37 הרוגים בהתנגשויות בין תומכי מורסי למתנגדיו

ההסלמה החלה בהפגנה של מאות אלפים מתומכי האחים המוסלמים, ויש חשש רב מהתנגשויות אלימות אף יותר, עד כדי מלחמות רחוב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

במצרים יימשכו היום (ראשון) הפגנות תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי והאחים המוסלמים, ואילו תנועת ה-30 ביוני, שהובילה את מחאת המיליונים שהדיחה את מורסי, קראה אתמול להמונים להמשיך ולהפגין בכיכרות. בשלושת הימים האחרונים נהרגו במצרים לא פחות מ-37 בני אדם, בהם שמונה שוטרים, מאות נפצעו ונגרם נזק גדול מאוד לרכוש. החשש מהתנגשויות אלימות יותר משהיו בימים האחרונים, עד כדי מלחמות רחוב, רב מאוד.

רוב האירועים הקשים במצרים היו בסוף השבוע במרכז קהיר, אך אירועים קשים היו גם באלכסנדריה: תומכי מורסי תקפו בעיר החוף עצרת של מתנגדי הנשיא המודח באש חיה. 12 בני אדם נהרגו. אתמול הופץ סרטון שבו נראו תומכי מורסי דוקרים אדם ומשליכים אותו מעל גג בניין, לאחר שתלה עליו את דגל מצרים וקרא סיסמאות בגנות האחים המוסלמים. כמו בסוף הכהונה של הנשיא מובארק, אז אירע פיצוץ בכנסייה של הקופטים בקהיר, הקופטים משלמים גם בהפיכה הזאת מחיר כבד. לצד פגיעה בשמונה כנסיות, נרצח אתמול כומר קופטי בצפון סיני. הוא נורה בידי חמושים באל־עריש. הירי הוא הינו אחד בסדרת תקריות המיוחסות לחוליות הג'יהאד העולמי בסיני שתקפו כמה תחנות משטרה ואתרים בצפון חצי האי.

אנשי ביטחון שומרים על הפגנה של תומכי מורסי בקהיר

ההסלמה בסוף השבוע במצרים החלה בהפגנה של מאות אלפים מתומכי האחים המוסלמים, שהתקיימה במזרח קהיר. מוחמד בדיע, המדריך הכללי של האחים המוסלמים, שהוצא נגדו צו מעצר, בא לעצרת התמיכה במורסי בכיכר ראבעה אל־עדואיה. "המיליונים יישארו בכיכרות עד לחזרתו של הנשיא מורסי", אמר בדיע, "אנחנו פועלים להחזיר את הזכויות לעם המצרי. הנוכחים כאן הם בני כל העדות ומייצגים את כל העם". בדיע קרא להמון קריאות “אללה אכבר”, בעוד מסוק של צבא מצרים חג מעליו, בשמי הכיכר. "המאבק שלנו יהיה לא אלים", הוסיף. "אני קורא לצבא לחזור לעם ולא להתערב במדיניות הפנימית" .

גם המנהיג הרוחני של האחים המוסלמים, השייח יוסף אלקרדאוי, פרסם אתמול פסק הלכה שבו קרא לתמיכה במורסי. באותה העת המשיכו כוחות הביטחון המצרים במעצר ראשי הארגון. כמה מהם שוחררו בסוף השבוע בתום חקירתם. משרד הפנים המצרי מסר שסגן המדריך הכללי של האחים המוסלמים, חיירת א־שאטר, נעצר בחשד לעידוד אלימות. א־שאטר, שנחשב האיש החזק בתנועה, נעצר אתמול בלילה בדירה בקהיר, יחד עם אחיו. רבים מהמפגינים נגד שלטונו של מורסי ראו בנשיא בובה של בדיע וא־שאטר. בעיניהם שניים אלה הם שניהלו את מצרים לאחר עליית האחים המוסלמים לשלטון.

הנשיא הזמני, עדלי מנסור, קיבל בסוף השבוע שורה של החלטות: המשמעותית ביותר היתה מינוי הד”ר מוחמד אל־בראדעי לראש הממשלה, במקום הד”ר הישאם קנדיל. עם זאת, המינוי נדחה לפי שעה בשל התנגדות מצד מפלגת א-נור האיסלאמית. לפי דיווחים במצרים, הגנרל בדימוס ושר הפנים עד לפני כמה חודשים, אחמד ג’מאל אדין, ימונה לתפקיד סגן ראש הממשלה לענייני ביטחון הפנים. אדין, שכיהן כשר הפנים בראשית ימי ממשלת מורסי וקנדיל, הביא ליציבות ביטחונית, אך פוטר עקב חילוקי דעות עם מורסי. עוד החליט מנסור על פיזור הבית העליון של הפרלמנט. מנסור גם מינה את אחמד פריד לראש המודיעין במקומו של ראפת שחאתה, שמונה ליועצו של הנשיא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ