פרופ' ראמי אל-חמדאללה מונה לראש ממשלת הרשות הפלסטינית

אל-חמדאללה, בן 54, מכהן כנשיא אוניברסיטת א-נגא'ח בשכם ונחשב לדמות מוכרת בעיקר בחוגים האינטלקטואלים הפלסטינים. הוא אינו חבר בפתח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) מינה הערב (ראשון) את נשיא אוניברסיטת א-נג'אח בשכם, פרופסור ראמי אל-חמדאללה, לראש הממשלה החדש של הרשות הפלסטינית. שמו של אל-חמדאללה הוזכר בחוגים הפלסטינים כמועמד לתפקיד מאז הודיע ראש הממשלה הקודם סלאם פיאד על התפטרותו לפני כחודשיים.

אל-חמדאללה, בן 54, הוא דמות מוכרת בחוגים האינטלקטואלים הפלסטינים ונחשב לאיש עצמאי שאינו נמנה על חברי תנועת פתח. אל-חמדאללה נולד בטול כרם ומכהן כנשיא אוניברסיטת א-נג'אח ב-15 השנים האחרונות. הוא בעל דוקטורט בבלשנות יישומית, ומילא שורה ארוכה של תפקידים באקדמיה הפלסטינית. אל-חמדאללה מכהן גם כחבר בוועדת החוקה הפלסטינית.

בשנים האחרונות הוא מילא שורה של תפקידים באקדמיה ובפורומים אקדמאים ערביים, וב-2002 התמנה לתפקיד מזכ"ל ועדת הבחירות המרכזית - תפקיד בו הוא מכהן עד היום. ועדת הבחירות המרכזית היא הוועדה שארגנה את הבחירות לנשיאות ב-2004 וב-2006.

אל-חמדאללה נחשב מקורב לנשיא עבאס, ומקורות ישראלים מגדירים אותו כ"פרגמטי" ביחס למשא ומתן המדיני עם ישראל. במשך השנים הוא קיים קשרי עבודה עם לא מעט גורמים ישראלים. לצד קרבתו לעבאס, הוא נחשב גם למקורב למיליארדר משכם, מוניב אל-מסרי.

אל-חמדאללה נחשב לאיש נעים הליכות ולדמות מקובלת הן בזירה הפלסטינית והן בקהילה הבינלאומית מאחר ואינו מזוהה עם ההנהגה המסורתית או חשוד בשחיתות. אחד ממבקריו של אל-חמדאללה ומי שהכיר אותו מקרוב בתפקידו באוניברסיטת א-נג'אח, שיבח את אופיו אך טען שמדובר בדמות שאינה כריזמטית: "הוא נתפש כאקדמאי מובהק שיהיה עושה דברו של עבאס בהרבה מובנים", אמר. "אני בטוח שעבאס קיבל אור ירוק למינוי הזה מארצות הברית, ואולי גם מישראל".

גורם פלסטיני המקורב ללשכתו של עבאס אמר הערב בשיחה עם "הארץ" כי ראש הממשלה הנבחר יהיה כפוף מאוד לעבאס, ולהבדיל מפיאד, לא יצליח להוות גורם שיאיים עליו או על בכירי הרשות בעתיד. לפי אותו גורם, עבאס החליט כי ד"ר מוחמד מוסטפא וזיאד אבו-עומר יהיו סגניו של אל-חמדאללה.

אל-חמדאללה מקבל אות הוקרה אקדמי, מאי 2010צילום: The Palestine Festival of Literature

לדברי הגורם, "מדובר בשני אישים הנחשבים למקורבים מאוד לעבאס ויועציו הבכירים, והמשמעות היא שאל-חמדאללה יוקף באנשי עבאס. אין ספק שמדובר במינוי נשיאותי מובהק". הגורם הוסיף שאל-חמדאללה יימנע מהצהרות במישור המדיני, וכך עבאס ייהנה משקט תעשייתי בכל הקשור לעניינים המדיניים.

גורמים פלסטינים אחרים אמרו כי מינוי אל-חמדאללה מהווה בחירה נוחה של עבאס מכמה סיבות: מניעת מאבק פנימי בתוך הפתח בכך שלא נבחר לתפקיד חבר תנועה; לא הוקמה ממשלת אחדות עם חמאס, שעלולה היתה להיתקל בהתנגדות מצד ארה"ב ובהאשמות כלפי הנשיא הפלסטיני על הכשלת המאמצים לקדם את תהליך השלום; שלישית, המינוי מעניק מרחב להשלים את המגעים בין פתח לחמאס לשלושה חודשים נוספים - אז צפויות להתקיים בחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני. המועד, עם זאת, עלול להשתנות בשל התפתחויות מדיניות ואזוריות.

במערכת הביטחון הישראלית מעריכים כי הקו שיוביל אל-חמדאללה יהיה דומה לזה של פיאד וכי הוא לא יתקשה לזכות בתמיכה מערבית בתפקיד, בדומה לזו שממנה נהנה קודמו. עם זאת, בשונה מפיאד לאל-חמדאללה קשרים טובים יותר בתנועת הפתח, אם כי הוא לא נחשב לאיש הזרם המרכזי בתנועה.

הגורמים הפלסטינים העריכו כי לא צפויים שינויים מהותיים בהרכב הממשלה, למעט כמה מינויים חדשים במשרדי הרווחה וההשכלה הגבוהה. עם זאת, על פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, תפקיד שר האוצר יאוייש על ידי שוקרי בשארה, בכיר במערכת הבנקאות הפלסטינית ששימש בתפקידים בכירים בבנקים מובילים כמו הבנק הערבי. איוש תיק האוצר היה סלע המחלוקת בין פיאד לעבאס. פיאד כיהן במשך תקופה ארוכה כשר אוצר בנוסף למינויו כראש ממשלה. בחודשים האחרונים ובעקבות לחץ של הפתח, מונה נביל קסיס לתפקיד אולם הוא התפטר כעבור תקופה קצרה. הדבר הביא להעמקת הקרע בין פיאד לעבאס.

באפריל האחרון, כאמור, הגיש סלאם פיאד את התפטרותו מראשות הממשלה הפלסטינית אחרי שכיהן בתפקידו מ-2007, ולאחר שיחסיו עם עבאס הגיעו לשפל חסר תקדים. עם זאת, קבלת התפטרותו על ידי עבאס התקבלה בהפתעה. לפי מקורות פלסטינים, פיאד היה נחוש להתפטר ולא נענה לניסיונות שכנוע מצד ארה"ב להשאירו בתפקיד.

מיד לאחר מכן ההערכות היו כי בלשכת אבו מאזן יעדיפו למנות לתפקיד אדם עצמאי המקורב לפתח, בעל רקע כלכלי מובהק, שיצטייר בפני הציבור הפלסטיני כטכנוקרט ולא כפוליטיקאי. מועמד בולט נוספים לתפקיד, להוציא את אל-חמדאללה, היה הד"ר מוחמד מוסטפא, מנהל קרן ההשקעות הלאומית, בעל רקע פוליטי וכלכלי.

פיאד עצמו הודיע כי ימשיך לפעול בזירה המדינית הפלסטינית, ולא מן הנמנע שיתמודד על תפקיד הנשיא בבחירות הבאות וירוץ גם לבחירות לפרלמנט בראשות מפלגתו "הדרך השלישית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ