יוזמה דיפלומטית מפתיעה |

סוריה: מברכים על היוזמה הרוסית להשמדת מצבורי הנשק הכימי שבידינו

מוסקבה גיבשה תוכנית שבמסגרתה ירוכזו כל מצבורי הנשק הכימי שבידי אסד, יוכנסו תחת פיקוח ובסופו של דבר יושמדו. בכיר איראני שוהה ברוסיה

ג'קי חורי
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי
סוכנויות הידיעות

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הציג אחר הצהריים (שני) תוכנית למניעת המתקפה האמריקאית בסוריה ובמסגרתה תעביר דמשק את מצבורי הנשק הכימי שלה לידי הקהילה הבינלאומית ואלה יושמדו. כשעה לאחר מכן יצא שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, למצלמות ואמר כי סוריה "מקבלת בברכה את ההצעה הרוסית בנוגע לחיי האזרחים וביטחון ארצנו, שמטרתה למנוע תוקפנות אמריקאית". דובר מחלקת המדינה אמר בתדרוך לכתבים כי ארה"ב "תבחן לעומק" את ההצעה הרוסית.

תגובות והתייחסות נוספות להצעה הרוסית בלייב בלוג המזרח התיכון

במרכז ההצעה הרוסית עומדת הקריאה להכניס את הנשק הכימי שבידיה תחת פיקוח בינלאומי באופן שיביא בסופו של דבר להשמדתו. במסיבת עיתונאים במוסקבה אמר לברוב כי גם יעץ למשטר הסורי להצטרף לאמנה לאי הפצת נשק כימי. "אנו מצפים לתגובה מהירה וחיובית (מהסורים). אם מהלך כזה ימנע מתקפה אמריקאית בסוריה, רוסיה תפעל מיד לשכנע את הסורים לוותר על שליטתם על הארסנל הכימי". לדבריו, לפי התוכנית, המשטר הסורי ירכז את מצבורי הנשק הכימי שבידיו בכמה מקומות, תחת פיקוח בינלאומי, ואז יפרק אותם. לא ברור מדבריו אם המהלך יבוצע על אדמת סוריה או מחוצה לה. יצויין כי בדיונים שהתקיימו במוסקבה לקח חלק גם סגן שר החוץ האיראני.

האפשרות להתפרקות סורית מנשק כימי בתמורה למניעת המתקפה האמריקאית, נידונה על פי דיווחים בכלי תקשורת שונים, במהלך ועידת 20 המדינות המתועשות בסנט פטרסבורג בשבוע שעבר, ובשעה שהממשל האמריקאי ממשיך בבליץ הסברתי להשגת רוב לתקיפה בקונגרס. אל-מועלם ולברוב הסכימו במהלך פגישתם כי על הקהילה הבינלאומית להמתין לדו"ח שמתכוון להגיש בקרוב צוות המומחים ששיגר האו"ם לסוריה לבדיקת השימוש בנשק כימי. לברוב לא התייחס בדבריו לשאלה כיצד רוסיה תגיב למתקפה אמריקאית בסוריה ואמר: "איננו רוצים לנוע לתסריטים שליליים ומעדיפים להתרכז במאמצים למנוע התערבות צבאית".

הבוקר שב והדגיש שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, את אמינות הראיות שבידי הקהילה הבינלאומית אל מול חוסר אמינותו של בשאר אל-אסד בנוגע למתקפה הכימית בפרברי דמשק. לדבריו, הראיות אמינות ומספיקות להרשעה בבית משפט פלילי. באשר לשאלה מה יכולה הממשל בדמשק לעשות כדי למנוע את המתקפה האמריקאית אמר קרי כי על אסד להעביר את כל הנשק הכימי שלו בשבוע הקרוב לקהילה הבינלאומית ולאפשר בדיקה.

"הוא לא עומד לעשות זאת, ולכן אי אפשר לעשות זאת", אמר קרי בתופ פגישה עם עמיתו הבריטי ויליאם הייג והוסיף כי הארסנל הכימי הסורי נשלט באופן הדוק ביותר בידי המשטר: הנשיא הסורי בשאר אסד, אחיו מאהר שהוא מפקד המשמר הנשיאותי וגנרל נוסף בצבא, הם היחידים ששולטים בו. לדברי קרי "השלושה שולטים בתנועה ובשימוש בנשק הכימי. למשטר הסורי יש מלא עצום של נשק כימי... למרות שההחלטה הפוליטית בסוריה לא תתקבל בשדה הקרב אלא על שולחן המשא ומתן, יש צורך במהלך צבאי כדי להביא את אסד אל השולחן אנחנו מאמינים שתגובה בינלאומית חזקה הכרחית כדי להבטיח שהזוועות שאסד ביצע נגד עמו לא יקרו שוב".

נשיא סוריה שב והדף היום את כל ההאשמות האמריקאיות בנוגע לאחריותו למתקפה הכימית ובקטעים מראיון שהעניק לרשת סי-בי-אס הזהיר את ארה"ב מפני השלכותיה של תקיפה צבאית בסוריה. "צפו לכל תגובה אפשרית", אמר אסד למראיין צ'רלי רוז. לדבריו, מהלך שכזה יציב את ארה"ב לצדו של אל-קאעדה ויהיו לו השלכות עקיפות, ובהן "אי יציבות והפצת הטרור בכל האזור, באופן שישפיע ישירות על המערב".

בתוך כך, התפרסם הערב סקר נוסף לפיו רוב הציבור האמריקני מתנגד להתערבות צבאית בסוריה. על פי הסקר שערכה רשת הטלוויזיה CNN בקרב 1,022 נשאלים, 59% מתנגדים למתקפה, בעוד 39% תומכים בה. מהסקר עולה כי אם הקונגרס יצביע בסופו של דבר נגד התקיפה, ההתנגדות בקרב האמריקנים אף תתחזק: 71% מהנשאלים אמרו שבמצב כזה יתנגדו לתקיפה אמריקנית בסוריה, ורק 27% אמרו כי יתמכו בכל מקרה בתקיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ