המבחן של המפגינים בטורקיה

רבבות מפגינים נאספו בכיכר טקסים באיסטנבול. חלקם פקפקו ביכולת של המחאה להפיל את השלטון, אך כולם היו שותפים לתחושת המיאוס ממנו

אנשיל פפר
איסטנבול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
איסטנבול

בנאום ששודר בטלוויזיה אמר אתמול ראש ממשלת טורקיהרג'פ טייפ ארדואן למפגינים נגדו ברחובות איסטנבול, אנקרה וערים נוספות במדינה כי "אם אתם יכולים להביא מאה אלף, אני יכול לקבץ מיליון". בכך הוא ביטא את יחסו לגל ההפגנות ששיאו בכיכר טקסים בלב איסטנבול, שם התאספו אמש יותר ממאה אלף אנשים. בטורקיה מתנהל כעת דו-שיח של חירשים, כשברחובות צועדים רבבות המשוכנעים שהם זוכים בדרגת חופש אליו לא הורגלו מעולם בטורקיה, בעוד שבמשרדו באנקרה יושב ארדואן המשוכנע שכל זה אינו נוגע לו. ההמונים צעקו לו "טייפ התפטר" והשתמשו דווקא בשמו האמצעי המבטא חוסר כבוד וריססו על הקירות מאות כתובות מבזות ובעלות אופי מיני נגדו. לא היה מי שיפריע להם משום שבשבת בערב נסוגה המשטרה מאזור טקסים בהוראתו הישירה של ארדואן. אולם הוא לא ויתר כהוא זה על תוכניותיו, ולמרות האהדה וההכרה הבינלאומית לה זוכים המפגינים אין להם כרגע שום אמצעי לחץ שיגרום לו לוותר.

גל ההפגנות החל אמנם סביב ההתעקשות של קבוצה קטנה של שוחרי איכות סביבה למנוע תוכנית פיתוח עירוני שארדואן דוחף בכל כוחו, לבנות מרכז קניות במבנה דמוי-עותמאני על פארק גזי, ריאה ירוקה קטנה באמצע טקסים. אולם יסודות הכעס והטינה כלפיו מצד מעמד הביניים החילוני נטועים עמוק יותר אפילו משורשי העצים הוותיקים בפארק.

עשרות מפלגות, ועדי עובדים ותנועות נוער תלו דגלים ברחבי הכיכר וקיימו תהלוכות קטנות. חכאם קראייאס מתנועת מהפכה סוציאליסטית ניסה לשמור על אחדות השורות ואמר ש"יש לנו כוונה פוליטית להחליף את השלטון, אבל היום מגיעים לכאן תומכי כל המפלגות הפוליטיות שבאופוזיציה. זו הפגנה של כל מעמד הביניים בטורקיה". על כל פעיל פוליטי היו לפחות מאה מפגינים ללא הזדהות פוליטית מוגדרת. "אני מצביע בבחירות", אמר אחד המפגינים, "אבל כרגע כל המפלגות כאן חסרות תועלת. ארדואן דורס את כולן".

העימותים בטורקיה בראשון בלילה

הקאמבק של אתאטורק

הפוליטיקה הטורקית, שידעה עשרות שנים של מאבקים עקובים מדם, זנחה ליום אחד את הקווים המפרידים והתאחדה נגד ראש ממשלה שנוא. אפילו אוהדי ה"אולטראס" של מועדוני הכדורגל הגדולים של העיר - בשיקטאש, גלאטאסריי ופנרבחצ'ה - עמדו יחדיו שלובי זרוע במדי קבוצותיהם. בשדרות איסתיקלאל, צעדו בזו אחר זו קבוצות של תנועות בעלות אידיאולוגיה מנוגדת. גדודים של פעילים מרקסיסטיים עם דגלים של צ'ה גווארה שרו בדרכם שירים נגד הפשיזם ואת שיר הפרטיזנים. אחריהם באו קבוצות לאומניות, נושאים אלפי תמונות של אבי האומה הטורקית המודרנית, מוסטפא כאמל אתאטורק. נראה שאתאטורק היה הפוליטיקאי הפופולרי ביותר בכיכר, בעוד שמנהיגי האופוזיציה הנוכחיים לא שיחקו תפקיד של ממש. המנהיג שנחשב פעם לאייקון מקודש בטורקיה, עד שארדואן שינה את מאזן הכוחות במדינה, ביצע קאמבק מזהיר כשאלפי צעירים קראו קריאות קצובות "אנחנו חיילים של מוסטפא כמאל". לא בטוח שהוא היה מרוצה מהאופן בו נתלו דגלים ושלטים על האנדרטה של מלחמת העצמאות בהנהגתו.

זכרונו של אתאטורק שירת אפיק מחאה נוסף, נגד החוק שהעבירה ממשלת ארדואן בחודש שעבר נגד מכירת אלכוהול ברחובות הצמודים למסגדים ולבתי הספר. באחד מנאומיו האחרונים אמר ארדואן כי "שני שיכורים" התירו למכור אלכוהול בטורקיה, בעודו מתייחס לאתאטורק וליורשו בהנהגת המדינה, מוסטפא איסמט אינונו. ההתייחסות גרמה לזעם רב בקרב טורקים חילונים הרואים בחוק נגד האלכוהול חדירה לחייהם הפרטיים. כך אזור טקסים התמלא בכתובות גרפיטי "שני שיכורים" ו"ארדואן מוכר אריאן (משקה היוגורט שארדואן מבקש להפוך למשקה הלאומי במקום הראקי – א"פ)". עם רדת הערב, התמלא הפארק בצעירים שנשאו בקבוקי בירה וקראו "אנחנו נכדיו של השיכור".

חברה שוברת שתיקה

מפגינים רבים בכיכר לא ביקשו לתת גוון פוליטי למחאתם. אלארה קזאק, תלמידת תיכון ששוטטה אתמול בטקסים עם רטייה גדולה על עינה (עדות לכמויות גז המדמיע שספקה שלשום) ניסתה להסביר מדוע חזרה לכיכר. "אני פשוט אוהבת את טקסים", אמרה, "זה לא רק הפארק והעצים. זה פשוט להיות בן אדם, לכן אנחנו מרגישים שאנחנו צריכים להיות כאן. אני חוששת שלא יצא לנו שום דבר מזה בסוף". אחרים ניסו לגלות אופטימיות מפוכחת. "אני יודע שחמישים אחוז הצביעו לארדואן ושאם ייערכו היום בחירות הוא יזכה שוב בשיעור דומה", אמר סילים סרמאן, סוכן נסיעות בשנות העשרים לחייו, "זה המצב כשהאוכלוסייה לא מספיק משכילה. ההישג שלנו כאן לא יהיה בהפלתו מהשלטון, אלא באפשרות שניתנה כאן לאלפי אנשים להפסיק לפחד ולשתוק. הפארק רק היה הקש ששבר אותנו וגרם לנו לזעוק אחרי שנים של שתיקה, שיותר לא נבלע את מה שמאכילים אותנו בו".

התקשורת הטורקית הרשמית מיעטה לדווח על ההפגנות ביומיים הראשונים, ואתמול ערוצי הטלוויזיה הגדולים הבליטו בעיקר את האלימות והוונדליזם של המפגינים. במצב שבו התקשורת לא נותנת דיווח מלא פרחו שמועות פרועות, בהן אחת על התפטרות שוטרים שסירבו לירות גז מדמיע באזרחים ואחרת על כך שהצבא פועל מאחורי הקלעים כדי לסייע למפגינים וחילק בשקט מסיכות גז, ואפילו פתח בית חולים צבאי כדי לטפל במאות הפצועים. הדיווח העיקש ביותר הוא על כך שמפגינים נהרגו בעת דיכוי ההפגנות בימים ששי ושבת. לא יצאה כל הודעה רשמית בדבר הרוגים, אולם הדיווחים בתקשורת העצמאית נעים בין שניים לארבעה הרוגים, אף שטרם פורסמו שמות.

שר הפנים הטורקי מועמר גולר אמר אמש כי 115 שוטרים ו-58 אזרחים נפצעו בשלושת ימי ההפגנות בטורקיה אולם איש לא נהרג. הוא הזהיר מפני "מידע מוטעה שמופץ ברשתות החברתיות", ולפיו יש הרוגים בהפגנות. ברק קרמאנה, חובש שטיפל בפצועים בשלושת הימים האחרונים בכיכר, העיד מנגד על צעיר שנפגע בראשו מסילון מים שנורה בעוצמה רבה. "הוא נפל ומת במקום, עם מפרקת שבורה", אמר, "היו כמה הרוגים, לא רק שניים עד ארבעה".

שר הפנים גולר הוסיף כי הנזק הכולל לרכוש כתוצאה מההפגנות מוערך בכעשרה מיליון דולר. הרשויות בטורקיה הודיעו כי כמעט 100 כלי רכב משטרתיים, 94 חנויות ועשרות מכוניות ניזוקו מאז סוף השבוע, בהפגנות שהתרחשו ב-67 ערים ברחבי המדינה. ראש הממשלה ארדואן התייחס באחד מהראיונות שהעניק לעיסוק המוגבר במחאה הטורקית ברשתות ואמר כי "יש סכנה חדשה שנקראת טוויטר. ניתן למצוא שם את הדוגמאות הטובות ביותר לשקרים. עבורי, הרשתות החברתיות הן הסכנה הגדולה ביותר לחברה".

בנטון וסטארבקס בחזית המחאה

בקרב על הנראטיב של המחאה ניסו מפגינים רבים לטעון שרכבים נשרפו וחנויות בשדרות איסתיקלאל הותקפו בידי שוטרים בלבוש אזרחי שנשלחו להבאיש את ריחם של המפגינים. לכל הפחות זו טענה לא מדויקת. חלק מהמפגינים, בעיקר כאלה המזוהים עם תנועות אנרכיסטיות, עסק בוונדליזם. ניתן היה לראות זאת בעובדה שמרבית החנויות שהותקפו באיסתיקלאל לא היו חנויות קטנות בבעלות טורקית מקומית אלא סניפים של רשתות בינלאומיות כמו בנטון וסטארבקס וכן סניפי בנקים. עם זאת, חנויות ובתי מלון באזור טקסים כמעט שלא נפגעו והמשיכו לפעול באין מפריע.

מי ניצח אחרי שלושה ימים של הפגנות באיסטנבול ובערים אחרות בטורקיה? המפגינים טוענים לניצחון בכך שגרמו לנסיגת המשטרה מאזור טקסים. במשך יותר מיממה לא נראה שוטר אחד בכל הרובע, אולם ביתר מוקדי החיכוך עם המפגינים, ברבעים אחרים של איסטנבול, בבירה אנקרה ובערים אחרות, המשיכה המשטרה להילחם ולירות רימוני גז מדמיע וכ-1,700 מפגינים נעצרו.

היום מתחיל שבוע העבודה בטורקיה, וכך אחרי סוף שבוע של שכרון חושים יצטרכו המפגינים להחליט כיצד הם ממשיכים הלאה. רבים שנשאלו על כך אתמול בטקסים אמרו ש"נבוא בערב אחרי העבודה". ייתכן שיעמדו בדברם, אבל קשה לראות מהפך כלשהו מתרחש בטורקיה כל עוד אזרחי מעמד הביניים לא מוכנים להקריב ימי עבודה כדי להיאבק על חופש הביטוי וההשפעה שלהם על דרכה של המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ