אובמה רואה בהצעה הרוסית לפירוק סוריה מנשק כימי "פריצת דרך אפשרית"

בראיונות שקיים הלילה התייחס הנשיא ליוזמה בזהירות אך סיפר כי דן עם פוטין בנושא מזה זמן. הוא הוסיף כי ההצבעות בקונגרס צפויות להידחות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, העניק אמש (שני) שישה ראיונות שונים לרשתות המובילות בארה"ב בנוגע לתקיפה אפשרית בסוריה. אובמה הגיב ליוזמה הרוסית לפירוק סוריה מנשק כימי ואמר כי אם היא "אמיתית", היא עשויה למנוע מהלך צבאי אמריקאי.

בראיון לרשת אי-בי-סי אמר הנשיא כי למרות שהוא לא מוכן לקבוע "מסגרת זמן" לשום דבר, הוא מוכן לאפשר מרווח זמן לבחון את ההצעה הדיפלומטית החדשה. "אני לא צופה שנראה רצף של הצבעות השבוע או בעתיד המיידי", אמר הנשיא. מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, אמר כי בכוונתו לדחות את ההצבעה לאישור התקיפה האמריקאית בסוריה, שתוכננה ליום רביעי.

"בין ההצהרות שראינו היום מהרוסים וההצהרה היום של הסורים – זו מהווה התפתחות עם פוטנציאל חיובי", אמר אובמה בראיון לרשת אן-בי-סי. "אנחנו הולכים לבדוק את השטח. ג'ון קרי ידבר עם עמיתו הרוסי. אנחנו הולכים לוודא שאנחנו יודעים עד כמה ההצעות האלה רציניות".

הנשיא אמר גם כי אין לו ספק שללא האיום האמריקאי בתקיפה, היוזמה הרוסית לא היתה יוצאת לדרך. "אם לא נשמור את האיום המשמעותי של לחץ צבאי ונקדם אותו הלאה, אני לא חושב שבאמת נשיג את ההסכם שאנחנו רוצים לראות", אמר הנשיא. בראיון לרשת אן-בי-סי אמר אובמה כי הוא מתייחס להצעה הרוסית בספקנות, אולם הוסיף כי אם הבכירים הסורים יקבלו את ההצעה הרוסית, "זו תהיה פריצת דרך משמעותית".

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הציג אתמול אחר הצהריים תוכנית למניעת המתקפה האמריקאית בסוריה, במסגרתה תעביר דמשק את מצבורי הנשק הכימי שלה לידי הקהילה הבינלאומית ואלה יושמדו. כשעה לאחר מכן אמר שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, כי סוריה "מקבלת בברכה את ההצעה הרוסית בנוגע לחיי האזרחים וביטחון ארצנו, שמטרתה למנוע תוקפנות אמריקאית".

צפו בראיון שהעניק אובמה לרשת סי-אן-אן:

הנשיא סיפר גם כי דיבר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על תוכנית אפשרית לפירוק סוריה מנשק כימי והעברתו לשליטה בינלאומית. אובמה אמר בראיון לרשת פי-בי-אס כי הוא ופוטין דיברו בשבוע שעבר בפגישתם הלא רשמית בסנט פטרבורג שברוסיה, במסגרת פסגת 20 המדינות (ג'י-20). השיחה בין שני הנשיאים, שלא תוכננה מראש, ארכה כ-20 דקות. הנשיא אמר כי הדיון היה המשך של שיחות קודמות שהוא ניהל עם פוטין על אבטחת הנשק הכימי הסורי.

בתגובה לדבריו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, מוקדם יותר היום בלונדון, לפיהם התקיפה המתוכננת בסוריה תהיה "קטנה בצורה שלא תיאמן", אמר אובמה כי כל מתקפה אפשרית לא תהיה רק "דקירת סיכה" בסוריה. "ארה"ב לא עושה דקירות סיכה", הסביר הנשיא בראיון לאן-בי-סי. "הצבא שלנו הוא העוצמתי ביותר שהעולם ראה אי פעם. כשאנחנו יוצאים אפילו לתקיפות מוגבלות, יש לכך השפעה על ארץ כמו סוריה".

בראיון לאי-בי-סי אמר אובמה כי הוא לא חושב שיש סכנה לתגובה סורית משמעותית בעקבות תקיפה אמריקאית. בתשובה לשאלת המראיינת דיאן סוייר האם ארה"ב צריכה "להתכונן" לתגובת הנגד של אסד, ענה הנשיא ב"לא" והסביר כי יכולות הצבא שלו הן "חסרות משמעות" בהשוואה לאלה של ארה"ב. הוא הוסיף כי הוא לא מאמין שאיראן תגיב צבאית ותילחם להגנה על נשק שהיא בעצמה מתנגדת אליו. לדבריו, איראן, שהיתה קורבן למתקפה כימית במלחמת איראן-עיראק, "מתעבת נשק כימי".

בראיון לאן-בי-סי הודה הנשיא שהוא עשוי להפסיד בקרב להשגת תמיכת הקונגרס בתקיפה צבאית בסוריה. עם זאת, הנשיא סירב לומר מה יעשה אם חברי הקונגרס ידחו את קריאתו לתמוך בתגובה צבאית למתקפה בנשק כימי בפרברי דמשק בחודש שעבר. "אני חושב שאפשר לומר שלא החלטתי עדיין" מה יהיה הצעד הבא אם הקונגרס יפנה את גבו להצעה.

אובמה גם הטיל ספק בנכונות הציבור האמריקאי לתמוך בפעולה צבאית. "לא חושב שאצליח לשכנע את הרוב בציבור שצריך לנקוט בצעדים מלחמתיים, עשור לאחר המלחמה בעיראק", אמר הנשיא. בהתייחסות אישית יותר אמר אובמה כי הוא מתקשה לשכנע גם את משפחתו לתמוך בתקיפה. "אם תדברו עם בני משפחתי, או עם מישל, אתם יודעים, הם מאוד-מאוד חוששים מכל פעולה".

צפו בראיון שהעניק אובמה לרשת פי-בי-אס:

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ