איסלאמיסטים קיצונים חיסלו את שליח הנהגת אל-קאעדה לסוריה

אבו-חאלד א-סורי היה מתווך מטעם הנהגת הרשת העולמית למדינה, וניסה לגשר בין השלוחות השונות הנלחמות זו בזו. הקיצונית שבהן אחראית לפיגוע

אי־פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי־פי ו"הארץ"

"החזית האיסלאמית", ארגון הגג של מורדים איסלאמיסטים רבים בסוריה, הודיעה היום (ראשון) כי בפיגוע התאבדות בעיר חאלב נהרג פעיל הטרור אבו-חאלד א-סורי. לדברי החזית, ארגון "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה" (דאע"ש), שהיה בעבר שלוחת אל-קאעדה במדינה, אחראי לפיגוע. גורמים אמריקאים טענו כי הוא היה חלק ממערך בכיר באל-קאעדה שניסה להשפיע על ארגוני מורדים איסלאמיסטיים שאינם חלק מרשת הטרור.

א-סורי נחשב לנציגו של מנהיג אל-קאעדה איימן א-זוואהירי במדינה. במסגרת תפקידו ניסה לפייס בין הארגונים הקיצוניים המסונפים לרשת הטרור - אך נכשל. הוא גם היה בכיר באחד הארגונים הבולטים בחזית האיסלאמית, "אחראר א-שאם". באתר "דה לונג וור ג'ורנל" דווח כי שמו האמיתי היה מוחמד באהאיה, וכי הוא היה בעבר שליחו של אוסמה בן-לאדן והיה מעורב בתכנון מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר.

"אחראר א-שאם" לא היה אחת משתי שלוחותיו של אל-קאעדה בסוריה (שהן חזית א-נוסרה ודאע"ש). אולם, הארגון שיתף עמן פעולה בשדה הקרב, למרות סכסוך פומבי עם ראשי דאע"ש, שסירבו לקבל את מרותה ואת הנחיותיה של הנהגת אל-קאעדה העולמית. באתר "דיילי ביסט" נאמר כי א-סורי "פיקח על היחסים בין שלוחות אל-קאעדה לחזית האיסלאמית".

לוחמי ארגון אחראר א-שאם בצפון סוריה

בדיווח גם התייחסו לעברו הרחוק יותר של באהאיה, ונאמר כי היה אחד מנאמניו הקרובים של בן-לאדן. "הוא האיש שרבים ממדינות שונות האמינו בו לחלוטין, והוא הצליח לתאם ביניהם ולהעביר הוראות מבן-לאדן", אמר מקור משפטי ספרדי לעיתון "ניו יורק טיימס" ב-2003. גיסו הוא מוחמד גאלב קלאג'ה זואיידי, איש עסקים סורי שהואשם במימון פעילות טרור ברחבי העולם ב-2002. זואיידי סיפר כי משימתו של גיסו היתה ליצור קשרים בינלאומיים.

אבו-חאלד א-סורי גם היה חבר קרוב למוסטפה נסאר, הידוע גם בכינוי אבו-מוסאב א-סורי, הוגה חשוב ברשת של אל-קאעדה. בספרו "קריאת ההתנגדות האיסלאמית העולמית" כינה נסאר את באהאיה "אחי וחברי, שותפי לאורך כל חיי". השניים היו כלואים יחדיו בסוריה תחת משטר אסד, ושוחררו בידי המשטר עם תחילת ההתקוממות ב-2011.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ