מארק מזטי ומתיו רוזנברג, ניו יורק טיימס

הממשל האמריקאי שוקל לזרז את הנסיגה מאפגניסטאן וכלל לא להותיר חיילים אמריקאים במדינה לאחר השנה הבאה, בעקבות התסכול הגובר על חוסר שיתוף הפעולה מצד נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי. כך מסרו גורמים אמריקאים ואירופים לניו יורק טיימס.

נשיא ארה"ב ברק אובמה התחייב לסיים את המעורבות הצבאית האמריקאית באפגניסטאן עד לסוף 2014, ובכירים בממשלו דנו עם גורמים אפגנים על הותרת כוח צבאי מצומצם במדינה גם לאחר הנסיגה. אולם לאחרונה חלה הידרדרות ביחסיו של אובמה עם קרזאי, ואלה הגיעו לשפל לאחר שארה"ב ניסתה בחודש שעבר לפתוח בשיחות שלום עם טליבאן. קרזאי דחה את ההצעה להשתתפות בשיחות השלום, בטענה שאפגניסטאן היא שצריכה להוביל את המשא ומתן. בתגובה, הוא קטע את השיחות עם ארה"ב על השארת הכוחות במדינה אחרי 2014.

גורמים אמריקאים ואפגנים סבורים ששיחת וידאו בין אובמה וקרזאי שנערכה ב-27 ביוני רק החמירה את המצב. קרזאי האשים את ארה"ב בניסיון לקיים שיחות שלום גם עם טליבאן וגם עם תומכי הארגון בפקיסטאן, ובהותרת הממשלה האפגנית פגיעה מול אויביה. אובמה הזכיר לנשיא האפגני שחיילים אמריקאים איבדו את חייהם על התמיכה בממשלו.

אובמה וקרזאי ב-2011צילום: בלומברג

האפשרות שלא להותיר חיילים באפגניסטאן לאחר 2014 צברה תאוצה עוד לפני השיחה בין המנהיגים, אומרים הגורמים. אולם בזמנו, האפשרות של נסיגה מוחלטת הדומה לעזיבה של ארה"ב את עיראק היתה התרחיש הגרוע ביותר, וכלי מועיל למשא ומתן עם קרזאי. כיום, זו אלטרנטיבה שבוושינגטון וקאבול שוקלים ברצינות.

עם זאת, הגורמים ציינו שלא התקבלה עדיין החלטה על זירוז קצב הנסיגה, או על כמה חיילים ישארו מאחור. הממשל האמריקאי עדיין מקווה לדון על הסכם ביטחוני ארוך טווח, אולם העמדות הקשיחות של שני הצדדים יכולות להוביל לחזרה על מה שקרה בעיראק. שם, למרות הציפיות, לא הושגה עסקה בין הצדדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ