סבב שיחות שני בז'נבה הסתיים בכישלון

שליח האו"ם לסוריה טוען שהמשטר סירב לדון בהקמת ממשלת מעבר. על פי דיווחים, סעודיה תעביר למורדים נשק מתקדם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סבב השיחות השני בוועידת ז'נבה לפתרון המשבר בסוריה הסתיים אתמול בכישלון, לאחר שפגישה בין נציגי המשטר והאופוזיציה הסתיימה תוך זמן קצר בשל חילוקי דעות מהותיים בין הצדדים. שליח האו"ם לסוריה, לחדר אל־איברהימי, התנצל בפני העם הסורי על כך שהשיחות לא הובילו עד כה להתקדמות ואמר כי לא נקבע מועד לסבב שיחות נוסף בין הצדדים. לדברי אל־איברהימי, המשלחת מטעם המשטר הסורי סירבה בתוקף לדון בסוגיית ממשלת המעבר והתעקשה לעסוק קודם בסעיפים הנוגעים למלחמה בטרור ולאספקת נשק ותחמושת למורדים. מנגד, המשלחת מטעם האופוזיציה תבעה שהדיון בנושאים אלה ייעשה בממשלת המעבר, שלה תינתן הסמכות בנושאי הטרור והביטחון הלאומי.

נציגי המשטר שהשתתפו בוועידה דחו את הביקורת שהוטחה בהם בשל הסירוב לדון בממשלת המעבר. לדבריהם, אל־איברהימי ונציגי האופוזיציה ביקשו לסיים את הדיון בסוגיית המלחמה בטרור בתוך שעתיים, ומבחינת הממשלה הסורית אין מה לדבר על הקמת ממשלת מעבר, כל עוד נמשך הטרור. מנגד טענו נציגי האופוזיציה כי משלחת המשטר נקטה סחבת וביקשה להתמקד בפרטים כדי למנוע התקדמות בפועל. דובר משלחת האופוזיציה, לואי סאפי, אמר כי נציגי הקואליציה הבהירו שאין בכוונתם להיות שותפים לממשלת המעבר אלא אישים סורים עצמאיים שיכולים להוביל את המדינה ליציבות וכי בשלב זה אין טעם לדבר על סבב שיחות שלישי מאחר ואין פרטנר לשיחות כהגדרתו.

שר החוץ הסורי פייסל מקדאד משיב לשאלות עיתונאים בז'נבה, שלשום

במקביל, מקורות דיפלומטיים ואנשי אופוזיציה דיווחו בסוף השבוע כי בעלות בריתה של ארצות הברית באזור יחלו לספק למורדים הסורים נשק מתקדם. על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", סעודיה תספק למורדים מערכות טילים ניידות נגד מטוסים מסין וטילים נגד טילים מתוצרת רוסיה. ההחלטה התקבלה בפגישה בעמאן, שבה השתתפו נציגי סעודיה ואיחוד האמירויות, על רקע המבוי הסתום בשיחות בז'נבה. מטרת הנשק היא לפגוע בשני היתרונות המשמעותיים של צבא סוריה על פני כוחות האופוזיציה – חיל האוויר והשריון. מקורות בצבא סוריה החופשי מסרו כי נאמר להם כי מדובר בכמויות משמעותיות של נשק, הנמצאות כעת במחסנים בירדן ובטורקיה. דיפלומט מערבי אמר כי המשלוחים הגדולים יותר יועברו לדרום סוריה, שבו מאוחדים המורדים תחת צבא סוריה החופשי, לעומת הצפון שבו ישנה נוכחות מוגברת של ארגונים קיצוניים כמו ג'בהת א־נוסרה, המזוהה עם אל־קאעדה. התוכנית עולה בקנה אחד עם הארגון מחדש של המורדים בדרום לכדי חזית אחת, שמטרתה להסיר את המצור שמטיל הצבא על פרברי דמשק.

בתוך כך הצהיר שלשום נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי הוא בוחן דרכים חדשות ללחוץ על משטר אסד, אך לא פירט מהן. אובמה, שנפגש עם מלך ירדן עבדאללה בקליפורניה, אמר כי אינו צופה שהמשבר בסוריה ייפתר בקרוב, אך הוסיף כי "יש גם צעדי ביניים שאפשר ליישם כדי להגביר את הלחץ על משטר אסד, ועלינו להמשיך לעבוד יחד עם כל הצדדים הנוגעים בדבר כדי להתקדם לעבר פתרון דיפלומטי". שר החוץ ג'ון קרי, המבקר באסיה, אמר גם הוא כי ישנן אפשרויות חדשות העומדות לדיון. אובמה התחייב בפני המלך הירדני לסייע לארצו, המתמודדת עם זרם של מאות אלפי פליטים סורים, והודיע לו כי ארה"ב תספק לירדן ערבויות בסך מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ