ממשלת אחדות הוקמה בלבנון בתום שנה של מגעים בין העדות

בממשלה יהיה ייצוג שווה למחנה האנטי-סורי ולמחנה חיזבאללה. בראשה יעמוד הסוני תמאם סלאם שיצטרך להתמודד עם המתיחות העדתית הגואה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ממשלה חדשה קמה היום (שבת) בלבנון בתום 11 חודשים של מגעים בין נציגי העדות והזרמים הפוליטיים במדינה השסועה. ממשלת האחדות תכלול שותפים משני המחנות הפוליטיים היריבים, קואליציית 8 במארס בראשות חיזבאללה והגנרל הנוצרי מישל עאון, ומחנה 14 במארס בראשות סעד אל-חרירי הסוני ובעלי בריתו הנוצרים מהפלנגות.

המחלוקות הקשות בין הצדדים, לרבות בנושא רמת הייצוג של כל מחנה, מנעו מראש הממשלה תמאם סלאם להרכיב ממשלה בתקופה שלאחר התפטרותו של קודמו נג'יב מיקאתי במארס 2013. בראש ובראשונה ברקע עמדה המתיחות העדתית הגוברת לנוכח מלחמת האזרחים בסוריה.

הממשלה החדשה מונה 24 שרים: שני המחנות היריבים קיבלו כל אחד שמונה שרים, ועוד שמונה מינו הנשיא מישל סלימאן והמנהיג הדרוזי ואליד ג'ונבלאט.

ראש ממשלת לבנון תמאם סלאם בהודעתו לתקשורת, היום

בממשלה החדשה יהיו שני שרים של חיבזאללה, בהם חסן אל-חליל שיהיה שר האוצר. המחנה האחר קיבל לידיו את משרד הפנים, האחראי על המשטרה ועל ביטחון הפנים; בראשו יעמוד ניהאד אל-משנוק מתנועת "אל-מוסתקבל" (העתיד) של אל-חרירי. שר ההגנה יהיה סמיר מקבל, שנחשב עצמאי ומקורב לנשיא סלימאן, והוא גם יהיה סגן ראש הממשלה.

במשרד החוץ הלבנוני יכהן ג'ובראן בסיל הנוצרי, מקורבו של עאון ממחנה חיזבאללה. משרד האנרגיה הזוכה לחשיבות גדולה מאז גילוי מאגרי הגז בים התיכון יהיה בידי שר ארמני קרוב לעאון.

ראש הממשלה תמאם סלאם אמר לאחר ההכרזה כי מדובר בממשלה רחבה שבה יש ייצוג לרוב הפלגים תוך התחשבות בחוקה הלבנונית והאיזון העדתי. הוא הוסיף כי הממשלה החדשה מודעת היטב לאתגרים הרבים העומדים בפניה בכל התחומים, לרבות בתחום ביטחון הפנים והכלכלה וההתפתחויות באזור.

הממשלה החדשה אמורה גם להכשיר את הקרקע לבחירת נשיא חדש ללבנון במהלך החודשים הקרובים בתום כהונתו של הנשיא מישיל סלימאן ועל פי החוקה הלבנונית הנשיא חייב להיות נוצרי מהעדה המארונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ