ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

במצרים נערכים למשאל העם על החוקה החדשה, שנוסחה לאחר הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי והאחים המוסלמים מהשלטון, אך נראה שהמצב הביטחוני במדינה רחוק מלהיות יציב. בסוף השבוע נהרגו לפחות 17 בני אדם, ועוד 57 נפצעו, בעימותים בין כוחות הביטחון לתומכי האחים המוסלמים בקהיר, אלכסנדריה ואיסמעיליה שעל תעלת סואץ.

כוחות הביטחון עצרו מאות מתומכי האחים המוסלמים, ונאמר כי אצל חלקם נתפס נשק חם ובקבוקי תבערה. בתנועה האשימו את המשטרה וכוחות הביטחון בירי מכוון לעבר המפגינים שיצאו להביע עמדה לגיטימית.

העימותים החלו בשישי בצהריים, בתום התפילות במסגדים, ונמשכו גם אמש. אחד ממוקדי האירועים הקשים בקהיר היה מתחם אוניברסיטת אל־אזהר, המוסד הסוני הבכיר ביותר בעולם הערבי. באחים המוסלמים, שרוב בכיריהם שוהים במעצר, קראו לציבור תומכיהם לצאת להפגין נגד הכרזת הממשלה כי התנועה היא ארגון טרור, ונגד המשך הרדיפה הפוליטית נגדה.

נוסעים נמלטים מאוטובוס במהומות בקהיר, שלשום

לפי בכירים במערכת הביטחון המצרית, בתנועה בונים על המשך האלימות וחוסר היציבות הביטחונית, במטרה להכשיל את משאל העם על החוקה, שאמור להתקיים ב–14 וב–15 לחודש.

שר הפנים המצרי מוחמד איברהים כינס אתמול ישיבת חירום עם בכירי מערכת ביטחון הפנים כדי לעמוד מקרוב על ההיערכות בתוך הערים בתקופה הקרובה, כולל סיורים בכלי רכב משוריינים ואבטחת מוסדות הציבור: "מערכת הביטחון המצרית לא תאפשר מצב שבו מצרים תהיה בת ערובה בידי פורעי חוק וארגוני טרור".

הממשלה המצרית משקיעה מאמצים רבים כדי לשכנע את הציבור לצאת בהמוניו ולתמוך בחוקה ולא להיענות לקריאות האחים המוסלמים ולהחרים את המשאל.

בין היתר, גרמו האירועים האחרונים במצרים גרמו להידרדרות חמורה ביחסים בין מצרים לקטאר, עקב הודעת דוחא כי היא רואה בממשלת מצרים אחראית להתגברות האלימות ולפגיעה במפגינים לא אלימים בכוח מופרז. במצרים דחו את הטענות והאשימו את קטאר בסיוע ישיר לאחים המוסלמים, הן כלכלית והן תקשורתית, מה שהופך את קטאר, בעיני המשטר בקהיר, לשותפה למזימה שנרקמת נגד מצרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ