עדכונים שוטפים |

האינטרפול משתף פעולה עם רדיפת האחים המוסלמים

נסיכות בבית המלוכה הסעודי התלוננו לאו"ם על כליאתן ■ רוסיה ואיראן הגיעו להסכמה ראשונית על הקמת שני כורים גרעיניים חדשים ■ אסד בהופעה פומבית נדירה ביקר עקורים מבתיהם ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

21:09: האינטרפול עצר שני מנהיגים בתנועת האחים המוסלמים המצרית בסעודיה ובכוויית, כך דיווח העיתון הממסדי בקהיר "אל-אהראם" מפי התובע הכללי של מצרים. בדיווח נאמר כי מדובר בשני חבר פרלמנט לשעבר.

בהודעה נאמר כי שני הפוליטיקאים האיסלאמיסטים חשודים "במעורבות בטרור, באלימות ובהסתה להרג אזרחים". כמו כן, הם חשודים בקשירת קשר לפשוט על תחנות משטרה בעיר פורט סעיד. הממשלה המצרית הזמנית, שקמה לאחר הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי, הגדירה את התנועה "ארגון טרור".

19:20: האו"ם אישר כי קיבל לידיו עדויות שלפיהן נסיכות מבית המלוכה הסעודי מוחזקות במתחם סגור במדינה. ואולם, חאבייר סלאיה ממשרד נציגות האו"ם לזכויות אדם אמר כי אנשי הארגון "לא יכולים לוודא אם ננקטה פעולה בנושא". לדבריו, ההאשמות הובאו לידיעת החוקר המיוחד של האומות המאוחדות בנושאי אלימות נגד נשים.

מלך סעודיה עבדאללה בפגישה עם ג'ון קרי לפני חודשיים

ראשית המקרה בהודעה בדואר האלקטרוני שנשלחה לאו"ם ולעיתון "סאנדיי טיימס", שבה נכתב כי שתי בנות של עבדאללה, מלך סעודיה, טוענות כי הן ואחיותיהן מוחזקות נגד רצונן זה 13 שנה בארמון בעיר ג'דה.

18:50: רוסיה ואיראן הגיעו להסכמה ראשונית ביניהן על הקמת שתי תחנות כוח גרעיניות חדשות באיראן. סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית דיווחה כי ההספק של כל תחנת יהיה אלף מגוואט.

13:50: עשרות אלפי אבלים, רובם קוראים ססמאות נגד הממשלה, נאספו היום במרכז איסטנבול להלווייתו של הצעיר שנפצע בהפגנות הרחוב בקיץ, ושמותו עורר מחאה מחודשת ברחבי טורקיה. שוטרים ירו בתותחי מים ופיזרו גז מדמיע לעבר המפגינים בכמה ערים לאחר מותו של ברקין אלבן בן ה-15 אתמול.

אבלים בטקס ההלוויה של הנער הטורקי ברקין אלבן באיסטנבולצילום: רויטרס

קהל המחזיק בתמונותיו של אלבן נאסף במחוז אוקמידאני בעיר, בו מתגוררים בעיקר בני מעמד הפועלים, מחוץ למוקד סגידה של המיעוט האלווי. חלק מהמפגינים קראו "טייפ! רוצח" ו"בכל מקום בו נמצא ברקין, נמצאת המהפכה". משם הועבר ארונו של אלבן ברחובות לקראת קבורתו. הטקס הועבר בשידור חי בערוצי טלוויזיה מרכזיים, שכמה מהם ספגו ביקורת בקיץ לאחר שלא סיקרו את המחאה נגד השלטון.

בבירה אנקרה, כמה אלפי מפגינים נאספו בכיכר קיזיליי, והמשטרה ירתה גז מדמיע לעבר מפגינים בשכונה האלווית ענייה בה נערכו הפגנות נוספות. האלווים הם מיעוט דתי במדינה שרוב תושביה מוסלמים סונים. הם דוגלים בגרסה מתונה של האיסלאם, והתעמתו לא פעם עם ממשלתו האיסלאמיסטית של ארדואן.

13:20: בהופעה פומבית נדירה, נשיא סוריה בשאר אסד ביקר תושבים שנעקרו מבתיהם בפרבר של דמשק, והבטיח להמשיך להילחם נגד החמושים שלדבריו אחראים למצבם של העקורים. אסד ביקר במקלט בעדרה, פרבר צפון-מזרחי של הבירה, במקביל להתקדמות חייליו הנאבקים במוקדים שכבשו חלקים מהפרבר בדצמבר.

הביקור הוא ההופעה הפומבית הראשונה של אסד מחוץ לדמשק מאז אוגוסט. "המדינה תמשיך להילחם בטרור ובטרוריסטים שעקרו אנשים מבתיהם וביצעו פשעים מכוערים נגדם", אמר אסד. תמונות שפרסם משרד הנשיא מראות את אסד משוחח עם נשים, כמה מהן נושאות את ילדיהן בזרועותיהן. "הממשלה תמשיך לספק את הצרכים העיקריים של העקורים עד שישובו לבתיהם, בעדרה ובאזורים אחרים", צוטט אסד בטלוויזיה הממלכתית.

פליטים במחנה ירמוק בדמשק

13:00: נשיא איראן, חסן רוחאני, מבקר בעומאן בנסיעתו הראשונה למדינה ערבית מאז נכנס לתפקידו בשנה שעברה. בטלוויזיה האיראנית הממלכתית נאמר כי רוחאני, שהבטיח לשפר את יחסי מדינתו עם שכנותיה, נחת במאסקט בליווי משלחת כלכלית רמת דרג, וביקורו יימשך יומיים.

איראן ועומאן נמצאות בצדדים המנוגדים של מצר הורמוז, נתיב המים בקצה המפרץ הפרסי שמשמש נתיב להובלת חמישית מהנפט העולמי. לעומאן יש יחסים טובים עם איראן באופן מסורתי, והיא תיווכה בעבר בין טהראן למערב.

10:30: ראש הממשלה לשעבר של לוב, עלי זיידאן, עזב את המדינה שעות לאחר שהפרלמנט הדיח אותו בהצבעת אי אמון. גורמים רשמיים בטריפולי לא אישרו את יציאתו מהמדינה של זיידאן, ראש הממשלה הראשון במדינה שנבחר באופן דמוקרטי, ושנאבק במשך 15 חודשים לעצור את הידרדרות המדינה לכאוס.

עלי זיידאן, ראש ממשלת לוב המודח

אולם ראש ממשלת מלטה הסמוכה, אישר כי זיידאן עצר באי במשך שעתיים לפני שהמשיך ל"מדינה אירופית אחרת". הפרלמנט בלוב הדיח את זיידאן על רקע סדרת משברים, בהם השתלטות מיליציות על נמלי נפט במזרח המדינה. במקומו של זיידאן הושבע שר ההגנה עבדוללה אל-תאני. לאחר ההצבעה התובע הכללי של לוב אסר על זיידאן לצאת מהמדינה, בשל חקירה הקשורה להאשמות שחיתות.

11/3/14

23:00: מפגינים באיסטנבול, טורקיה, מוחים על מותו של ברקין אלבן בן 15. בהפגנה מחוץ לבית החולים בו נפטר הבוקר, הם משליכים אבנים על שוטרים. השוטרים מצידם משתמשים בגז מדמיע לפיזור ההפגנה. באנקרה ניסו כ-2,000 מפגינים לחסום את הכביש המהיר, אך המשטרה מנעה זאת על ידי זרנוקי מים וגז מדמיע.

גם בערים אחרות בטורקיה התקיימו הפגנות על מותו של אלבן, שנפגע ביוני האחרון ממיכל גז מדמיע ומת היום מפצעיו. הוריו של ברקין הודיעו על מותו בטוויטר, הודעה שהציתה הפגנות ברחבי המדינה. מותו מעלה את מספר ההרוגים מההפגנות נגד הממשלה שהתקיימו בשנה האחרונה לשבע, ארבעה מתוכם מתו באופן ישיר מאלימות המשטרה. דוברת ארגון Human Rights Watch אמרה כי מותו של ברקין הפך לסמל של אלימות המשטרה הטורקית כלפי מפגינים ושהכעס מופנה גם כלפי הממשלה, שטרם אמרה דבר בנושא.

20:12: שר ההגנה של לוב, עבדוללה אל-תאני הושבע לתפקיד ראש הממשלה בבית הפרלמנט, לאחר שעלי זיידאן הודח בהצבעת אי אמון. בשידור חי הבטיח יו"ר הפרלמנט שחבריו יתמכו באל-תאני ולא יפריעו לעבודתו.

19:06: משטרת איסטנבול פיזרה בגז מדמיע כאלף מפגינים, שמחו על מותו של הנער ברקין אלבן בן 15. בקיץ שעבר, אלבן נפגע בראשו ממיכל גז מדמיע ומת היום לאחר שהיה בקומה במשך תשעה חודשים. הוא נפגע כאשר נקלע למהומת רחוב בין מפגינים שקראו להדיח את ממשלת טורקיה לבין שוטרים כשהלך לקנות לחם למשפחתו. המשפחה מאשימה את הממשלה במותו.

17:27: תחנות הטלוויזיה הלוביות הודיעו שהפרלמנט הלובי הצביע אי אמון בראש הממשלה, עלי זיידאן, ושבמקומו ימונה שר ההגנה, עבדוללה אל-תאני, לתקופה של 15 יום. ההדחה הגיעה לאחר שמכלית צפון קוריאנית, שסיימה להעמיס נפט בנמל הלובי הנשלט בידי מורדים, הצליחה לפרוץ מחסום של הצי הלובי ולהתחמק חרף הוראה של זיידאן. אס סידר הוא אחד משלושה נמלים לובים שנכבשו על ידי מפגינים חמושים הדורשים חלק ברווחי הנפט.

13:20: יוניצ"ף, קרן האו"ם למען ילדים, הודיעה כי 2.8 מיליון ילדים לא יכולים ללכת לבתי הספר ולגנים בשל מלחמת האזרחים בסוריה, הנכנסת לשנתה הרביעית. בהודעה נאמר כי ל-2.3 מיליון ילדים, מתוך כ-5 מיליון ילדים בסוריה, אין גישה למוסדות לימוד מאחר ששירותי החינוך והבריאות קרסו בסביבתם וכיתות הופצצו או שמשתמשים בהם כמקלטים וכבסיסי צבא.

יוניצ"ף מסרה עוד כי כ-300 אלף ילדים סורים הם פליטים בלבנון, כמו גם 93 אלף בירדן, 78 אלף בטורקיה, 26 אלף בעיראק ועוד 4,000 במרים. אנשי הקרן אמרו לכתבים בז'נבה כי שני מיליון ילדים זקוקים לטיפול פסיכולוגי או לתמיכה בשל מאורעות המלחמה.

11:50: נשיא איראן חסן רוחאני יבקר היום בעומאן השכנה - ביקורו הראשון במדינה ערבית מאז שנכנס לתפקיד בשנה שעברה. כך הודיע משרד החוץ בטהראן. בהודעה נאמר כי את הנשיא תלווה משלחת כלכלית רמת דרג לביקור בן יומיים.

רוחאני, הנחשב מתון בהרבה מקודמו מחמוד אחמדינג'אד, דיבר רבות על הצורך לשפר את יחסיה של הרפובליקה האיסלאמית עם שכנותיה. עומאן נמצאת מהצד השני של מצר הורמוז האסטרטגי, ובאופן מסורתי יש לה יחסים טובים עם איראן, ומהווה מתווכת בינה למערב.

10/03/2014

23:30: עורך דינם של שלושה מהפעילים הצעירים הבולטים ביותר במצרים טוען היום כי הם הוכו על ידי שומריהם לפני השימוע בערעור עונש המאסר שלהם. אחמד מאהר, אחמד דומא ומוחמד אדל, ממובילי מחאת תחריר בשנת 2011, במאסר מאז דצמבר, ונידונו לשלוש שנות מאסר על הפרת חוק הפגנות שנוי במחלוקת. השלושה, שהתלוננו בעבר על יחס בלתי הוגן, סיפרו שהוכו משום שהתלוננו שהאזיקים שלה הדוקים מדי. פסק הדין בעניינם צפוי ב-7 באפריל.

12:54: מכלית צפון קוריאנית סיימה להעמיס נפט בנמל הלובי אס סידר, הנשלט בידי מורדים לובים. הספינה טרם עזבה את הנמל. כך מסרו גורמים לובים. הממשל הלובי איים להפציץ את המכלית אם תנסה לעזוב את הנמל כשהנפט בסיפונה, ובכך העלו את החשש מאסון סביבתי עצום. אס סידר הוא אחד משלושה נמלים לובים שנכבשו על ידי מפגינים חמושים הדורשים חלק ברווחי הנפט.

11:22: חיזבאללה הודה הבוקר ש-15 מלוחמיו מתו בחודש מארס במהלך הקרבות לצד הצבא הסורי מול המורדים בעיר יאברוד על גבול סוריה-לבנון. על פי ההודעה, הלוחמים נפלו בעת "מילוי תפקידם הג'יהאדיסטי". לוויותיהם נערכו בכמה אזורים ברחבי לבנון. עמוד הפייסבוק ואתרים הקשורים לחיזבאללה הוצפו בתמונות של הלוחמים המתים, שהיו ברובם צעירים. מקור המקורב לחיזבאללה מסר לעיתון "דיילי סטאר" שלפחות 500 לוחמי חיזבאללה נהרגו מאז שהארגון הצטרף לצבא סוריה במלחמתו במורדים בעיר יאברוד. הארגון טוען שעד חודש מארס נהרגו 40 לוחמים.

10:29: הרעבה מכוונת נגד אזרחים היא אחד מכלי הנשק שהממשל הסורי נוקט בהם, כך מוסר ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל. דו"ח חדש שפורסם היום מציין שלפחות 128 אזרחים מתו מרעב במחנה הנצור ירמוק בדמשק. אלפים נוספים נמצאים שם וחווים "משבר הומינטרי קטסטרופלי", כפי שציין הארגון, שהוסיף גם כי משפחות סוריות נאלצות לחפש אוכל ברחובות תוך סיכון למות מירי צלפים.

מחנה ירמוק, שעל פי ההשערות מאכלס בין 17,000-20,000 פליטים סורים ופלסטינים, היה מוקד של כמה מהקרבות הקשים בבירה. האזור לא מחובר לחשמל מאז אפריל 2013 ומרבית בתי החולים באזור נסגרו לאחר שאזל בהם הציוד הרפואי. פיליפ לותר, מנהל אמנסטי המזרח התיכון, אמר כי זהו פשע מלחמה ומוסיף כי קיימות עדויות על משפחות שנאלצות לאכול חתולים וכלבים משוטטים.

לותר מתאר את המצור על המחנה כ"עונש קולקטיבי" על האוכלוסייה האזרחית וקורא לממשלת סוריה לאפשר הכנסה של סיוע מיידי למחנה. תושבי המחנה אמרו לארגון שלא אכלו פירות או ירקות במשך חודשים ולפחות 60% מהם סובלים מחוסר תזונה. האו"ם שלח בעבר סיוע למחנה, אך זה נעצר כאשר נשברה הפסקת האש שהושגה בין הצדדים.

10:18: ההשפעה של מלחמת האזרחים בסוריה על בריאותם של ילדים היא הרבה יותר רחבה ממה שהיה ידוע עד כה, כך דווח אתמול (ראשון) בדו"ח של ארגון Save the Children. רבים מהילדים מתים או חולים במחלות שבאופן רגיל אפשר לרפא, זאת בגלל שמערכת הבריאות הסורית אינה מתפקדת. מהדו"ח, שפורסם עם תחילת השנה הרביעית ללחימה, עולה כי 1.2 מיליון ילדים הפכו פליטים במדינות השכנות ו-4.3 מיליון ילדים שנותרו בסוריה - זקוקים לעזרה הומינטרית. עוד יודע על למעלה מ-10,000 ילדים שמתו עד כה במלחמה.

9/03/2014

17:02: תריסר נזירות סוריות, שהוחזקו כשבויות על ידי גורמים איסלמיסטיים למעלה משלושה חודשים, שוחררו היום ונמצאות בדרכן לדמשק. הנזירות נעלמו בדצמבר אשתקד לאחר שלוחמים איסלמיסטיים השתלטו על הרובע העתיק בעיר הנוצרית מלולה, צפונית לדמשק, וצרו על המנזר היווני-אורתודוקסי בעיר. לאחר זמן מה נודע כי הנזירות הועברו לעיר יאברוד, המרוחקת כ-20 ק"מ משם ובה מתחוללים קרבות קשים בין הממשל הסורי למורדים. בשיחה עם כתבים, אמר הבישוף הסורי מהזרם היווני-אורתודוקסי כי מה שאפשר את שחרורן של הנזירות הם ההישגים של הצבא הסורי ביאברוד וכי לא ברור עד עתה מי בדיוק שבה אותן ומדוע הוחלט לשחררן דווקא עכשיו. הקהילה הנוצרית בסוריה ניסתה להישאר מחוץ למלחמת האזרחים בת שלוש השנים, אבל גורמים מוסלמים קיצונים מכוונים את פעולותיהם גם נגדם.

11:50: שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמרה לאחר פגישתה עם שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף, כי "אין הבטחה" שהמעצמות יצליחו להגיע להסכם סופי עם האיראנים על תוכנית הגרעין. הדברים נאמרו במסגרת ביקור ראשון שלה בטהראן.

עוד אמרה אשטון כי הסכם הביניים שהושג עם טהראן בנובמבר היה חשוב, אך "אינו חשוב כמו הסכם מקיף".

זריף אמר במסיבת העיתונאים המשותפת לאחר הפגישה כי אפשר להשיג הסכם סופי בתוך "כמה חודשים". הוא הוסיף: "אם לצד השני יש את אותה המוטיבציה, אפשר לפתור את הנושא הגרעיני בארבעת החודשים הקרובים".

11:12: 45 בני אדם לפחות נהרגו בפיגוע התאבדות בעיר חילה בעיראק. עוד 157 בני אדם נפצעו בפיצוץ. לפי המשטרה המקומית, המחבל נסע במיניבוס עמוס בחומרי נפץ, והתקרב למחסום בכניסה הצפונית לעיר ופוצץ את כלי הרכב. כ-50 מכוניות בסביבת הפיצוץ עלו באש. חילה היא עיר שיעית בעיקרה, ומטרה עבור מחבלים סונים.

10:15: שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון פתחה היום בדיונים עם בכירי המשטר האיראני על תוכנית הגרעין במדינה. זהו ביקורה הראשון של אשטון ברפובליקה האיסלאמית. קודמה בתפקיד, חאבייר סולאנה, ביקר במדינה ב-2008.

אשטון אמורה להיוועד עם נשיא איראן, חסן רוחאני, ועם שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף כדי לקדם את המגעים על הסכם קבע לפרויקט האטום האיראני. אשטון וזריף אמורים לקיים הבוקר מסיבת עיתונאים.

09:35: 30 בני אדם לפחות נהרגו ביומיים האחרונים בלחימה בין חמושים שיעים ולוחמים שבטיים סונים בצפון-מערב תימן. מושל מחוז אל-ג'אוף מסר כי הלוחמים השיעים החות'ים מנסים לחזק את אחיזתם באזור, וכי כוחות הממשלה התערבו בלחימה "לאחר אבדות קשות לשני הצדדים".

לדבריו, הושגה הסכמה להפסקת הלחימה בין הצדדים תחת פיקוח הממשל הנשיאותי בבירה צנעא. החות'ים, השולטים במרבית מחוז סעדה בצפון תימן, מנסים לכבוש את העיר דמאג' מידי הסונים הסלפים המסונפים לשבט אל-אחמאר. השיעים טוענים כי הסלפים מגייסים לוחמים זרים כדי לתקוף אותם.

9/03/2014

16:35: קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, הגיעה לביקורה הראשון באיראן לשיחות עם מנהיגי הרפובליקה האיסלאמית על תוכנית הגרעין שלה. היא צפויה להיוועד, בין היתר, עם נשיא איראן חסן רוחאני.

אשטון מייצגת את שש המעצמות – ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה – בשיחות עם טהראן. התקשורת האיראנית הציגה את ביקור הבכירה האירופאית כנרמול של היחסים עם מדינות האיחוד לאחר שמונה שנות מתיחות תחת שלטון הנשיא הקודם, מחמוד אחמדינג'אד.

10:15: מפקד צבא טורקיה לשעבר, שנידון למאסר עולם בשל תפקידו בניסיון ההפיכה נגד הממשלה, שוחרר מבית כלא באיסטנבול. הגנרל אילקר בשבו שוחרר יממה לאחר שבית המשפט החוקרתי הפך את הרשעתו. בשבו, שכיהן כרמטכ"ל בשנים 2008 עד 2010, נידון למאסר עולם באוגוסט 2013, לצד עשרות נוספים שהורשעו במזימה.

בית המשפט החוקתי בטורקיה פסק ביות חמישי כי מאסרו של בשבו הפר את זכויותיו החוקתיות, וכי בית המשפט ששפט אותו לא מסר פסק דין מפורט בהחלטה. מאות בני אדם נכלאו ב-2012 ו-2013 בשני תיקים בעלי פרופיל גבוה על מזימות נגד השלטון. בינואר דרשו הפיקוד הצבאי והאופוזיציה משפט חוזר לקצינים. ארדואן אמר כי הוא תומך באפשרות זו, במה שרבים ראו כשינוי בעמדותיות. בפברואר הפרלמנט הטורקי הורה לסגור את בתי המשפט המיוחדים שהרשיעו את הקצינים, והגביר בכך את האפשרות למשפט חוזר עבורם.

7/3/14

23:50: שלושה מפגינים נהרגו ו-48 נפצעו בעימותים בין תומכי האחים המוסלמים ברחבי מצרים. השלושה נהרגו בקהיר, שם לדברי גורמים ביטחוניים מפגינים פתחו באש וזרקו פצצות תבערה לעבר השוטרים, שהגיבו בירי גז מדמיע. משרד הפנים מסר כי עצר 47 מחברי האחים המוסלמים לאחר האלימות, שפרצה בתום תפילות יום השישי. עוד נמסר כי ארבעה שוטרים נפצעו בעיר הנמל סואץ. בלפחות שני מחוזות בקהיר הוצתו מכוניות משטרה.

במקביל 27 מדינות במועצת זכויות האדם של האו"ם הביעו היום דאגה בשל השימוש של ממשלת מצרים באלימות נגד מפגיני האופוזיציה. "אנו מביעים חשש בשל הגבלת חופש ההתאספות, הביטוי או ההתארגנות, ובשל השימוש הלא הולם בכוח קטלני על ידי כוחות הביטחון כלפי המפגינים, שתוצאותיו הן מספר רב של הרוגים ונפגעים", נכתב בהצהרה, עליה חתמו בין היתר ארה"ב, בריטניה, צרפת וטורקיה.

22:50: ארה"ב אומרת כי יתכן שסוריה תחמיץ את תאריך היעד להשמדת נשקה הכימי, שנקבע ל-30 ביוני, אך יש עדיין סיכוי לעמוד בו. דוברת משרד החוץ ג'ן סאקי אמרה כי עד כה הוצא אל מחוץ למדינה פחות ממחצית מארסנל הנשק הכימי של סוריה, וכי עד כה הוחמצו כמה תאריכי יעד שהוצבו. "המשלוחים האחרונים מהווים סימנים חיוביים לכך שסוריה מאיצה את תנועת הנשק הכימי", אמרה סאקי, "אך חוסר פעולתו של הממשל בעבר מסכנת את העמידה בתאריך היעד".

18:00: סעודיה הכריזה על תנועת האחים המוסלמים כארגון טרור. משרד הפנים הסעודי הודיע כי בנוסף, יתווספו לרשימת ארגוני הטרור גם שני ארגוני מורדים ג'יהאדיסטים הלוחמים בסוריה – חזית א-נוסרה והמדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה. בחודש שעבר, חתם מלך סעודיה על צו המורה על מאסר של עד 20 שנה לכל מי שמשתייך ל"קבוצת טרור" או נלחם במדינות זרות. לפי הערכות, מאות סעודים נלחמים בסוריה, ובריאד חוששים כי הם יהוו סיכון ביטחוני כשישובו לממלכה. סעודיה תומכת במורדים בסוריה במאבק נגד אסד, אך היא חוששת מהתחזקותם של ארגונים איסלאמיסטים קיצוניים.

13:45: ראש משלחת המומחים האיראנית לשיחות הגרעין, חמיד באידינג'אד, אמר כי הדיונים האחרונים בין איראן לשש המעצמות היו "משמעותיים ומועילים". השיחות התקיימו מיום רביעי במטה האו"ם שבווינה והסתיימו היום. המומחים דנו בהכנות לקראת סבב שיחות נוסף בין הצדדים שייערך בהמשך החודש, ושבמהלכו ינסו נציגי המעצמות וגורמים בכירים בטהראן להגיע להבנות לקראת הסכם סופי בנוגע לתכנית הגרעין של איראן.

13:00: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הגיע לירדן וייפגש עם המלך עבדאללה. השניים ידונו בניסיון של הממשל האמריקאי לנסח הסכם מסגרת בין ישראל לפלסטינים עד לסוף חודש אפריל. קרי ייפגש עם עבדאללה לשיחה פרטית במעונו של המלך בעקבה ומאוחר יותר יטוס בחזרה לוושינגטון.

06/03/2014

14:20: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הודה כי התערב אישית בהליכים משפטיים ובמכרזי הגנה, בעקבות פרסום של הקלטות נוספות השבוע של שיחות טלפון שקיים. במפגש אתמול עם נציגי התקשורת אמר ארדואן: "האם יש משהו טבעי יותר מבקשה לשר המשפטים שלי שיעקוב אחרי משפט?".

בהקלטה נשמע ראש הממשלה הטורקי דורש כי השופטים יענישו את איידין דואן, יו"ר תאגיד התקשורת דואן, במהלך שיחה עם שר המשפטים לשעבר סדוללה ארגין.

שלשום התפרסמו מסמכים רשמיים שהראו שהונו המוצהר של ארדואן גדל פי עשרה בתוך עשור. ב-2001 היו בבעלותו נכסים בשווי 430 אלף לירות טורקיות, וב-2011 שוויו המוצהר עמד על 4 מיליון לירות.

12:30: בכיר בצוות המו"מ הפלסטיני הכחיש ל"הארץ" את הדיווחים בעניין קבלת טיוטה מארה"ב להסכם המסגרת עם ישראל, כפי שדווח הבוקר בעיתון הפלסטיני "אל-קודס". כתבנו ג'קי חורי מוסיף כי לפי אותו בכיר, יו"ר צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, שוהה בוושינגטון ועדיין מקיים שיחות עם האמריקאים, אבל טרם קיבל טיוטה או הצעה סופית להסכם מסגרת.

לדבריו, גם מבחינה פרקטית אין זה הגיוני שהאמריקאים ימסרו מסמך כזה כששר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, נמצא בפריז ועסוק במשבר באוקראינה וכשהנשיא אובמה אמור לפגוש את הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, החודש בבית הלבן. אותו בכיר ציין שהוא שוחח הבוקר עם עריקאת שהבהיר לו כי לא נמסר שום מסמך והכל עדיין בגדר רעיונות.

10:15: ניז'ר הסגירה ללוב את א-סעדי קדאפי, אחד מבניו של הרודן לשעבר מועמד קדאפי, שנמלט מלוב עם קריסת משטר אביו ב-2011, והיה במעצר בית במדינה שכנה מאז. הממשלה בטריפולי הודיעה כי הטיפול בא-סעדי קדאפי יהיה "בהתאם לחוק הבינלאומי".

גורם בממשל הלובי אמר כי קדאפי הבן הגיע לנמל התעופה הבינלאומי בטריפולי הבוקר והועבר לבית מעצר בבירה. זמן קצר לפני הפרסום הרשמי הופצו תמונות ברשתות החברתיות באינטרנט של א-סעדי מובל במדי כלא כחולים, בזמן ששומרים לובים מגלחים את שיערו ואת זקנו.

א-סעדי קדאפי נודע באהבתו לכדורגל מקצועי ובאורח חייו הפזרני. קריירת המשחק המקצועית שלו באיטליה נגמרה לאחר שכשל בבדיקת סמים. הוא עמד בראש התאחדות הכדורגל הלובית, וגם היה ראש הכוחות המיוחדים של המדינה.

06.03.14

16:00: הטלוויזיה האיראנית שידרה תמונות של שר ההגנה, הגנרל חסן דהקאן, מסייר במפעל של התעשייה הצבאית במדינה. בתמונות מוצגים טילים חדשים מסוג קדר, קיאם, פאתח 101 ומערכת רדאר חדשה. כתבנו ג'קי חורי מוסיף כי לדברי דהקאן, מדובר בטילים מדויקים מאוד שיכולים לפגוע בכל בסיסי האויב.

13:28: סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה טוענת כי ישראל ירתה ארבעה פגזי טנקים אל עבר שטחה, וכינתה את המעשים כ"הפרה של ריבונותה". סוכנות הידיעות סאנ"א דיווחה כי הפגזים נורו היום בבוקר, לאחר הדיווחים על הנחת מטען חבלה על גבול ישראל-סוריה.

13:15: חוקרי האו"ם האשימו היום לראשונה את המורדים בסוריה בביצוע פשעים נגד האנושות. האו"ם האשים בעבר רק את צבא הנשיא בשאר אסד בפשעים מסוג זה, אך בדו"ח שפירסמה היום מועצת האו"ם לזכויות האדם נכתב כי קבוצות מורדים עצרו ועינו אזרחים באופן שיטתי. הפשעים שביצעו המורדים, על פי הדו"ח, התבצעו בא-רקאע, שם עונו חברים בקהילה הכורדית. הדו"ח מאשים את "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה", את "חזית א-נוסרה", את "ערר א-שם" ואת "השהיד ווליד א-סוקני בטליון" בעיניו ארחים כלואים.

12:18: איראן טוענת כי משמרות המהפכה השיגה טילים עם ראשי נפץ מרובים. שר ההגנה האיראני אמר כי הצעד הוא שיפור משמעותי ליכולות הצבאיות של מדינתו. עוד אמר שר ההגנה כי הסנקציות המערביות לא שינו את יכולתה של טהראן לשפר את הגנתה מפני אויביה, כשהוא מתייחס לארה"ב ולישראל. דברי השר התפרסמו באתר "משמרות המהפכה" היום.

11:33: סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות החליטו להחזיר את שגריריהם מקטאר. על פי סוכנות הידיעות הסעודית, שלוש המדינות החליטו על הצעד החריג על מנת "להגן על ביטחונן ויציבותן". המדינות טענו כי קטאר לא "פועלת על פי העקרונות" של שש החברות במועצת מדינות המפרץ. בחודש שעבר אבו דאבי זימנה את השגריר הקטארי לשיחת נזיפה.

09:40: ארבעה חיילים פקיסטאנים נהרגו בהתפוצצות מטען צד בצפון-מערב המדינה. 11 חיילים נוספים נצפעו בפיגוע במחוז האנגו. טרם נלקחה אחריות על הפיגוע, אך ייתכן שמדובר בטליבאן הפקיסטאני. ראש הממשלה נוואז שריף הודיע שהממשלה תפתח בשיחות עם הטליבאן, אך השיחות נדחו עקב מתקפות חוזרות ונשנות של הטליבאן.

03/03/14

22:35: ממשלת סוריה מהדקת את אחיזתה באחד ממעוזי המורדים האחרונים סמוך לגבול עם לבנון: כוחות נאמנים לנשיא בשאר אסד כבשו רצף ערים וכפרים באיזור ההררי קלמון. בגיבוי לוחמי חיזבאללה כבש השבוע הצבא הסורי את הכפר סאהל, וכעת סוגר על העיר יאברוד - העיר הגדולה ביותר באיזור שעודנה בידיי המורדים.

גורמים בצבא סוריה סיפרו כי מטרת המבצע הצבאי לחבל בנתיבי האספקה של המורדים מלבנון הסמוכה, ולחזק את שליטתו של אסד בכביש המהיר שהוא עורק תחבורה ראשי באיזור.

15:40: שר ההגנה של מצרים, הפילדמרשל עבד אל-פתאח א-סיסי, העומד גם בראש הצבא, אמר כי יחל בצעדים הרשמיים להתמודדות בבחירות לנשיאות "בימים הקרובים". הטלוויזיה הממלכתית בקהיר דיווחה כי הוא אמר לצוערים בטקס צבאי: "איני יכול לפנות לאחר כשאני רואה שרוב העם רוצה בי כמועמד בבחירות הקרובות".

10:49: בית משפט במצרים אסר על חמאס לפעול ברחבי המדינה. השופט אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "בית המשפט הורה לאסור על כל פעילות של חמאס". תנועת האחים המוסלמים, שממנה צמח חמאס הפלסטיני, הוצאה אל מחוץ לחוק זה מכבר והוגדרה ארגון טרור. בארגון הפלסטיני גינו את ההחלטה ואמרו כי מכוונת נגד המטרה הפלסטינית.

03/03/14

20:22: מטוס איראני זעיר ובו חמישה אנשי צוות התרסק במפרץ הפרסי, כך מדווחת סוכנות הידיעות הרשמית של איראן. גורלם של אנשי הצוות לא ידוע. באירנ"א דווח שהמטוס, ששייך לחברה מסחרית איראנית, התרסק היום באי קיש, אתר תיירות מבוקש.

18:34: בית המשפט במצרים גזר היום עשר שנות מאסר לשני שוטרים שהורשעו בהכאתו למוות של צעיר מצרי ב-2010. האלימות נגד הצעיר היתה אחת מהסיבות להצתת המחאה נגד הנשיא דאז חוסני מובארק. גזר הדין הביא לסיומו את אחד המשפטים המתוקשרים ביותר במצרים בשנים האחרונות, בו נידון סיפור מותו של חאלד סעיד, בן 28, באלכסנדריה.

תמונותיו של סעיד, לאחר שהוכה, הופצו באינטרנט וברשתות החברתיות והפכו לסמל למדיניות המשטרתית האכזרית שהוביל מובארק בזמנו. שני השוטרים, עוואד סולימאן ומחמוד סלאח, הורשעו בעבר ונידונו לשבע שנות מאסר, אך נקבע עבורם משפט חוזר שהגיע לסיומו היום.

14:39: איראן אכן מפחיתה את מאגר הנשק הגרעיני כפי שנדרש ממנה בהסכם עם מעצמות העולם, אבל עבודה רבה עוד נדרשת כדי להפיס את כל החששות בנוגע לפעילות הגרעינית בטהראן, כך עולה ממסר שפרסם היום (שני) האו"ם. בין הצעדים שאיראן נקטה מאז שההסכם נכנס לתוקפו ב-20 בינואר היה גם דילול האורניום שברשותה, כך שלא יתאים לפצצות. יוקיה אמאנו, ראש סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א), אמר הבוקר שאיראן התקדמה באופן משביע רצון, לכן זכאית לקבל את החלק הראשון על סך 450 מיליון דולר מהכספים המגיעים לה על רווחיה מנפט, כספים שהוקפאו על ידי הקהילה הבינלאומית ומועברים לה בחלקים בכל פעם שהיא עומדת באחד היעדים שנקבעו בהסכם.

10:06: עשרות מפגינים חמושים התפרצו לפרלמנט הלובי בטריפולי אתמול (ראשון), הציתו את המקום, הרסו רהיטים ופצעו את אחד מחברי הפרלמנט. המפגינים הביעו זעם על המצב הכאוטי במדינה מאז הדחתו של מועמר קדאפי. עדים מספרים שמאבטחי הפרלמנט, שעמדו בחוץ, עודדו את המפגינים, שבין השאר עקרו ממקומו את הכסא הלבן בו יושב מנהיג הפרלמנט והעלו אותו באש. המחאה האלימה התרחשה פחות משבועיים לאחר שנבחרה ועדה לכתוב חוקה חדשה ללוב, צעד שרבים קיוו שיביא שקט ויציבות למדינה.

9:45: קבוצת חמושים התפרצה לתוך בית משפט באיסלמבאד, בירת פקיסטאן, והחלה לירות לכל עבר. בהתקפה, שהתרחשה היום (שני) בבוקר נהרגו 11 איש, ביניהם שופט, שוטר וככל הנראה שני עורכי דין. לפחות 30 איש נוספים נפצעו. איש לא לקח אחריות על המתקפה, אבל הרשויות סבורות שהמבצעים שייכים לקבוצה סוררת משורות הטליבאן, שמסרבת להישמע להפסקת האש בת החודש עליה הכריז הארגון כדי לאפשר מו"מ עם הנהגת פקיסטאן.

9:32: הצבא המצרי החל להפעיל השבוע את מערכת התחבורה הציבורית של קהיר, לאחר ששביתות עובדי התחבורה הפסיקו את שירותי האוטובוסים בעיר. דווח שכ-100,000 עובדים בענפים שונים שובתים זה זמן רב, מה שהוביל בין היתר להתפטרות הקבינט המצרי ביום שני. עובדי התחבורה וגם עובדי ענפים אחרים ששובתים דורשים לעדכן את שכר המינימום במדינה, כך שיישווה לזה של עובדי המדינה.

2/3/14

21:05: התביעה במצרים הורתה לשחרר את בנו של הנשיא המודח מוחמד מורסי לאחר שנקבע שלא השתמש בסמים. העיתון הממלכתי "אל-אהראם" דיווח כי תוצאות הבדיקות שנעשו לעבדאללה מורסי היו שליליות.

המשטרה המצרית הודיעה אתמול כי עצרה את מורסי הבן וחבר שלו בחשד שהחזיקו בסיגריות עם חשיש. החבר שוחרר אף הוא.

17:42: שר התרבות של איראן עלי ג'נאתי הודיע כי חוקי המדינה המסדירים את השימוש באינטרנט "יותאמו ויעודכנו" לרוח התקופה. כיום החברות באתרי רשתות חברתיות כמו פייסבוק או טוויטר חוקית באופן רשמי, אבל הגישה אליהם אפשרית באמצעות רשתות פרטיות וירטואליות (VPN), שהשימוש בהן בלתי חוקי.

השר האיראני התייחס לכך ש-71% מתושבי טהראן מחזיקים בצלחות לוויין וצופים בתוכניות טלוויזיה זרות - מעשה המנוגד לחוק. "פירוש הדבר שמיליונים בעיר הבירה מבצעים פשע מדי ערב", טען ג'נאתי בהצביעו על האבסורד שבמצב הנוכחי ועל הצורך בשינוי. דבריו באים לאחר הודעת ממשלת איראן להגדיל את מהירויות הגלישה עד סוף מארס.

12:40: אסירים לוחמי טליבאן בבית כלא בעיר הדרומית קנדהאר שבאפגניסטאן הצליחו לשטות בסוהרים ולגרום לשחרורם. מכתב נשלח לבית הכלא ביום שלישי, והורה לשחרר 28 אסירים. 16 מתוכם היו אמורים להשתחרר, אך 12 היו אמורים להישאר במעצר. התרמית התגלתה רק לאחר שהאסירים שוחררו. גורמים רשמיים מסרו כי שניים מהנמלטים נלכדו מחדש, וכי החיפוש אחר האחרים נמשך.

עד כה אף קבוצה לא לקחה אחריות לתרמית, אך הטליסאן עמד בשנים האחרונות מאחורי כמה פריצות לבתי הכלא.

10:15: הפרלמנט בטורקיה הצביע אתמול בעד סגירת מכינות פרטיות, שרבות מהם נמצאים בבעלות המטיף הדתי המתון פתהוללה גולן. ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, מאשים את גולן המתגורר בארה"ב במזימה להפלת ממשלתו. בתי הספר הם מקור הכנסה כספי מרכזי בתנועתו של גולן "חיזמט" (שירות) שהוקמה לפני 50 שנה. החוק קובע כי בתי הספר ייסגרו עד 1 בספטמבר 2015.

מיליוני סטודנטים לומדים בבתי הספר, המכינים אותם לבחינות הכניסה לאוניברסיטאות באוקראינה. ארדואן אמר כי סגירת המכינות היא חלק מרפורמה במערכת חינוך "לא בריאה" שבגללה טורקיה מדורגת מתחת למדינות מפותחות אחרות בשיעורי ידעת קרוא וכתוב, במתמטיקה ובמדעים.

המתחים בין ארדואן לגולן, שהיו בעבר בעלי ברית, התגברו ב-2013, כשאלפי מתומכי תנועת חיזמט במשטרה ובמערכת המשפט הודחו מתפקידיהם, בעוד תובעים הקשורים לכאורה לתנועה פתחו בחקירה של פרשת שחיתות בשלטונו של ארדואן. .

1/3/14

15:50: הטליבאן בפקיסטאן ישמור על הפסקת אש בחודש הקרוב, כחלק מהמאמצים להגיע להסכם שלום עם הממשלה. דובר הטליבאן אמר כי הנהגת הקבוצה החמושה הורתה לכל יחידותיה לקיים את הפסקת האש. ההודעה באה לאחר שפקיסטאן הפציצה מקומות מסתור של הלוחמים בצפון-מזרח המדינה, ולאחר שהמאמצים הקודמים למשא ומתן קרסו כשפלג של הקבוצה הכריז שהרג 23 חיילים פקיסטאנים. הטליבאן בפקיסטאן מנסה במשך שנים להדיח את הממשלה ולכונן מדינה שתפעל לפי חוקי האיסלאם הנוקשים.

13:45: המשטרה המצרית עצרה את אחד מבניו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי בחשד לאחזקת סמים. עבדאללה, הבן הצעיר ביותר של הנשיא המודח, נעצר יחד עם חבר כששהה בעיר בנהא, מצפון לקהיר. לפי הדיווח של סוכנות הידיעות המצרית "מנא", במכונית שבה היו השניים נמצאו חמישה גרם של חשיש, שהיו לשימוש עצמי.

12:00: נשיא איראן, חסן רוחאני, אומר כי ארצו החליטה שלא לפתח נשק גרעיני מתוך עיקרון, ולא רק משום שהסכמים בינלאומיים אוסרים עליה לעשות זאת. רוחאני אמר לגרומים במשרד ההגנה כי אם איראן היתה מעוניינת בנשק להשמדה המונית, היה לה קל יותר לייצר נשק כימי או ביולוגי.

רוחאני חזר על מדיניות שקבע המנהיג העליון, האייתוללה עלי חמינאי, שהוציא צו דתי האוסר ייצור ושימוש בנשק כימי. הצו קובע כי החזקת נשק כזה היא חטא "חסר תועלת, מזיק ומסוכן". "אנחנו לא מעוניינים בנשק להשמדה המונית. זה הקו האדום שלנו", אמר חמינאי. לדבריו "אמונותיה" של איראן ומחויבויותיה ל"עקרונות אתיים", ולא רק אמנת האו"ם נגד נשק גרעיני, מונעים ממנה לייצר פצצה.

28/2/14

16:23: לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט, פלג שהתפצל מארגון אל-קאעדה, נסוגו היום מחלקים מהמחוז הצפוני חאלב שבסוריה, כך מסרו פעילי אופוזיציה. הלוחמים התפנו מכמה ערים, בהן עזאז הסמוכה לגבול עם טורקיה ונמצאת בידי המורדים, ולאחר מכן הגיעו לאזור מורדים מפלגים יריבים, כך מסרו משקיפי זכויות אדם בסוריה.

חודשי הלחימה בין המדינה האיסלאמית לפלגי מורדים איסלאמיסטים אחרים בעזאז וסביבותיה, פגעו במאמצים להעביר סיוע הומניטארי לסוריה ולסייע לעשרות אלפי פליטים שהגיעו לאזור כדי להימלט מהפצצות הממשלה במחוז חאלב. המדינה האיסלאמית, שהשתלטה על העיר לפני חמישה חודשים מקבוצת אופוזיציה יריבה, נלחמה במורדים השולטים במעבר הגבול אל טורקיה.

הנסיגה מתרחשת שלושה ימים לאחר שמנהיג חזית א-נוסרה, הזרוע של אל-קאעדה בסוריה, נתן ללוחמי המדינה האיסלאמית אולטימטום של חמישה ימים לסיום הלחימה או שיסולקו מהאזור. לדברי משקיפי זכויות אדם, 3,300 בני אדם נהרגו מאז החלה הלחימה בין פלגי המורדים לפני כחודשיים.

11:35: המתקפה הכימית שאירעה בסוריה בקיץ שעבר, בה נהרגו לדברי האו"ם יותר מ-1,400 בני אדם, היא הפרת זכויות האדם החמורה ביותר בשנת 2013, כך קובע דו"ח של הממשל האמריקאי. בדו"ח השנתי בנושא זכויות אדם של משרד החוץ נכתב כי שהתרחשה בפרבר של דמשק ב-21 באוגוסט היא "אחת מבין הזוועות הרבות במלחמת אזרחים המלאה בפשעים נגד האנושות", בהם עינוי ורצח אסירים, ופגיעה באזרחים באמצעות פצצות חבית וטילי סקאד. "הטרגדיה של העם הסורי בולטת ויחודית בהיקפה ובמחירה האנושי", נכתב בדו"ח.

27/2/14

20:05: נשיאה הזמני של מצרים הוציא צו שמארגן מחדש את המועצה הצבאית, ומציב את רמטכ"ל הצבא א-סיסי בראשה. הצו מגיע כחלק מסדרת מהלכים של הנשיא מנסור, שמטרתה לייצב את המצב הביטחוני במדינה, כחודשיים לפני הבחירות לנשיאות. א-סיסי יפנה את מקומו כראש המועצה אם יחליט לרוץ לנשיאות, ואת מקומו ימלא מחליפו בתפקיד ראש הצבא.

19:35: 12 בני אדם נהרגו מהתפוצצות מיכל גז במסעדה פופולרית בבירת קטאר, דוחא. הפיצוץ ארע סמוך למרכז קניות עמוס בדוחא וטרם ברור מה הצית את הפיצוץ. כ-31 בני אדם נפצעו.

17:50: פצצה שהוחבאה על קטנוע התפוצצה בשוק פשפשים בבירת עיראק בגדאד, וגרמה למותם של 17 בני אדם ופציעתם של 38. בשני פיגועים נוספים שהתרחשו היום במיניבוסים שהסיעו הביתה עובדים בעיר נהרגו עוד 9 בני אדם.

14:32: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן תקף בחריפות את יריביו הפוליטיים לאור פרסום ההקלטות שבהן לכאורה הורה לבנו לבצע מעשים הקשורים לפרשת השחיתות המזעזעת את המערכת הפוליטית הטורקית. בין היתר, האשים ארדואן את בעל בריתו לשעבר, המטיף המתון פתהוללה גולן, המתגורר בארה"ב, ביצירת תוהו ובוהו בתוך טורקיה.

"אם ארצך היא טורקיה, אל תגור בפנסילבניה, אלא חזור הביתה. אל תיצור תוהו ובוהו בטורקיה", קרא לו ארדואן בנאום בעצרת פוליטית. כתב של העיתון "וולס סטריט ג'ורנל" דיווח כי ראש הממשלה הטורקי קשר בין גולן, שלו תנועת פעילים נרחבת, למנהיג האופוזיציה כמאל קיליצ'דראולו. ארדואן האשים את גולן כי הוא אחראי להקלטות "המזויפות", והוא זה שהעביר אותן לידי קיליצ'דראולו, מנהיג מפלגת העם הרפובליקאית (CHP).

בין היתר, במהלך הנאום נופף ראש ממשלת טורקיה במסמך מ-1960, והאשים את CHP בתכנון הפיכה נגד ממשלתו, כמו ההפיכה שביצע הצבא בתמיכתה לפני 54 שנה. כמו כן, קראה למפלגת האופוזיציה האחרת, מפלגת התנועה הלאומית (MHP), המשתייכת לימין הלאומני הקיצוני, לצאת נגד "המזימה" - הכוונה לחקירת השחיתות המתנהלת נגד בכירי מפלגתו ונגד צמרת עולם העסקים בטורקיה.

13:10: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) גנזה דו"ח משמעותי על תוכנית הגרעין של איראן, שהיה עשוי לגלות עוד על המחקר שערכה בתחום פיתוח פצצות האטום, מאחר שלא רצתה לפגוע בשיפור ביחסים בין טהראן למעצמות.

דו"ח שכזה, שהוכן בשנה שעברה, היה מכעיס את איראן ומסבך את הניסיונות להגיע להסכמה על תוכנית הגרעין שלה - מאמצים שהואצו מאז שנבחר הנשיא חסן רוחאני באוגוסט. לפי גורמים המכירים את הנושא, בסבא"א זנחו את הרעיון לפרסם את המסמך בעתיד הנראה לעין.

לא התקבלה תגובה רשמית מסבא"א על הדברים. הגורמים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי אין דרך לדעת מה המידע שנאסף, מאחר שייתכן כי לדו"ח החדש היה מתווסף מידע מהדיווח הקודם של הסוכנות על פרויקט האטום האיראני. אחד הגורמים מסר כי כנראה רק ישראל תבקר את סבא"א על ההחלטה הזאת, מאחר שברצונה לחשוף את כוונותיה הצבאיות של תוכנית הגרעין האיראנית ולנקוט נגדה יד קשה.

אחד מהמקורות שסיפרו על גניזת הדו"ח אמר שכנראה אילו היה מפורסם, היה המסמך מכיל מידע מעודכן על מחקר ועל ניסויים שערכו האיראנים, שכבר זכו להתייחסות ב-2011. דו"ח חדש היה כנראה כולל אמירות כמו "מידע חדש על הממדים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין האיראנית", והיה מזכיר "חיזוק לדאגות" לגבי כוונותיה של איראן.

12:47: משרד החוץ של ארה"ב האשים את ממשלת סוריה כי נקמה בנציגי האופוזיציה לשיחות השלום בז'נבה במעצר קרוביהם. שני סבבי מגעים בין הצדדים לא הניבו תוצאות ממשיות, פרט להסכמה על הוצאת אזרחים נצורים מהעיר חומס. שר החוץ ג'ון קרי גם האשים את משטרו של בשאר אסד בהבאת המו"מ למבוי סתום ובחתירה תחתם במעצר קרובי נציגי הקואליציה הסורית הלאומית.

12:18: על רקע תשומת הלב הנרחבת שלה זכתה בתקשורת העולמית תמונה של חלוקת מזון במחנה הפליטים הפלסטיני ירמוק שליד דמשק, התפרסם סרטון של פעילות האו"ם במחנה. בסרטון אפשר לראות את אנשי סוכנות הפליטים הפלסטיניים אונר"א מנסים להתמודד עם המוני הפליטים הזקוקים לסיוע הומניטרי.

12:05: תשעה בני אדם נהרגו בפיצוץ בלוני גז במסעדה טורקית בבירת קטאר, דוחא. סוכנות הידיעות הרשמית של הנסיכות הערבית דיווחה כי בפיצוץ נפצעו עוד 32 בני אדם, מהם שלושה אנושות.

26/02/14

22:52: הקלטת שמע שניה, בה נשמע קולו לכאורה של ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן מבקש מבנו שלא לקבל סכום מסוים של כסף כחלק מעסקה אלא לחכות ולראות אם יקבל עוד, פורסמה היום ביוטיוב על ידי גולש אנונימי. בהקלטה דומה שפורסמה ביום שני, נשמע ארדואן מבקש מבנו בילאל להפטר מסכומים גדולים של כסף מזומן.

"אל תיקח את זה. לא משנה מה הוא הבטיח לנו, הוא צריך להביא את זה. אם הוא לא הולך להביא את זה, אין צורך שיביא", אומר ארדואן, לכאורה, בהקלטה הטרייה. "האחרים יביאו. למה הוא לא יכול להביא? מה הם חושבים שהעסק הזה בכלל? אל תדאג, הם יפלו לרגלינו", נאמר.

19:35: סוכנות הפליטים של האו"ם פרסמה היום תמונה של התור לחלוקת מזון במחנה הפליטים הפלסטיני ירמוק בסוריה. "זה בלתי אפשרי לא להזדעזע מהסצנה האפוקליפטית הזאת ממחנה הפליטים ירמוק בדמשק, שנמצא במצור מזה חודשים", אמר דובר אונר"א כריס גאנסן.

יממה לפני כן, ראש אונר"א פיליפו גראנדי אמר כי במחנה ישנם תנאים "מחרידים". "האנשים נראים כמו רוחות רפאים", אמר גראנדי בביקורו בדמשק בתחילת השבוע. לפחות 90 פליטים מתו ברעב מאז תחילת המצור על המחנה, והמחסור במזון הביא אנשים לאכול חיות משוטטות.

13:57: חיילים סורים הרגו יותר מ-175 מורדים השייכים לארגון האיסלאמיסטי ג'בהת א-נוסרה במארב סמוך לדמשק - כך דיווחה הטלוויזיה הסורית. ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מידאן" שידר תמונות שבהן נראות עשרות גופות מוטלות לצד דרך עפר. מידת מהימנות הדיווח אינה ברורה.

12:22: בית משפט במצרים גזר עונש מוות על 26 בני אדם שהורשעו במזימה לתקוף ספינות שמשייטות בתעלת סואץ. המורשעים נשפטו שלא בפניהם.

11:48: עבד אל-פתאח א-סיסי ישאר בתפקיד שר ההגנה גם בממשלה שתוביל את מצרים לבחירות לנשיאות. היום התפרסמה רשימת השרים בממשלה שיקים איל ההון איברהים מאחלב. את תפקיד שר הפנים ימלא מוחמד איברהים. טרם דווח מי יהיו שרי הפנים וחוץ.

10:37: נשיא טורקיה, עבדוללה גול, אישר את החוק שמרחיב את שליטת הממשלה על מינוי השופטים והתובעים במדינה. המהלך, המנוגד בחלקו לסעיפים בחוקה הטורקית, הוציא לרחובות אלפי מפגינים והוא בא על רקע חקירת השחיתות נגד ארדואן ומקורביו.

לפני כעשרה ימים אישר הפרלמנט הטורקי את החוק אחרי דיון שהידרדר לקטטה המונית במליאה. מחוקק מהאופוזיציה פונה לטיפול בבית החולים לאחר שאפו נשבר, וחבר פרלמנט ממפלגת השלטון נזקק לטיפול רפואי לאחר שאצבעותיו נשברו בקטטה. החוק מעניק למפלגת הצדק והפיתוח (AKP) שליטה במועצה העליונה של השופטים והתובעים (HSYK) - גוף עצמאי שממנה את החברים הבכירים במערכת המשפט. בין היתר קובע החוק כי לשר המשפטים תינתן הסמכות להורות על חקירת חברי המועצה.

25/2/14

23:20: הפליטים ממלחמת האזרחים בסוריה עלולים להפוך בקרוב לאוכלוסיית הפליטים הגדולה בעולם - ולעקוף את אפגניסטאן - בעוד מספרם צפוי לעבור את הארבעה מיליון עד לסוף השנה, כך מסרה סוכנות הפליטים של האו"ם. מספר הפליטים מאפגניסטאן היה 2.6 מיליון בסוף 2012. כיום רשומים כפליטים 2.5 מיליון סורים, חצי מהם פליטים.

"לבי נשבר לראות את האומה הזאת שבמשך עשורים קלטה פליטים ממדינות קרועות", אמר נציב האו"ם לפליטים אנטוניו גוטרס. לדבריו, רק לפני חמש שנים סוריה היתה המדינה שאירחה את מספר הפליטים השני בגודלו בעולם.

22:06: משטרת איסטנבול השתמשה בתותחי מים וגז מדמיע כדי לפזר כמה אלפי מפגינים שקראו "טייפ ארדואן גנב" ודרשו מהממשלה להתפטר. ההפגנות מתרחשות לאחר שארדואן האשים את יריביו הפוליטיים בזיוף הקלטת שיחת טלפון בה הוא מורה לכאורה לבנו להסתיר סכומים גדולים של כסף עם תחילת חקירת השחיתות בממשל.

20:50: ממשלת ארה"ב העלתה את חששותיה מפני עסקת נשק בין עיראק ואיראן בפני "הדרגים הגבוהים ביותר" של ממשלת עיראק, כך אמר היום דובר הבית ג'יי קרני. לדבריו, בגדאד הכחישה בהצהרה לתקשורת כי הסכם כזה נחתם. קרני אמר כי ארה"ב מאמינה לממשלת עיראק בעניין זה. אתמול דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי איראן תחמה על הסכם לפיו תמכור לעיראק תחמושת בסך 195 מיליון דולר, כך לפי מסמכים שהגיעו לידה. אם הדיווחים נכונים, הצעד מהווה הפרה של אמברגו הנשק שמטיל האו"ם על איראן.

19:30: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הזהיר את מקבילו האפגני חמיד קרזאי שארה"ב עלולה להוציא את כל חיילה מהמדינה בסוף השנה. אובמה אמר את הדברים בשיחת טלפון עם נשיא אפגניסטאן, שמסרב לחתום על הסכם ביטחוני עם ארה"ב, שוושינגטון רואה בו תנאי להתחייבותה להותיר במדינה כוח גם לאחר נסיגת מרבית החיילים, שתתרחש עד לסוף 2014.

14:58: חזית א-נוסרה, הזרוע המוכרת והרשמית של אל-קאעדה בסוריה, הזהירה את "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה הגדולה" (דאע"ש) כי אם לא ייכנסו עמה להליך בוררות לסיום הלחימה בין הפלגים השונים בקרב המורדים במשטר אסד, צפויה להם מלחמה "שתשמיד אותם". נגד דאע"ש נטען כי חיסלה את אבו-חאלד א-סורי, שנשלח בידי אל-קאעדה לתווך בין הפלגים השונים.

מפקד החזית אבו-מוחמד אל-ג'ולני קרא לדאע"ש להסכים לבוררות של חכמי הלכה מוסלמים כדי לגמור עם הסכסוך הפנימי בקרב המורדים האיסלאמיסטים. דאע"ש נחשבה להיות הנציגה הרשמית של אל-קאעדה, אך היא הוקעה לאחרונה בידי ראש ארגון הטרור איימן א-זוואהירי, שהבהיר כי חזית א-נוסרה, המזוהה עם הארגון, היא הנציגה הרשמית.

חזית א-נוסרה מורכבת בעיקר מלוחמים מקומיים, בניגוד לדאע"ש שבה לוחמים מוסלמים ממדינות זרות, בהן עיראק השכנה. דאע"ש ניסתה לאורך תקופה ארוכה להכפיף את חזית א-נוסרה לפיקודה, אך כשלה בכך. "אם תדחו את פסיקת האל פעם נוספת, ולא תגמרו עם פגיעתכם באומה המוסלמית, אז האומה תתקוף את האידיאולוגיה חסרת הבינה שלכם ותחסל אותה, אפילו בעיראק", אמר אל-ג'ולני.

14:14: נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור, הודיע היום כי איברהים מחלב, איל הון בתחום הבנייה מתקופתו של הנשיא המודח חוסני מובארק ושר הדיור היוצא, יהיה ראש הממשלה החדש. מחלב אמר לכתבים כי חברי הממשלה שלו יהיו "לוחמים קדושים" בשירות העם המצרי. הוא הוסיף שיקים את ממשלתו בתוך שלושה ימים.

מחלב יחליף את חאזם אל־בבלאווי, שהתפטר מתפקידו אתמול. אל-בבלאווי מונה ביולי לאחר שהצבא הדיח את הנשיא מוחמד מורסי בהפיכה, לצד מינויו של נשיא בית המשפט העליון מנסור לנשיא מצרים הזמני. רבים רואים בהתפטרות צעד שנועד לסלול את דרכו של מפקד הצבא, הגנרל א-סיסי, לנשיאות, ולפוגג את הכעס הציבורי נגד כישלונה של הממשלה בשיקום הכלכלה. מחלב היה בעבר חבר במפלגתו של חוסני מובארק.

13:15: שר הפנים תוניסיה התריע כי 400 לוחמים איסלאמיסטים תוניסאים חזרו מסוריה לארצם. כך מסר כתבנו לענייני ערבים ג'קי חורי. לדבריו, אי אפשר למנוע מהם לעשות כן, אבל הם במעקב צמוד של כוחות הביטחון מאחר שכולם קיבלו הכשרה קרבית ומחזיקים באידאולוגיה קיצונית.

חזרת לוחמים מסוריה למדינות מוצאם, במדינות ערב או אירופה, נהפכה לסוגיה המדאיגה את מנגנוני הביטחון וקהילת המודיעין. החשש הוא שהלוחמים יחזרו למדינותיהם ויקימו חוליות רדומות שיפעלו בהתראה קצרה נגד מטרות בשטחן.

גורם ירדני אמר השבוע ל"הארץ" כי ממשלת ירדן מאוד חוששת מהשלכות מסוג זה ולכן מקפידה לעקוב מקרוב אחרי התנועה בגבול עם סוריה ואף מבצעת מעצרים בקרב גורמים קיצוניים שמנסים לחצות את הגבול לסוריה או עושים דרכם בחזרה.

24/02/14

18:05: פלגים קיצוניים בפלרמנט האיראני זימנו את הנשיא מוחמד ג'וואד זריף בשל הערותיו הפומביות בגנות השואה, כך מדוות סוכנות הידיעות הרשמית אירנ"א. זריף, שעומד הצוות האיראני למשא ומתן על הגרעין, עורר התנגדות בקרב השמרנים כשכינה את השואה "טרגדיה נוראית" בראיון לטלוויזיה הגרמנית בחודש שעבר. הוא יופיע בפני ישיבה סגורה של הפרלמנט מחר (בשלישי) בעקבות עצומה עליה חתמו 54 מחוקקים.

15:27: השחקנית האמריקאית, אנג'לינה ג'ולי, המכהנת גם כשגרירת רצון טוב של האו"ם, ערכה ביקור פתע בלבנון. במהלך שלושה ימים, סיירה ג'ולי במחנות הפליטים הסורים וביקרה 3,500 ילדים יתומים.

"לפגוש את הילדים האלה הייתה חוויה קורעת לב. הם איבדו את המשפחות ואת הילדות שלהם. הם כל כך צעירים, אבל נושאים את נטל המציאות כאילו היו מבוגרים", אמרה ג'ולי, שיצאה גם בקריאה אל הקהילה הבינלאומית להבטיח את היישום של החלטת האו"ם להעמיק את הסיוע ההומניטארי לקורבנות המלחמה בסוריה.

ג'ולי הודתה בשם הפליטים ללבנון על כך שהיא קולטת אותם בשטחה. "הנדיבות והסולידריות שלבנון והלבנונים מראים כלפי שכניהם היא דוגמה ומופת לעולם כולו. כולנו מחויבים לסייע ללבנון לשאת בנטל הזה".

12:28: ראש ממשלת מצרים, חאזם אל-בבלאווי, הודיע בנאום בטלוויזיה הממלכתית כי ממשלתו החליטה להתפטר מתפקידה. אל-בבלאווי, שמונה לתפקיד ביולי שעבר אחרי ההפיכה הצבאית, לא מסר פרטים על נסיבות המהלך, אולם נראה כי הוא קשור לבחירות לנשיאות הקרבות.

11:23: בכיר באופוזיציה הסורית אמר הבוקר בריאיון לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון כי מדינות המערב החליטו לספק "נשק שובר שיוויון" לאופוזיציה לפני כמה ימים וכבר החלו במגעים ליישום ההחלטה. כתבנו ג'קי חורי מדווח כי הבכיר, ד״ר בוראהאן גליון, שהיה הראשון שנבחר לתפקיד יו״ר הקואליציה הלאומית הסורית - ארגון הגג של תנועות ההתנגדות - ציין כי כישלון ועידת ז'נבה 2 החזיר את האופוזיציה הסורית לנקודת ההתחלה והיא "העימות החזיתי והפתוח מול המשטר".

לפי גליון, הסיוע הצבאי למורדים יכלול בין היתר טילים נגד מטוסים ונגד טנקים וזאת כדי להביא לפריצת הסטטוס קוו בכמה מהזירות ולכפות פתרון על משטר אסד. עוד הוסיף גליון כי בעקבות כישלון שיחות ז'נבה "קיים צורך בהעצמת הכוחות הלוחמים על הקרקע, בדגש על אלה של צבא סוריה החופשי".

אל-קודס אל-ערבי מוסיף ומדווח כי לפי גורמים מודיעיניים מערביים, ארה״ב פועלת להקמת אזור חיץ בדרום סוריה, אשר תבטיחאת שליטת כוחות האופוזיציה בגבול ירדן ורמת הגולן. זאת, כדי למנוע זליגת חמושים המסונפים לאל-קאעדה וארגוני הג'יהאד העולמי לאזור .

10:12: 14 בני אדם נהרגו ו-15 נפצעו בפיצוץ מטען חבלה בטרמינל אוטובוסים סמוך לתחנת משטרה בצפון מערב פקיסטאן. מאחורי הפיגוע עומד ככל הנראה ארגון הטליבאן הפקיסטאני.

09:50: נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, יתמודד לקדנציה רביעית בבחירות שיתקיימו בחודש אפריל. בוטפליקה, הסובל מבעיות בריאותיות, לא נשא נאום לאומה מזה שלוש שנים וגם הודעתו זו נמסרה על ידי ראש הממשלה האלג'יראי במסיבת עיתונאים שקיים בעיר אוראן.

"אפילו שהנשיא עדיין לא החלים לגמרי, אני יכול להבטיח לכך שהוא שמר על כל סגולותיו האינטלקטואליות והמנטליות", אמר ראש הממשלה על בוטפליקה בן ה-76. האופוזיציה האלג'יראית, ובראשה התנועה האיסלאמית המתונה, הגיבו בביקורת על החלטת הנשיא להתמודד פעם נוספת.

08:58: היועצת האמריקאית לביטחון לאומי, סוזן רייס, אמרה הלילה בריאיון לרשת NBC כי אין לה חרטות על האופן שבו התייחסה להתקפת הטרור על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי ב-11 בספטמבר 2012. בהתקפה נרצח שגריר ארה"ב בלוב ושלושה אמריקאים נוספים. רייס טענה בתחילה כי מדובר ב"תגובה ספונטנית" לסרטון אנטי איסלאמי שפורסם באותה תקופה ורק לאחר מכן הודתה שמדובר בהתקפת טרור.

"מה שעשיתי באותו בוקר הוא מה שעשיתי בכל יום מאז - שיתפתי את הציבור במידע שהיה לנו באותו זמן", אמרה רייס בריאיון, "זה המידע שהיה לנו באותו רגע. הוא היה נתון לשינויים ואכן התברר שבמובנים מסוימים הוא לא היה 100% נכון.

23/2/14

19:22: התובע הראשי של מצרים האשים את הנשיא לשעבר מוחמד מורסי בהעברת סודות מדינה למשמרות המהפכה של איראן. בהודעה לציבור נאמר כי מורסי ועוד 35 חברים באחים המוסלמים קשרו קשר במטרה לערער את יציבותה של מצרים ושיתפו פעולה עם גופים זרים, בהם חמאס וחיזבאללה.

מורסי הופיע לזמן קצר לדיון באולם בית המשפט בקהיר. הדיון הבא אמור להיערך בעוד ארבעה ימים. הסנגורים יצאו מהאולם בדיון הקודם במחאה על כך שמורסי ונאשמים אחרים הוחזקו בכלוב זכוכית אטום לקול.

15:55: ארגון "החזית האיסלאמית" שלוחם בסוריה הודיע כי בפיגוע התאבדות בעיר חאלב נהרג פעיל הטרור אבו-חאלד א-סורי. לדברי החזית, ארגון "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה", אחראי לפיגוע. א-סורי נחשב לנציגו של מנהיג אל-קאעדה, איימן א-זוואהירי, בסוריה. במסגרת תפקידו ניסה לפייס בין שני הארגונים הקיצוניים - אך נכשל.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ