גרדיאן

לאחר שבועות של שמועות על חילופי דורות בצמרת השלטון בקטאר, הודיע היום (שני) אמיר קטאר, השייח חמד בן חליפה אל ת'אני, למשפחתו על העברת השלטון לבנו השני, הנסיך תמים בן ה-33, והוא יכריז בערב רשמית על ההחלטה. העברת שלטון לדור הצעיר היא תופעה נדירה בעולם הערבי ובמדינות המפרץ, היכן ששליטים רבים אוחזים בתפקיד עד ליום מותם. הסיבה הרשמית לפרישתו היא שהשליט בן ה-61 סובל מכמה מחלות ומלחץ דם גבוה, והחליט לפרוש כבר לפני שנה. לפי אחת הפרשנויות, הוא ביקש להקדים ולמנות את בנו כדי למנוע הפיכת חצר, שבה לא תהיה לו שליטה על מי יירש אותו.

קטאר, המונה כמעט 2 מיליון תושבים, היא היצואנית הגדולה בעולם של גז גולמי נוזלי. בעשור האחרון הפכה המדינה הקטנטנה במפרץ הפרסי גם לענקית השקעות בינלאומית עם אחזקות נרחבות בתחומי התקשורת והספורט. בשנים האחרונות היא מימנה בין היתר את מהפכות "האביב הערבי" - בעיקר בלוב ובשנתיים האחרונות גם בסוריה. קטאר גם אירחה השבוע את וועידת "ידידי סוריה" שעסקה בחימוש המורדים, בין היתר בהשתתפותן של ארה"ב, בריטניה וצרפת.

אמיר קטאר (משמאל) ויורש העצר תמים (מימין)צילום: אי-פי

האמיר בין חליפה הוא האחראי העיקרי לעליית הפרופיל הבינלאומי של קטאר עם שיגור רשת אל-ג'זירה הפופולארית בכל רחבי העולם הערבי ועם הניסיון המוצלח להביא את המונדיאל ב-2022 לקטאר. גם ראש הממשלה בין-ג'אסים, המכהן מאז 2007, משמעותי ביותר בחיזוק מעמדה והשפעתה הכלכלית של קטאר בעולם באמצעות "רשות ההשקעות של קטאר" (QIA), קרן שמנהלת קרוב -200 מיליארד דולר שבין-ג'אסים עומד בראשה. קטאר, בנוסף, הפכה למעין מתווכת בין מדינות מסוכסכות והיא אף מארחת שיחות שלום של תימן, סומליה, דרפור, לבנון והרשות הפלסטינית.

חילופי השלטון הצפויים בקטאר לא אמורים לשנות את החזון המדיני והכלכלי של נסיכות הנפט. השליט המיועד, תמים בין חמד, אמנם בן 33 בלבד, אך כבר כמה שנים הוא נמצא בעמדות הנהגה במדינה. אימן עבד אל-קאדי, חוקרת ב-Eurasia Group, מכון מחקר בנושאי כלכלה וממשל, טוענת כי "ההחלטות של תמים בשנים האחרונות מראות שהוא מחזיק בדעות דומות לאביו בכל האמור לתפקיד הפוליטי שקטאר אמורה למלא וגם בנוגע לחזון הכלכלי שלה, שדוגל בתחומי השקעה מגוונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ