גנרל לובי השעה את פעילות הפרלמנט בטריפולי

חיילים הנאמנים לגנרל חפתר הסתערו על הפרלמנט במסגרת מאבקם במיליציות האיסלאמיסטיות. חפתר הודיע על מינוי מועצה בת 60 חברים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

כוחות של גנרל לובי מורד תקפו היום (ראשון) את הפרלמנט בבירה טריפולי, וייתכן שאף העלו את הבניין באש. מאוחר יותר הודיע הגנרל חליפה בלקאסם חפתר על השעיית פעילות הפרלמנט ועל מינוי מועצה בת 60 חברים. בהודעה מטעמו נמסר כי אין מדובר בניסיון הפיכה אלא "במאבק למען חופש הבחירה של העם".

מחוקקים נסו מהבניין, בעת שחיילים הנאמנים לגנרלפשטו על משרדיהם. מוחמד אל-חיג'זאי, דובר של כוחות חפתר, אמר כי חיילים אחרים התנגדו לפעולה.

לאחר היוודע דבר הפעולה מסרו כוחותיו של חפתר כי עצרו את יו"ר הפרלמנט, הקונגרס הלאומי הכללי, ועוד שישה מחוקקים. בהודעה נאמר כי נורי אבו-סהמין. תושבים דיווחו על לחימה עזה בקרבת הפרלמנט, והחיילים המורדים סגרו את הרחובות שסביב הבניין. בין היתר, דווח על ירי רקטות ואש נגד מטוסים. גורם ביטחוני מסר כי כוחות חפתר גם הפגיזו בסיס צבאי שבשליטת מיליציה איסלאמיסטית.

כלי רכב עם מקלעים ברחובות טריפולי, ליד בניין הפרלמנט

כתב של סוכנות הידיעות אי-פי דיווח כי ראה לוחמי מיליציות עם כלי רכב שעליהם מקלעים בקרבת הפרלמנט. מחוקקים סיפרו כי גורמי ביטחון פינו אותם מהבניין קודם לכן מחשש שהוא יותקף.

חפתר מוביל מתקפה נגד המיליציות האיסלאמיסטיות בבנגאזי בימים האחרונים, העיר השנייה בגדולה במדינה, הנמצאת במזרח לוב. משרד הבריאות הודיע כי 70 בני אדם נהרגו בלחימה שם בסוף השבוע. בנגאזי היא מקום הולדתה של ההתקוממות נגד משטרו של מועמד קדאפי ב-2011, ולאחר יומיים של לחימה, היום השתרר בה שקט יחסי. למרות זאת, נמל התעופה בעיר נותר סגור זה היום השני.

חפתר כינס מסיבת עיתונאים אתמול שבה טען כי אין לפרלמנט ולממשלה סמכות לפעול, והתחייב להמשיך במבצע נגד המוסלמים הקיצונים, למרות הטענות כי מדובר בהפיכה. הפיקוד הרשמי של צבא לוב הודיע על סגירת המרחב האווירי מעל בנגאזי ועל הכוונה להפיל כל מטוס בשמי העיר, אך לא ברור אם בכוחו לאכוף את הפקודה.

הדובר אל-חיג'אזי טען כי הפרלמט הוא "לב הסכסוך" בלוב. "הפרלמנט הוא הישות התומכת בישויות האיסלאמיסטיות הקיצוניות. המטרה היא לעצור את הגופים האיסלאמיסטים העוטים את מסיכת הפוליטיקה".

הרשות המחוקקת בלוב מחולקת בין האיסלאמיסטים למתנגדיהם, ועיקר המחלוקת הוא על מינוי ממשלה חדשה ועריכת בחירות חדשות. בהתאם, ראש הממשלה הזמני טרם מינה ממשלה. מה שאינו ברור הוא בחירת המטרות של המיליציות בידי כוחות חפתר: בסיסים של שתי מיליציות הפועלות בשירות הממשלה ותומכות דווקא בכוחות פוליטיים המתנגדים לאיסלאמיסטים.

הגנרל בדימוס חליפה בלקאסם הפטר. אחד הפלגים הנלחמים נאמן לו אישית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ