נסראללה נטל אחריות להנחת המטען בהר דב במארס האחרון

מזכ"ל חיזבאללה התראיין לעיתון לבנוני והכריז בבטחה שסילוק נשיא סוריה ירד מהפרק. לטענתו, חלק מיריביו תומכים בהשתתפות חיזבאללה בלחימה בסוריה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מזכ״ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר בריאיון מקיף לעיתון הלבנוני "א-סאפיר", שיתפרסם היום (שני), כי ארגונו הוא שהניח את המטען שהתפוצץ בגזרת הר דב באמצע החודש שעבר. נסראללה הסביר כי הפיצוץ הוא תגובה לתקיפה הישראלית על בסיס החיזבאללה באזור הגבול עם סוריה .

נסראללה הסביר כי מטרת התקרית היתה להעביר מסר לישראל וציין כי המתווה שמנחה את הארגון הוא לא ליזום עימות והתנגשות אלא להבליט את מאזן ההרתעה. נסראללה ציין כי באוגוסט הניח החיזבאללה מטענים באזור אלבונה שבסמוך לראש הנקרה במטרה להעביר מסר לישראל כי הארגון לא יסכים לשנות את הסטטוס קוו שנקבע לאחר מלחמת לבנון השנייה.

נסראללה הוסיף בראיון כי חלפה הסכנה שייפול המשטר בסוריה. בדברים שהתפרסמו הוא טען כי גם התפוגג החשש מחלוקת סוריה מאחר שרוב המדינות בעולם משוכנעות כיום כי הפתרון למלחמת האזרחים חייב להיות מדיני, וכי האפשרות הצבאית ירדה מהפרק.

ילדה פליטה סורית בלבנון מחזיקה בתמונות של אסד ושל נסראללה

לדברי המנהיג הלבנוני השיעי, המערכה בסוריה לא מונעת מהרצון ליצור משטר דמוקרטי, להשיג צדק וחופש או להילחם בשחיתות, אלא מרצון לשנות את מעמדה של סוריה ואת עמדותיה בסוגיות מרכזיות, כמו "ההתנגדות" הפלסטינית וחיזבאללה. הוא טען כי הראיה לכך היא הצעות שהועברו לנשיא בשאר אסד בנושאים האלה.

נסראללה חזר והדגיש את חשיבות העמדה הרוסית, המגוננת על משטר אסד מפעולה בינלאומית, וטען כי העמדה הזו מתחזקת. לדבריו הלחימה בין המורדים למשטר הסורי בדרום סוריה ובמרכזה קידמו את המטרה האסטרטגית של ישראל - לפגוע בקשר של סוריה עם חיזבאללה, לאחר כישלון המאמץ הישראלי לעשות זאת במלחמת לבנון השנייה ב-2006.

מזכ"ל חיזבאללה אף דחה את הביקורת על ארגונו על מעורבותו בסוריה: "הציבור שלנו תומך בהתנגדות ובפעילות שלה בסוריה. היו כאלה שהיססו בעבר, אבל עכשיו עמדתם ברורה, ויש אפילו כוחות במחנה 14 במארס (המחנה המתנגד לחיזבאללה, ג'.ח.) התומכים במעורבות שלנו בסוריה להגנה על לבנון מאותן המיליציות החמושות, המשתייכות לאל־קאעדה והג׳יהאד העולמי".

במקביל, מסרו היום מקורות לבנוניים המקורבים לנשיא אסד כי הוא נחוש להכריז על תחילת מסע הבחירות שלו לנשיאות באמצע החודש הבא, ולקיים את הבחירות עצמן לקראת חודש יולי הקרוב. לדבריהם, אסד שמע כמה עצות בנושא, בעיקר מרוסיה, הדוחקת בו להתמודד ולקיים את ההליך כדי למנוע ריק.

באופוזיציה הסורית הזהירו מקיום הבחירות בטענה שהמצב במדינה לא מאפשר הצבעה דמוקרטית - התשתיות הרוסות, כולל מערכות הבקרה והמשפט, ומיליוני אזרחים סורים שוהים מחוץ לגבולות המדינה ולא יכולים לממש את זכותם להצביע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ