לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט בטורקיה הטיל בצהריים (שני) עונשי מאסר כבדים על מרבית המעורבים ב"תיק ארגנקון", שבו הואשמו 275 בני אדם במזימות להפיל את ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן ואת מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) האיסלאמיסטית. 21 נאשמים זוכו.

"תיק ארגנקון" הוא למעשה שורה ארוכה של אישומים שונים, שבהם נטען נגד עשרות בני אדם כי הם חלק מרשת חילונית לאומנית שקשרה קשר נגד מפלגת השלטון ובכיריה שנוטים לכיוון האיסלאמיסטי, ונמצאים כבר שנים ארוכות בהתנגשות עם הממסד החילוני. בניגוד לפרשות אחרות, מעבר לבכירים בכוחות הביטחון נשלחו למאסרי ממושכים גם אנשי אקדמיה ותקשורת. הרשת כונתה בין השאר "המדינה העמוקה" - מדינה בתוך מדינה - ונטען שפעלה מאחורי הקלעים במוקדי הכוח של טורקיה.

התביעה טענה כי הנאשמים הם חלק מרשת אחת, החברים בה בכירי הצבא, בכירים במערכת המשפט, עיתונאים, פוליטיקאים קומוניסטים, מרצים באוניברסיטה ובכירים בעולם התחתון. לפי כתבי האישום, כל חלק ברשת היה אחראי על תחום אחר בקשר נגד ארדואן ובכירי "מפלגת הצדק והפיתוח" (AKP). כתבי האישום כללו עשרות סעיפים, החל מחברות בארגנקון, שלטענת הרשויות הטורקיות הוא ארגון טרור מחתרתי, דרך החזקה לא חוקית בנשק ועד התססה.

ארדואן ומפקד הצבא לשעבר בשבוג בביקור במוזולאום של מוסטפא כמאל אטאטורק, אוגוסט 2010

  בראש המורשעים עומד רמטכ"ל צבא טורקיה בשנים 2010-2008, הגנרל אילקר בשבו, שנשלח למאסר עולם. הוא נעצר ב-5 בינואר 2012 בשל עדות של קצינים שהועמדו לדין בתיק אחר. הם טענו בשבו הורה להקים אתרי אינטרנט נגד הממשלה. בשבו דחה את האישומים נגדו וכינה אותם "טרגיים-קומיים".

  עוד בכירים בצא נשלחו למאסרי עולם. הגנרל חסן איסיז, ראש הארמיה הראשונה וסגן ראש אגף המבצעים לשעבר, ומי שכונה על ידי התביעה "החשוד מספר 1", הורשע בניהול קמפיין אינטרנטי להשמצת הממשלה. בנוסף, נמצא אשם מפקד הז'נדרמריה לשעבר, שנר ארויגור, העומד כיום בראש גוף אזרחי לקידום הערכים החילוניים בטורקיה.

  כאמור, קצינים בכירים ופוליטיקאים מהשוליים הפוליטיים נידונו למאסר על פעולות שביצעו לכאורה יחדיו. הגנרל ולי קוצ'וק, ותיק המואשמים, נשלח למאסר עולם בגין הפעלת יחידה סודית בתוך משטרת טורקיה האחראית לפיגועים ומעשי רצח, בהם בין היתר ניסיון ההתנקשות בחיי הסופר אורהאן פאמוק. מנהיג מפלגת הפועלים הקומוניסטית (IP), דואו פרינצ'ק, נשלח ל-117 שנות מאסר. בכירים אחרים במפלגה נשלחו אף הם לעונשי מאסר כבדיי.

  הפרופסור ילצ'ין קוצ'וק, היסטוריון החוקר את התקופה העותמאנית המאוחרת והרפובליקה הטורקית, נידון ל-86 שנות מאסר. הסופר ארגון פויראז נשלח ל-29 שנות מאסר ותשעה חודשים. שני העיתונאים טונג'אי אוזקאן ודניז ילדרים נשלחו למאסר עולם ו-16 שנות מאסר ועשרה חודשי מאסר בהתאמה. העיתונאי מוסטפא בלבאי נידון ל-34 שנות מאסר ושמונה חודשים.

  היועץ המשפטי לשעבר של המטכ"ל, היפזי צ'ובוקלו, נידון לתשע שנות מאסר. על מפקד משטרת טורקיה לשעבר, עדיל סרדר, נגזרו 14.5 שנות מאסר. ראש מטה אגף המודיעין בצבא, איסמעיל פקין, נשלח לשבע וחצי שנות מאסר. בכיר אחר בצבא, הורשיט טולון, נשפט ל-129 שנות מאסר. הקולונל בדימוס עריף דואן נידון ל-47 שנות מאסר. על מזכ"ל המועצה לביטחון לאומי לשעבר, טונג'ר קילינץ', נגזרו 13.5 שנות מאסר.

  משפט ארגנקון התקיים באולם מיוחד שהוקם בבית הסוהר המאובטח סיליברי שממערב לאיסטנבול, שבו מוחזק בשבו, והוא נחשב לתיק הדגל במאבק שמנהל השלטון האיסלאמי בממסד החילוני וחשף בין היתר את השסע העמוק בחברה הטורקית. בין השנים 1980-1960 ביצע צבא טורקיה שלוש הפיכות, ויש לו היסטוריה ארוכה של חיכוכים עם המפלגות האיסלאמיות. מפלגת הצדק והפיתוח, לדוגמה, הוקמה על חורבותיה של "מפלגת הרווחה", המפלגה האיסלאמית הראשונה ששלטה בטורקיה בשנים 1997-1996, וממשלתה אולצה להתפטר בלחץ הצבא.

  הכניסה לבית הסוהר סיליברי, בו מוחזקים המואשמים המרכזיים ובו פועל בית המשפט המיוחד

  מאז עלייתו של ארדואן ב-2002 נעצרו מאות קציני צבא משרתים ובמילואים בחשדות שונים לקשירת קשר נגד השלטון. האופוזיציה טוענת כי בידי הממשלה אין ראיות לניסיון כלשהוא לבצע הפיכה בטורקיה וכי מדובר בניסיון השתלטות על הצבא, שהוא כלב השמירה של החוקה החילונית־דמוקרטית. ארדואן ומפלגתו מכחישים טענה זו.

  כוחות גדולים של צבא ומשטרה פרשו הבוקר מחסומים באזור הכלא סיליברי והחלו לירות גז מדמיע לעבר מפגינים שהתגודדו במקום. יצויין כי בסוף השבוע פשטו כוחות הביטחון על מטה אחת מפלגות החילוניות ומערכת של אחד מערוצי הטלוויזיה ועצרו 20 בני אדם.

  תחילת החקירה ביוני 2007 עם לכידתם של קבוצת חיילים לשעבר שהחזיקו מצבורים של חומרי חבלה. כשנה אחר כך נעצרו 20 בני אדם ובהם שני גנרלים במילואים והעיתונאי הבכיר נדים שנר, בחשד שקשרו קשר לזרוע כאוס וזממו להפיל את השלטון. באוקטובר 2008 נפתח משפטם של 86 מואשמים בחברות בארגנקון. אליהם התווספו לאורך השנים עוד מאות מואשמים בשורה של מזימות ובראשן מזימה להפלת ארדואן שזכתה לכינוי "פטיש", ובמסגרתה נערכו לכאורה סימולציות ומשחקי מלחמה בצמרת הצבא לתרגול הפיכה. בספטמבר שעבר נידונו יותר מ-300 ממואשמי "פטיש" לעונשי מאסר שונים.

  הפגנה של תומכי המואשמים מחוץ לכלא סיליברי. כוחות הביטחון פרשו מחסומים סביב המתקן

  בשבת מינתה הממשלה באנקרה צמרת חדשה לצבא הטורקי, ובכך אילצה את הקצונה הקודמת, שהתפטרה ב-2011, לשוות לעצמה תדמית של מתנגדת לשלטון האיסלאמי. דעת הקהל הטורקית קיבלה בשביעות רצון, לפחות בשנים הראשונות של המשפט, את מסע הטיהור שמנהל ארדואן בשורות הצבא וסברה כי הוא יעקור מהשורש את "המדינה העמוקה". ככל שהמשפט התארך, הלכה וגברה הביקורת הפנימית והחיצונית, בעיקר מצד מדינות אירופה.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  כתבות מומלצות

  גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

  כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

  Grandmaster Flash The Message

  אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

  מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

  קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

  אוטובוס אגד

  נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

  ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

  "שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ