המורדים הכורדים בטורקיה עוצרים את נסיגתם לעיראק

הפ-ק-ק הודיע כי ממשלת טורקיה לא כיבדה את מתווה השלום, אולם אמר כי הפסקת האש תישמר. בחודש שעבר אמר ארדואן כי רק 20% מהמורדים נסוגו

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס ואי-פי

המורדים הכורדים השהו את נסיגתם מטורקיה, בטענה כי הממשלה לא נקטה צעדים לקידום תהליך השלום שאמור היה להביא לסופו את הקונפליקט הנמשך זה שלושה עשורים. "מפלגת הפועלים הכורדית", הפ־ק־ק, הכריזה על הפסקת אש במארס והחלה למשוך את לוחמיה מטורקיה לבסיסים בצפון עיראק במאי, כחלק ממאמצי השלום. בתמורה, היתה טורקיה אמורה לקבוע רפורמות שישפרו את זכויות המיעוט הכורדי.

השיחות בין הצדדים נקלעו שוב ושוב למשברים, כששני הצדדים האשימו זה את זה באי־כיבוד תנאי ההסכם. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, צוטט בחודש שעבר כשאמר שהפ־ק־ק לא קיימו את הבטחותיהם, וכי רק 20% מבין המורדים עזבו את טורקיה - רובם נשים וילדים. בהודעת המורדים נמסר כי הפסקת האש תישמר נכון לעכשיו, כדי לאפשר לממשלת טורקיה לנקוט את הצעדים אליהם התחייבה.

כורדים בטורקיה תומכים בהכרזת הפסקת האש של אוג'לאן במארס

הפ־ק־ק נלחם בעבר למען הקמת מדינה עצמאית בדרום־מזרח טורקיה, אולם לאחר מכן צימצם הארגון את דרישותיו לקבלת זכויות רבות יותר ואוטונומיה. יותר מ-40 אלף בני אדם נהרגו במהלך הקונפליקט, שעצר את התקדמותו של אחד האזורים העניים ביותר בטורקיה. טורקיה, ארה"ב והאיחוד האירופי מגדירות את הפ־ק־ק כארגון טרור.

הכורדים, שמאכלסים את מרבית דרום־מזרח טורקיה ומהווים חמישית מאוכלוסייתה, דורשים את האפשרות לחנך בשפה הכורדית, הקלה בחוקים נגד טרור, הנמכת הסף האלקטורלי בפרלמנט שעומד על 10% כך שיוכלו להיות מיוצגים שם והגברת כוחם ברשויות המקומיות. הממשלה באנקרה אמורה היתה להתחיל לדון בחבילת הרפורמות בחודש שעבר, במטרה להרחיב את זכויות הכורדים ולהגביר את הדמוקרטיה במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ