הפרלמנט הטורקי העניק לארדואן שליטה רבה יותר על מערכת המשפט

בתום דיון מרתוני בן 20 שעות וקטטה שפרצה בין עשרות מחוקקים, אישר הפרלמנט באנקרה חוק שיאפשר לממשלה השפעה על מינוי שופטים ותובעים

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס ואי-פי

הפרלמנט הטורקי אישר הבוקר (שבת) חוק המעניק לממשלה שליטה רבה יותר על מינויים של שופטים ושל תובעים לאחר דיון סוער בפרלמנט וקטטה המונית במליאה. מחוקק מהאופוזיציה פונה לטיפול בבית החולים לאחר שאפו נשבר, וחבר פרלמנט ממפלגת השלטון נזקק לטיפול רפואי לאחר שאצבעותיו נשברו בקטטה.

ההצבעה שיזמה מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפתוח (AKP) של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן, היא חלק מהמאבק באיש הדת המשפיע פתהוללה גולן, היושב בארה"ב ולו מיליוני תומכים בטורקיה. המאבק בפרלמנט נסב סביב השליטה במועצה העליונה של השופטים והתובעים (HSYK) - גוף עצמאי שממנה את החברים הבכירים במערכת המשפט. בין היתר קובע החוק כי לשר המשפטים תינתן הסמכות להורות על חקירת חברי המועצה.

החוק עבר ברוב של 210 תומכים לעומת 28 מתנגדים, חרף טענות האופוזיציה כי מדובר במהלך הלא חוקתי, וחרף הלחץ הקבוע שמפעיל האיחוד האירופי על השלטון הטורקי לבצע שינויים במנגנון הפרדת הרשויות שלו, באופן שיעלה בקנה אחד עם אלה של האיחוד. מפלגות אופוזיציה טוענות כי החוק החדש נועד לעצור את חקירת השחיתות שהחלה ב–17 בדצמבר, ואשר במסגרתה נחקרו עשרות אנשי עסקים, בניהם של שלושה שרי קבינט וכן בכירים ומקורבים אל המערכת השלטונית.

תנועתו של גולן היא אחת הגדולות והחזקות ביותר בעולם המוסלמי, ועל חסידיו, שמספרם מגיע למיליונים, נמנים על פי שמועות אישים רבי השפעה במשטרה ובמערכת המשפט.
ארדואן טוען שגולן היה זה שיזם את חקירת השחיתות בממשל, שהיא לדבריו "ניסיון הפיכה משפטי", לקראת הבחירות המקומיות והבחירות לנשיאות שיתקיימו השנה.

"הממשלה ממהרת מאוד, וזה מוכיח את עומק השחיתות ואת נכונות הטענות בדבר שוחד", אמר חבר הפרלמנט אטקטאי ווראל ממפלגת התנועה הלאומית (MHP). "הם מנסים להעביר חוק שייחזק את אחיזת הממשלה על השופטים והתובעים במהירות רבה ובאמצעים שאינם חוקיים".

המועצה הגבוהה של השופטים והתובעים נחשבת לגוף עצמאי רב-עוצמה, שרבים מאנשיו מתנגדים לארדואן. אוזג'אן יניצ'רי, מחוקק מטעם מפלגת האופוזיציה הימנית, מפלגת התנועה הלאומנית (MHP), אמר כי החוק נועד "לענות על צרכי מפלגת הצדק והפיתוח ולסכל את חקירת השחיתות.

חברי הפרלמנט הטורקי לאחר הקטטה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ