שליח האו"ם לסוריה: הקרח בשיחות מתחיל להישבר

לחדאר ברהימי העריך כי סבב השיחות הנוכחי לא יוביל להתקדמות, אך ציין כי בשבועות הקרובים יתקיים סבב נוסף. על הפרק - מתווה ועידת ז'נבה הראשונה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שליח האו"ם לסוריה, לחדאר ברהימי, העריך כי סבב השיחות הנוכחי בין נציגי המשטר לבין האופוזיציה הסורית לא יוביל לשום התקדמות או פריצת דרך, אך הוסיף שלהערכתו פירות השיחות יתחילו להבשיל בסבב השני שיתקיים בשבועות הקרובים.

ברהימי, שדיבר אמש בתום סבב השיחות הלא ישירות בין המשלחות בז'נבה, העריך כי ארה"ב ורוסיה יפעילו לחץ על הצדדים כדי לגשר על הפערים הגדולים וציין כי המשא ומתן עדיין מתמקד בהכנסת סיוע הומניטארי לעיר חומס שנשלטת בידי האופוזיציה. "דיברנו על ממשלת המעבר, אך כמובן שזהו דיון מאוד מאוד ראשוני ויותר כוללני מהציפיות של כל צד", אמר לכתבים. "איני מצפה להתקדמות רבה, אבל אני מאוד שמח שאנחנו עדיין מדברים, אך הקרח נשבר לאטו", אמר ברהימי והוסיף שהוא לא מאוכזב.

מקורות באפוזיציה דיווחו כי ברהימי הציג מסמך שבו הציג את השקפותיו לגבי תקופת המעבר, וביקש משני הצדדים לדון למסור את הערותיהם. לפי אותם מקורות, המסמך מבוסס על חמש נקודות המסכמות את מסגרת ממשלת המעבר החל בהרכבה ועד לסמכויותיה. היועצת הבכירה של אסד ד"ר בותיינה שעבאן, ודובר משלחת האופוזיציה לואי סאפי, דיברו עם העיתונאים וציינו כי השיחות היו חיוביות אתמול, וכי הן עסקו בכל הנושאים. שעבאן אמרה כי עצם הדיון בסוגיית המאבק בטרור הוא צעד חשוב.

אב וילדיו באזור בחאלב שנפגע לדברי האופוזיציה מהפצצות של הממשלהצילום: רויטרס

אתמול התפרסמו דיווחים על כך שמשלחת ממשלת סוריה הסכימה לדון במתווה שהוסכם בוועידת ז'נבה הראשונה בחודש יוני, ובעיקר בסוגיית ממשלת המעבר שמשמעותה לפי האופוזיציה הקמת ממשלה חדשה ללא השפעת אסד. עם זאת, במשלחת המשטר הבהירו כי הם מסכימים לדון בהסכם, לפי סדר הפרקים של המתווה. "אנחנו רוצים לעבור שלב שלב, והם רוצים לקפוץ ישר לממשלת המעבר. מבחינתנו הפרק הראשון במתווה הוא הפסקת האלימות והטרור כדי להכשיר את השטח ולהתחיל בתהליך מדיני", אמרה שעבאן.

בינתיים, בתוך סוריה ובתיווך פלסטיני, מנסים לגבש הסכמות והבנות על הכנסת מזון וסיוע הומניטארי למחנה הפליטים ירמוק. המחנה נמצא במצור כבר כמה חודשים מצד כוחותיו של אסד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ