המהומות בטורקיה | עדכונים שוטפים |

לילה נוסף של עימותים בין המשטרה למפגינים בטורקיה

ערב אופורי בכיכר טקסים הפך מהר מאוד לאלים כאשר המשטרה משתמשת בגז מדמיע, רימוני עשן ותותחי מים נגד המפגינים - שעות לאחר התנצלות בכיר טורקי על האלימות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

08:40: העימותים בין המשטרה למפגינים בטורקיה נמשכו זה הלילה החמישי ברציפות. שעות לאחר שסגן ראש הממשלה, בולנט ארינץ', התנצל על אלימות המשטרה בשבוע שעבר, שוב התרחשו עימותים באיסטנבול, כשהמשטרה משתמשת בגז מדמיע, רימוני עשן ובתותחי מים.

הערב בכיכר טקסים דווקא התחיל באווירה אופורית, כאשר המונים שואגים "שמעתם אותנו?" - בעקבות התנצלות ארינץ', שאמר כי "הופעלה אלימות מופרזת, שגויה ולא צודקת, נגד אנשים שפעלו מתוך דאגה לסביבה". אלא שהמשטרה שוב נכנסה לפעולה כעבור זמן קצר.

גם בעיר איזמיר החגיגות הפכו למהומות. בשעות הלילה ניפצו מפגינים מצלמות אבטחה והשליכו לבנים, אלא שהמשטרה שמרה על מרחק ולא נוצרו עימותים. סוכנות הידיעות הממשלתית, אנטוליה, דיווחה כי באיזמיר נעצרו 25 אנשים ביממה האחרונה בעקבות ציוצים של "דיווחי שווא". נציג של מפלגת העם האופוזיציונית, עלי אנג'ין, אמר כי "אנשים נעצרים אך ורק בגלל שהם קוראים לאנשים להפגין". ביום ראשון התייחס ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן לטוויטר כ"אמצעי מסוכן שמאפשר לאנשים להפיץ שקרים".

5/6/13

14:40: שליח "הארץ" לאיסטנבול, אנשיל פפר, מדווח כי בעוד בכירי הממשל הטורקי מעבירים מסרים פייסניים, ממשיכים המפגינים להתגודד באלפיהם בכיכר טקסים. במקביל לשביתה הכללית שעליה הודיע איגוד עובדי המדינה המזוהה עם השמאל (שעל שורותיו נמנים 240 אלף חברים) הודיעו גם כמה אוניברסיטאות באיסטנבול כי הן דוחות את מבחני סוף הסמסטר. דחיית המבחנים תאפשר לאלפי סטודנטים המהווים חלק גדול מהמפגינים להישאר בכיכר.

בעוד שמשטרת טורקיה מקפידה שלא להיכנס לכיכר טקסים, במקומות אחרים במדינה נמשכים עימותים קשים בין המפגינים לבין המשטרה. במקביל, התרחב מאוד הסיקור של ההפגנות באמצעי התקשורת הטורקיים. זאת, אחרי שבימים הראשונים מיעטו מהדורות החדשות לדווח על הנעשה והתמקדו באלימות המפגינים ופחות בדיכוי הנוקשה מצד המשטרה.

13:32: סגן ראש הממשלה, בולנט ארינץ', צפוי להיפגש היום עם כמה ממנהיגי המחאה להצלת פארק גזי אשר הציתה את ההפגנות ברחבי טורקיה. "יש ללא ספק צורך בתקשורת בין הצדדים כדי שניתן יהיה לפזר את הבלבול ששורר בעם. ניפגש עם העותרים נגד שינוי ייעוד הפארק כדי ללמוד על השקפתם", אמר ארינץ' במסיבת עיתונאים. "ההפגנות המקוריות על עבודות הפיתוח בפארק באיסטנבול היו צודקות ולגיטימיות. אני מתנצל בפני אלה שנפצעו".

12:14: בולנט ארינץ', סגן ראש ממשלת טורקיה, הגדיר במסיבת עיתונאים את פגישתו עם הנשיא עבדוללה גול, כחיובית ואמר כי לשניהם השקפות דומות ביחס לנעשה במדינה. ארינץ' זומן לארמון הנשיאות כחלק מסבב שיחות שמקיים גול עם ראשי המערכת הפוליטית במדינה לנוכח המצב.

גול נועד בימים האחרונים עם מנהיגי המפלגה הלאומית (MHP), מפלגת השלום הודמוקרטיה (BDP) ועם מנהיג האופוזיציה החילונית כמאל קיליצ'דרוגלו. גול התבטא בימים האחרונים במתינות ואמר כי "דמוקרטיה אינה רק בחירות" וכי על המשטרה לטפל בהפגנות "ברגישות ובבגרות".

ליל שני ויום שלישי

11:00: הבורסה הטורקית נפתחה הבוקר בעלייה של 3.87% לרמה של 79,965 נקודות, אחרי שאתמול צנחה ביותר מ-10%. העיתון "הורייט" דיווח כי הבוקר נפגשו נשיא טורקיה עבדוללה גול וסגן ראש הממשלה בולנט ארינץ' ודנו בהתפתחויות במדינה.

09:45: עיריית אנטליה בראשותו של איש האופוזיציה מוסטפה אקאיידין מסרבת להעניק סיוע לוגיסטי ליחידות המשטרה לפיזור הפגנות הנמצאים בעיר. העיתון "הורייט" דיווח כי אקאיידין איננו מאשר לכלי רכב משטרתיים שעליהם מורכבים מכשירים להתזת סילוני מים, להתחבר למקורות האספקה של שירותי הכבאות המקומיים.

8:30: משרד החוץ בברלין קרא לאזרחי גרמניה שנמצאים בטורקיה להתרחק ממוקדי ההפגנות - כך מדווח העיתון "הורייט" בטורקיה. אתמול פורסמה אזהרה דומה על ידי שגרירות ארצות הברית במדינה.

7:00: שליח הארץ לאיסטנבול, אנשיל פפר, מדווח כי בכיכר טקסים בעיר ישנם עדיין כמאתיים מפגינים, וריח הגז מדמיע עוד נישא באוויר. המשטרה לא ניסתה במשך הלילה לחצות את הבריקדות שהקימו המפגינים.

05:50: סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי צעיר בן 22 נהרג לאחר שנורה בהפגנה נגד הממשלה בדרום טורקיה. על פי הדיווח, הצעיר, עבדוללה קומרט, נפצע קשה מירי של "אדם לא מזוהה" במחוז הטאי. הוא הובהל לבית החולים שם מת מפצעיו.

02:50: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, המבקר במרוקו, אמר לאחר הגעתו כי המפלגות שהפסידו בבחירות אחראיות לאלימות בטורקיה. "בעוד ימים ספורים הכול יחזור למסלולו", אמר. לפני צאתו לביקור בצפון אמריקה אמר כי המפגינים ברחבי המדינה "הולכים יד ביד עם הטרור. ההפגנות הללו מאורגנות על ידי גורמים קיצוניים. אנחנו לא נכנע להם ולא ניתן דבר למי שהולך חבוק עם הטרור".

תמונות גולשים מטורקיה. לא ניתן לוודא את מידת אמינותן

4/6/2013

22:14: לראשונה מאז תחילת המהומות בטורקיה, שגרירות ארה"ב פרסמה אזהרה לאזרחיה במדינה. השגריר האמריקאי בטורקיה ביטל נסיעה מתוכננת לארה"ב, בשל האירועים.

21:55: ארדואן המבקר במרוקו אמר כי המצב במדינתו "נרגע כעת". לדבריו, הוא מצפה שהמתיחות במדינתו תשכוך עד שישוב למדינתו, לאחר ביקור באלג'יריה ותוניסיה. "המצב במדינה נרגע עכשיו... כשאחזור מהביקור, הבעיות ייפתרו", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים.

21:45: כתבנו אנשיל פפר מדווח כי אלפים זורמים מטקסים למחסומים על הכביש המוביל לבשיקטאש. לדבריו, באזור נשמעים קולות רימוני גז מדמיע, ופצועים ראשונים מובלים אל הכיכר. אלפים מפגינים גם באנקרה, וגם שם משתמשת המשטרה בגז מדמיע.

21:20: העיתון הורייט מדווח כי המתח באיסטנבול גובר: המשטרה משתמשת בגז מדמיע לפזר מפגינים בכיכר טקסים, ובציר תנועה מרכזי בשכונת בשיקטאש סמוך לארמון דולהומבצ'ה שם נמצאים משרדיו של ארדואן. אנשיל פפר מדווח מאיסטנבול כי בתי מלון ומסעדות סביב הכיכר נערכים ללילה קשה, והם הכינו ערימות של פלחי לימון ובקבוקי מים כדי לטפל בנפגעי גז מדמיע.

19:30: נשיא טורקיה עבדוללה גול הגן על זכות העם להפגין. "בחירות הן לא המשמעות היחידה של הדמוקרטיה", אמר, "ישנן דרכים נוספות מלבד הבחירות לבטא עמדות מגוונות והתנגדויות". ההתבטאות מנוגדת לדבריו של ארדואן, שחזר היום על עמדתו לפיה ההפגנות אורגנו על ידי גורמים קיצוניים, וכי אין בהם דבר הדומה למחאות שהולידו את האביב הערבי.

19:15: ארה"ב מודאגת מהדיווחים לפיה המשטרה הטורקית פעלה לדיכוי ההפגנות בכוח מוגזם, ותומכת בזכות למחאה לא אלימה, כך אמר שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. "אנו מקווים כי תהיה חקירה מלאה של פעולות המשטרה, וכי השוטרים ינקטו באיפוק". על פי ארגון אמנסטי, מעל ל-1,000 בני אדם נפצעו בעימותים עם המשטרה.

16:48: צעיר בן 20 נהרג כשמונית פגעה בקבוצת מפגינים שצעדו בכביש מהיר באיסטנבול, כך מסר ארגון הרופאים של טורקיה. ארבעה בני אדם נוספים נפגעו, אחד מהם באורח קשה. עדיין לא ברור האם הנהג פגע במפגינים באופן מכוון. זהו הדיווח המאושר הראשון על הרוג בהפגנות בטורקיה.

15:45 קואליצית ארגוני עובדים בטורקיה הכריזה כי תקיים שביתת אזהרה מחר ומחרתיים במחאה על האלימות שנקטה המשטרה כלפי המפגינים. כמו כן, מחר בבוקר ילבשו חברי הארגון ילבשו בגדים בצבע ויענדו סרטים שחורים.

העימותים בטורקיה בראשון בלילה

14:45: המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר כאלף מפגינים באנקרה, רובם צעירים. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, המפגינים שהתקדמו לעבר השוטרים

12:10 טורקיה חזרה הבוקר לעבודה אחרי סוף שבוע של הפגנות סוערות שהתפשטו מאיסטנבול לאנקרה הבירה ולעוד עשרות ערים ברחבי המדינה. בכיכר טקסים, מוקד המחאה נגד ממשלתו של רג'פ טייפ ארדואן, נותרו כמה מאות מפגינים מתוך הרבבות הרבות שגדשו את המקום אתמול (ראשון). הם נשארו לישון שם במשך הלילה כשהם מתלבטים כיצד להמשיך את המחאה. כמה מהמפגינים המשיכו לבנות במהלך הלילה מחסומים שימנעו את חזרת המשטרה אל הכיכר, משם התפנו הכוחות בהוראתו של ארדואן בשבת בערב. אבל מרבית האנשים העוברים הבוקר בכיכר נושאים תיקים בדרכם לעבודה או ללימודים. מפגינים שהיו אתמול בכיכר הצהירו שימשיכו לחזור אליה מדי ערב עד שארדואן יודיע שהוא חוזר מתוכניות הבנייה בטקסים אבל לעת עתה, בכל הופעותיו התקשורתיות, ארדואן נותר עיקש בעמדותיו.

במקביל, במהלך הלילה, במוקדים אחרים באיסטנבול וברחבי טורקיה, נמשכו ההתנגשויות בין המשטרה למפגינים צעירים כשאלה מיידים אבנים בשוטרים המשיבים בגז מדמיע וזרנוקי מים. על ציר תנועה מרכזי בשכונת בשיקטאש באיסטנבול המוביל אל גדות הבוספורוס, ניהלו אלפי צעירים מלחמת רחוב אל תוך הלילה אמש, כשהם מנסים להגיע אל ארמון דולהומבצ'ה שם נמצאים משרדיו של ארדואן בעיר.

בינתיים, מתחוללת סערה בטורקיה סביב אופן סיקור ההפגנות על ידי גופי תקשורת מרכזיים במדינה: האופוזיציה והמפגינים טוענים שמחשש השלטונות, עיתונים וערוצי טלוויזיה ראשיים הצניעו את דיווח ההפגנות והבליטו בעיקר את אלימות המפגינים. אחד העיתונים העצמאיים הבודדים, זאמאן, הודיע שהוא מפסיק את מינויו לשירותי סוכנות הידיעות הרשמית, אנאדולו, כמחאה על הסיקור המוטה. בשלב זה, עוד לא ברור מתי מתכוונת הממשלה להחזיר את המשטרה לטקסים, איזור קניות ותיירות מרכזי באיסטנבול. חזרת השוטרים תיתן את האות לעימות אלים נוסף בלב העיר הגדולה של טורקיה.

11:55 ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן אומר כי "המהומות אורגנו על ידי גורמים קיצוניים ואסור להיגרר אחריהם". לדבריו, "צריך להיות רגועים והמצב יחלוף". למרות המתיחות, צפוי ארדואן להמריא היום לביקור בן ארבעה ימים בצפון אפריקה.

11:44 ב-CNN מדווחים כי גורמים במפלגת השלטון בטורקיה, הפעילו לחצים פוליטיים על חברת Turkcall, רשת התקשורת הגדולה במדינה, כדי לחסום את אמצעי התקשורת באיסטנבול, בעיקר באזור כיכר טקסים.

11:15 צניחה של חמישה אחוזים בבורסה באיסטנבול בעקבות האירועים. הלירה הטורקית צונחת ב-1.1% מול הדולר לרמה של 1.8961 לירה לדולר.

10:50 סוכנות הידיעות "דוגאן" דיווחה כי המשטרה ירתה הבוקר גז מדמיע לעבר קבוצת מפגינים סמוך למשרדו של ראש הממשלה הטורקי, ארדואן. המפגינים יידו אבנים לעבר השוטרים. לפי הדיווח, כ-500 מפגינים נעצרו הלילה לאחר שהמשטרה פיזרה הפגנות של כמה אלפי אנשים באנקרה. רשת הטלוויזיה פוקס בטורקיה דיווחה כי 300 בני אדם נוספים נעצרו באיזמיר.

10:00: כ-200 מפגינים נמצאים בכיכר טקסים. בשלב זה לא נצפו כוחות משטרה במקום.

08:36: מפגינים הציתו את משרדי מפלגת השלטון AK בעיר הנמל איזמיר. ארדואן עומד בראש המפלגה. סוכנות הידיעות "דוגאן" דיווחה כי כוחות כיבוי השתלטו על האש. באיסטנבול, השחיתו מפגינים תחנות אוטובוס ושלטי רחוב וריססו כתובות גרפיטי.

מהומות סוף השבוע

05:12: הבית הלבן קרא הלילה לכל הצדדים בטורקיה "להרגיע את המצב". בהצהרה הרשמית, קראה דוברת הבית הלבן לכוחות הביטחון הטורקים להפגין איפוק, והדגישה כי הפגנות לא אלימות הן חלק מחופש הביטוי הדמוקרטי. היא הוסיפה כי יציבות ארוכת טווח מובטחת על ידי שמירה על יסודות חופש הביטוי, ההפגנה וההתאגדות.

00:08: שליח "הארץ" באיסטנבול, אנשיל פפר, מדווח כי נראה שהמחאה האלימה במורדות הגבעה המובילה לכיכר תקסים מתפזרת. השוטרים כבר הצליחו להתקדם בחזרה במעלה רוב הגבעה כשענן גז מדמיע מקדים את השוטרים, ורוב הצעירים כבר התפזרו.

3/6/2013

23:50: נמשכים העימותים בין כוחות משטרה לאלפי בני נוער ליד אצטדיון בשיקטאש. שליחנו לאיסטנבול, אנשיל פפר, מדווח כי המשטרה דוחפת את הצעירים אחורה עם מטחים גדולים של גז, ועשרות פצועים מובאים לתחנת עזרה ראשונה במסגד סמוך.

22:43: שליחנו לאיסטנבול, אנשיל פפר, מדווח כי בעוד שבכיכר טקסים נמשכת אווירת הקרנבל עם עשרות אלפי חוגגים אל תוך הלילה וללא נוכחות משטרתית, בכביש המוביל מטקסים אל הבוספורוס, ליד אצטדיון בשיקטאש, נלחמים אלפי בני נוער רעולי פנים בכוחות משטרה. בני הנוער יצרו מחסומים מאולתרים והציתו צמיגים והם מנסים לקדם אותם על הכביש הראשי כאשר המשטרה הטורקית מגיבה במטחים של גז מדמיע. המפגינים חוששים שהמשטרה מתכננת לעלות במעלה ההר ולפרוץ לכיכר טקסים חרף ההבטחות שלא יעשו זאת, ולכן הוקמו המחסומים.

22:30: שלושה בני אדם נפצעו קל באנקרה כשמכונית פגעה בהם במהלך ההפגנות בכיכר קיזיליאי. העיתון הטורקי הורייט מדווח כי השלושה נפצעו קל והועברו לבתי חולים בעיר. על פי הדיווח הנהג נמלט מזירת התאונה אך נתפס לא הרחק משם. להגנתו אמר כי התאונה אירעה כיוון שהמפגינים תקפו את מכוניתו.

21:13: המשטרה הטורקית יורה גז מדמיע בניסיון לפזר את המפגינים בכיכר קיזיליאי שבאנקרה – כך מדווחת כתבת אל ג'זירה במקום. לדבריה, השוטרים הצליחו להיכנס לכביש ראשי אותו חסמו המפגינים במשך שעות.

20:50: שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, קרא להפסקת ההפגנות בארצו וטען כי הן לא יועילו ורק יפגעו במוניטין הטורקי בעולם. "המשך המחאות הללו... לא יביא הטבות אבל יפגע במוניטין של ארצנו שנערצת באזור ובעולם", צייץ שר החוץ בטוויטר.

לטענתו, תגובת הרשויות למחאה הוצגה בצורה שלא לוקחת בחשבון את מאמציה של הממשלה הטורקית לקדם את חופש הביטוי בעשור האחרון. "זה לא הוגן", טען דבוטאולו. עם זאת הדגיש שר החוץ כי "לטורקיה יש את הכוח ואת הבגרות להתגבר על זה".

19:50: 115 שוטרים ו-58 אזרחים נפצעו בשלושת ימי ההפגנות בטורקיה ואיש לא נהרג. כך אמר שר הפנים הטורקי, שהזהיר מפני "מידע מוטעה שמופץ ברשתות החברתיות" לפיו ישנם הרוגים בהפגנות. הרשויות בטורקיה הודיעו כי כמעט 100 כלי רכב משטרתיים, 94 חנויות ועשרות מכוניות ניזוקו מאז סוף השבוע. לפי שר הפנים, הנזק הכולל לרכוש מוערך בכעשרה מיליון דולר.

18:50: שר הפנים הטורקי אמר כי יותר מ-1,700 בני אדם נעצרו עד כה בהפגנות ב-67 ערים ברחבי המדינה, אך רובם כבר שוחררו. "רוב העצורים שוחררו לאחר תחקור וזיהוי", אמר שר הפנים לסוכנות הידיעות הממשלתית אנטוליה. הוא ציין כי 235 הפגנות נערכו בטורקיה מאז יום חמישי.

18:00: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כינה אחר הצהריים (ראשון) את עשרות אלפי המפגינים בארצו "כמה בוזזים", והאשים את מפלגת האופוזיציה הראשית בליבוי המחאה. בראיון ששודר בטלוויזיה הטורקית אמר ארדואן כי המחאה כבר לא עוסקת "בעקירת 12 עצים. זה מבוסס על אידיאולוגיה".

רבים מהמפגינים השוו את ארדואן לסולטן וכינו אותו דיקטטור. בנאום שנשא בפני נציגי מהגרים מהבלקן, התייחס ראש ממשלת טורקיה לקריאות ואמר כי "אין לי מה לומר אם הם קוראים למישהו ששירת את העם 'דיקטטור'", והדגיש כי שירות ארצו הוא בראש מעייניו. שעה קלה מאוחר יותר, אמר ארדואן "אני לא אדון העם. דיקטטורה לא זורמת בעורקי ואינה באופיי. אני משרת העם".

"יש סכנה חדשה שנקראת טוויטר", אמר ארדואן באחד מהראיונות שהעניק היום וציין כי "ניתן למצוא שם את הדוגמאות הטובות ביותר לשקרים. עבורי, הרשתות החברתיות הן הסכנה הגדולה ביותר לחברה". למרות זאת, ראש הממשלה הטורקי הוא משתמש ותיק ופעיל מאוד בטוויטר, וגם היום הקפיד לצייץ בקצב מוגבר לכמעט 3 מיליון עוקבים. גם שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, מחזיק בחשבון טוויטר פעיל וכך גם בכירים נוספים במדינה.

17:50: המשטרה הטורקית ירתה גז מדמיע לעבר כ-1,500 מפגינים שהתכנסו באנקרה. לא דווח על נפגעים, אולם נמסר כי העימותים במקום היו מצומצמים לעומת האלימות שנראתה בסוף השבוע בערים הגדולות בטורקיה.

כתב אל ג'זירה באנקרה מדווח שרק 50 מטרים מפרידים בין המפגינים והמשטרה בעיר. לדבריו, המפגינים מיידים אבנים וזורקים חזיזים והשוטרים יורים גז מדמיע. רוב המפגינים הם אנשים צעירים והם חסמו את הדרכים המובילות ללשכת ראש הממשלה ארדואן.

16:50: אנשיל פפר מדווח מאיסטנבול כי עשרות אלפי מפגינים ממשיכים לזרום לכיכר טקסים בלב הבירה. בניגוד להפגנות בימים האחרונים, המשטרה אינה נוכחת במקום ואיש לא מפריע למפגינים לקרוא נגדו קריאות גנאי ולרסס את הקירות בכתובות נאצה קשות.

ראש הממשלה ארדואן אמנם ויתר על נוכחות משטרה בטקסים לעת עתה, אבל נותר עיקש בעמדותיו לגבי תוכניות הבנייה שהוא מתכוון לערוך במקום. בנאום שנשא היום אמר ש"מדובר רק בקיצוץ שנים עשר עצים כדי לאפשר להולכי רגל להסתובב בטקסים". הוא האשים את המפגינים שהם "שורפים ופוגעים בחנויות. האם זאת דמוקרטיה?".

המפגינים מייצגים קשת נרחבת של מפלגות ותנועות בציבור הטורקי. רבים מהאלפים המגיעים לטקסים נושאים בידיהם דגלים עם תמונתו של מייסד האומה הטורקית המודרנית, מוסטפא כמאל אטאטורק, ומאשימים למעשה את ארדואן בכך שהמדיניות האסלאמית-שמרנית שלו מנוגדת למורשת אטאטורק. קבוצות אחרות מביעות עמדות שמאליות רדיקליות, נושאות דגלים קומוניסטיים ומרקסיסטיים ושרות שירי פרטיזנים שלחמו נגד הפשיזם. למרות שההפגנה היא חילונית בעיקרה, יש גם נציגות קטנה של אנשי תנועת "המוסלמים המהפכניים", שתלו על מכולה עליה השתלטו שלטים עם ציטוטים מהקוראן "נגד קפיטליזם".

13:13: כתבנו אנשיל פפר מספר כי על קירות ועמודים בכיכר טקסים נתלו המוני דגלים של ארגוני שמאל רדיקלי, אבל לא מעט מפגינים מעידים על עצמם שהם אינם נמנים על השמאל ורק דורשים דמוקרטיה. למרות האופי החילוני של ההפגנות, היום ישנם בכיכר גם כמה מפגינים מזוקנים ומפגינות עטופות ברעלות שהזדהו כחברים בתנועת "המוסלמים מהפכניים" - ארגון דתי מוסלמי המתנגד לארדואן ומשתף פעולה עם ארגוני חברה אזרחית.

חלק מהמפגינים עוד מדברים על הסיבה הרשמית לפרוץ ההפגנות בשבוע שעבר, תוכנית ממשלת ארדואן לבנות קניון על הפארק הקטן שבלב הכיכר. ינאס קאלי, אורג מרובע בורסה, סיפר כי הגיע היום לראשונה לכיכר "כי חשוב לי לשמור על הפארק למען הבת שלי והדורות הבאים". אבל רבים כבר התקדמו הלאה ורואים בנוכחותם שם מחאה כללית נגד המשך שלטונו של ארדואן. אמין סרג'ה, סטודנט לרפואה, התעקש כי "למרות מה שאומרים, שארדואן נבחר באופן דמוקרטי, אנחנו יודעים שהוא הביא שני מיליון קולות של אזרחים מתים וקנה קולות של אנשים כפריים שלא מבינים".

12:20: אנשיל פפר מדווח כי המפגינים מתחילים לשוב לכיכר טקסים. לדבריו, יש כבר אלפים בכיכר, אולם המשטרה עדיין לא מראה פניה. המפגינים מצוידים במגברים גדולים וצועקים: "טקסים שלנו, איסטנבול שלנו".

11:04: אחרי המהומות של אתמול, המפגינים מנצלים את ההפוגה בהפגנות כדי לנקות את כיכר טקסים. אנשיל פפר מדווח כי עשרות אנשים בלבד נמצאים בכיכר עצמה, אבל הם חוזים כי ההמונים יחזרו אחר הצהריים. "המשטרה התעייפה, אנחנו לא", אמר אחד המפגינים.

10:50: למרות השקט היחסי באיסטנבול בלילה, בערים אחרות ברחבי המדינה נרשמו עימותים בין שוטרים ומפגינים. בסרטון הזה ניתן לראות שוטרים מכים מפגינים בבודרום אתמול בלילה.

10:12: רשתות הטלפונים הסלולריים במרכז איסטנבול מושבתות כבר יותר מיממה. המפגינים מעריכים כי הצעד נעשה באופן מכוון כדי למנוע מהם לתאם את ההפגנות.

09:55: כתבנו אנשיל פפר מוסר כי הרחובות המוליכים לכיכר טקסים באיסטנבול חסומים. עדי ראייה מדווחים כי האווירה במרכז איסטנבול הבוקר שקטה יחסית. המפגינים בכיכר תופסים מחסה מהגשם. לפי הודעת שר החוץ הטורקי, יותר מ-900 בני אדם נעצרו עד כה ב-90 הפגנות ב-48 ערים ברחבי המדינה.

09:05: אמנסטי, הארגון הבינלאומי למען זכויות אדם, מפרסם באתרו פניה לרשויות בטורקיה. "בעקבות דיווחים על לפחות שני הרוגים ואלף פצועים...יש לדרוש מהרשויות לנקוט באמצעים דחופים כדי למנוע מקרי מוות נוספים, לאפשר למפגינים לבטא את זכותם הבסיסית ולשמור על ביטחון הציבור".

08:45: כתבנו אנשיל פפר מדווח מאיסטנבול כי אלפים ישנו הלילה ברחובות וכי הציפיה כיום ברחבי טורקיה היא לעשרות ומאות אלפי מפגינים. במשך הלילה היו מעט עימותים בין מפגינים ליחידות מיוחדות של המשטרה לפיזור מהומות באיסטנבול ובאיזמיר, אך באופן כללי הרחובות היו שקטים. השאלה הגדולה לקראת היום האחרון של סוף השבוע היא האם המשטרה תחזור לכיכר טקסים או שמא הנסיגה שלה אתמול לקראת ערב תימשך, כאשר הממשלה למעשה מאפשרת להמונים להמשיך להפגין, ללא התערבות אלימה מצד המשטרה.

00:29: כתב של העיתון הטורקי "זמאן" צייץ בחשבון הטוויטר שלו שמאות מפגינים חוסמים כבישים ראשיים באיסטנבול. מוקדם יותר דיווח שראה מפגינים שחטפו מכונית של כלי תקשורת ונסעו בה מכיכר טקסים לכיוון שכונת בשיקטאש. כתב סי-אן-אן צייץ שבשכונה היו מהומות וכוח משטרה ירה גז מדמיע לעבר מפגינים.

2/6/2013

22:22: שר הפנים הטורקי, מוחמד גולר, אמר בראיון לטלוויזיה הטורקית כי היום נעצרו 939 בני אדם ביותר מ-90 הפגנות ברחבי המדינה, וכי 79 נפצעו במהומות. לדבריו, חלק מן העצורים כבר שוחררו.

ארגון אמנסטי הבהיר כי על הרשויות בטורקיה לאפשר את ההפגנות במדינה, וכינה את התנהלות כוחות הביטחון אתמול "מבישה". משקיפי הארגון העידו על שימוש בזרנוקי מים כלפי הפגנות שלוות וכן על מפגינים שהשליכו אבנים לעבר השוטרים. עוד נמסר מאמנסטי כי על פי מידע שהתקבל בארגון, נמנע טיפול רפואי ממפגינים שנפצעו.

20:56: ראש העיר איסטנבול קאדיר טופבאס אמר כי הרשויות הפיקו את הלקחים הנדרשים מהעימותים בכיכר טקסים. לדבריו, המפגינים אמנם הונעו מ"כוונות טובות", אך התבססו על מידע לא מדויק בנוגע לתוכנית הפיתוח בפארק גזי. "אם היינו מספקים לציבור מידע מפורט על הפרויקט באמצעות שלטי חוצות, הכל היה יכול להיות שונה", אמר.

19:46: שר הפנים הטורקי מוחמד גולר הודיע כי כל החומר המצולם מההפגנות בכיכר טקסים ייבחן, ואנשי כוחות הביטחון שיימצא כי השתמשו בכוח מוגזם יעמדו לדין.

19:20: נסיגת המשטרה מכיכר טקסים אפשרה לעשרות אלפי בני אדם לזרום לכיכר שבמרכז איסטנבול. ההפגנות היום אלימות פחות מאשר אתמול, והעימותים עם המשטרה הצטמצמו. הפגנות נערכות גם בערים נוספות, כאשר באנקרה מפגינים אלפים ובאיזמיר הגיעו כ-10,000 בני אדם להפגין.

18:20: סוריה גינתה את "דיכוי ההפגנות השלוות" על ידי ראש הממשלה ארדואן. שר ההסברה הסורי, עומרן אל זועבי, אמר כי העם הטורקי אינו ראוי ל"ברבריות" שהפגין המשטר במדינה.

16:44: סוכנות הידיעות הטורקית הרשמית הודיעה כי המשטרה תיסוג מכיכר טקסים ותאפשר להפגין במקום. ארדואן טען כי המפגינים מעוניינים ליצור במדינה מתח. עם זאת, הודה ארדואן כי ייתכן שהשימוש של המשטרה בגז היה מופרז ואמר כי העניין ייבדק. במסגרת פרויקט הבנייה היו אמורים להיעקר עצים רבים בפארק. ההפגנות נגד הממשלה התפשטו גם בערים אחרות ברחבי טורקיה, בהן אנקרה, בודרום, קוניה ואיזמיר. לפי הערכות, המפגינים לא הפגינו רק בגלל הפרויקט, אלא גם בגלל זעם כלפי ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. אין זו הפעם הראשונה בשבועות האחרונים, שבה יש עימותים בין שוטרים למפגינים: החודש שוטרים התעמתו עם עשרות אלפי בני אדם שניסו לקיים הפגנה לציון אחד במאי באיסטנבול.

14:14: ההפגנות בפארק גאזי שליד ככר טקסים שבאיסטנבול מעלות אמנם זיכרונות מכיכר תחריר בקהיר, אבל המרחק ביניהן, לא רק הגיאוגרפי, אלא המהותי, רחוק מאוד. כך מסביר פרשן הארץ לענייני ערבים צבי בראל. לדבריו, ארדואן שרוי עכשיו באחת מתקופות השיא של שלוש כהונותיו הרצופות, ובעיקר, אין לפי שעה אופוזיציה פוליטית מרשימה שיכולה לאיים על שלטונו. אמנם ההצלחות הללו נתפשות בקרב חלקים בציבור, ובעיקר בקרב חילונים וליברלים, כחיזוק רודנותו של ראש הממשלה.מנגד, בסיס התמיכה של ארדואן רחב וחשוב. שותפים בו אנשי עסקים חשובים שמרוצים מהתנהלותו הכלכלית כפי שגם שכבות הביניים מרוצות מעליית רמת החיים ומן ההשקעות הגדולות בתשתית שמספקות מקומות עבודה. אם ביומיים הקרובים יתברר לארדואן שתנועת המחאה נגד הריסת הפארק אינה שוככת, הוא יצטרך לקבל החלטה כיצד להמשיך. ארדואן יצליח כנראה לצאת בשלום מן האתגר שהציבו לפניו המפגינים, אבל זה יהיה בעבורו גם שיעור חשוב על מגבלות כוחו.

ביום שישי כיתרה המשטרה את המפגינים בפארק, חסמה את כל היציאות, הציתה את האוהלים שבהם ישנו הפעילים ותקפה אותם בגז מדמיע וזרנוקי מים. כמה אזורים באיסטנבול נחסמו לתנועה. מאות אנשים צעדו לאורך גשר הבוספורוס בתמיכה במפגינים נגד הממשלה.

מושל איסטנבול אמר שעשרות בני אדם אושפזו בלילה שבין שישי לשבת בבית חולים, ויותר מ-60 בני אדם נעצרו במהלך ההתנגשויות בין המפגינים לשוטרים. באנקרה יצאו מפגינים לרחובות, להביע סולידריות עם המוחים באיסטנבול. המפגינים צעקו: "ההתנגדות היא בכל מקום. כל המדינה היא כיכר טקסים".

ארה"ב הביעה דאגה מהיחס של כוחות הביטחון הטורקים כלפי המפגינים וארגון אמנסטי טען שהשוטרים פיזרו את ההפגנות ב"ברוטליות". עדי ראייה אמרו כי השוטרים ירו גז מדמיע באופן שרירותי לעבר "הפגנות לא אלימות של האזרחים".

לפי פרשנים, ההפגנות הן ביטוי לא רק להתנגדות לתוכנית הבנייה, אלא גם לזעם וחוסר שביעות הרצון של צעירים רבים מממשלת ארדואן וממפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח, שמנסה להפוך את המדינה לדתית יותר. באחרונה הפרלמנט הטורקי אישר חוק שאוסר על מכירה ושתייה במקומות ציבוריים של משקאות אלכוהולים בין השעות עשר בלילה עד שש בבוקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ