עדכונים מהשכנים |

דיווח: ירדן תארח תרגיל צבאי עם חיילים מ-18 מדינות

מורדים סורים מאיימים לתקוף את מעוז חיזבאללה בלבנון. גורמים אמריקאים: איראן מאחורי גל תקיפות מחשבי חברות אנרגיה. כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

20:29: יותר מ-15 אלף חיילים מ-18 מדינות ישתתפו בשבועות הקרובים בתרגיל צבאי רחב היקף שייערך בירדן. על פי דיווח בסוכנות הידיעות הירדנית פטרה, הצבא הירדני יארח את התרגיל שכונה "אריה להוט 2013" וישתתפו בו חיילים ממדינות שהוגדרו ידידותיות.

התרגיל יכלול שיתוף פעולה בשדה הקרב, לוגיסטיקה וסיוע הומניטארי. המדינות המשתתפות הן: ארה"ב, בריטניה, צרפת, מצרים, לבנון, בחריין, קנדה, צ'כיה, עיראק, איטליה, פקיסטאן, פולין, קטאר, טורקיה, תימן ואיחוד האמירויות הערביות.

גורם ביטחוני אמר לסוכנות הידיעות כי התרגיל נערך בעקבות תרגול דומה שהתקיים בשנה שעברה וכי הוא יימשך שבועיים. על פי נתונים רשמיים, ארה"ב תעביר לירדן סיוע צבאי בשווי 2.4 מיליארד דולרים במשך חמש השנים האחרונות. בעקבות המלחמה בסוריה נמלטו לשטח ירדן חצי מיליון פליטים.

19:02: מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, נאם בלבנון והתייחס למלחמה בסוריה וכן לעימות עם ישראל. "ישראל מפחדת מטילים, לא ממטוסים או מכוח אווירי". לדבריו, ישראל מכינה את עצמה ועורכת תרגילים: "מי שישן צריך לדעת שהאויב שלו ער ועיניו פתוחות – האם אתה יודע מה האויב שלך עושה?"

בהקשר זה, ביקר נסראללה את הממשל הלבנוני: "הממשל לא לוקח אחריות צבאית, לא בונה חדרים ממוגנים ומספק תעסוקה ביישובים סמוך לגבול הישראלי", אמר. "הישראלים בנו יישובים לאורך הגבולות. הם מביאים יהודים מאתיופיה, מרומניה ומארגנטינה מביאים אותם סמוך לגבולות שלנו מביאים להם כסף, עבודות, נשק.מצד שני, הכפרים שלנו בחזית כמעט ריקים". לדבריו, "אנחנו ברגע היסטורי עדין. אין זמן להסתתר מאחורי החול הגיע הזמן לזקוף את ראשנו ולעמוד מול ההוריקן. אז בכנות, מה עשתה המדינה הלבנונית הזו? המדינה הלבנונית לא ערוכה באופן שבו היא מתייחסת לישראל כאויב‬"

נסראללה קרא לעצור את עימות הדמים בטריפולי. "מי שרוצה ללחום למען סוריה שיעשה זאת בסוריה – עזבו את טריפולי. העימותים בטריפולי שוברים את הלב. אנחנו אומרים לאנשינו בטריפולי שאין אופק ללוחמה הזו, זה יביא רק לעוד כאב. קורא לאנשי טריפולי להכיר בכך שהצבא הוא האחראי".

חלק ניכר מנאומו של נסראללה הוקדש למלחמה בסוריה."‫מה שקורה בסוריה חשוב מאוד ללבנון וגם גורלי לעתיד שלנו. אנחנו על הגבול. לנו יש את האומץ לדבר ולפעול ולכן נדבר בכנות – עמדתנו ברורה מההתחלה. הדרישות לרפורמה הן מקובלות ולממשל הזה יש מקום. צריך להתחיל ברפורמות עם דיאלוג פוליטי. ההנהגה הסורית הנוכחית מוכנה לנהל דיאלוג והאופוזיציה דוחה אותו מההתחלה ועדיין דוחה אותו. זאן כיוון שהיא מקווה להשיג הישגים בשל התמיכה של מדינות אירופה ומדינות ערב עם הנפט וארה"ב".

על התערבות כוחות החיזבאללה בלחימה אמר נסראללה: "התחלנו להתערב רק לפני כמה חודשים. ניסינו דיאלוג עם כל הקשרים שלנו, אבל הם לא הקשיבו התעקשו לדחות את הדיאלוג – הם רק רוצים להפיל את הממשל בכל מחיר. אני יודע שבמשך שנתיים כל הצעה מתאימה התקבלה על ידי הממשל הסורי, אבל מדינות שכנות דחו אותן – זה היה סוד עד עכשיו – כי הן לא רצו שהממשל הסורי הנוכחי יישאר".‬

18:50: כוחות הצבא הסורי וארגון חיזבאללה במאמצים לכבוש חלקים נוספים מהעיר אל-קוסייר הנמצאים בידי המורדים. לדברי המורדים, טנקים ומסוקים נוספים של הצבא הוצבו סביב ריכוזי המורדים בעיר הסמוכה לגבול עם לבנון. פעילים מספרים כי העיר מופגזת באופן אינטנסיבי. מעל ל-22 אנשים נהרגו בעיר ביום שבת, רובם מקרב המודרים.

17:44: המורדים הסורים מתכננים לתקוף את מעוז חיזבאללה בלבנון בשל תמיכת הארגון בממשלו של בשאר אסד במלחמה. כך מדווח העיתון "דה-נאשיונל" מאיחוד האמירויות הערביות. אם אכן תתבצע תקיפה סורית בלבנון תהיה זו עליית מדרגה משמעותית במלחמה.

"זו יותר שאלה של מתי ולא של האם חיזבאללה יותקף במגרש הביתי שלו", אמר לעיתון פעיל אופוזיציה סורי. לדבריו, כבר מספר שבועות שהמורדים עמלים על תוכנית לבצע מתקפות גרילה במעוז חיזבאללה בשכונת דאחיה בבירות.

לטענת העיתון, פעיל האופוזיציה שסיפר על המתקפה לא שייך לקואליציה הלאומית הסורית או לאחד מארגוני המורדים המוכרים ולא הסכים לפרט מהו הארגון שמתכנן לבצע את המתקפה. לדבריו, התוכניות לפגוע בחיזבאללה בלבנון החלו להירקם עוד לפני שהחלו הקרבות בקוסייר.

16:36: שר החוץ הסעודי מזהיר מפני השלכות תוכנית הגרעין האיראנית על הביטחון האזורי ואמר כי אסור לטהראן לאיים על שכנותיה כי למדינות באזור אין כוונות לפגוע בה. "אנחנו מדגישים את הסכנה שבתוכנית הגרעין האיראנית לביטחון האזור כולו".

16:20: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן האשים את משטרו של אסד באחריות לפיגוע הכפול שגרם למותם של 51 בני אדם ב-11 במאי בעיר ריהאנלי בטורקיה. "אלו שגרים צמוד אלינו אינם רגילים. אלו שמנסים לשמר את שלטונם, להמשיך את הדיקטטורה שלהם מפרים את השלום שלנו", אמר ארדואן במהלך ביקור במחוז הטאי שבדרום טורקיה, סמוך לגבול הסורי.

ארדואן סיפר כי ממשלתו קיימה קשרים קרובים מאוד עם סוריה באמצעות שורה של הסכמים. "אולם הסכמים אלו זכו להתעלמות וקשרי האחווה בינינו נרמסו. בידי מי? בידי אסד הדיקטטור", סיכם ראש הממשלה הטורקי ואמר כי הוא "מקווה שמשטרו מתקרב לקיצו".

"כוחות האופוזיציה יפילו את הדיקטטור. אני קורא לאחי בסוריה: עזרתו של אלוהים תבוא בקרוב", סיכם ארדואן.

14:45: הפרופ' יצחק בן ישראל, שעמד בראש הוועדה שהמליצה על הקמת מטה הסייבר הלאומי, אמר היום (שבת) באירוע "שבתרבות" בבאר שבע, כי סוריה ניסתה לתקוף לפני כשבועיים את מערכת המים של חיפה, כתגובה להפצצת מכון מחקר סורי לפני שלושה שבועות שיוחסה בכלי תקשורת זרים לישראל. לדבריו, "התקיפה נעשתה על ידי 'צבא סוריה האלקטרוני' והיא נכשלה".

10:56: נאמני אסד פתחו הבוקר במתקפת ארטילריה נרחבת נגד המורדים בעיר האסטרטגית אל-קוסייר. לפי דיווחים של מתנגדי השלטון, ההפגזה היום של הצבא הסורי הנתמך בלוחמי חיזבאללה היא הכבדה ביותר מאז החל הקרב על העיר לפני כשבוע.

10:18: ב"ניו יורק טיימס" מדווחים כי מומחי אבטחת מחשבים אמריקאים חוקרים גל חדש של התקפות מחשבים שמקורו באיראן כנגד חברות אנרגיה, דלק וחשמל אמריקאיות. לפי הדיווח, מטרת התקיפה היא לא ריגול, אלא חבלה.

פקידי ממשל תיארו את ההתקפות כ"חיפוש דרכים להשתלט על מערכות קריטיות" של חברות האנרגיה. התוקפים לא הצליחו לחבל באופן משמעותי במחשבי החברות, אך המשרד לביטחון לאומי בארה"ב פרסם אזהרה מעורפלת בעניין, ופקיד בממשל אמר לניו יורק טיימס כי "כל ההתקפות שאנו רואים מגיעות מהמזרח התיכון".

24/05/13

19:26: רשת אל ערביה מדווחת כי טורקיה בונה חומה באורך של 2.5 קילומטרים ליד הגבול עם סוריה כדי להגביר את הביטחון באזור, זאת בעקבות שלושה פיצוצים קטלניים שהתרחשו שם השנה. בחבל הטאי נהרגו בפברואר 14 בני אדם בפיצוץ, והחודש נהרגו 51 בני אדם בשני פיצוצים בעיירה רייהאלי.

18:20: כוחות הביטחון של אפגניסטאן נלחמים נגד המורדים במרכז הבירה קאבול, זאת לאחר שהטליבאן הודיע כי תקף בית הארחה של עובדים זרים. לפי דיווחי הטלוויזיה האפגנית, החמושים התבצרו בבית הארחה. כמה עובדים של הארגון הבינלאומי להגירה (IOM) נפצעו בפיצוץ בתחילת ההתקפה. מקורות בממשל האפגני אומרים ששני חמושים נהרגו בעימותים.

17:45: סעיד ג'לילי, אחד המועמדים לנשיאות איראן, אומר שהמטרה המרכזית שלו בכל הנוגע למדיניות חוץ היא להרחיב את השפעת האיסלאם בעולם ולהילחם ב"יהירות" של ארה"ב. בעצרת בחירות בטהראן אמר כי פשרה תביא רק סבל והרס. צבי בראל כתב פרשנות על הבחירות הקרובות באיראן, שיתקיימו ב-14 ביוני. לדבריו רשימת המועמדים לנשיאות מכובדת, אולם התכונה המרכזית הנדרשת מהנשיא הבא היא צייתנות למנהיג העליון חמינאי.

13:09: רוסיה הודיעה היום כי המשטר בדמשק הסכים "באופן עקרוני" להשתתף בשיחות השלום הבינאומיות בנוגע למשבר במדינה, הצפויות להתקיים בז'נווה בחודש יוני. "הסורים הסכימו באופן עקרוני להשתתף בכנס בניסיון למצוא פתרון לעימות שפוגע קשות במדינה ובאזור", אמר דובר שר החוץ הרוסי אלכסנדר לוקשביץ'.

12:00: איראן הכחישה את הדיווחים שלפיהם כוחותיה מעורבים בלחימה בסוריה ומסייעים בקרבות לנאמני אסד. "האויבים האמיתיים של סוריה ממציאים האשמות כאלו כדי להתגרות בעם הסורי", נאמר בהודעת משרד החוץ האיראני. השבוע התפרסמה הודעה רשמית של משרד החוץ האמריקאי, שבה אמר בכיר בעילום שם כי לדברי המורדים הסורים, כוחות איראנים נלחמים לצדם של חיזבאללה והצבא הסורי בעיר האסטרטגית קוסייר.

10:05: רשת אל ערביה מדווחת כי באחרונה נחשים, המחפשים מקום קר יותר להסתתר בו, תקפו אזרחים בעיירה בדרום עיראק וגרמו למותם של יותר מ-60 בני אדם:

23/05/13

19:23: ארה"ב פועלת להשיג את תמיכת ממשלות אירופה ביוזמת בריטניה לשנות את אמברגו הנשק שמוטל על סוריה. זאת, על מנת להגביר את הלחץ על בשאר אל-אסד להיכנס לשיחות עם האופוזיציה. הגרדיאן הבריטי דיווח היוזמה הבריטית זוכה לגיבוי צרפתי, איטלקי וספרדי, אך גרמניה עודנה מהססת ומחזיקה בעמדה נייטרלית. אוסטריה, פינלנד, שוודיה וצ'כיה מתנגדות.

שגרירי 27 מדינות האיחוד נקראו למחלקת המדינה בוושינגטון בניסיון להשיג את תמיכת ממשלותיהם לפני ישיבת שר החוץ האירופים בשבוע הבא בבריסל.

17:45: זהרה מוסטפבי, בתו של האייתוללה חומייני, אביה הרוחני של המהפכה האיסלאמית באיראן, הביעה זעם על החלטת מועצי שומרי החוקה לפסול את מועמדותו של האשמי רפסנג'אני לנשיאות. במכתב למנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, קראה בתו של חומייני לשלטון הדתי להתיר לרפסנג'אני "כדי למנוע גלישה לדיקטטורה".

שלשום פרסמה מועצת שומרי החוקה את שמות שמונת המועמדים לנשיאות איראן, הנחשבים כולם לשמרנים המזוהים עם חמינאי. בנוסף לרפסנג'אני נפסלה גם מועמדות מחותנו של הנשיא היוצא, מחמוד אחמדינג'אד.

15:21: ראש האופוזיציה בסוריה, מואז אל חטיב, פרסם היום בדף הפייסבוק שלו את גרסתו למתווה פתרון המשבר בסוריה. בהודעה קורא אל חטיב לבלימת שחיקת העם הסורי, הכלכלה, התשתיות והמרקם החברתי. ההצעה לדבריו הינה פרקטית ומבטיחה מעבר שלטוני בצורה פייסנית. בין הסעיפים, הסכמת אסד להעברת השלטון בתוך עשרים יום לסגן הנשיא פארוק א-שרע או ראש הממשלה המכהן ואיל אל-חלקי ויישום המעבר השלטוני כחודש לאחר מכן. הנשיא אסד יעזוב את סוריה ביחד עם 500 מאנשיו על פי בחירתו. בתום מאה ימים מיישום המתווה, תועבר הסמכות השלטונית לממשלת מעבר המוסכמת על כל הצדדים להסכם.

14:00: הרחבת הפעילות הגרעינית של איראן נוגדת את החלטת האו"ם ומגדילה את החשש כי פעילות זו אינה למטרות שלום בלבד- כך מסר היום (חמישי) דובר הוועדה למדיניות החוץ של האיחוד האירופי.

דו"ח של וועדת הגרעין של האו"ם שהתפרסם אתמול מראה שאיראן הרחיבה את פעילות הגרעין שלה, ובכך חורגת במובהק מהחלטת מועצמת הביטחון של האו"ם ושל הוועדה הבינלאומית לאנרגיטה אטומית - כל לטענת דוברות משרדה של קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי.

איראן משיכה להכחיש כי פעילות הגרעין שלה היא למטרת נשק אטומי וטוענת כי היא למטרות ייצור אנרגיה ואמצעים רפואיים בלבד. אך האיחוד האירופי טוען כי סירובה של איראן לשתף פעולה עם הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית, עשויה לרמז לכך שיש להם מטרות צבאיות.

12:26: אתר אופוזיציה באיראן דיווח היום (חמישי) כי נשיא איראן לשעבר האשמי רפסג'אני ביקר בחריפות את ההנהגה בעקבות החלטתם לאסור עליו להשתתף במרוץ לנשיאות. "אין בכוונתי לרדת לרמת התעמולה שהם מפיצים אבל בורותם היא מטרידה", אמר. אמירותיו של רפסנג'אני מלהיטות את המחלוקות בין גורמי האופוזיציה לשלטונות בטהראן.

09:01: הניו יורק טיימס מדווח הבוקר כי ישראל מקיימת קשרים עם תושבי הכפרים הסמוכים לגבול עם סוריה. העיתון מזכיר כי תושבי האזור הדרוזים חיים בחלקם בישראל, וחלקם בסוריה. בידיעה נכתב כי ישראל מבססת "מעין כוח פרוקסי" (צד שלישי) מן העבר השני של הגבול, ומעניקה תמיכה ואולי אף תחמושת לתושבי הכפרים.

העיתון מצטט מספר גורמים ישראלים "שעוקבים מקרוב אחר הנעשה בסוריה", אשר אמרו כי ישראל כבר סייעה בעבר לתושבי האזור שלא מצדדים בממשל אסד ולא בכוחות המורדים, סיפקה להם סיוע הומניטרי והפעילה מודיעין. עם זאת, הגורמים אמרו לניו יורק טיימס כי חימושם של בני הכפרים לא עלה בחשבון, מאחר שהדרוזים בסוריה מקפידים להשאר מחוץ למלחמת האזרחים במדינה.

23/5/13

20:45: חמוש ירה למוות ב-12 בני אדם בבית בושת אחר הצהריים (רביעי) בבגדאד, בירת עיראק. הטבח, שבו נהרגו שבע נשים וחמישה גברים, התבצע ברובע זיונה, שנחשב לאחד מאזורי היוקרה בעיר. הזנות אסורה על פי חוקי האיסלאם, הדת הדומיננטית בעיראק. הטבח גם מתבצע יומיים לאחר שרשרת פיגועים שבו נהרגו כ-70 בני אדם. בחודשים האחרונים מחמירה מאוד המתיחות הבין-עדתית בעיראק בין הסונים לשיעים.

19:08: דו"ח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קוביע כי איראן ממשיכה להגדיל את מאגרי האוראניום המועשר שלה, אולם באופן מוגבל שאינו חוצה את "הקו האדום" ששרטט ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מהדו"ח עולה כי איראן התקינה 700 צנטריפוגות וכי היא ממשיכה להתקדם בבניית כור מחקר נוסף שעשוי לסייע לה במסלול נוסף להשגת פצצה גרעינית - מסלול הפלוטוניום.

18:51: שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, אמר כי מספר הדיווחים על שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בסוריה הולך וגדל "לנוכח הדיווחים הללו אנו קוראים לממשלת סוריה לאפשר לנו לקיים חקירה מקיפה ללא שהות נוספת", אמר סרי.

צוות מומחים לנשק כימי מטעם האו"ם ממתין זה יותר מחודש לקבלת אישור כניסה לסוריה לבדוק את החשדות, אולם נדחה מסיבות דיפלומטיות וביטחוניות. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, קרא לדמשק לאפשר לצוות לחקור את כל הדיווחים שהתקבלו. סוריה מאפשרת לחקור את שאירע בחאלב אך לא את הדיווחים על שימוש בנשק כימי בחומס.

18:33: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר בביקור בעמאן כי מדינות המערב מוכנות להגדיל את הסיוע למתנגדיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אם ידחה פיתרון פוליטי למלחמת האזרחים בארצו. קרי ציין כי ההישגים שרשמו בימים האחרונים כוחותיו של אסד "זמניים בלבד" וכי מי שסבור כי המתקפה על המורדים תכריע את המערכה מפרש לא נכון את המציאות.

קרי, שדיבר במסיבת עיתונאים לפני כינוס "המדינות הידידות" של סוריה, הוסיף כי אלפי לוחמי חיזבאללה לוקחים חלק בלחימה ומקבלים סיוע אקטיבי מאיראן. "חיזבאללה התערב באופן משמעותי רק בשבוע שעבר ואנו מגנים זאת", אמר.

16:45: מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, אומר כי "ההכנה למלחמת הפתעה היא כיום 'רלוונטית שבעתיים'". אשל, שנאם היום בכנס במכון פישר למחקר אסטרטגי בהרצליה, התייחס למתיחות עם סוריה בשבועות האחרונים ואמר כי למרות מצבו המורכב של אסד, סוריה מצטיידת במיטב אמצעי הטכנולוגיה הרוסית - ובהם גם טילי S-300. לגבי המשך ההתחמשות הסורית אמר מפקד חיל האוויר כי "אסד עם מעט התקציב שלו, השקיע מיליארדים ברכישת טילים נגד מטוסים מסוג SA-17 ,SA-22 ,SA-24 וה-S-300 שבדרך". אשל ציין כי "כשיתעורר הצורך, חיל האוויר יכול להיות מוכן להפעיל את כל היכולות שלו תוך שעות".

לפי פרסומים זרים, חיל האוויר כבר השמיד משלוח נשק של טילי נ"מ מסוג SA-17 בסוף חודש ינואר האחרון שהיה מיועד להגיע לידי חיזבאללה. לדברי אשל, "יש הבנה ברורה מאוד שהצטיידות ביכולות הללו תייצר ביטחון עצמי והתנהגות אגרסיבית" מצד סוריה (גילי כהן).

מה מיוחד בטילי S-300 והאם ישראל יכולה להתגבר עליהם (אנשיל פפר)

15:15: העיתון הגרמני "דר שפיגל" מדווח כי שירותי המודיעין במדינה, שהעריכו לפני פחות משנה שמשטרו של אסד עומד לקרוס, מעריכים עתה שמצב העניינים בסוריה התהפך וכי צבא סוריה התייצב ומצליח לפגוע קשות במורדים. לפי הדיווח, ראש שירות הביון הפדרלי הגרמני, גרהארד שנידלר, הציג את הערכת המצב הזו לכמה פוליטיקאים בפגישה סודית.

מדובר בתפנית בהערכת המצב, שעה שבקיץ שעבר שנידלר אמר לבכירים בממשלה ובפרלמנט כי הוא מעריך שמשטר אסד יקרוס בתחילת 2013. הוא חזר על עמדה זו בראיונות בכלי התקשורת.

בפגישה הראה שנידלר מפות ונתונים הממחישים כי כוחותיו של אסד הצליחו להשתלט על קווי אספקה של נשק וציוד צבאי. המצב החדש מאפשר לצבא הסורי לתקוף יעדים רבים של המורדים ואף לכבוש מחדש עמדות שעליהן השתלטו מתנגדי השלטון. לפי הערכה, צבאו של אסד עדיין אינו חזק דיו כדי לנצח את המורדים, אולם הוא הולך ומתחזק.

צבי בראל מעריך בפרשנותו כי ללא הכרעה קרובה, עם סיכויים דלים לפתרון מדיני וכאשר ההיבט ההומניטרי הטרגי אינו מזיז לאף אחת מן המעצמות, עלולה המלחמה בסוריה להימשך שנים ולפתח שלוחות אלימות במדינות שכנות, כמו הפיגועים בטורקיה, מאבקי הכוח בלבנון, איום אל-קאעדה בירדן וירי לכיוון ישראל.

מוקדם יותר היום הודיעו בכירים באו"ם כי מספר הפליטים הסורים שבאים לירדן צנח באופן פתאומי ומשמעותי מ-2,500 פליטים ביום לפחות מ-20, וכי הם מנסים להבין את הסיבה לכך. מיליוני בני אדם נעקרו מבתיהם מאז שפרצה מלחמת האזרחים בסוריה ורבים מהפליטים נהרו לירדן. "לדברי אנדרו הרפר, נציג סוכנות הפליטים של האו"ם בירדן: "אנחנו סבורים שמשהו קורה בצד השני של הגבול, ואנחנו חייבים לברר את העניין במהירות. נראה שהם נתקלים בבעיה במעבר לירדן".

13:10: בכיר בממשל האמריקאי אמר כי לפי דיווחים של המורדים, האיראנים נלחמים לצד חיזבאללה ונאמני אסד בקרבות בעיר האסטרטגית אל-קוסייר. לדבריו, זה הניסיון הברור ביותר של חיזבאללה להתערב בלחימה בסוריה. למיטב הבנתו יש שם גם איראנים, כך אומרים לנו מפקדי צבא סוריה החופשי". בהודעה רשמית שפרסם משרד החוץ האמריקאי אמר בכיר בעילום שם כי "יש לדברי המורדים חשיבות רבה, משום שהם מצביעים באופן ישיר על התערבות זרה על אדמת סוריה למען שלטונו של אסד".

13:05: גרמניה תומכת בהכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה לרשימת הטרור של האיחוד האירופי – כך מסרו היום (רביעי) דיפלומטים גרמנים. בכירים במשרד החוץ ציינו שגרמניה עדכנה את ישראל בעמדתה החדשה.

"לאור הדיונים שקיימנו עם השותפים שלנו לאחר מתקפת הטרור בבורגס בבולגריה, תומך שר החוץ גידו וסטרוולה בהכללת הזרוע הצבאית של חיזבאללה, לפחות, ברשימת הטרור של האיחוד האירופי", אמרו הדיפלומטים הגרמנים.

12:50: דיפלומטים מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אומרים שאיראן התקינה מתחילת השנה 700 צנטריפוגות מתקדמות במסגרת שדרוג תכנית העשרת האורניום שלה. לדבריהם, בחודש האחרון הותקנו 100 צנטריפוגות חדשות.

11:31: התגברות הקרבות בדרום סוריה מאז יום שבת מונעת מאלפי פליטים לחצות את הגבול לירדן. גורמים באו"ם הזהירו מהתרחבות המשבר ההומניטרי לאורך הגבול הירדני-סורי. לדבריהם, מספר הפליטים היומי שמגיע למחנה זעתרי שבצפון ירדן הצטמק מ-2,500 ליום לבודדים.

10:45: נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אומר שיעשה הכל "עד הרגע האחרון" כדי לשנות את ההחלטה לפסול את מועמדותו של מקורבו אפסנדיאר משאאי לנשיאות. מועצת שומרי החוקה באיראן פסלה אתמול את מועמדותם של האשמי רפסנג'אני ומשאאי לנשיאות. כלי תקשורת באיראן ובמערב דיווחו כי מתוך 686 המועמדים לנשיאות בחרה המועצה בשמונה, רובם ככולם נחשבים שמרנים המזוהים על מדיניותו של המנהיג הרוחני עלי חמינאי. אחמדינג'אד ביקר את ההחלטה לפסול את משאאי ואמר שיערער עליה בפני חמינאי. לעומת זאת, רפסנג'אני הודיע שלא יערער על החלטת מועצת שומרי החוקה.

08:20: דובר צבא מצרים: שוחררו שבעת אנשי הביטחון שנחטפו בסיני, והם בדרכם לקהיר. לפי הודעת הדובר, שפורסמה בדף הפייסבוק הרשמי של הצבא המצרי, השבעה שוחררו "הודות למאמצי המודיעין המצרי, בשיתוף עם זקני השבטים והמשפחות של סיני". מקורות בביטחון המצרי מספרים כי החטופים הועברו לידי הצבא סמוך לגבול עם ישראל, דרומית לרפיח, בעקבות שיחות בתיווך ראשי שבט בדואי מקומי. החטופים שוחררו שעות ספורות לאחר שהצבא פתח במבצע הנרחב לאיתורם, שכלל כוחות מתוגברים, הצבת מחסומים בצפון סיני, וסריקות אוויריות.

21/5/13

22:42: צבא מצרים הציב מחסומים נוספים בצפון סיני בניסיון לאתר את כנופיית החמושים שחטפה שבעה אנשי ביטחון בשבוע שעבר. גורמי ביטחון אמרו כי הצבת המחסומים נועדה למנוע העברת אספקה וסיוע לחוטפים. עדי ראייה דיווחו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כלי טיס מסיירים בשמי סיני ומעניקים סיוע אווירי לשיירות צבאיות.

בראיון לעיתונות המצרית אמר שר הפנים, מוחמד איברהים, כי החמושים הפועלים בסיני שייכים למספר קבוצות גי'האדיסטיות המעוניינות להשליט בחצי האי חליפות איסלאמית. לדבריו, קבוצות אלה מגייסות פעילים לחמאס וזוכות לאימונים בירי רקטות וטילי נ"מ המוברחים לסיני במנהרות מרצועת עזה.

21:45: כתב ניו יורק טיימס בטהראן, תומאס ארדברינק, צייץ בדף הטוויטר שלו כי שירותי האינטרנט באיראן ושירותי ה-VPN הופלו.

במקביל, צייצה הבלוגרת לאורה רוזן מהאתר אל-מוניטור כי ארבעת המועמדים הנוספים לנשיאות איראן הם: יו"ר הפרלמנט לשעבר גולאם עלי-חדאד עאדל, מפקד משמרות המהפכה לשעבר מוחסיין ריזאאי, מוחמד רזה עארף, ושר התקשורת מוחמד רזאי. הם מצטרפים אל ארבעת המועמדים שעליהם דווח מוקדם יותר: הממונה על המו"מ בסוגיית הגרעין סעיד ג'לילי - הנתפס כמועמד המוביל, ראש העיר טהראן מוחמד באקר קליבאף, ראש המו"מ בסוגיית הגרעין בשנים 2003-2005 חסן רוחאני, ושר החוץ לשעבר עלי אכבר וליאתי.

20:50: פעילי זכויות אדם באיראן אמרו היום לעיתון הבריטי "גרדיאן" כי השלטונות הגבירו בימים האחרונים את גל המעצרים והפשיטות על גורמים פוליטיים. זאת, לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-14 ביוני. לדבריהם, גל הפשיטות דומה מאוד לזה שבוצע לפני הבחירות הקודמות לנשיאות ב-2009 ושבעקבותיהם התעורר באיראן גל מחאה גדול.

במקביל, פרסם גרדיאן תחקיר משלו אודות דיכוי האופוזיציה באיראן ובו הוא קובע כי ברפובליקה האיסלאמית ישנם 2,600 אסירים פוליטיים, ובהם מאות פעילים, עשרות סטודנטים, עשרות פעילות למען זכויות נשים, אמנים, עורכי דין, עיתונאים, פוליטיקאים לשעבר, אנשי דת וגורמים בקבוצות אתניות שונות. לצפיה בפרויקט "אסירי המצפון האיראניים" באתר הגרדיאן.

19:15: סוכנות הידיעות האיראנית החצי רשמית "מאהר" דיווחה כי מועצת שומרי החוקה, שאחראית על סינון המועמדים בבחירות לנשיאות, פסלה את מועמדותו של הנשיא לשעבר האשמי אכבר רפסנג'אני ושל מועמדותו של אספנדיאר משאאי, מקורבו של הנשיא היוצא מחמוד אחמדינג'אד. משמעות ההחלטה היא שבמרוץ לנשיאות נותרים כעת מועמדים שמרניים הנחשבים מקורבים למנהיג העליון, עלי חמינאי.

כ-700 בני אדם הציגו את מועמדותם לנשיאות איראן בבחירות שיתקיימו ב-14 ביוני. מועצת שומרי החוקה היא בעלת הסמכות לסינון המועמדים. משרד הפנים האיראני מסר כי הודעה רשמית על רשימת המועמדים המלאה תתפרסם מחר. לפי סוכנות מאהר, מועצת שומרי החוקה בחרה שמונה מועמדים - אולם לדיווח זה אין אישור רשמי. לפי הרשימה, בין הפוליטיקאים שמועמדותם אושרה: הממונה על המו"מ בסוגיית הגרעין סעיד ג'לילי, ראש העיר טהראן מוחמד באקר קליבאף, ראש המו"מ בסוגיית הגרעין בשנים 2003-2005 חסן רוחאני, ושר החוץ לשעבר עלי אכבר וליאתי.

18:34: בריטניה פנתה לאיחוד האירופי בבקשה שיכלול את הזרוע הצבאית של חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור שלו. בהודעה פרסם משרד החוץ בלונדון נאמר כי לאור בקשה שהגישו ישראל וארה"ב אחרי הפיגוע בבורגס, בולגריה, יש להגדיר את הזרוע הצבאית של הארגון השיעי כארגון טרור.

בעבר דחו 27 מדינות האיחוד בקשה לכנוס את ארגון חיזבאללה כולו כארגון טרור, אחרי שלא הצליחו להגיע להסכמה פה אחד בעניין.

17:45: המתווך מטעם הליגה הערבית והאו"ם למשבר בסוריה, לחדאר בראהימי, אמר כי ממשל אסד וארגון האופוזיציה המאוחד והממשלה שבראשותו מסכימים להשתתף בוועידת שלום בינלאומית על הנעשה במדינה. "האו"ם פועל לקיים ועידה שכזו בדרך הטובה ביותר האפשרית", אמר בראהימי.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, צפוי לדון בפרטי הוועידה בפגישה שתתקיים מחר בירדן בפורום "המדינות הידידות" של סוריה. "יש בעיות רבות סביב הוועידה, הראשונה שבהן היא הרכב המשלחות של שני הצדדים. הוועידה הזו יכולה להיות הזדמנות גדולה וכולי תקווה שהצדדים בסוריה, כמו גם השחקנים האזוריים והבינלאומיים, ישתפו פעולה כדי שהיא תצליח", אמר בראהימי.

20/5/13

15:15: מספר הנשים באפגניסטאן שנכלאו משום שברחו מהתעללות בעליהן או משפחתן עלה מאז שנת 2011, לפי דו"ח של ארגון Human Rights Watch. הגרדיאן מדווח כי כ-600 נשים ונערות במעצר בשל אישומים ב"פשעים מוסריים", על אף שבריחה מהתעללות היא לא פשע באפגניסטאן.

14:17: שבעה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו היום במתקפות בעיראק. במחסום דרכים בעיירה טרמיה הנמצאת 50 ק"מ צפונית לבגדד נהרגו שלושה חיילים, לאחר שמורדים פתחו לעברם באש, ולאחר מכן התפוצץ במקום מחבל מתאבד. שתי מכוניות התפוצצו בעיר טוז קורמטו שבצפון המדינה, וגרמו למותם של שלושה אזרחים ופציעתם של עשרות. בקירקוק, הנמצאת 290 ק"מ צפונית לבגדד, נהרג אדם אחד מהתפוצצות מטען. אתמול נהרגו מעל ל-70 בני אדם בפיגועים במדינה, רובם באזורים שיעיים.

14:00: צבא סוריה דיווח שהשמיד הללה רכב משוריין של צה"ל שחדר לשטח המפורז בין המדינות, וכי לפחות אדם אחד היה בו כאשר התרחש האירוע. זו הפעם הראשונה בה משטר אסד מקבל אחריות על ירי מהגבול, אחרי יותר מעשר תקריות בשנה האחרונה. גורמי צבא בכירים אומרים כי הטענה בדבר כניסת נגמ"ש לשטח המפורז היא שקרית. צה"ל הודיע היום כי אש נפתחה מכיוון סוריה לעבר כוח צה"ל שסייר ברמת הגולן, וכי לא היו נפגעים. ישראל השיבה בשיגור שני טילי "תמוז" לעבר מקור הירי.

9:45: הקרבות בעיר הסורית אל-קאסיר והנפגעים מקרב לוחמי חיזבאללה, מראים שהארגון הלבנוני הופך למעורב יותר ויותר במלחמה שמדינתו מנסה להימנע ממנה, כך נכתב בפרשנות של הניו יורק טיימס. היקף הלחימה הנרחב באל-קאסיר מחייב את לבנון להתמודד עם האפשרות שחיזבאללה תגרור את המדינה למעורבות במלחמת האזרחים הסורית. המאבק גם מציב את חיזבאללה, הארגון השיעי הלוחם הגדול באזור, בראש החזית נגד הג'יהאדיסטים הסונים הלוחמים בסוריה, שחלקם קשורים לאל-קעדה, ומעלה את החשש מבין מלחמה עדתית אזורית נרחבת.

20/05/13

22:05: הצעירה התוניסאית שהפכה לסמל למאבק הפמיניסטי במדינה לאחר שפירסמה תמונות עירום שלה ברשת, נעצרה ויתכן שיוגש נגדה כתב אישום בשל "פעילות פרובוקטיבית". אמינה טיילר נעצרה ביום ראשון בעיר קירואן, כשריססה את הכתובת "פמן" על קיר סמוך למסגד בו אמור היה להיערך כינוס של ארגון סלאפי. המשטרה מנעה מהכינוס להתקיים, וכתוצאה פרצו במקום עימותים בין הסלאפים לכוחות הביטחון. טיילר קיבלה בעבר איומים על חייה מגורמים סלאפים קיצוניים.

19:08: מועצת שומרי החוקה, המאשרת את המועמדים לקראת הבחירות לנשיאות איראן שייערכו ב-14 ביוני, אומרת שתפסול מועמדים שחלשים מידי על מנת להתמודד. בכך רמזה המועצה כי תפסול את מועמדותו של האשמי רפסנג'אני, הנשיא לשעבר המאיים על המועמדים השמרנים. רפסנג'אני בן 78, ומתנגדיו טוענים כי הוא מבוגר מידי כדי להנהיג את המדינה. דובר המועצה אמר כי "אם אדם יכול לעבוד רק כמה שעות ביום, הוא לא יאושר". רשימת המתמודדים המאושרים תוכרז מחר.

17:58: צבא סוריה טוען שמצא ג'יפ מתוצרת ישראל בידי המורדים, בקרב שהתנהל בימים האחרונים בעיירה הסורית קוסייר, סמוך לגבול לבנון. בסרטון שפרסמה רשת הטלוויזיה הלבנונית "אל-מיאדין" המקורבת לחיזבאללה נראים חיילים סורים ליד הג'יפ, שנפגע מכמה קליעים בעת הקרבות. עמוס הראל מדווח כי זהו ג'יפ "סופה" ממוגן ירי, ככל הנראה מדגם מיושן יחסית. ג'יפים רבים כאלה משמשים, או שימשו בעבר, את כוחות צה"ל בשטחים ולפני פינוי אזור הביטחון בדרום לבנון בשנת 2000, גם בלבנון. לקריאת הדיווח המלא.

17:20: מפה שפרסם בי-בי-סי מראה איזה צד בסוריה שולט בנתיבים המרכזיים במדינה:

MAP: Who controls key strategic roads in #Syria ? bbc.co.uk/news/world-mid… twitter.com/BBCNewsGraphic…

May 20, 2013

15:16: הטלוויזיה הממלכתית של סוריה משנה עתה את גרסתה הקודמת, לפיה הצליח הצבא הסורי להשתלט על רוב חלקי העיר קוסייר. היא טוענת עכשיו כי הצבא "החזיר את היציבות" במזרח העיר, וכי הוא ממשיך "לרדוף אחרי הטרוריסטים".

14:26: מקורות בצבא תימן טוענים כי מל"ט אמריקאי הרג שני בני אדם במרכז המדינה. לדבריהם, בהתקפה נהרגו שני לוחמים, שהיו לפי החשד חברים באל-קאעדה. הם רכבו על אופנוע מחוץ לעיר ראדה שבמחוז ביידה, בשעה שנפגעו.

14:15: מתנגדי שלטון במרכז התקשורת בקוסייר פרסמו סרטון וידיאו חדש שבו נראים לטענתם המורדים הנלחמים בנאמני אסד ואנשי חיזבאללה:

13:17: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי בלחימה בין צבא סוריה וחיזבאללה לבין המורדים בעיר קוסייר שליד לבנון, נהרגו עד כה כ-50 מנאמני אסד, בהם 30 אנשי חיזבאללה ו-20 חיילים. מהלך הלחימה מלווה בדיווחים סותרים, שעה שהמורדים טוענים כי הצליחו לבלום את מתקפת הצבא, ואילו הטלוויזיה הממלכתית של סוריה טוענת כי אנשיו של אסד מתקדמים לעבר מרכז העיר.

12:35: עיתון "אל אהרם" המצרי מדווח כי צבא מצרים פרס טנקים ועשרות כלי רב ומשוריינים בצפון סיני, ככל הנראה כהכנה למבצע החילוץ של שבעת אנשי הביטחון שנחטפו בחצי האי שלשום. את הפרטים מסר לעיתון איש ביטחון מצרי.

12:23: איראן הודיעה כי החלה בייצור המוני של מערכת טילים חדשה להגנה אווירית שמסוגלת לפגוע בכלי טיס שטסים בגובה נמוך. בדיווח בטלוויזיה הממלכתית של איראן צוטטו דבריו של שר ההגנה האיראני אחמד וחידי, שאמר כי המערכת החדשה המכונה טליסמן-9 יכולה לפעול בשעות הלילה.

10:50: ג'קי חורי מוסיף כי כלי תקשורת בלבנון מדווחים על כך שעלי חוסיין אל-מסרי, גיסו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נהרג בקרבות נגד המורדים הסורים בעיר קוסייר. בתוך כך, כלי התקשורת הממלכתיים בסוריה מדווחים כי הצבא הסורי מתקדם ללב העיר ונלחם ברחובות נגד המורדים.

10:10: יותר מ-40 בני אדם נהרגו בשורה של פיגועים בשכונות שיעיות ברחבי בגדאד.

08:58: רשת אל ערביה מדווחת כי 20 לוחמי חיזבאללה נהרגו בקרבות נגד המורדים בעיר האסטרטגית קוסייר. אתמול פתח הצבא הסורי בגיבוי חיזבאללה מתקפה כוללת על העיר שבמחוז חומס, המהווה יעד אסטרטגי חשוב למורדים - הן בזכות קרבתה לגבול הלבנוני ולנתיב האספקה של המורדים בלבנון, והן בזכות השליטה שהיא מאפשרת על הכביש מדמשק לחומס.

המתקפה החלה אתמול בשעות הבוקר המוקדמת ולפי עדי ראייה, כוחות צבא אסד הפציצו את העיר בארטילריה כבדה ובמטוסים לצד הכנסת כוחות משוריינים. לפי העדויות, לכוחות הצבא הסדיר סייעו אלפי חיילים של חיזבאללה.

קצין בדרגת קולונל צוטט בערוץ אל מיאדין המזוהה עם המשטר, ואמר כי יחידות הצבא הסורי נעו עד למרכז העיר, השתלטו שוב על היכל העירייה וממשיכים בקרבות בשכונות הצפוניות. לפי הדיווחים, אלפים מתושבי העיר נמלטו ובקרבות נהרגו עשרות חמושים הנמנים עם המורדים. הקרבות נמשכו לאורך כל היום והערב וככל הנראה יימשכו גם בימים הקרובים, בניסיון להשיג הכרעה.

דובר מטעם המורדים הכחיש את הדיווחים מצד הצבא הסורי, לפיהם רוב שכונות העיר נפלו לידי המשטר, וטען כי המורדים מצליחים עד כה להדוף את ניסיונות הטנקים של הצבא לחדור לתוך השכונות הפנימיות בעיר. יחד עם זאת, המורדים הודו כי מדובר בקרבות העזים ביותר שהתנהלו בעיר מאז תחילת המלחמה. המורדים סיפרו כי קצב ירי המרגמות וההפצצות הינו חסר תקדים: "אנו סופרים חמישים פגזים בדקה אחת", אמרו פעילים בעיר בריאיונות שהעניקו לערוצי לוויין ערביים.

08:30: המלחמה בסוריה שוב זולגת לישראל: כוחות משטח סוריה ירו הלילה ואמש מנשק קל לעבר אזור תל חזקה שברמת הגולן. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. צה"ל לא השיב אש לעבר מקורות הירי. כתבינו אלי אשכנזי וגליל כהן מוסרים כי בצה"ל מעריכים כי מדובר בירי תועה והעבירו הודעה על כך לאו"ם.

לעדכונים קודמים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ