לתקוף רודן ערבי בשל נשק כימי? לפני 25 שנה ארה"ב חשבה אחרת

המגזין "פוריין פוליסי" חשף כי המודיעין האמריקאי וממשל רייגן ידעו שעיראק השתמשה בנשק כימי באיראן, אך לא עשו דבר בשל תמיכתם בסדאם חוסיין

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

אולי ארצות הברית שוקלת בימים האלה פעולה צבאית בתגובה על השימוש בנשק כימי בהתקפות בקרבת דמשק. אולם, לפני כשלושה עשורים ידעו קהילת המודיעין והצבא האמריקאי על סדרה של התקפות שנעשה בהן שימוש בגז עצבים, ותוצאותיהן היו מזוויעות עשרות מונים לעומת מה שאירע בסוריה, אך הם לא עשו דבר - כך עולה מתחקיר של המגזין “פוריין פוליסי”.

ב‑1988, לקראת סוף מלחמת איראן-עיראק, גילתה ארה”ב באמצעות תצלומי לוויין, שאיראן עומדת להשיג יתרון אסטרטגי חשוב בעזרת ניצול חור בהגנה העיראקית. אנשי מודיעין אמריקאים מסרו לעיראק את מיקומם של הכוחות האיראניים, בידיעה ברורה שהצבא של סדאם חוסיין יתקוף אותם בנשק כימי, כולל בגז סארין.

המודיעין האמיקאי צירף תצלומים ומפות של התנועות של הכוחות האיראניים, כמו גם של מיקום של מתקנים לוגיסטיים איראניים ופרטים על ההגנה האווירית האיראנית. העיראקים השתמשו בגז חרדל ובסארין לפני שפתחו בארבע מתקפות גדולות בתחילת 1988, שהסתמכו על תצלומי הלוויין, על המפות ועל חומר מודיעיני אחר מארה”ב. ההתקפות האלה סייעו להטות את הכף לטובת עיראק במלחמה, הביאו את איראן אל שולחן המשא ומתן והבטיחו את הצלחתה של המדיניות הישנה של ממשל רייגן, שביקשה את הצלחת עיראק.

חייל איראני עם מסיכת גז במלחמת איראן-עיראק

זו היתה התקפת הגז האחרונה מתוך סידרת התקפות שהשתמשו בנשק זה במשך השנים, שממשל רייגן ידע עליה ולא חשף את קיומה. גורמים אמריקאים מכחישים זה זמן רב שהסכימו לשימוש שעשו העיראקים בגז, וטוענים שממשלתו של חוסיין מעולם לא הודיעה שבכוונתה להשתמש בנשק בלתי קונבנציונלי.

הקולונל בדימוס ריק פרנקונה מחיל האוויר, שכיהן כנספח הצבאי בבגדאד בזמן ההתקפות הללו ב–1988, מצייר תמונה שונה לגמרי. “העיראקים לא סיפרו לנו שהם מתכוונים להשתמש בגז עצבים, וגם לא היה צורך. אנחנו ידענו את זה”. על פי מסמכים של סוכנות הביון המרכזית, סי-איי-אי, שהוסר סיווגם הסודי, וראיונות עם אנשי מודיעין לשעבר כמו פרנקונה, מתברר שלארה”ב היו ראיות מוצקות שעיראק עשתה שימוש בגז כבר ב–1983.

באותה העת טענה איראן בפומבי שנעשה שימוש בנשק כימי בלתי חוקי נגד כוחותיה, והכינה תיק שהתכוונה להציגו לפני האו”ם. אולם, היו חסרות בו ראיות המקשרות את עיראק למעשה, אם כי המסמכים האלה נמצאו בדיווחים סודיים ביותר ובתזכירים שנשלחו לגורמי המודיעין הבכירים ביותר בממשל האמריקאי. הסי־איי־אי סירב להגיב על הטענות.

בניגוד לוויכוח הקשה המתקיים היום בשאלה אם צריכה ארה”ב להתערב ולמנוע התקפות של נשק כימי לכאורה על ידי הצבא הסורי, לפני שלושים שנה הפעילה חישוב קר ביחס לשימוש הנרחב שעשה סדאם חוסיין בנשק הזה, הן נגד אויביו והן נגד בני עמו. ממשל רייגן החליט שעדיף לאפשר את המשך ההתקפות העיראקיות, אם יש בהן כדי להטות את הכף לטובתה במלחמה. וגם אילו התגלו אז הראיות האלה, הסי-איי-אי הימר שהגינוי הבינלאומי יושתק.

על פי המסמכים, ידע הסי-איי-אי שאיראן עשויה לא לגלות ראיות מוצקות על השימוש בנשק לא חוקי. כל אותו הזמן החזיקה הסוכנות בראיות המבוקשות. הסוכנות העלתה גם את הטענה שברית המועצות השתמשה בנשק כימי באפגניסטאן, אך הדבר לא עורר כלל הדים בעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ