שקט במצרים |

האחים המוסלמים לא הצליחו להוציא המונים לרחובות

הצבא נפרש בכוחות גדולים בקהיר, ובניגוד בשבועות האחרונים, ולאחר שנהרגו 800 בני אדם השבוע, לא הצליחה התנועה המוחלשת להבעיר את השטח

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

צבא מצרים נפרש בכוחות גדולים ברחובות קהיר בהכנה להפגנות ברחבי עיר הבירה של תומכי האחים המוסלמים, אולם נדמה שהתנועה לא הצליחה להוציא המונים לרחובות. ייתכן שמדובר בסימן שהדיכוי האלים של הפגנות אנשיה פגע בכוחה.

אדם אחד לפחות נהרג באזור הדלתא של הנילוס, אך לא נרשמו עימותים של ממש. לשם השוואה, לפני שבוע בעימותים קשים ביותר בקהיר ובסביבותיה נהרגו 82 בני אדם, בהם 72 מפגינים ו-10 שוטרים.

במהלך היום, שכונה "יום שישי של השהידים", איסלאמיסטים התאגדו בקבוצות של כמה מאות וצעקו סיסמאות נגד הצבא. הם החזיקו תמונות של הנשיא המודח מוחמד מורסי ברחובות צדדיים ומחוץ למסגדים שכונתיים. ברובע נאסר סיטי בקהיר צעדו אלפים תחת הסיסמאות "אנו מוכנים להקריב את חיינו" ו-"אנו מבטיחים שהשהידים יביאו לסוף שלטון הצבא".

משוריינים חוסמים את הגישה לכיכר תחריר

מנגד, לא צלחו ניסיונות לגבש צעדות והפגנות גדולות ברחובות הראשיים, שם הוצבו כלי רכב משוריינים. חיילים חיכו מחוץ למסגדים וליד אזורים חשובים אחרים בעיר. כמו כן, סגר הצבא המצרי רחובות חשובים, גשרים וכיכרות, ובהן כיכר תחריר. כל זאת, בהפגנת שרירים שנועדה למנוע מאנשי מורסי להיאסף במספרים גדולים.

המשוריינים גם הקיפו את ארמון הנשיאות, וחסמו את מסגד רבאעה אל-עדוויה, שם הקימו אנשי האחים המוסלמים מתחם מחאה שפוזר באלימות לפני תשעה ימים עם מאות אבידות בנפש. צעד נוסף של הרשויות המצריות היה עוצר שהוטל משעות הערב עד הבוקר לכל אורך השבוע, מה שרוקן את הרחובות מעימותים רחבי היקף.

שיעור ההשתתפות הנמוך הוא איתות כי התנועה האיסלאמיסטית מתקשה להמשיך להפגין את מחאתה לאחר שבוע אלים, שבו נעצרו כמעט כל מנהיגים הבכירים, בהם מנהיגה הרוחני מוחמד בדיע. עוד 80 מאני האחים המוסלמים, כולל מנהיגים ודובר התנועה, נעצרו אתמול לפני ההפגנות המתוכננות.

מפגינים נגד ההרג ליד מסגד רבאעה אל-עדוויה, היום

עדות למשבר שבו נמצאת התנועה, שעד לאחרונה שלטה בזירה הפוליטית המצרית, היא העובדה שכלי התקשורת השונים התקשו למצוא ולו בכיר אחד לתגובה על אירועי היום.

מוחמד אחמד, תומך של מורסי שיצא לרחובות בן 47, התעקש כי התנועה העממית נגד "ההפיכה הבלתי לגיטימית" תימשך. "כולם יודעים שיכול להיות מרחץ דמים. אולם, כל עוד אנו נלחמים למען זכויותינו, בעזרת אללה, אנו ננצח", אמר. הוא הצטרף למפגינים שהתאספו מחוץ למסגד בגיזה לאחר תפילות יום השישי.

הוא אמר כי למרות פעולות הצבא, השלטון הנוכחי ייכשל: "היו מעצרים רבים בקרב האחים. הצבא והמשטרה הורגים אנשים כדי שיוכלו לכפות את רצונם ואת כוחם, אבל הם ייכשלו מאחר שאנשי המהפכה לא מפחדים מאף חאד".

תומכי מורסי בגיזה, היום

גם הפגנות נגד שחרורו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק, שנמצא עתה במעצר בית בבית חולים צבאי בדרום קהיר, משכו מספרים קטנים של מוחים. רק כמה עשרות הפגינו משני צדי המתרס הפוליטי ליד בית המשפט החוקתי.

ייתכן שחלק מההסבר לחולשת האחים המוסלמים הוא העובדה שהם לא הצליחו להתאחד עם ארגונים אחרים סביב מטרה אחת. למשל, ארגון "6 באפריל" שהיה ממובילי המהפכה נגד מובארק ב-2011, ביטל את ההפגנה נגד שחרורו. בהודעה נאמר כי אנשי הארגון לא רצו שיצטרפו אליו תומכים של מורסי "שינצלו את היתרון הארגוני שלנו למטרות שלהם".

בדף של האחים המוסלמים בפייסבוק נכתב כי ההפגנות היום אמורות להתנגד להפיכה ו"לתפוס מחדש" את הרוח של ההתקוממות שסילקה את מובארק. רבים מאלה שכן יצאו להפגין הניפו מדבקות צהובות שעליהן כף יד עם ארבע אצבעות זקופות, סמל להפגנות התנועה שפוזרו באלימות רבה. חבר בתנועה שהפגין בגיזה צעק לעבר המכוניות הנוסעות ברחוב: "מובארק בא לשלוט עלינו שוב".

חייל במחסום רחוב ליד אוניברסיטת קהיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ