טליבאן תקף את מטה הבחירות בקאבול שבוע לפני ההצבעה

החמושים נכנסו למתחם סמוך והחלו לירות לעבר המטה. המורדים איימו לפגוע בהליך הבחירות - העברת השלטון הדמוקרטית הראשונה באפגניסטאן

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

לוחמי טליבאן תקפו אתמול (שבת) את המטה הראשי של ועדת הבחירות העצמאית בקאבול. זו ההתקפה השלישית הגדולה שנערכה בימים האחרונים בבירת אפגניסטאן, בניסיון לפגוע בבחירות לנשיאות שייערכו ב-5 באפריל. כוחות ביטחון אפגנים נלחמו במורדים במשך חמש שעות, וכל אותה עת הסתתרו העובדים ושמונה מעובדי האו"ם ממדינות שונות בחדרים מאובטחים.

צוות ועדת הבחירות שמע קול נפץ עז ומיד לאחר מכן נשמעו יריות רובים ורקטות, שאחת מהן פגעה במחסן בתוך המתחם. "ארבעה מתאבדים חמושים בנשק קל וכבד נכנסו לבניין סמוך למטה המרכזי של ועדת הבחירות והתחילו לירות אל המתחם ואל עוברים ושבים", אמר מוחמד זאהיר, מפכ"ל משטרת קאבול. משרד הפנים מסר כי מספר הטרוריסטים שהשתתפו במתקפה היה חמישה, וכי כולם נהרגו. עוד דווח כי שניים מאנשי כוחות הביטחון נפצעו, אך אין נפגעים בין עשרות עובדי ועדת הבחירות ואנשים נוספים שהיו במתחם.

בעל הבניין הסמוך למטה, אליו נכנסו המורדים, אמר כי הם היו לבושים בבגדי נשים והתכסו בבורקה מסורתית המסתירה את כל הגוף. מטה ועדת הבחירות שוכן בקרבת מקום למתחם האו"ם באפגניסטאן ולבתים בהם שוכנים ארגונים בינלאומיים אחרים. אנשי האו"ם שהיו במתחם סמוך לבניין הוועדה קיבלו הוראה לתפוס מחסה בחדרים בטוחים עד להודעה חדשה.

כוחות משטרה סמוך למטה הבחירות שהותקף בקאבול, אתמול

האלימות הגואה במדינה מסכנת את ההליך התקין של הבחירות, שאמורות לקבוע את העברת השלטון הדמוקרטית הראשונה בהיסטוריה של אפגניסטאן. קאבול הועמדה בכוננות־על לקראת הבחירות, לאחר שהטליבאן איים לפגוע בהצבעה באמצעות פיגועים ופעולות רצחניות. המתחם שבו התבצעה המתקפה כולל כמה מחסנים ומשרדים בהם המועמדים נרשמים, ומהם מופצים פתקי ההצבעה ברחבי המדינה.

ראש ועדת התלונות של הבחירות הביע חשש ממתקפות המורדים וקרא לממשלה לתגבר את המאמצים הביטחוניים. "הטליבאן הזהירו כי יתקפו כל קלפי וכל עובד בבחירות, והם התחילו לתקוף את הצוות והמשרדים שלנו". אך שר הפנים של אפגניסטאן, עומאר דאודזאי, אמר לבי־בי־סי כי אינו מודאג מאלימות ביום הבחירות. "אני בטוח שהביטחון יהיה הדוק עד לבחירות וביום הבחירות. אנחנו באמצע מלחמה. ב-12 השנים האחרונות המלחמה לא נבלמה, אך אנחנו בטוחים שהתקריות הללו לא יפגעו בהליך הבחירות", אמר.

המתקפה על מטה הוועדה אירעה פחות מ-24 שעות לאחר שמורדים פשטו על בית הארחה בבירה, בו שהו חברי ארגון סיוע אמריקאי. אישים רשמיים אומרים כי ילדה בת 10 ששיחקה מחוץ לבניין נהרגה. בשבוע שעבר תקפו מחבלים מתאבדים משרד אחר של ועדת הבחירות בקאבול, והרגו שני שוטרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ