוהים עם חמינאי. גם מקורבו של מחמוד אחמדינג'אד נפסל

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי
רויטרס

מועצת שומרי החוקה באיראן פסלה הערב (שלישי) את מועמדותם של האשמי רפסנג'אני ואספנדיאר משאאי לנשיאות. כלי תקשורת באיראן ובמערב דיווחו כי מתוך 686 המועמדים לנשיאות בחרה המועצה בשמונה, רובם ככולם נחשבים שמרנים המזוהים על מדיניותו של המנהיג הרוחני עלי חמינאי. רפסנג'אני, שכיהן בעבר כנשיא נתפס כגורם מתון באליטה האיראנית, ואילו משאאי הוא מקורבו של הנשיא היוצא מחמוד אחמדינג'אד.

שמונת המועמדים הסופיים הם: הממונה על המו"מ בסוגיית הגרעין סעיד ג'לילי; יו"ר הפרלמנט לשעבר גולאם עלי חדאד עאדל; מפקד משמרות המהפכה לשעבר מוחסיין ריזאאי; הפוליטיקאי מוחמד רזה עארף; שר התקשורת לשעבר סייד מוחמד ראראזי; ראש העיר טהראן מוחמד באקר קליבאף; שר החוץ לשעבר עלי אכבר וליאתי; ראש המו"מ בסוגיית הגרעין בשנים 2003-2005 חסן רוחאני.

רפסנג'אני כיהן כנשיא איראן בשנים 1989-1997 ומועמדותו, שהוגשה ימים ספורים לפני סגירת הרשימה, היתה אמורה לזכות בתמיכתם של הרפורמיסטים והתנועות הליברליות באיראן, שהיו הכוח המרכזי מאחורי ההפגנות שפרצו במדינה אחרי מערכת הבחירות לנשיאות ב-2009. הפגנות המיליונים החלו בעקבות החשדות הכבדים שמשטר האייתוללות זייף את תוצאות ההצבעה והעניק לאחמדינג'אד קדנציה שנייה. בעקבות המהומות האלימות הושמו בפברואר 2011 שני מנהיגי "התנועה הירוקה" - מיר חוסיין מוסווי ומהדי כארובי - במעצר בית, הנמשך עד היום מבלי שהוגשו נגדם כתבי אישום.

המועמדים שנפסלו: האשמי רפסנג'אני (משמאל) ואספנדיאר משאאי

בהודעה שפרסמו היום 12 חברי מועצת שומרי החוקה נאמר כי מועמדותו של רפסנג'אני צפויה להיפסל עקב גילו המבוגר - 78. דובר המועצה מסר כי עקב גילו "לא סביר שרפסנג'אני יוכל להתמודד עם דרישות התפקיד". "לא ניתן לאשר את מועמדותו של אדם שמסוגל למלא תפקיד אדמיניסטרטיבי במשך שעות ספורות בלבד ביום", אמר הדובר לרשת "אל-עאלם". בהתייחס למשאאי, הידוע בעמדות שנויות במחלוקת ביחס לממסד הדתי ובקרבה משפחתית לאחמדינג'אד, נאמר כי הוא "חלק מהזרם הסוטה שחותר תחת המערכת השלטונית של הרפובליקה האיסלאמית".

הן רפסנג'אני והן משאאי הגישו את מועמדותם ברגע האחרון בניסיון לטלטל את המערכת הפוליטית האיראנית. בהיעדרם, ובהיעדר מועמד בעל כובד משקל פוליטי המייצג את עקרונות "התנועה הירוקה", נותרו במרוץ מועמדים שמרנים בלבד - דבר שעשוי להוביל לשיעורי הצבעה נמוכים. משאאי מיהר להגיב על פסילתו ואמר כי הוא מתכוון לערער על ההחלטה בפנייה ישירה אל חמינאי. רפסנג'אני, שביקר את התנהלות השלטון ביחס לבחירות השנויות במחלוקת לפני חמש שנים, טרם הגיב להחלטה לפסול את מועמדותו.

שמונת המועמדים לנשיאות איראן

פעילי זכויות אדם באיראן אמרו היום לעיתון הבריטי "גרדיאן" כי השלטונות הגבירו בימים האחרונים את גל המעצרים והפשיטות על גורמים פוליטיים. זאת, לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-14 ביוני. לדבריהם, גל הפשיטות דומה מאוד לזה שבוצע לפני הבחירות הקודמות לנשיאות ב-2009 ושבעקבותיהם התעורר באיראן גל מחאה גדול.

ובתוך כך, העיתון הבריטי "גרדיאן" פרסם היום תחקיר משלו אודות דיכוי האופוזיציה באיראן ובו הוא קובע כי ברפובליקה האיסלאמית ישנם 2,600 אסירים פוליטיים, ובהם מאות פעילים, עשרות סטודנטים, עשרות פעילות למען זכויות נשים, אמנים, עורכי דין, עיתונאים, פוליטיקאים לשעבר, אנשי דת וגורמים בקבוצות אתניות שונות.במקביל, דיווחו הערב בלוגרים שיבושים בשירותי האינטרנט ושירותי ה-VPN באיראן.

בסרטון - כתבת רשת הטלוויזיה האיראנית בשפה האנגלית "Press TV" עוד לפני ההודעה על בחירת המועמדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ