מצרים נערכת להפגנות מיליונים נגד הנשיא מורסי

שנה לאחר בחירתו של הד”ר מורסי, המתגאה בתואר "הנשיא המצרי הראשון שנבחר בקלפיות", נראית המדינה שבשליטתו כמי שיושבת על חבית חומר נפץ

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא מצרים מוחמד מורסי הזהיר אתמול (רביעי) מהשלכות ההסתה נגדו ונגד מוסדות המדינה מצד אישים באופוזיציה וטען כי “מי שחושב כי הוא יכול להחזיר את השעון לאחור- טועה בגדול”. בנאום תקיף בפני קהל גדול של תומכיו במרכז הכנסים בקהיר דחה מורסי את תביעת האופוזיציה להקדמת הבחירות לנשיאות וטען כי הוא נבחר בבחירות דמוקרטיות וחופשיות. לדבריו, "מצרים מתנהלת עכשיו על פי חוקה מאושרת שכולם כפופים לה ואין איש שהוא מעל לחוק".

מורסי טען עוד כי שרידי המשטר הקודם מנסים לחבל בתהליך הדמוקרטיזציה במצרים ולכופף את המדינה ומוסדותיה לפי האינטרסים שלהם. הוא הבהיר שאינו מוכן להתכופף מול שרידי המשטר הקודם וגורמים באופוזיציה שמפיצים שקרים נגדו ונגד הממשלה שעושה הכל למען רווחת העם המצרי. בנאום התוכחה של מורסי נכחו בין היתר ראש הממשלה הד”ר הישאם קנדיל ושר הביטחון עבד אל-פתאח איסיסי.

שנה לאחר בחירתו של הד”ר מורסי, המתגאה בתואר “הנשיא המצרי הראשון שנבחר בקלפיות”, נראית המדינה שבשליטתו כמי שיושבת על חבית חומר נפץ כאשר בכל רגע קיים חשש מוחשי להתלקחות בעקבות עימות חזיתי בין נאמני הנשיא ותומכי האחים המוסלמים לבין האופוזיציה ובראשם הצעירים, פעיליו תנועת “המרד”, התובעים ללא הפסק את הדחת הנשיא.

לפי דיווחים, בכמה מחוזות היו אתמול התנגשויות אלימות ביותר בין פעילי האחים המוסלמים לבין מתנגדי המשטר שבהן הוצתו משרדים של תנועת האחים המוסלמים. לפי הערכות לא רשמיות, נהרגו בעימותים שני בני אדם ועשרות רבים נפצעו. שני הצדדים האשימו את כוחות המשטרה באוזלת יד ובכישלונה בהשלטת סדר – זאת על אף שכוחות השיטור הגיבו בירי גז מדמיע ואף בירי באוויר.

נשים מצריות מפגינות נגד מורסי בכיכר תחריר

העימותים הקשים ביותר היו בעיר אלמנסורה, כ-120 ק”מ צפונית מזרחית לקהיר. הם החלו כשתהלוכה שארגנו פעילי האחים המוסלמים שיצאה מאחד המסגדים התנגשה עם סוחרים ופעילי אופוזיציה. עימותים דומים אירעו בערים נוספות, והיו בהם עשרות נפגעים. החשש במצרים שהעימותים האלימים הם רק הקדמה לצפוי בימים הקרובים ובעיקר ביום ראשון הקרוב כשהאופוזיציה קוראת להפגנות מיליונים בכל רחבי מצרים, כולל בכיכר תחריר במרכז קהיר, תוך קריאה להסתלקותו של מורסי.

באופוזיציה, ובין היתר בתנועות של צעירים שהיו פעילים במהפכה שהביאה להדחתו של הנשיא הקודם מובארק לפני יותר משנתיים, מציינים כי הם חוזרים לכיכרות כדי למחות נגד השתלטות תנועת האחים המוסלמים על המדינה בניגוד לכל המטרות שלמענן העם המצרי יצא לרחובות ודרש את הסתלקותו של המשטר הקודם. בתנועת המרד הקימו כמה מטות ויצאו בקריאה לכל האזרחים לצאת להפגין ביום ראשון הקרוב בסיסמה “הסתלק”.

מוחמד עבד אל-עזיז, דובר תנועת “המרד”, הסביר אתמול בפגישה עם עיתונאים בקהיר כי יותר ממיליון אזרחים חתמו על הצהרה הדורשת את הסתלקותו של מורסי וכי העם המצרי חוזר לכיכרות ובראשם כיכר תחריר למען מטרה זו. באופוזיציה ציינו כי התביעה המינימלית מצדם היא שמורסי יודיע על הקדמת הבחירות לנשיאות כבר בחודשים הקרובים מאחר שהוא נחל כישלון חרוץ ואין ביכולתו להוביל את המדינה לחוף מבטחים.

מנגד, בתנועת האחים המוסלמים מאשימים את האופוזיציה במזימה מסוכנת שעשויה למוטט את המדינה וציינו כי לנשיא מורסי יש ראיות חותכות נגד כמה מבכירי האופוזיציה שמטרתם לא הייתה הצלת המדינה אלא השתלטות על מוסדותיה.

הצבא המצרי שעד כה נמנע מלהתערב באופן ישיר במשבר פרס אתמול כוחות ונגמ”שים ליד אתרים אסטרטגיים וחיוניים ברחבי המדינה ובעיקר באזורים שבהם מורגשת המתיחות - כולל במרכז קהיר. ההחלטה על אבטחת מוסדות הציבור התקבלה על ידי מורסי ושר הביטחון אסיסי, שעד כה הצהיר שאין בכוונתו להתערב במשבר, אך בתחילת השבוע אמר כי תפקיד הצבא הוא לשמור על ביטחון האזרחים ומוסדות המדינה לנוכח “הדיווחים על ניסיונות לפגוע בתשתיות ובאתרים אסטרטגיים”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ